Snapchat’te Mesaj Kaydetme Nasıl Yapılır?

Snapchat’te arkadaşınızla veya bir arkadaş grubuyla mesajlaştığınız zaman, bu mesajlar siz sohbet ekranından ayrıldığınızda otomatik olarak silinirler. Fakat önemli olduğunu düşündüğünüz bazı Snapchat mesajlarını kaydedebilirsiniz. Silinmemesi gereken bir Snapchat mesajı varsa, onu kaydetmek bazı zamanlarda hayat kurtarabilir.

Snapchat, 2022 yılı içerisinde bir güncelleme yayınlayarak mesajların otomatik olarak kaydedilmesine olanak tanımaya başladı. Bunu nasıl yapabileceğinize dair bazı adımları aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Snapchat Mesaj Kaydetme Nedir?

Snapchat mesaj kaydetme, Snapchat uygulaması üzerinden gönderilen mesajların veya sohbetlerin, kullanıcılar tarafından kaydedilmesi işlemidir. Snapchat, gönderilen mesajları ve sohbetleri genellikle otomatik olarak kaydetse de bunlar kullanıcılar tarafından kaydedilmez. Ancak bazı durumlarda kullanıcılar, önemli bir bilgi veya belgeyi saklamak için mesajları manuel kaydetmek isteyebilirler.

Snapchat’in resmi uygulamasında, mesajları veya sohbetleri kaydetmenizi sağlayacak bir özellik bulunuyor. Bununla birlikte bazı üçüncü taraf uygulamalar veya ekran kaydediciler kullanarak da Snapchat mesajlarını kaydetmek mümkündür.

Snapchat Mesaj Kaydetme Yöntemleri

Snapchat Mesaj Kaydetme | Otomatik

Snapchat mesajlarını otomatik olarak kaydetmek için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

  • Öncelikle Snapchat’in son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Ayrıca bu özelliği kullanabilmeniz için mesajını kaydetmek istediğiniz arkadaşınızın da aynı sürüme sahip olması gerekiyor.
  • Snapchat’i açtıktan sonra sol altta bulunan mesaj simgesine dokunarak Mesajlar‘a gidin.
  • Şimdi arkadaşınızın sohbetine gidip sol üstte bulunan profil resmine (avatarına) dokunun.
  • Bu aşamadan sonra arkadaşınızın konumunu soran bir ekran açılacaktır. Sağ üstteki üç noktayı seçtikten sonra Sohbetleri Sil seçeneğini seçin.
  • Gördükten Sonra ve Gördükten 24 Saat Sonra olmak üzere iki seçeneğiniz olacaktır.

Bunlardan sizin için en uygun olanını seçtiğinizde Snapchat mesajlarınız artık otomatik olarak kaydedilmiş olacak.

Snapchat Mesaj Kaydetme | Normal

Sohbet ekranından ayrılmadığınız müddetçe Snapchat mesajlarını kaydedebilir veya geri alabilirsiniz. Bunu da şu sıralamayı takip ederek yapabilirsiniz:

  • Kaydedilmiş mesajların yer aldığı sohbet kutusunu açın.
  • Bu sohbet kutusunu, üst kısımda bulunan arama kısmına arkadaşınızın veya grubun adını yazarak da bulabilirsiniz.
  • Kaydedilen tüm mesajlar gri renkli olacak şekilde vurgulanır. Buradan kaydetmek istediğiniz mesajları vurgulayın.
  • NOT: Kaydedilmeyen mesajları birden fazla olacak şekilde (toplu olarak) seçemezsiniz. Bu nedenle arkadaşlarınızla veya bir gruptaki sohbette yapılan mesajları kaydettiyseniz, bunların her birini ayrı ayrı açmalısınız.

Mesajları kaydetmeyi iptal etmenin de iki farklı yolu bulunmaktadır. Kaydedilen bir mesaja dokunduğunuzda hızlıca kaybolmadan önce ‘Kaydedilmemiş’ etiketini göreceksiniz. Bu yöntem, tek bir dokunuşa ihtiyaç duymasından ötürü diğerine nazaran daha hızlıdır. Seçeneklerin yer aldığı listeyi görmek için kayıtlı olan mesaja uzunca dokunup kaydetmeyi geri almak için Kaydetmeyi Kaldır’a dokunun.

Bir mesajı kaydettikten sonra o mesaj artık gri renkle vurgulanmayacak. Sohbetten ayrıldığınız andan itibaren kaydetmediğiniz mesajınız kalıcı olarak silinecek. Aynı sohbete tekrar döndüğünüzde mesajınız görüntülenmeyecek.

Snapchat’teki Mesajların Kaydedilmesi Nasıl Çalışıyor?

Bir Snapchat mesajını kaydederseniz, bu mesaj kayıtlı kaldığı sürece sohbetteki herkes tarafından görülebilir. Yani bir mesajı kendiniz için kaydettiğinizde aynı zamanda diğerlerinin de görmesi için kaydetmiş olursunuz.

Sohbette bulunan başka birisi mesaj kaydettiğinde, aynı şekilde herkes için kaydetmiş olur. Bir mesajı kaydetmeyip yine de gri renkle vurgulanmış olarak kalıyor ve sohbetten çıkmanıza rağmen görünmeye devam ediyorsa, o halde mesajı başka birisi kaydetmiş demektir. Başkası adına bir mesajı silebilme ihtimaliniz bulunmuyor. Grup sohbetinde bulunanların tümü bir mesajı işaretlediğinde, herkesin kaybolması için kaydetmeyi kaldırması gerekmektedir.

Son bir detaydan daha bahsedecek olursak, Ayarlar sekmesinden konuşmalarınızı sildiyseniz fakat burada daha önce kaydettiğiniz mesajlar varsa, silinen mesajları kaydetmemiş olursunuz. Sohbetleri sildiğinizde yalnızca ana görüşmeler sekmesinden kaldırmış olursunuz. Kaydedilmiş mesajlarınızın kaydedilmesini iptal etmek için yukarıda bahsettiğimiz talimatları uygulamanız yeterli olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ekran görüntüsü alırsam diğer kişiye bildirim gönderilir mi?

Snapchat, daha önce bir ekran görüntüsü alındığında gönderene bildirimde bulunurdu. Şimdiyse yalnızca bir ekran görüntüsü alındığında gönderene bildirimde bulunuyor. Bir mesajın veya sohbetin ekran görüntüsünü alırsanız, diğer kişiye bildirim gönderilmez.

Snapchat mesajlarını kaydetmek yasal mı?

Kendi Snapchat mesajlarınızı kaydetmek yasal olsa da diğer kişilerin mesajlarını veya konuşmalarını onların rızası olmadan kaydetmek yasal değildir.

Snapchat mesajlarını kaydetmek için üçüncü taraf uygulamaları kullanabilir miyim?

Snapchat’in hizmet şartları, Snapchat’ten mesaj veya içerik kaydetmek için üçüncü şahıs uygulamalarının kullanılmasını yasaklar. Bu tür uygulamaları kullanmak, hesabınızın kalıcı olarak yasaklanmasına neden olabilir.

Üçüncü taraf uygulamaları kullanmadan Snapchat mesajlarını nasıl kaydedebilirim?

Üçüncü taraf uygulamaları kullanmadan Snapchat mesajlarını kaydetmenin bir yolu mesajın ekran görüntüsünü almaktır. Başka bir yol da mesajın fotoğrafını cihazınızda çekmek için başka bir cihaz kullanmaktır. Ancak mesajları diğer kişinin izni olmadan kaydetmenin onların gizliliğini ihlal edebileceğini unutmamalısınız.