Spotify Kod Okutma ve Oluşturma Nasıl Yapılır?

Spotify’da kullanıcıların ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını merak ettikleri ‘kod’ özelliği bulunuyor. Bu kodlar sayesinde bazı işlemleri daha kolay yapabileceksiniz.

Spotify Kod Nedir?

Spotify kodu, Spotify’ın kullanıcılar için sunduğu özelliklerden birisidir. Spotify kodu, bir şarkı, albüm, çalma listesi veya sanatçıya hızlıca erişmek veya paylaşmak için kullanılan bir QR kodudur. Bu kodlar, herhangi bir içeriği tarayıcıya aktararak, o içeriğe hızlı bir şekilde erişebilmenizi sağlar.

Spotify kodları, kullanıcıların platform üzerinde bir şeyler paylaşmalarını ve keşfetmelerini kolaylaştırır. Örneğin bir şarkıyı veya albümü arkadaşınızla paylaşmak istediğinizde, ilgili içeriğin Spotify kodunu oluşturabilirsiniz. Bu kodu, mesajlaşma uygulamaları, sosyal medya platformları veya e-posta gibi yöntemlerle paylaşabilirsiniz. Karşı taraf, Spotify uygulamasında kodu taradığında, paylaşılan içeriğe doğrudan erişim sağlayabilir.

Spotify kodları, özellikle müzikle ilgili içerikler paylaşırken veya bu içerikleri keşfederken kullanışlı olmaktadır. Bir müzik etkinliği düzenliyorsanız, etkinlik davetiyelerinde Spotify kodlarını kullanabilir ve katılımcıların programınızı veya çalma listenizi hızlıca keşfetmelerini sağlayabilirsiniz.

Bu kodlar, kullanıcıların müzik paylaşımını kolayca yapmasını sağlayarak sosyal bir deneyim sunar.

Spotify Kodlarına Nasıl Erişebilirim?

Spotify kodlarını ücretsiz ve Premium aboneler kullanılabilirler. Paylaşmak istediğiniz bir şeyin (şarkı veya podcast) kodunu oluşturmak için, paylaşmak istediğiniz içeriğin üzerinde bulunan kalp simgesinin yanındaki üç noktaya dokunmanız gerekiyor. Tüm albümler, şarkılar, çalma listeleri ve sanatçılar bir seçenek olarak bu seçeneğe sahiptir.

Üç noktaya dokunduğunuzda indirme ( eğer Premium aboneyseniz), paylaşma, beğenme gibi bazı seçenekler göreceksiniz. Bununla birlikte içeriğe ait görselin en üstünde Spotify kodunu göreceksiniz.

Spotify Kod Oluşturma Nasıl Yapılır?

Spotify kodunu ister Windows, Mac, iPhone, iPad veya Android cihazlardaki Spotify uygulamasıyla, isterseniz de Spotify’ın web sürümünde kullanabilirsiniz.

Bilgisayarda Spotify Kod Oluşturma

Bilgisayarınızdaki Spotify uygulaması veya tarayıcı üzerinden kod oluşturmak için aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Spotify uygulamasını açıp paylaşmak istediğiniz her ne ise onun yanındaki üç noktaya tıklayın.
 • Buradan sırasıyla Paylaş > Şarkının Bağlantısını Kopyala sıralamasını takip edip şarkının URL’sini kopyalayın.
 • Bilgisayarınızın tarayıcısından Spotify Codes adlı siteyi açın.
 • Enter a Spotify URI to get started yazılı kısmın altındaki spotify:user: olarak görünen kısmı komple silin.
 • Sonra kopyaladığınız Spotify bağlantısını yapıştırın ve altındaki GET SPOTIFY CODE yazısına tıklayın.
 • Bu işlemi yaptığınızda, sağ tarafta aşağıdaki gibi bir görüntü karşınıza çıkacak.

Background Color yazılı kısmın altındaki seçenekleri kullanarak kodunuzu özelleştirebilirsiniz. Bunların ne işe yaradığını da aktaralım:

 • Arka Plan Rengi (Background Color): Kodunuzun rengini belirlemek için burayı kullanın.
 • Çubuk Rengi (Bar Color): Spotify çubuğu için renk seçimini buradan yapın.
 • Boyut (Size): Kodunuzun hangi boyutta olmasını istiyorsanız, piksel değerini buraya girin.
 • Format: Kodunuzun “SVG”, “PNG” veya “JPEG” gibi seçenekler arasından hangi formatta olmasını istiyorsanız burayı kullanın.

Background Color’da yaptığınız değişiklikleri eş zamanlı olarak göreceksiniz. İstediğiniz gibi olduğunda alttaki DOWNLOAD yazısına tıklayın ve Spotify kodunu indirin. Oluşturduğunuz bu kodu istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz. Böylelikle kodu tarayan kişi, belirlediğiniz Spotify ögesine ulaşmış olacak.

Spotify Kod Oluşturma | iPhone | Android | iPad

Spotify uygulamasını kullanarak iPhone, iPad ve Android telefonlarda taranabilir kodlar oluşturabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki talimatları uygulayın:

 • Telefonunuzda veya iPad’de Spotify uygulamasını açın.
 • Kodunu oluşturmak istediğiniz şarkı, albüm veya her neyse yanındaki üç noktaya dokunun.
 • Üç noktaya dokunduğunuzda ekranın en üstünde seçtiğiniz ögenin görüntüsünü ve onun da hemen altında Spotify kodunu göreceksiniz.
 • Telefonunuzun ekran görüntüsü alma özelliğini kullanarak görüntüyü kaydedin.

Yani yukarıdaki talimatları uyguladığınızda Spotify kodu oluşturmayacak, var olan koda ulaşmış olacaksınız.

Spotify Kod Okutma Nasıl Yapılır?

Spotify kodunu ancak iPhone, iPad veya Android için geliştirilen Spotify uygulaması üzerinden tarayabilirsiniz. Bu kodları web üzerinden veya bilgisayardan tarayamazsınız. Şimdi Spotify kodunu okutmak için yapmanız gerekenlere bakalım:

 • Spotify uygulamasını açın ve aşağıdaki Arama yazılı simgenin üzerine dokunun.
 • Arama sorgusunun hemen sağ üstündeki Kamera simgesine dokunun.

Kamera simgesine dokunduğunuzda direkt olarak Spotify içerisinde kamera uygulamasını açmış olursunuz. Kamera ile oluşturulan Spotify kodunu taratır taratmaz kodu atadığınız ögeyi uygulamada açmış olursunuz.

Spotify Kod Kopyalama Nasıl Yapılır?

Bir Spotify QR kodunu kopyalamak için kodun ekran görüntüsünü alabilir veya kodun görüntüsünü cihazınıza kaydedebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınıza dair gerekli adımları aşağıda görebilirsiniz:

 • Mobil cihazınızdan Spotify uygulamasını açın.
 • QR kodu olarak paylaşmak istediğiniz parçayı, albümü veya çalma listesini bulun.
 • İçeriğin başlığının yanında bulunan üç noktaya (veya “…” simgesine) dokunun.
 • Şimdi çıkan menüden “Paylaş“ı seçin.
 • Spotify bağlantısını panonuza kopyalamak için “Spotify URI’sini Kopyala” veya “Bağlantıyı Kopyala“yı seçin.
 • QRCode Monkey veya QR Code Generator gibi ücretsiz bir çevrimiçi QR kodu oluşturucu web sitesine gidin.
 • Kopyaladığınız Spotify bağlantısını QR kodu oluşturucu web sitesinde uygun alana yapıştırın.
 • QR kodunu oluşturun.
 • QR kodunun ekran görüntüsünü alın veya görüntüyü cihazınıza kaydedin.

QR kodunun görüntüsünü kaydettikten veya kopyaladıktan sonra bunu bir e-postaya veya kısa mesaja ekleyerek veya sosyal medyada yayınlayarak başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Spotify Kod Özelliğinin Faydaları

Spotify kodunun, kullanıcıların akıllı telefon kamerasıyla taranabilen benzersiz bir kod kullanarak Spotify platformunda kolayca müzik paylaşmalarına ve keşfetmelerine olanak tanıyan bir özellik olduğundan bahsetmiştik.

Spotify kodunun bazı avantajları arasında belirli şarkıları, albümleri, çalma listelerini veya sanatçı profillerini arkadaşlarınızla paylaşabilme, başkaları tarafından paylaşılan kodlar aracılığıyla yeni müzik keşfetme yeteneği ve arama yapmak zorunda kalmadan paylaşılan içeriğe hızlı ve kolay bir şekilde erişme gibi yetenekler yer yer alır. Ayrıca bu kodları Instagram, TikTok ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarında paylaşmak için de kullanabilirsiniz. Böylelikle arkadaşlar ve diğer kullanıcılar aracılığıyla yeni müzik keşfedebilmeniz daha kolay olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify kodu herkese açık mı?

Spotify kodu, paylaşım seçeneklerine bağlı olarak herkese açık veya özel olabilir. Kodu paylaşırken seçenekleri dikkatlice kontrol edip ardından istediğiniz görünürlük düzeyini ayarlayın.

Spotify QR kodunu kullanmak için bir Spotify hesabına ihtiyacım var mı?

Evet, Spotify QR kodunu kullanmak için bir Spotify hesabına ihtiyacınız var. Hesabınız yoksa Spotify web sitesinde veya uygulamasında ücretsiz veya premium bir hesap için kaydolabilirsiniz.

Bir Spotify QR kodunu sosyal medyada paylaşabilir miyim?

Evet. Bir Spotify QR kodunu, kod görüntüsünü indirip sosyal medya hesabınızda yayınlayarak sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Biri kodu görüp akıllı telefonunun kamerasıyla taradığında ilgili Spotify içeriğinize yönlendirilir.

Bir çalma listesinden belirli bir şarkı için Spotify kodunu paylaşabilir miyim?

Evet, bir çalma listesindeki belirli bir şarkı için Spotify kodunu paylaşabilirsiniz. Çalma listesindeki bir şarkı için kod oluşturduğunuzda, kod şarkıyı sadece şarkının kendisi yerine çalma listesi bağlamında açacaktır.

Spotify kodunu başka uygulamalarda kullanabilir miyim?

Spotify Kodu Instagram, TikTok ve Snapchat gibi diğer uygulamalarda kullanılabilir. Kodunuzu bu uygulamalarda paylaşarak insanların kod için oluşturduğunuz içeriğe ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Spotify kodu masaüstünde kullanılabilir mi?

Spotify kodunu şu anda yalnızca mobil cihazlarda kullanabilirsiniz, bu nedenle masaüstünde kullanamazsınız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Uzun YouTube Linkleri Nasıl Kısaltılır?