Spotify’da Birini Takip Edince Bildirim Gider mi?

Spotify, çoğu sosyal medya uygulamasında olduğu gibi arkadaş ekleme özelliğine sahiptir. Spotify’da profili özel olmadığı müddetçe herhangi bir kullanıcıyı takip edebilir, herkese açık aktivitelerini (o an ne dinlediği, çalma listeleri gibi) görebilirsiniz.

Bu özelliğin çoğu sosyal medya uygulamasında var olduğunu zaten biliyorsunuz. Örneğin Instagram’da, Twitter’da veya Snapchat’te bildirimleri açık olduğu müddetçe bir kişiyi arkadaş olarak eklediğinizde karşı taraf mutlaka bildirim alır. Haliyle çoğu kullanıcı aynı özelliğin Spotify’da da olup olmadığını merak ediyor.

Spotify Birini Takip Edince Bildirim Gönderir mi?

Buna en kısa vereceğimiz cevap HAYIR. Spotify, bir kullanıcıyı takip ettiğinizde karşı tarafa herhangi bir bildirim göndermez. Bununla birlikte arkadaş olarak eklediğiniz kişi, bildirim almasa bile sizin onu takip ettiğinizi görebilir.

Spotify’daki takipçilerinizi görmek için Spotify uygulamasından veya web sitesinden hesabınıza giriş yapın. Ardından sağ üst köşedeki profil resminize tıklayıp “Profili görüntüle“yi seçin. Takipçi sayınız profil sayfanızda görüntülenecektir. Profil sayfanızda yer alan “Takipçiler” sekmesine tıklayarak takipçilerinizin profillerini de görebilirsiniz.

Yani arkadaş olarak eklediğiniz Spotify kullanıcısı takipçi sayısına hakimse, onu eklediğinizde bu kişinin kim olduğunu merak edip arkadaş listesini kontrol ettiğinde sizi görebilir. Bu da bildirim almasa dahi sizin onu takip ettiğinizi anlaması için yeterli olacaktır.

Spotify’da Birini Takip Ettiğimde Ne Olur?

Spotify’da birini takip etmeye başladığınızda, YouTube gibi diğer platformlarda yaptığınız gibi o kanalın içeriğine abone olursunuz. Her yeni parça veya albümden haberdar olursunuz. Bu da o sanatçıyla ilgili hiçbir güncellemeyi kaçırmayacağınız anlamına gelmektedir.

Spotify’ın sunduğu ‘Takip Et‘ seçeneği ile sanatçıların profillerinde paylaştıkları parçalara, albümlere ve çalma listelerine doğrudan erişebilirsiniz.

Ancak Spotify, kullanıcılarının gizliliğine saygı duyuyor ve onlara çalma listelerini gizli tutmalarını öneriyor. Dolayısıyla, müziğinizi ve çalma listenizi herkesle paylaşmak istemiyorsanız, bunları kolayca gizli hale getirebilirsiniz.

Spotify Birini Takip Edince Neden Bildirim Göndermiyor?

Spotify, kullanıcıların gizliliğine önem veren kuruluşlardan birisidir. Bu sebeple ne mobil ne de masaüstü uygulamasında, birini takip ettiğinizde karşı tarafa bildirim göndermez.

Bununla birlikte söz konusu özellikle ilgili herhangi bir planı da bulunmuyor. En azından şimdiye kadar böyle bir bilgilendirmede bulunmuş değil. Yine de gelecekte bir gün bu özelliğin hayata geçirilme ihtimali de her zaman bulunuyor.

Çalma Listesi Oluşturursam Spotify Takipçilerimi Bilgilendirir mi?

Hayır, bir çalma listesi oluşturduğunuzda Spotify takipçilerinize otomatik olarak bildirim göndermez. Fakat oynatma listesi menüsündeki “Paylaş” seçeneğini kullanarak oynatma listenizi takipçilerinizle manuel olarak paylaşabilirsiniz.

Birini Takip Etmeyi Bırakırsam Spotify Bildirim Gönderir mi?

Hayır. Spotify’da bir kişi, kendisini takibi bıraktığınıza dair bir bildirim almaz. Kullanıcılar, takipçi sayısını kontrol edebilseler ve sayının düştüğünü fark etseler de onları kimin takipten çıkardığını bilemezler. Spotify, uygulamadayken kimliğinizi ve aktivitelerinizi güvende tutarak bu tür bildirimler göndermez. Fakat takibi bıraktığınız kullanıcının takipçi sayısı azsa ve kendisini kimlerin takip ettiğine hakimse, takibi bıraktığınızda bunu fark etme ihtimali çok yüksektir.

Kullanıcılar dışında sanatçılar da Spotify’da kendilerini kimlerin takip ettiğini bilmezler. Yalnızca ‘birilerinin’ oynatma listelerini veya hesaplarını takip ettiğini bilebilirler. O kişinin kim olduğunu ise göremezler.