Steam Arkadaş Ekleyemiyorum Sorunu Nasıl Çözülür?

Farklı oyunları ve uygulamaları barındıran dijital bir dağıtım platformu olan Steam, çevrimiçi oyun alanında devrim yarattığı devrimle bilinir. Kullanıcılar, bu platformda birbirlerini olarak arkadaş ekleyebilir ve çok oyunculu oyunlar oynayabilirler.

Bazı zamanlarda ise kullanıcılar, forum sayfalarında “Steam arkadaş ekleme hesabınız bu özelliği karşılamıyor” şeklinde sorun bildiriyorlar. Örneğin ne zaman arkadaş eklemek istediğinizde, “Arkadaş eklenirken hata oluştu” şeklinde bir hata mesajı alabilirsiniz. Steam’in de resmi olarak kabul ettiği bu sorunu çözmek için aşağıdaki çözüm yollarını izleyebilirsiniz.

Steam Arkadaş Ekleyemiyorum Hatası Neden Olur?

“Steam arkadaş ekleme hesabınız bu özelliği karşılamıyor” hata mesajını almanıza sebep olabilecek birçok etmen olabilir. Arkadaş ekleme konusunda sorun yaşamanıza aşağıdaki durumlar sebep olabilir:

Engellenen Kullanıcı: Eklemeye çalıştığınız kullanıcıyı daha önce engellemişseniz, daha sonra arkadaş olarak eklemezsiniz.
Sınırlı Hesap: Steam’de yakın zaman içerisinde arkadaş eklemenizi engelleyen ‘Sınırlı Hesap’ özelliği bulunmaktadır. Bu, Steam oyun mağazasından hiçbir içerik satın almamış hesaplarda görülür.
Arkadaşlar Sınırı: Steam’de maksimum arkadaş sayısına ulaştığınızda başka birini arkadaş olarak ekleyemezsiniz.
Arkadaş Sistemindeki Arızalar: Steam’in arkadaş sisteminde geçmiş zamanlarda pek çok kez hatalar oluşurdu. Bugün bile hala bu durum geçerlidir. Dolayısıyla temel Steam işlevlerinin yenilenmesi halinde sorun de çözüme kavuşmuş olacaktır.

Steam Arkadaş Ekleyemiyorum Sorunu İçin Çözüm Yolları

Engellenenler Listesini Kontrol Edin

Steam, bazı kişilerin sizinle iletişim kurmasını engelleyen bir yapıya sahiptir.Bazı hesaplar sizin tarafınızdan görünmeyebilir, o hesap hakkında hiçbir bilgiye (profil resmi dışında) ulaşamayabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bir kişi engellenenler listenizdeyse, o kişiyi tekrar arkadaş listenize ekleyemezsiniz. Bu sebeple yapmanız gereken ilk şey, Steam’in engelleme listesine gidip o kişinin orada olup olmadığını kontrol etmek. Bunu da aşağıdaki sıralamayı takip ederek öğrenebilirsiniz:

 • Steam istemcinizi başlatın.
 • Üst gezinme çubuğuna kullanıcı adınızı tıklayıp Arkadaşlar’ı seçin.
 • Sol gezinme bölmesinden ‘Engellendi’ seçeneğine geçin. Burada Steam’de engellediğiniz tüm kullanıcıları göreceksiniz. Bu listede arkadaş olarak eklemek istediğiniz kişi varsa engelini kaldırın.
 • Değişiklikleri kaydettikten sonra Steam’den çıkıp platforma tekrar giriş yapın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Hesap Türünü Kontrol Edin

Steam, kullanıcıların en az bir satın alma işlemi gerçekleştirmedikleri müddetçe arkadaş ekleyemecekleri bir düzene geçti. Bir kez dahi satın alma işlemi gerçekleştirmemiş hesaplara sınırlı hesap denilmektedir. Ayrıca bu hesaplar, sınırlı özelliklere sahip olurlar.

Steam’de oturum açtığınızda bir XML dosyasından faydalanarak hesabınızın sınırlı olup olmadığını kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

 • Öncelikle Steam hesabınıza giriş yaptıktan sonra şuradaki bağlantıya gidin.
 • CTRL+F tuş kombinasyonu sonrası çıkan arama barına sınırlı yazın (ardından garanti olması için İngilizce limited da yazabilirsiniz)
 • Çıkan listede şu satır vurgulanacaktır: <isLimitedAccount>0</isLimitedAccount>
 • 0 – Hesabınız sınırlı değil, 1 – Hesabınız sınırlı anlamına gelmektedir.

Bu şekilde Steam hesabınızın sınırlı olduğunu öğrenirseniz, bir satın alım yaparak tekrar arkadaş eklemeye çalışabilirsiniz.

Arkadaşlık İsteklerinizin Sayısını Kontrol Edin

Her bir Steam kullanıcısının alabileceği maksimum arkadaşlık isteği sayısı vardır. Bu sayı başlangıç olarak 250 olarak belirlenmiştir. Steam profil seviyenizi her arttırdığınızda, bu sınır 5 olacak şekilde artmaktadır.

Burada yapmamız gereken şey, arkadaş listenize gidip bekleyen davetler olup olmadığına bakmak. Yeni arkadaş eklemelere yer açmak için var olan talepleri onaylayabilir veya reddedebilirsiniz.

 • Daha önce yaptığımız Steam istemcinizi gibi açıp üst gezinme çubuğundan faydalanarak profil adınıza tıklayın.
 • Profilinizin altında bulunan Arkadaşlar’ı seçip sonrasında Arkadaşlarınız’a tıklayın.
 • Buradan arkadaş ekleme taleplerinin gelip gelmediğini kontrol edin. Onaylama ve reddetme işlemlerinin ardından istemcinizi kapatıp tekrar açın ve arkadaş eklemeyi deneyin.

Steam://flushconfig’i Kullanın

Yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa ve hala bir kişiyi arkadaşınız olarak ekleyemiyorsanız, Steam’in tüm temel özelliklerini yenileyebileceğiniz ‘steam://flushconfig’ komutunu kullanabilirsiniz. Bu işlemi, kurulu oyunlarınızı veya hesaplarınızı etkilemeden yapabilirsiniz. Tamamen güvenli olan bu komut, hiçbir şekilde verilerinizi silmez.

Windows kullanıcıları için Steam://flushconfig komutu kullanma adımları:

 • Steam sekmesi altındaki Çıkış‘a tıklayarak Steam’den tamamen çıkın. İstemcinin tamamen kapalı olduğundan ve arka planda çalışmadığından emin olun.
 • Şimdi Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu (⊞) + R‘ye tıklayın veya Başlat Menüsünün (Windows 10) arama kutusuna “çalıştır” yazın.
 • steam://flushconfig komutunu yazdıktan sonra Enter’a tıklayın. Bir dakika bekledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Steam kurulum klasörünü açın ve oradan Steam istemcisini açın. Steam’i kesinlikle kurulum klasöründen açmanızı öneririz.

Mac kullanıcıları için Steam://flushconfig komutu kullanma adımları ise şöyle:

 • Yukarıda açıkladığımız gibi Steam’den çıkış işlemini gerçekleştirin.
 • Safari tarayıcınızı açıp “steam://flushconfig” yazısını kopyalayın veya bir yere yazın. Ardından Enter tuşuna basın.
 • Mac OS X bilgisayarınızı yeniden başlatın ve başlatıldığında Steam istemcinizi açın. Steam dosyalarınız yenilenmiş olmalıdır.

‘Steam Arkadaş Ağına Erişilemiyor’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu hata, zayıf bir ağ bağlantısı olduğunda veya Steam’e ait sunucu bazlı sorunlar yaşandığında görünür. Çözmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır.

Modeminizi Kapatıp Tekrar Açın

Bu hata, modeminize fazla yük binmesi sonucu ortaya çıkmış olabilir. Eski belleği temizlemek için modeminizi kapatıp tekrar açtığınızda cihazın soğumasını ve yeni bir IP’ye ulaşmasını sağlamış olursunuz.

Yapmanız gereken şey, modemi kapatarak en az 60 saniye kadar bekleyip tekrar açmak. Ardından rutin çalışma düzenine geçmeden bilgisayarı kapatıp tekrar açın. Steam istemcisini başlatarak hatanın hala var olup olmadığını kontrol edin.

Steam Önbelleğini ve Çerezleri Temizleyin

Steam, dosyalarınızı ve verilerinizi her defasında daha hızlı yüklenebilmeleri için kaydeder. Ancak zamanla önbelleğe yanlış verilerin alınması veya bu verilerin güncelliğini yitirmesi gibi durumlar yaşanabilir. Steam önbelleğini temizlemek için aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Steam hesabınıza giriş yaptıktan sonra Ayarlar kısmına geçin.
 • Web tarayıcı ögesini seçerek sırasıyla Web Tarayıcıcı Önbelleğini Sil ve Tüm Tarayıcı Çerezlerini Sil’e tıklayın.
 • Bu işlemleri tamamladıktan sonra Tamam’ı tıklayın.

Steam Beta Programına Katılın veya Programdan Çıkın

Steam Beta, oyun güncellemelerinin resmi olarak yayınlanmasından önce oyuncuların bu güncellemeleri deneyebilecekleri bir programdır. Burası test amaçlı bir program olduğu için arkadaş listesi yükleme sorunu gibi hataların yaşanması olasıdır. Ancak diğer durumlarda, aksaklığın var olduğu resmi versiyondur. Aşağıdaki talimatları uyguladıktan sonra hatanın devam edip etmediğini kontrol edin:

 • Steam istemcisini başlatarak hesabınıza giriş yapın.
 • Ayarlar kısmına geçin.
 • Hesap ögesini seçip sonrasında Beta katılım bölümünde Değiştir’e tıklayın.
 • Açılan penceredeki seçeneklerden katılım durumunuzu değiştiren bir ögeye tıklayıp ardından Tamam deyin.
 • Steam’den çıkış yapın.

Umarım bu üç farklı yöntemden bir tanesi, ‘Steam arkadaş ağına erişilemiyor’ sorununuzu çözmenize yardımcı olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Arkadaşlık isteği gönderdim, ancak karşı taraf beni ekleyemiyor. Bunun nedeni ne olabilir?

 • Karşı tarafın hesabı özel veya sınırlıdır. Bu durumda, sizinle arkadaşlık isteği kabul edemezler.
 • Karşı tarafın arkadaş listesi dolu olabilir. Steam’de bir sınırlama olduğu için, bir kullanıcının arkadaş listesinde maksimum sayıda arkadaş olabilir. Bu durumda, yeni istekleri kabul edemezler.

Arkadaşlık isteği göndermek için Steam Guard’ı etkinleştirmem gerekiyor mu?

Evet, Steam Guard’ı etkinleştirmeniz gerekmektedir. Steam Guard, hesabınızın güvenliğini sağlamak için kullanılan bir ek güvenlik önlemidir. Etkinleştirdiğinizde, e-posta veya mobil cihazınıza doğrulama kodları gönderilerek hesabınızın başkaları tarafından erişilmesi engellenir.