Telefon Numarasından IP Bulma | 3 Yöntem

Çoğu kişi telefon numarasını kullanarak birinin IP adresini bulmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor. Açıkçasının bunun kolay olmayacağını fakat imkansız da olmadığını da söyleyebiliriz. Bu makale ile bir kişinin IP adresini telefon numarası ile bulabilmenizin mantıklı ve yasal yollarını öğreneceksiniz.

Telefon Numarasıyla Birinin IP Adresini Bulabilir miyim?

Bir telefon numarasıyla birinin IP adresini almak mümkün olsa da, bunun olmasını önlemek için yasalar ve bazı engeller bulunmaktadır.

IP adresleri, internet servis sağlayıcıları (ISS’ler) tarafından internete bağlı cihazlara atanır. Bu IP’ler ise genel olarak erişilebilir bir şekilde telefon numaralarıyla doğrudan bağlantılı değildir.

Gizlilik yasaları ve telekomünikasyon düzenlemeleri, yasal bir dayanağınız olmadan IP adreslerinin telefon numaraları gibi kişisel tanımlayıcılarla herkese açık bir şekilde ilişkilendirilmesini engellemektedir. Yine de bazı başvurabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Telefon Numarasıyla IP Adresi Nasıl Bulunur?

Bir telefon numarasından doğrudan bir IP adresi bulamasanız da, içeriğe bağlı olarak yasal olarak kullanılabilecek dolaylı yöntemler vardır. Bunlardan madde madde bahsedecek olursak:

Yasal Olarak Talep Edin

Yasal işlemlerin söz konusu olduğu durumlarda, yetkililer bir soruşturmanın parçası olarak bir IP adresini bir telefon numarasıyla ilişkilendirmek için telekom şirketlerine veya ISS’lere talepte bulunabilirler.

Bu süreç kesinlikle yasal bir süreç ile yönetilir ve tipik olarak mahkeme kararı gerektirir.

Bazı Uygulamaları Kullanma

Bazı uygulamalar ve hizmetler hem internet hem de telefon numarası doğrulaması gerektirir. Teoride böyle bir hizmeti kontrol ediyorsanız, telefon numarası doğrulama veya hizmete erişim için kullanıldığında IP adreslerini günlüğe kaydedebilirsiniz.

Bu yöntem ayrıca gizlilik yasalarına ve platformun hizmet şartlarına tabidir.

Kişinin Onayını Alın

Ağ yönetimi veya sorun giderme gibi yasal amaçlarla bir kişinin IP adresini izlemeniz gerekiyorsa, kişiden IP adreslerini izniyle günlüğe kaydeden bir web sayfasını ziyaret etmesini veya bir uygulamayı kullanmasını isteyebilirsiniz.

Sonuç

Toparlamamız gerekirse gizlilik yasaları ve teknik sınırlamalar nedeniyle bir telefon numarası aracılığıyla IP adresini bulmak imkansıza yakındı. Bununla birlikte yasal kanallar aracılığıyla veya kişinin açık bir şekilde rızasıyla mümkün olabileceği belirli senaryolar vardır.

Böyle bir bilgi edinme girişiminin her zaman yasalara ve kişinin gizliliğine saygılı olduğunuzdan emin olun.