‘Avast Secureline VPN Çalışmıyor’ Sorunun Çözümü

Avast VPN, internet bağlantınızı şifrele ile koruyan ayrıca yasaklı sitelere giriş için yardımınıza koşan, beş adede kadar cihazı korumanıza yardımcı olan bir VPN programıdır. Özelliklerine ve avantajlarına rağmen Avast SecureLine VPN, kullanıcılarına sık sık bağlantı kopma sorunları yaşatmaktadır. Bu da kullanıcıların çoğu zaman farklı VPN programları arayışında olmasına sebep olur.

Ücretsiz ve kullanışlı bir VPN programı kullanmak isterseniz, pek çok alternatifinizin olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu konudan önce yaşadığınız mevcut sorunu çözmenize yardımcı olabilecek bazı yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Avast Secureline VPN Nedir?

Avast SecureLine VPN, Avast Software tarafından geliştirilmiş bir sanal özel ağ (VPN) hizmetidir. Kullanıcıların internet bağlantılarını, verilerini şifreleyerek ve çevrimiçi olduklarında IP adreslerini gizleyerek korumak için tasarlanmıştır. Bu da halka açık WiFi ağlarını kullanırken kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini korumaya yardımcı olabilir, ayrıca internet yasaklarını ve coğrafi kısıtlamaları aşmanıza yardımcı olabilir.

Avast SecureLine VPN, Windows, Mac, iOS ve Android cihazlar dışında Linux ve bazı yönlendiricilerle de kullanılabilir. Hizmet, OpenVPN, IKEv2 ve L2TP/IPSec dahil olmak üzere çeşitli protokolleri destekler.

Avast SecureLine VPN’in temel özelliklerinden biri kullanım kolaylığıdır. Yazılım basit ve kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır. Kurulumu ve kullanımı için teknik bilgi gerekmiyor. Yazılım yüklendikten sonra kullanıcılar yalnızca birkaç tıklamayla bir VPN sunucusuna bağlanabilirler.

Avast SecureLine VPN ayrıca kullanıcı bilgilerinin güvende tutulması için çok yararlı bir özellik olan, VPN bağlantısının kesildiğinde kullanıcı verilerinin açığa çıkmasını önleme yeteneğine sahiptir.

Genel olarak Avast SecureLine VPN, çevrimiçi gizliliklerini ve güvenliklerini korumaya yardımcı olabilecek basit ve kullanımı kolay bir VPN hizmeti arayan kullanıcılar için iyi bir seçenektir.

Avast Secureline VPN Neden Çalışmıyor?

Öncelikle bu sorunu yaşamanıza sebep olabilecek olası durumlardan bahsedelim:

 • Yanlış internet bağlantısı.
 • Avast’ın eski veya bozuk bir sürümünü kullanmanız.
 • Üçüncü taraf programların programı olumsuz etkilemesi.
 • Uygun VPN abonelik modelini kullanmamak.

Avast SecureLine VPN Çalışmıyor Sorunu Nasıl Düzeltilir?

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Avast SecureLine VPN’in düzgün çalışmamasının başlıca sebeplerinden bir tanesi, ağınızda yaşadığınız sorunlardır. Bu sorunlar bazen VPN istemcilerinin ISS’nin kendisi tarafından ağ üzerinde çalışmasına izin vermez. Bu sebeple tüm proxy sunucularının aktif olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Ayrıca modeminizi yeniden başlatmayı deneyin fakat öncesinde en az 1 dakika ara verin. Tüm geçici yapılandırmalar temizlendikten sonra VPN hizmetini sorusuz kullanabilmeniz gerekiyor. İnternetinize tekrar bağlanıp Avast SecureLine VPN’deki sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

VPN’in Konumunu Değiştirin

Avast SecureLine VPN’de bağlanabileceğiniz birden fazla sunucu bulunmuyor. Bu sebeple bağlantı kurmaya çalışırken sunucunuz, aşırı yüklenme sorunu yaşamış olabilir. Dolayısıyla konumunuzu değiştirerek alternatif bir hizmet konumuna bağlanmak, denemeniz gereken yöntemlerden birisi.

Bunu yapmak içinse Avast SecureLine’ın ana panosundan Konum Değiştir > Alternatif sunucu sıralamasını takip edin. Buradan uygun bir sunucu konumu bulup onu etkinleştirin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Sorun hala devam ediyorsa bir sonraki yöntemi denemeye koyulun.

Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı Devre Dışı Bırakmayı Deneyin

Güvenlik duvarları, VPN bağlantılarını engelleyebilir. Bu nedenle Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı devre dışı bırakmanız gerekebilir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Windows+R tuşlarına basarak Çalıştır penceresini açın.
 • Çalıştır penceresine firewall.cpl yazın ve Tamam‘a tıklayarak WDF Kontrol Paneli‘ne erişin.
 • Ekranınızın solunda bulunan “Windows Defender Güvenlik Duvarını aç veya kapat” seçeneğine tıklayın.
 • Tüm uyarılardan “Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı kapat” seçeneğini seçin.
 • Son olarak Tamam‘a tıklayın.

Üçüncü Taraf Antivirüs Yazılımını Kapatın

Halihazırda kullandığınız bir Antivirüs programı, Avast VPN’in çalışma düzeniyle çakışarak bağlantı hatalarına neden olabilir. Bu sebeple Avast SecureLine VPN’e bağlanmadan önce antivirüs programınızı kapatmayı bir deneyin.

Windows’lu bilgisayarlarda antivirüs programınızı devre dışı bırakmak için, antivirüs programına ait simgenin üzerinde sağ tık yapın. Sonra da çalışmasını devre dışı bırakmak için Kapat veya Devre Dışı Bırak gibi seçeneklerden birini seçin.

Diğer VPN Hizmetinin Bağlantısını Kesin

Avast SecureLine VPN’e bağlanmada sorun yaşıyorsanız, cihazınıza halihazırda başka bir VPN hizmeti bağlanmış olabilir.

Bu sorunu çözmek için Avast SecureLine VPN’e bağlanmadan önce diğer VPN hizmetinin bağlantısını kesmeniz gerekir. Diğer VPN hizmetlerinin bağlantısının nasıl kesileceğine ilişkin takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Diğer VPN hizmeti için VPN istemcisini açın.
 • Bağlantıyı Kes” veya “Durdur” seçeneğine tıklayın.
 • VPN hizmeti bağlantısını kesmek istediğinizi onaylayın.

Diğer VPN hizmetiyle bağlantınızı kestikten sonra artık Avast SecureLine VPN’e bağlanabiliyor olmalısınız.

Avast VPN’i Yeniden Yükleyin

VPN programını kaldırıp yeniden yüklemek, ‘Avast SecureLine VPN çalışmıyor’ sorununu çözmek için başka bir olası düzeltmedir. Bunu yaptığınız takdirde, yazılımın en son sürümünü muhtemelen en günce işlevlerle kullanmaya başlayacaksınız.

Avast SecureLine VPN’i yeniden yüklemek için sırasıyla şu işlemleri yapın:

 • Denetim Masası‘nı başlatın.
 • Programlar ve Özellikler‘e gidin.
 • Yardımcı programlar listesinden Avast SecureLine VPN’i bulun ve sağ tık yapıp Kaldır seçeneğini seçin.
 • VPN’i bilgisayarınızdan kaldırmak için ekranda beliren talimatları uygulayın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve cihazınıza VPN’in en son sürümünü yüklemek için Avast’ın şuradaki web sitesine gidin.

Farklı VPN Hizmeti Deneyin (Önerilir)

Yukarıda bahsettiğimiz çözümlerin hiçbiri ‘Avast SecureLine VPN çalışmıyor’ sorununu çözemediyse, daha iyi bir VPN alternatifi kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz hem VPN programları hem de VPN Chrome eklentileri bulunmaktadır. Hangisini kullanmak daha kolayınıza gelirse, yeni bir başlangıç için bu alternatiflerinden birini tercih edebilirsiniz.

Alternatif Yolları Deneyin

Avast SecureLine VPN’in bağlanmıyor olduğu zamanlarda uygulayabileceğiniz diğer alternatif yollar ise şunlar:

 • VPN istemcisini yeniden başlatın: VPN istemcisini kapatın ve ardından yeniden açın. Bu bazen VPN’nin çalışmamasına neden olabilecek geçici sorunları çözebilir.
 • Cihazınızı yeniden başlatın: Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, cihazınızı yeniden başlatmayı ve ardından VPN istemcisini tekrar açmayı deneyebilirsiniz.
 • Güncellemeleri kontrol edin: VPN istemcisinin en son sürümünün kurulu olduğundan emin olun. Avast SecureLine VPN istemcisini açıp sağ üst köşedeki “Menü” düğmesine tıklayarak güncellemeleri kontrol edebilirsiniz. Ardından “Güncellemeleri kontrol et“e tıklayın.
 • Güvenlik duvarını devre dışı bırakın: Bilgisayarınızdaki veya antivirüs programındaki herhangi bir güvenlik duvarının VPN trafiğini engelleyip engellemediğini kontrol edin. Bunları geçici olarak devre dışı bırakıp VPN’nin çalışmaya başlayıp başlamadığını kontrol edin.
 • VPN istemcisini yeniden yükleyin: Yukarıdaki adımlardan hiçbiri işe yaramazsa, VPN istemcisini kaldırıp yeniden yüklemeniz gerekebilir. VPN istemcisini kaldırdıktan sonra ve yeniden yüklemeden önce cihazınızı yeniden başlattığınızdan emin olun.

Bunların genel sorun giderme adımları olduğunu ve sorununuza özel çözümün özel kurulumunuza bağlı olarak değişebileceğini unutmamalısınız.

İlgili Yazılar

Avast Secureline VPN Aktivasyon Kodu Listesi