En İyi Ücretsiz 10 VPN Programı | 2024

Bir VPN aboneliğine sahip olmak, aslına bakarsanız oldukça değerli bir yatırımdır. Hatta buna dair onlarca nedenden bahsedebiliriz. Fakat herkes ücretli VPN’e erişemeyebilir. Bu sebeple dijital güvenliğinizi bir üst seviyeye çıkaracak, kişisel verilerinizi gizli tutacak, bilgisayarınızı ve telefonunuzu bilgisayar korsanlarından koruyacak en iyi ücretsiz VPN programı önerilerimiz olacak.

Öncelikle ücretsiz bir VPN hizmetinden faydalanmak istiyorsanız, genelde aşağıdaki gibi sınırlamalarla karşılaşırsınız;

 • Bağlanabileceğiniz sunucu sayısı
 • Günlük veri kullanımınız
 • Bağlanabileceğiniz cihaz sayısı
 • VPN’i kullanabileceğiniz süre

VPN gibi masrafların ve reklamın çok fazla döndüğü bir dünyada, etinden sütünden faydalandığınız bir VPN servisi bulabilmeniz mümkün değildir. İlla ki bir sınırlamayla karşılaşırsınız. Üstelik madem ücretsiz kullanacaksınız, o zaman erişebilecekleri tüm kişisel verilerinize de erişmek isteyeceklerdir. Kişisel bilgileriniz, web trafiğiniz hatta özel IP adresleriniz dahi VPN servisleri tarafından üçüncü taraf şirketlere satılacaktır. Çünkü bir şekilde kazanç kapısı aralamak zorundalar.

Biz yine de eğer fikriniz değişirse diye ücretli olarak kullanabileceğiniz iki VPN servisini önereceğiz; NordVPN ve Surfshark. Siber güvenlik dünyasında bu iki VPN’in ismi her zaman ön plana çıkmıştır. Gerek rakiplerine nazaran nispeten uygun olan fiyatları gerekse de sunduğu hizmetler, iki VPN servisini rakiplerinden bir adım öteye taşıyor. Fakat aşağıda bahsedeceğimiz ücretsiz VPN servisleri de elbette işinizi görecektir.

VPN Programı Nedir?

VPN programı, kullanıcıların internet üzerinden güvenli ve özel bir bağlantı oluşturmasına olanak tanıyan programlardır. VPN programını kullanarak bir cihaz ile VPN sunucusu arasındaki tüm veri trafiğini şifreleyen ve tünelleyen sanal bir ağ oluşturabilirsiniz. Bu da üçüncü tarafların kullanıcının internet trafiğine müdahale etmesini veya erişmesini zorlaştırır.

Bir kullanıcı, VPN programı kullanarak bir VPN sunucusuna bağlandığında, IP adresi, kullanıcının gerçek kimliğini ve konumunu maskeleyerek VPN sunucusunun IP adresiyle değiştirilir. Bu da kullanıcıların çevrimiçi gizliliklerini korumalarına, coğrafi kısıtlamalı içeriğe erişmelerine ve halka açık WiFi ağlarını kullanırken internet bağlantılarını güvence altına almalarına yardımcı olabilir.

VPN Nedir, Nasıl Çalışır?

VPN, kullanıcıların internet üzerinden güvenli ve özel bir bağlantı oluşturmasını sağlayan bir teknolojidir. VPN’ler, kullanıcının cihazı ile VPN sunucusu arasındaki tüm veri trafiğini şifreleyerek çalışır. Bu da üçüncü tarafların kullanıcının internet trafiğini engellemesini veya erişmesini zorlaştırır.

Bir kullanıcı, VPN programı kullanarak bir VPN sunucusuna bağlandığında, internet trafiği önce şifrelenir ve ardından VPN sunucusuna gönderilir. VPN sunucusu, verilerin şifresini çözer ve onu internetteki amaçlanan hedefine iletir. Bu, kullanıcının internet trafiğinin kendi cihazından değil de VPN sunucusundan geliyormuş gibi görünmesini sağlar. Bu da kullanıcıların çevrimiçi gizliliklerini korumalarına, yasaklı içeriklere erişmelerine ve halka açık WiFi ağlarını kullanırken internet bağlantılarını güvence altına almalarına yardımcı olabilir.

VPN’ler, veri trafiğinin gönderilebileceği güvenli tüneller oluşturmak için OpenVPN, L2TP, PPTP ve SSTP gibi farklı protokol türlerini kullanarak çalışır. VPN’lerde kullanılan şifreleme algoritmaları genellikle çok güçlüdür. Ortadaki adam saldırıları ve gizli dinleme gibi çeşitli siber saldırı türlerine karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır.

Genel olarak VPN, kullanıcıların online gizliliklerini ve güvenliklerini korumalarına yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır. Kullanıcılar, internet trafiklerini şifreleyerek ve IP adreslerini gizleyerek web’de gezinebilir, online kaynaklara daha yüksek düzeyde gizlilik ve güvenlikle erişebilir.

VPN Programı Kullanmanın Faydaları

Bir VPN programı kullanmanın kullanıcılara sağlayacağı pek çok avantaj bulunmaktadır. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Gelişmiş güvenlik ve gizlilik: VPN programı, kullanıcının cihazı ile VPN sunucusu arasındaki tüm veri trafiğini şifreleyerek bilgisayar korsanlarının, İSS’lerin ve diğer üçüncü tarafların kullanıcının online etkinliklerine müdahale etmesini veya bunlara erişmesini zorlaştırır. Bu da kullanıcıların internette gezinebilmesini, halka açık Wi-Fi ağlarını kullanabilmesini ve online kaynaklara daha yüksek düzeyde güvenlik ve gizlilikle erişebilmesini sağlar.
 • Yasaklı içeriklere erişim: VPN programları, kullanıcıların IP adreslerini maskeleyerek ve farklı bir ülkede bulunuyormuş gibi görünmesini sağlayarak yasaklı içeriğe erişmelerine olanak tanır.
 • Sansüre karşı koruma: VPN programı, kullanıcıların devlet sansürünü atlamasına ve kısıtlı web sitelerine ve çevrimiçi kaynaklara erişmesine yardımcı olabilir.
 • İyileştirilmiş çevrimiçi gizlilik: VPN programı, kullanıcıların IP adreslerini ve diğer tanımlayıcı bilgileri maskeleyerek web’de anonim olarak gezinmesine olanak tanır.
 • Uzaktan çalışma ve şirket kaynaklarına erişim: VPN programları, kullanıcıların şirket kaynaklarına güvenli bir şekilde erişmesine ve dünyanın her yerinden uzaktan çalışmasına olanak tanır.

Sonuç olarak VPN programı kullanmak, gelişmiş güvenlik ve gizlilik, yasaklı içeriklere erişim, çevrimiçi sansür ve izlemeye karşı koruma dahil olmak üzere bir dizi avantaj sağlar.

VPN Programı Nasıl Kurulur?

VPN programı yükleme ve kurma adımları, seçtiğiniz VPN sağlayıcısına ve programı bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak izlenecek bazı adımlar şunlardır:

 • Kendinize en uygun olan VPN programını araştırın ve ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayanı seçin. Fiyat, sunucu konumları, güvenlik özellikleri ve müşteri desteği gibi faktörleri göz önünde bulundurun.
 • Bir VPN sağlayıcı seçtikten sonra ihtiyaçlarınıza uygun bir abonelik planı için kaydolun. Çoğu VPN sağlayıcı, farklı özelliklere ve fiyatlandırma seçeneklerine sahip bir dizi plan sunar.
 • Bir abonelik için kaydolduktan sonra, VPN yazılımını cihazınıza indirip yükleyin. Çoğu VPN sağlayıcısı Windows, Mac, iOS, Android ve diğer işletim sistemleri için yazılım sunar.
 • VPN programını yükledikten sonra başlatın ve VPN hesabı kimlik bilgilerinizle oturum açın.
 • VPN programında oturum açtıktan sonra, bir VPN sunucu konumu seçin ve sunucuya bağlanın. Çoğu VPN programı, dünyadaki çeşitli sunucu konumlarından seçim yapmanıza olanak tanır.
 • Bir VPN sunucusuna bağlandıktan sonra internet trafiğinizin VPN üzerinden yönlendirildiğini doğrulayın. Bunu da whatismyip.com gibi bir web sitesini kullanarak IP adresinizi ve konumunuzu kontrol ederek yapabilirsiniz.
 • Çoğu VPN programı, VPN protokolü, şifreleme düzeyi ve acil durum anahtarı ayarları gibi ayarları yapmanıza olanak tanır. VPN bağlantınızı optimize etmek için bu ayarları gerektiği gibi düzenleyin.

En İyi Ücretsiz VPN Programları

NordVPN

NordVPN

NordVPN, listemizdeki en iyi VPN programları arasındadır. Bu yazılım, akış için en etkili VPN’lerden biri olup ücretsiz deneme süresi sunuyor. Öte yandan NordVPN, hızlı ve güçlü şifreleme, virüs ve reklam koruması, içinde bulunan kesme anahtarı ile güvenlik konusunda taviz vermiyor. Bunlar NordLynx protokolü sayesinde mümkün oluyor.

NordVPN’nin en çok öne çıktığı özelliği ek araçlardır. Bunlar Dark Web Monitor’ü içermektedir. Bu da e-posta adresinizle ilişkilendirilen hesaplarınızdan birinin ihlal edildiğinde hemen uyarılacağınız anlamına gelmektedir. Daha kapsamlı bir abonelik planını seçenler, NordPass sayesinde bir şifre yöneticisine ve bir zayıflık tarayıcısına erişim elde edecekler. Syrıca NordLocker’da şifrelenmiş 1 TB bulut depolama alanına sahip olacaklar. Tüm bunlar aynı anda 6 cihazda kullanılabilir.

30 günlük para iade garantisine sahip olan NordVPN’i 30 gün boyunca ücretsiz test edebilirsiniz. Özellikle temel veri koruma kalkanı istiyorsanız yıllık ödeme abonelik planı ile NordVPN oldukça uygun bir seçenek sunmaktadır.

NordVPN’nin belli başlı özellikleri şunlardır:

 • Çok büyük sayıda sunucu
 • Yenilikçi NordLynx çözümü
 • Aynı konumda ve yönetilen RAM sunucuları
 • Hızlı müşteri destek hizmeti

Bu VPN programını indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

PrivadoVPN

VPN’ler söz konusu güvenlik olduğunda oldukça başarılıdır. Ancak birçok ücretsiz VPN, hız konusunda o kadar da iyi değildir. Aslında birçoğu, sunucularına bağlandığınızda hız sınırları koyar. Hız sınırları uygulandığında, bir Gb/sn internet bağlantısıyla bile tarama hızınız iki Mb/sn’ye kadar düşürülür. Bu yüzden tercih edebileceğiniz en iyi seçim olarak PrivadoVPN’i seçtik.

Bu VPN servisi oldukça başarılı güvenlik ve gizlilik özellikleri sağlar. Aynı zamanda ücretsiz sürümü sınırsız hız sunar. Yapılan bir araştırmaya göre PrivadoVPN, 50 Mbps internet bağlantısında 34 Mbps’lik hız sundu. Bunun bir VPN’e bağlandığınızda oldukça normal bir hız düşüşü olduğunu söyleyebiliriz.

PrivadoVPN’in dizüstü bilgisayarlarda ve mobil cihazlardaki kullanımı da oldukça kolay. Bağlanmak için çetrefilli yollara girmeden, en önemli özellikleri tek bir sekme altında düzgün bir şekilde göreceksiniz. Genellikle ücretsiz VPN’lerde görmediğimiz OpenVPN, Wireguard ve IKEv2 arasında VPN protokollerini değiştirme seçeneğine bile sahiptir. Son olarak yazılımın ana ekranı, aylık veri ödeneğinizde ne kadar veri kaldığını gösterir.

PrivadoVPN, gizlilik yasalarıyla ünlü bir ülke olan İsviçre merkezlidir. Orada katı veri saklama politikaları yoktur, bu da kullanım verilerini saklamak için PrivadoVPN’in gerekli olmadığı anlamına gelir. Aslında Privado, kayıt tutmama politikasının bir parçası olarak herhangi bir kullanım verisini saklamaz. Bunun da ötesinde, Privado 256-bit AES’te birinci sınıf şifreleme kullanır. Ayrıca ani ağ kaybı durumunda kullanıcılarının gizliliğini korumak için bir kapatma anahtarına sahiptir. PrivadoVPN, bunun gibi sayabileceğimiz pek çok iştah kabartan özelliklere sahiptir. Bu sebeple ilk tercih edilebilecek VPN servislerinden bir tanesi olarak değerlendirilebilir.

Hotspot Shield

Hotspot Shield, veri kullanımını sınırlasa da bu anlamda diğer birçok ücretsiz VPN’den daha cömerttir. Her 24 saatte bir veri hakkınızı yenileyen servis, her gün tüketebileceğiniz 500 MB bant genişliği sağlar. Günlük olarak en üst düzeyde faydalandığınızda, kullandığınız bant genişliği ayda yaklaşık 15 GB’dir. Ancak kullanılmayan verilerin bir sonraki güne devredilmediğini belirtelim. Yani bir günde yalnızca 400 MB kullansanız da ertesi gün yine yalnızca 500 MB kullanabilirsiniz.

Hotspot Shield hesabınızı beş farklı cihazla bağlanarak kullanabilirsiniz. Örneğin yapılan denemelere göre Windows, Mac, Android ve iOS üzerinde aynı hesapla giriş yapılabildi. Bu nedenle ister ofiste MacBook’unuzla çalışırken, ister bir kafede akıllı telefonlarınızla gezinirken veya Windows PC’nizle evdeyken Hotspot Shield’e erişebilirsiniz. VPN’in bağlantı kurması da genellikle beş saniyeden kısa sürüyor, bu da ücretsiz bir VPN için oldukça etkileyici bir performans.

Çoğu ücretsiz VPN, ziyaret ettiğiniz web sitelerine reklam entegre ederek gelir elde eder. Hotspot Shield bunu geçmişte yaparken, son zamanlarda politikasını değiştirerek yalnızca mobil uygulamalarına reklam yerleştirmeye başladı. Ayrıca reklamları web sitelerine entegre etmek yerine cep telefonuyla VPN’inizi bağlayıp bağlantınızı kestikten sonra yalnızca kısa reklamlar gösteriyor. Reklamları görmek pek eğlenceli olmasa da kullanıcılarına sunduğu ücretsiz geniş bant kullanımı, bu kusuru görmezden gelmenizi sağlayacaktır.

Proton VPN

ProtonVPN-Fast-Secure-VPN

Proton VPN, VPN endüstrisinde büyük bir isimdir. İsviçre merkezli bu sağlayıcı, çoğu kullanıcı tarafından oldukça başarılı bulunuyor. Uygulamaları açık kaynaklı ve güvenli olan Proton VPN, mükemmel bir gizlilik ve güvenlik odaklı deneyim sunmaktadır.

Proton VPN’nin rakiplerine göre en büyük avantajı sınırsız veri politikasıdır. Bu da ücretsiz VPN’yi ne kadar kullanırsanız kullanın, hiçbir zaman sınırlamaya maruz kalmayacağınız anlamına geliyor. Yapılan hız testlerinde Privado VPN’yi bile geçerek etkileyici 380 Mbps hıza ulaştı.

PrivadoVPN gibi tüm gizlilik özellikleri her türlü kullanıcı için, ücretli veya ücretsiz olacak şekilde mevcuttur. Fakat tahmin edilebileceği üzere Güvenli Çekirdek özelliği ücretsiz kullanıcılara sunulmamıştır.

Ancak son zamanlarda PrivadoVPN’nin Proton’u geride bırakmasının bir nedeni var. Bu da temel özelliklerin dışında, Proton VPN ücretsiz sürümün biraz daha sınırlı olmasıdır. Privado’nun 13’üne kıyasla yalnızca 3 sunucuya (ABD, Hollanda, Japonya) erişim elde edebileceksiniz. Bu, dünya genelinde birçok kişinin yakınında bir sunucu bulamayabileceği anlamına gelir ki özellikle de Birleşik Krallık VPN sunucusunun eksikliği en belirgin olanıdır.

Günlük hayatta sınırsız veri sınırları olmadan sizi özel tutmaya yardımcı olacak bir ücretsiz VPN arıyorsanız, Proton VPN’in iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Hide.me

Hide.me, ücretsiz proxy uzantıları ve Windows, Mac, Android, iOS genelinde 10 milyondan fazla kullanıcıya sahip bir VPN programıdır. Bu VPN, hem ücretsiz hem de ücretli olarak hizmet vermektedir.

Yapılan testlere göre Hide.me’nin her iki sürümünün de oldukça hızlı olduğu sonucuna varılmış durumda. VPN programının ücretli sürümü, 66 ülkede ve 2.000 şehirdeki geniş bir sunucuna sahiptir. Ancak VPN’nin ücretsiz sürümünde yalnızca beş VPN sunucusu bulunuyor. Fakat bunların ikisinin Avrupa’da olması, Türkiye’deki kullanıcılar için oldukça büyük bir avantaj sağlıyor. Bununla birlikte ayda 10 GB ile sınırlı bir kullanım imkanı sunuyor. Bu da VPN ile yaklaşık 10 saatlik bir akış hizmeti alabileceğinizi gösteriyor.

Hide.me, P2P dosya paylaşımı veya akış platformları arasında lider bir VPN olmasa da hala ortalamanın üzerindedir. IP adresi gizlemek ve WiFi üzerindeki veri aktarımlarını korumak gibi temel güvenlik özelliklerine sahiptir.

Yüksek düzeyde yapılandırılabilir olsa da Hide.me, kullanıcı deneyiminizi etkileyebilecek bazı sorunlara da sahiptir. Örneğin yavaş bağlantı süreleri ve uygulama çökmesi gibi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Sonuç olarak Hide.me’nin ücretsiz ve ücretli VPN uygulamaları mükemmel olmasa da yine de işinizi görebilecek meziyetlere sahiptir.

ZoogVPN

ZoogVPN, VPN engellemeleri bulunan ülkelerde yaşayanlar için iyi bir ücretsiz VPN hizmetidir. VPN bağlantısını gizleyen ücretsiz bir obfuscation özelliği sunan bu VPN programı ile çevrimiçi olarak güvende kalabilirsiniz.

ZoogVPN’e kaydolmak ücretsizdir ve herhangi bir ödeme veya kredi kartı bilgisi gerektirmez. 10GB veri sağlayan ZoogVPN, güvenli bir internet deneyimi için gayet yeterlidir.

Ücretsiz ZoogVPN, veri koruması için AES-128 şifrelemesi kullanır ve hiçbir kayıt tutmaz. İşlevsel bir kesme anahtarı bulunan program, sizi VPN kullanırken hiçbir belirti göstermeden kullanmanıza yardımcı olan Shadow protokolüne sahiptir. Ayrıca Hollanda sunucusu ücretsiz sürümle torrent kullanımına uygun olarak çalışmaktadır.

Dikkate alınması gereken eksikliklerden bahsedecek olursak ücretsiz kullanıcılar AES-128 şifrelemesi ile korunsa da, ücretli planda AES-256 şifrelemesi bulunuyor. Bu da genel olarak daha iyi koruma sağlar. Ayrıca piyasadaki önde gelen tünel protokolü bu VPN’de bulunmuyor.

Genel olarak ZoogVPN güvenli bir ücretsiz VPN olsa da bir dizi kısıtlama, tarama deneyimini oldukça zorlayıcı hale getirebilir. Daha iyi bir deneyim için aylık sadece $1.99 gibi düşük bir ücret karşılığında premium sürümünü tercih etmenizi öneririz. ZoogVPN’i kullanmak için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Atlas VPN

VPN kullanmak gizliliğinizi arttırır ancak Atlas VPN, dijital sağlığınızı takip etmenize yardımcı olabilecek araçlar sunarak bunu bir adım öteye taşır. Servisin ücretsiz sürümü, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin bilgisayarınıza entegre ettiği izleyicileri otomatik olarak engelleyen bir araç olan Tracker Blocker’ı içerir. Ayrıca e-posta adresinizi girebileceğiniz ve Atlas’ın bunun bir veri ihlalinin parçası olup olmadığını öğreneceği bir ihlal izleyicisi de içerir. Atlas’ın en iyi ücretsiz VPN’ler listemizde yer almasını aslında bu küçük şeyler sağladı.

Çoğu ücretsiz VPN, akış web sitelerine erişim sağlamasa da Atlas’ı bu konuda bir kenara ayırmalıyız. Atlas’a bağlıyken Netflix ve Prime Video’dan film veya dizi izleyebilirsiniz. Ancak ayda 10 GB’lık bir veri kullanım sınırı olduğunu unutmayın. Yani La Casa De Papel’in birkaç bölümünü izlediğinizde, kullanabileceğini veri buhar olacaktır.

Atlas VPN, ücretsiz plandaysanız bir hesap oluşturmanızı gerektirmez. Bu, Atlas’ı tüm cihazlarınıza yükleyebileceğiniz ve hepsini aynı anda VPN’ye bağlayabileceğiniz anlamına gelir. Bant genişliği açısından yoğun işler yapmadığınız sürece, tüm bilgisayarlarınızı ve cep telefonlarınızı korumak için aylık bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Surfshark

SurfShark’ın ücretsiz sürümünün yalnızca bir ay sürmesinin pek cazip olmadığını söyleyebiliriz. Ancak bu deneme süresinin de avantajları var. Birincisi, sunucular, veriler veya hız sınırları açısından VPN’yi nasıl kullanacağınız konusunda hiçbir şekilde sınırlandırma yaşamayacaksınız. Kısa süreli kullanmak için ücretsiz bir VPN arayanlar, SurfShark’ı kesinlikle tercihlerinde ilk sıraya koymalılar. Çünkü tek bir kuruş bile harcamadan premium bir VPN’nin tüm özelliklerine sahip olacaksınız.

İnternette çok fazla zaman geçiriyor olmamız sanırım bir sır değil. Kendimizi sık sık dizüstü bilgisayardan Netflix’i izlerken bir yandan telefonumuzla Instagram’ı kontrol ederken buluyoruz. Bu nedenle, aynı anda bağlanabileceğimiz cihaz sayısı konusunda sizi sınırlamayacak bir VPN’e ihtiyacınız varsa Surfshark’a girin. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere Surfshark’ı birçok cihazda aynı anda çalıştırabilirsiniz;

 • iOS
 • Android
 • macOS
 • Windows
 • Linux
 • Xbox

Küçük bir detaydan daha bahsedelim. Her ne kadar Netflix ile iyi çalışan VPN’ler olsa da şirketin bir VPN hayranı olmadığını söyleyebiliriz. Zira Netflix, televizyon dünyasından gelen baskıların ardından bir ton VPN IP adresini engelledi. Neyse ki Surfshark’a bağlıyken Netflix’te bir şeyler izlediğinizde herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

TunnelBear

Çoğu VPN servisi, kullanıcı arayüzünde ciddi bir etkiye sahiptir. TunnelBear, sezgisel olduğu kadar eğlenceli ve kullanımı kolay kullanıcı arayüzü ile farklı bir yaklaşım benimsemiştir. TunnelBear ile şifreli tünellere tek bir tıklamayla bağlanabileceksiniz. Bağlandıktan sonra da uygulama bize sanal bir harita aracılığıyla sunucu konumumuzu gösteriyor. Ne zaman bir yavaşlama hissettiğinizde, daha iyi bir bağlantı kurmak için kendinize en yakın olan TunnelBear sunucularından birini seçenebilirsiniz.

TunnelBear ücretsiz bir VPN olsa da aynı anda en fazla beş bağlantıya izin veriyor. TunnelBear’ın bir başka avantajı da Windows, Mac, Linux, Android ve iOS dahil olmak üzere masaüstü ve mobil için tüm büyük işletim sistemlerinde çalışıyor olması. Ayrıca bilgisayarınızla veya akıllı telefonunuzla tarayıcı üzerinden tüm çevrimiçi etkinliğinizi şifrelemek yerine yalnızca tarama verilerinizi şifreledikleri tarayıcı uzantılarına sahiptir. Bu ergonomik açıdan baktığımızda, TunnelBear’ın oldukça kullanıcı dostu olduğunu gösteriyor.

Diğer VPN’ler, servisten ücretsiz faydalanan kullanıcıların erişebileceği sanal konumların sayısını sınırlarken TunnelBear, 20’den fazla farklı sunucu konumuna bağlanmanıza izin veriyor. Ayrıca daha yüksek hızlar için size en yakın sunucuyu seçmenize ve mevcut bağlantınız iyi değilse farklı sunuculara geçmenize de imkan tanıyor. TunnelBear’ın arayüzü, sunucuların konumunu görselleştirerek kullanıcılara hoş bir detay sunuyor. Bunun dışında TunnelBear, en yakın sunucunun iyi hız sağlamaması halinde veya iPhone’unuzun konumunu belirli bir ülkeyle değiştirmek istediğinizde, diğer yakın sunucuları bulmanızı da kolaylaştırıyor.

Windscribe

Windscribe, evde kullanacağınız hemen hemen her cihazda çalışan bir VPN servisidir. Windows, Mac ve Linux için masaüstü istemcileri, iOS ve Android uygulamaları, Chrome, Firefox ve Opera için tarayıcı uzantıları hatta Amazon Fire TV için dahi bir uygulama var.

Bu etkileyici bilginin ardından temel bilgilere dönecek olursak Windscribe’ın masaüstü istemcisi, tüm uygulamalarınızı VPN tüneline bağlıyor. Chrome tarayıcınıza yükleyeceğiniz Windscribe uzantısı yalnızca tarayıcı etkinliğinizi şifreler. Tarayıcı uzantısını kullanmanızın başka bir avantajı da reklamları, izleyicileri ve sosyal ağ widget’larını engellemesi. Çeşitli web sitelerinde görünen Beğen, Tweetle ve Paylaş pencere ögesi düğmelerini bilirsiniz. Görünüşe göre bunlar, hiçbirine tıklamasak bile tarama verilerimizi takip edebiliyorlar. Windscribe; web, Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlarda gezinebilmeniz için bu widget’ları engeller ve üstelik sizi de takip etmez. Bu, şirketin müşterilerinin çevrimiçi etkinliklerini gizli tutma konusunda ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

Windscribe, gerçek IP adresinizi ve VPN’ye bağlı olduğunuz sırada ziyaret ettiğiniz web siteleri gibi tanımlayıcı verileri takip etmez. Ancak kullandığınız veri miktarı ve bağlantılarınızın süreleri dahil olmak üzere biraz fazla bilgi kaydediyor. Bunun biraz endişe verici olduğunu söyleyebiliriz. Bilgi kaydı dışında Windscribe’ın tuttuğu tek kayıt, 30 günlük bir süre içinde kullandığınız veriden ibarettir.

Tamamen Ücretsiz Bir VPN Var mı?

Eh, ‘ücretsiz’ olarak neyi sınıflandırdığınıza bağlı. Ödeme yapmanıza gerek kalmadan kullanabileceğiniz birçok ücretsiz VPN bulunuyor ancak reklamları izleyerek veya bilmeden verilerinizi satmalarına izin vererek ödeme yapmış olabilirsiniz.

En iyi ücretsiz VPN hizmetleri genellikle aslında paranızı vermeye sizi teşvik etmeden önce bir ödeme ürününün tadını almanızı amaçlayan ‘ücretsiz sürümler’ olma eğilimindedir. Proton VPN ve PrivadoVPN gibi en iyi sağlayıcılar, bunu veri sınırları ve sunucu kısıtlamalarını kullanarak yükseltmeye teşvik oluşturarak yapar. Birçok insan bunu yapar ve bu genel olarak şirketin maliyetlerini karşılar.

Sıkça Sorulan Sorular

Ücretsiz bir VPN nasıl çalışır?

Ücretsiz bir VPN, bazı sınırlamalar dahil olmakla birlikte çoğunlukla ücretli VPN’lerle aynı şekilde çalışır. Bilgilerinizi etraflarındaki diğer veri paketlerinden ayırmak için aktarım sırasında verileriniz hala şifreleniyor olur. Bir VPN ile verilerinizin şifrelenmesinin yanında alıcı ve gönderen hakkındaki yönlendirme bilgileri de gizlenir.

Ücretsiz VPN’ler, daha güvenli ve özel çevrimiçi gezinmeye erişmenizi sağlamak için Open VPN ve IPsec gibi aynı VPN protokollerini kullanır. Ancak ücretsiz bir VPN’in ücretli bir VPN’le aynı derecede hız, güvenlik veya özelleştirme seçenekleri sunmayacağını unutmayın.

Ücretsiz VPN’ler güvenli midir?

Ücretsiz bir VPN, olağanüstü durumlar dışında genelde güvenli bir çözümdür. Bununla birlikte ücretsiz VPN’ler, ücretli versiyonlarla aynı koruma katmanlarına veya aynı sayıda bağlantı seçeneğine sahip değildir. Dolayısıyla ücretli bir VPN kadar da güvenli olduğunu söylememiz yanlış olur.

Ücretsiz VPN kullanmak yasal mı?

İster ücretsiz ister ücretli olsun, bir VPN hizmetini kullanmak tamamen yasaldır. Bu nedenle bu hizmetle başınızın belaya gireceği konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Yasal olmayan şey, VPN’nizi yasa dışı içeriklere erişmek veya faaliyetlere katılmak için kullanmaktır. Birçok VPN günlük tuttuğu için genellikle bunu yaptığınızda fark edilirsiniz. Bu da sorun yaşayabileceğinizi gösterir.

İlgili Yazılar

En İyi 5 Chrome VPN Eklentisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
YouTube-Yorum-Geçmişi-Nasil-Görülür
YouTube Yorum Geçmişi Nasıl Görülür?