Minecraft Komut Bloğu Kodları | 2024

Minecraft komut bloğu kodlarına hakim olmak, oyun deneyimini üst seviyede yaşamak için bir zorunluluktur. Minecraft komutları veya komut blokları, oyuncuların konuşmadan eşya alışverişine ve hatta kendi dünyalarındaki hava durumunu kontrol etmeye kadar her şeyi yapmalarını sağlar.

Komut blokları, Minecraft oyuncularının arka cebindeki temel araçlar olmakla kalmaz aynı zamanda Java kodlamasını öğrenmenizin de en iyi yollarındandır. Çocuklar, oyunda bir şeyler inşa ederken kodlamak için bu aracı kullanacaklar. Aynı zamanda Minecraft’ın temel eğitim avantajlarından birini elde etmiş olacaklar.

Bu bloklar, genelde çok oyunculu sunucularda ve özel sunucularda bulunur. Çünkü bu kodlar, hilelerin başvurulduğu Minecraft dünyalarında bulunur. Yani Hayatta Kalma modunda komut bloklarını kullanamazsınız.

Minecraft Komut Bloğu Nedir?

Minecraft komut blokları, oyunda bir özellik veya eylem oluşturan Java kullanılarak yazılmış temel talimat kümeleridir. Çok yönlü olan Minecraft komut bloğu, çocuklara kendi dünyalarını yapmaları için bir fırsat sunar.

Bir komut bloğunuz olduğunda, onu mevcut dünyayı ve oyun ayarlarını değiştirmenin yanında oyunculara deneyim puanları vermek için kullanabilirsiniz. Unutmadan, komut bloklarını kullanmadan önce etkinleştirmeniz gerekiyor.

Minecraft Komut Bloğu Ne İşe Yarar?

Minecraft komut blokları, oyunculara Minecraft dünyalarında çeşitli işlemler yapabilme imkanı sağlayan özel bloklardır. Bu bloklar, bir komut girildiğinde belirli bir eylemi yerine getirmek için programlanmıştır. Minecraft komut blokları, oyunculara çeşitli görevleri otomatikleştirmelerine, mekanizmaları kontrol etmelerine, dünyanın farklı özelliklerini değiştirmelerine ve hatta interaktif oyunlar ve gösteriler oluşturmalarına imkan verir.

Komut blokları ile oyuncular, oyunda kullanabileceği birçok farklı komuta ulaşırlar. Örneğin, bir komut bloğu kullanarak Minecraft dünyasındaki belirli bir bloğu yok edebilirsiniz veya bir başka blokla değiştirebilirsiniz. Ayrıca oyuncuların belirli bir yerde veya belirli bir sürede belirli bir işlemi gerçekleştirmelerini sağlar. Örneğin belirli bir yüksekliğe ulaşınca bir kuralı tetikleyebilir veya belirli bir zaman diliminde bir hava saldırısı başlatabilirsiniz.

Minecraft komut blokları, oyuncuların Minecraft dünyalarında gerçekleştirebilecekleri işlemlerin sınırlarını genişletir ve yaratıcılığı teşvik eder. İleri düzey oyuncuların büyük projelerinde, oyun mekaniği ile ilgili öğrenme deneyimleri sağlar ve birçok farklı oyun stili yaratılmasına imkan verir.

Minecraft’ta Komut Bloğu Nasıl Alınır?

Komut blokları, oyunda bulabileceğiniz diğer bloklar gibi eşya yuvalarında değildir. Bunun yerine, oyuncunun kendisine vermesi gerekmektedir. Bu nedenle aşağıda gördüğünüz alana başlamak için /give<oyuncu adı>command_block yazın.

Sonra en alttaki kısma şu kodu yazın: Şunu yazın: /give minecraft:command_block Bu komut, eşya yuvalarına yeni bir komut bloğu ekler.

Minecraft Komut Bloğu Etkinleştirme Nasıl Yapılır?

Bir Minecraft komut bloğunu herhangi bir yere yerleştirebilirsiniz. Bloğun üzerine sağ tıklayarak Blok arabirimi için Set Console Command‘ı açmalısınız. Ardından buraya bir komut girin. Bu arayüze yalnızca Yaratıcı modda erişebileceğinizi unutmayın. Eğer bir sunucuda oynuyorsanız, operatör statüsünde olmanız gerekiyor.

Minecraft komut bloğu şeffaf olmayan bir blok olduğu için çalıştırıldığında etrafındaki her şeyi etkinleştirir. Bu durum, birden çok komut bloğuna kolayca güç sağlamak için faydalı olmasının yanında deneyimsiz oyucuların tüm işlerini mahvedebilir. Bu sebeple dikkatli olmanızda fayda var.

Bir Minecraft komut bloğu kullanmanın en basit yolu, bloğun üzerine veya yakınına bir düğme yerleştirmektir. Böylelikle komut bloğunu istediğiniz zaman etkinleştirebilirsiniz.

Minecraft Komut Bloğu Kodları Nasıl Kullanılır?

Minecraft’ta bir komut bloğu kullanmak için yaratıcı modda olmanız ve gerekli izinlere sahip olmanız gerekir. Komut bloğu GUI’sini açmak için komut bloğuna sağ tıklayıp ardından yürütmek istediğiniz komutu yazın. Kendinize bir komut bloğu vermek için /give komutunu da kullanabilir ve ardından onu oyun dünyasına yerleştirebilirsiniz.

Minecraft Komut Bloğu Kodları

Minecraft’taki temel komutlar için yalnızca birkaç sözcük ve sayıya ihtiyacınız var. Elinizin altında bulunan farklı komut türlerini anladıktan sonra Minecraft evrenini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Komut blokları, aşağıdaki listede göreceğiniz üzere temel komutları destekleyecektir. Şimdi bu kodların neler olduğuna bir bakalım.

Çağırma (Summon) Komutu

Summon komutu, dev, golem, ender ejderhası, zombi atı ve iskelet atı gibi nesneleri çağırabilir:

  • summon Giant
  • summon VillagerGolem
  • summon EnderDragon

Atlara gelince durumlar biraz daha karışıyor. Bu sebeple YouTube’da biraz arama yapmanız gerekebilir.

Oyun Modunu Değiştirme

defaultgamemode<mod ismi>

Bu komut, Minecraft evrenine giren yeni oyuncular için oyun modunu belirtir. <mode> için hayatta kalma (survival), yaratıcı (creator), macera (spectator) veya sırasıyla 0 , 1 , 2 veya 3 sayılarını girebilirsiniz.

XP Vermek

xp<miktar>oyuncu

Bu komut hedef oyuncuya deneyim puanı verir; verilen puan sayısıdır. Ancak puan yerine seviye vermek için bu sayının sonuna büyük L de yazabilirsiniz. Örneğin, xp 100L Isometrus oyuncuya 100 ekstra deneyim seviyesi verir.

Oyun Zorluğunu Ayarlama

difficulty<yeni zorluk>

Bu Minecraft komut bloğu kodu, oyunun zorluk seviyesini belirlemenizi sağlar. <yeni zorluk> kısmına barışçıl (peaceful), kolay (easy), normal (normal) veya zor (hard) veya sırasıyla 0 , 1 , 2 veya 3 sayılarını girebilirsiniz.

Bir Oyuncunun Oyun Modunu Değiştirme

gamemode<mod><oyuncu adı>

Bu komut, hedefteki Minecraft oyuncusunun oyun modunu değiştirir. <mode> kısmına hayatta kalma (survival), yaratıcı (creative), macera (adventure) veya izleyici (spectator) veya sırasıyla 0 , 1 , 2 veya 3 sayılarını girebilirsiniz.

Hedefi Öldürme

kill<hedef oyuncu>

Bu komut, hedefteki oyuncu kim olursa olsun anında öldürür. Belirli bir oyuncunun avatarını öldürmek veya özel argümanlar kullanmak için <target> yazılı kısma kullanıcı adını girebilirsiniz.

Üçüncü Şahıs Sohbet

me<mesaj>

Bu, sohbet ekranında üçüncü bir şahıs ifadesi görüntüler. Komut bloğunun adı varsayılan olarak @ simgesi olduğu için @ merhaba diyor gibi garip mesajlara neden olabilir. Ancak komut bloğunu yeniden adlandırmak için örs bloğunu kullanabilirsiniz.

Mesaj İletme

say<mesaj>

Bu da tıpkı me<mesaj> komut bloğuna benzer. Fakat daha normal konuşmalar için biçimlendirilmiştir.

Özel Mesaj

tell<oyuncu adı><özel mesaj>

Bu komut, sohbette yalnızca belirli oyuncuların görebileceği bir mesaj üretir.

JSON Mesajı

tellraw<oyuncu adı><raw JSON mesajı>

Bu Minecraft komut bloğu kodu, hedef oyuncuya/oyunculara daha karmaşık mesajlar göndermenizi sağlar. Ancak mesajın JavaScript Nesne Gösterimi (JSON) biçiminde olması gerekir.

Başlık Görüntüleme

title<oyuncu><title|subtitle><raw JSON başlığı>

Bu komut bloğu kodu, hedef oyuncunun ekranının ortasında büyük bir mesaj görüntüler.

Başlık Temizleme veya Sıfırlama

title<oyuncu adı><clear|reset>

Bu komut, önceki başlık komutunun değişik bir versiyonudur. İkinci parametre temizse (clear), hedef oyuncuya görüntülenen başlık kaldırılır. İkinci parametre sıfırlanırsa (reset), oynatıcının tüm başlık ayarları (alt yazılar dahil) varsayılanlarına döndürülür.

Ayarlarla Başlık Göster

title <player> times <fadeIn> <stay> <fadeOut>

Bu, önceki başlık komutuna farklı bir uygulamadır; hedef oyuncu için başlıkların nasıl görüntüleneceğini değiştiren bazı bireysel ayarları tanımlar. Son üç parametre, başlığın görünmesi ne kadar sürmesi gerektiğini, ne kadar süreyle durması gerektiğini ve ne kadar sürede kaybolması gerektiğini temsil eden sayılardır. Sayılar tick cinsinden ölçülür, yani saniyenin 20’de biri kadar süreyi temsil eder.

Başlığı Temizle veya Sıfırla

title <player> <clear|reset>

Bu, önceki başlık komutunun başka bir uygulamasıdır. Eğer ikinci parametre temizle ise hedef oyuncuya anında görünen başlık kaldırılır. Eğer ikinci parametre sıfırla ise, oyuncunun başlık ayarlarının tamamı (altbaşlıklar dahil) varsayılanlarına geri döner.

Başlık Göster

title <player> <title|subtitle> <raw json title>

Bu komut, hedef oyuncunun ekranının ortasında büyük bir metin dizisi görüntülemek için kullanılır. Metin içeriği belirli bir süre boyunca belirginleşir, orada kalır ve sonra kaybolur. İkinci parametre başlık ise metin hemen bu şekilde görüntülenir. Eğer ikinci parametre altbaşlık ise metin, sonraki başlıkların altında altbaşlık olarak görüntülenir. Metin kendisi son parametredir ve basit metin veya JSON biçiminde olabilir.

Minecraft Komut Blokları ile Neler Yapılabilir?

Minecraft komut blokları, oyunculara inşaat, düzenleme, keşif ve diğer birçok işlem yapma imkanı veren çok yönlü araçlardır. Minecraft komut blokları ile aşağıdaki gibi birçok işlem yapabilirsiniz:

  • Komut blokları, oyunculara belirli bir blok veya eşya vermek için kullanılabilir. Örneğin bir oyuncunun eline elmas kılıç vermek için “/give @p diamond_sword” komutunu kullanabilirsiniz.
  • Komut blokları, oyunculara doğal yaratık spawnerlarının davranışını kontrol etme imkanı verir. Bu da oyuncuların yaratık spawnerlarının tipini, sayısını ve çıkış hızını değiştirmelerine olanak tanır.
  • Komut blokları, Minecraft dünyasının zamanını değiştirerek gece ve gündüz arasında geçiş yapılmasını sağlar.
  • Komut blokları ile oyuncular, belirli blokların hareketini kontrol edebilirler. Örneğin büyük bir kapı veya kaldırma sistemi yapmak için bu komut bloklarını kullanabilirsiniz.
  • Minecraft komut blokları, oyuncuların belirli hareketlerini kontrol etmesine izin verir. Örnek verecek olursak, oyuncuların belirli bir yere hızla hareket etmesini sağlayarak bir ulaşım sistemi oluşturabilir.
  • Komut bloklarını otomatik işlemler yapmak için kullanabilirsiniz. Mesela bir çiftlik oluşturmak ve otomatik hasat yapmak için komut bloklarını kullanabilirsiniz.
  • Son olarak komut blokları ile oyuncular, Minecraft mekanizmalarını kontrol edebilirler. Örneğin kendi kendini yönlendiren bir maden kazma makinesi yapmak gibi.

Sıkça Sorulan Sorular

Minecraft komut bloğu kodlarını hayatta kalma modunda kullanabilir miyim?

Evet, Minecraft komut bloklarını hayatta kalma modunda kullanabilirsiniz, ancak önce hileleri etkinleştirmeniz gerekir. Bunu dünya seçeneklerine gidip “Hilelere İzin Ver” seçeneğini açarak yapabilirsiniz. Hileler etkinleştirildikten sonra kendinize bir komut bloğu vermek için /give komutunu kullanabilir ardından onu oyun dünyasına yerleştirebilirsiniz.

Minecraft komut blokları saldırıya uğrayabilir veya kötüye kullanılabilir mi?

Komut blokları yalnızca onlara koyduğunuz komutlar kadar güvenlidir. Dolayısıyla hangi komutları kullandığınız konusunda dikkatli olmanız önemlidir. Kötü amaçlı komutları yürütmek veya başka sorunlara neden olmak için kullanılabileceğinden, komut bloklarınıza kimlerin erişebileceğine de dikkat etmelisiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Spotify Link Kısaltma Nasıl Yapılır?