Hem Telefondan Hem Bilgisayardan Oynanan Oyunlar

Oyunlar, gelişen teknolojiyle birlikte oldukça vakit geçirilen sosyal ağlar haline geldi. Gündemin yarattığı endişeden kurtulmak isteyen ve keyifli vakit geçirmek isteyen kişiler oyunlara yöneldi. Sokağa çıkmak istemeyenler ise bu oyunlarla sosyalleşiyor. Bu durumda oyun oynama sıklığını ve kullanıcıların oyun içerisinde geçirdiği vakti arttırıyor. Daha önce oyun oynamamış kişilerin bile bu süreçte bu alana ilgisi arttı.

Oyunlara artan ilgiyle beraber kullanıcılar, PC ve mobil olarak oynanan oyunlar şeklinde araştırmaya başladılar. İki farklı cihazda oynanabilen oyunlar, kullanıcıların sıkıntı yaşamadan kaldığı yerden oyunlarına devam etmesini sağlıyor. Çünkü bazen telefon ya da bilgisayar aynı anda kullanılamıyor ve kullanıcılar birini seçmek zorunda kalıyor. Bu sebeple hem telefondan hem de bilgisayardan oynanabilen oyunlar kullanıcılar için büyük kolaylık oluyor. Telefondan oynanan oyuna bilgisayardan da devam edilebiliyor. Özellikle sürekli seyahat etmek zorunda kalan kişiler hem bilgisayar hem de telefondan oynayabileceğiniz oyunları tercih ediyor. Peki bu oyunlar hangileri?

Hem PC Hem Mobil Oynanan Oyunlar

Call of Duty: Warzone

Call of Duty: Warzone, Infinity Ward ve Raven Software tarafından geliştirilen ve 2020’de piyasaya sürülen oynaması ücretsiz bir battle royale oyunudur. Call of Duty: Modern Warfare serisi ile aynı evrende geçen oyun, hem 150 oyunculu battle royale modu hem de oyuncuların oyun içi para toplamak için savaştığı bir Plunder moduna sahiptir.

Warzone’un en göze çarpan özelliklerinden birisi, kurgusal Verdansk şehrinde geçen bir havaalanı, metro sistemi ve askeri üs dahil olmak üzere keşfedilecek çok çeşitli konumlar içeren geniş haritasıdır. Oyun ayrıca çeşitli silah ve ekipmanların yanı sıra oyuncuların ekipmanlarını oyun tarzlarına göre uyarlamalarına olanak tanıyan özelleştirilebilir bir yükleme sistemine sahiptir.

Warzone’un bir diğer dikkate değer özelliği, oyuncuların maçları tamamlayarak veya oyun içinde bularak kazanılabilecek oyun içi para birimini kullanarak öldürme serileri, ekipman ve ikramiyeler gibi ögeleri satın almalarına olanak tanıyan oyun içi ekonomisidir. Bazı yorumcular oyunu nispeten yüksek sistem gereksinimleri ve hilecilerin fazla olması nedeniyle eleştiriyor olsalar da bu sorunlar oyunun çıkışından bu yana önemli ölçüde iyileştirilmiş durumda.

Oyunun Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu buradan, Steam ve Xbox gibi diğer versiyonlarını ise buradan indirebilirsiniz.

Dead by Daylight

Dead by Daylight, Android, iOS, PC; Xbox ve PlayStation’da çapraz oynanabilen ve birden fazla platforma eklenebilen bir oyundur.

Phasmophobia oynarken aynı zamanda Among Us oynadığınızı da hayal edin. İşte Dead by Daylight tam da böyle bir izlenime kapılmanızı sağlayacak. Korku oyunlarını oynadığınızda sizi koltuğunuzdan sıçratacak kadar gerildiğiniz olmuştur. Dead by Daylight tam da bu kategoriye girmektedir.

Bu çok oyunculu ve çapraz platformlu oyunda, dört hayatta kalan ve bir de katil bulunmaktadır. Katil karakterini oyundaki bir kişi üstlenecektir. Diğer oyuncular da katilden kaçarak hayatta kalmaya çalışacaklar.

Minecraft

Minecraft, günümüzün en popüler çapraz platform oyunlarından biridir. PC ve mobil dahil birçok platformda mevcut olan oyun, bu özelliği sayesinde tüm oyuncular için kullanılabilir hale gelmektedir.

Oyun, hemen her oyuncuya hitap etmektedir. Oyunda binalar inşa ederken, arkadaşlarınızla oynarken, hatta zombiler ve diğer canavarlarla savaşırken çevrenizi keşfedeceksiniz.

Minecraft, yaratıcılığa ilham vermesinden dolayı çocuklar arasında da popüler bir oyundur. Hatta o kadar zevklidir ki çocuklar, yetişkinliğin ilk yıllarına kadar bu oyunu oynamaktadırlar.

Apex Legends

Respawn Entertainment tarafından geliştirilen Apex Legends, hem bilgisayardan hem de telefondan oynanabilen ücretsiz bir oyundur. Şubat 2019’da piyasaya sürülen oyun, o zamandan beri hızlı oynanışı, benzersiz karakterleri ve sık güncellemeleri nedeniyle büyük bir oyuncu kitlesi kazandı.

Apex Legends’ta oyuncular üçlü takımlar oluşturur ve ayakta kalan son takım olmak için diğer takımlara karşı yarışır. Oyun, çeşitli yer işaretlerinin, silahların ve dağılmış öğelerin bulunduğu büyük bir haritada geçiyor. Oyuncular, her biri kendine özgü yeteneklere sahip çeşitli karakterler arasından seçim yaparak hayatta kalmak ve diğer mangaları ortadan kaldırmak için birlikte hareket edecekler.

Apex Legends’ın en güçlü yönlerinden biri, ekip çalışmasına ve iletişime verdiği önemdir. Oyunun ping sistemi, oyuncuların mikrofonları olmasa bile takım arkadaşlarıyla hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurmasını sağlar. Böylelikle oyunda stratejileri koordine etmeyi ve düşman mangalarını alt etmek için birlikte çalışmanızı kolaylaştırır. Apex Legends’ın bir diğer gücü de karakter tasarımı. Her karakterin bir ekip içinde ilginç dinamikler yaratabilen farklı bir kişiliği ve yetenekleri vardır.

RuneScape

RuneScape, arkadaşlarınızla birlikte mobil ve PC platformlarda oynayabileceğiniz eğlenceli RPG oyunlarda arasındadır. Antik bir dünyayı keşfedeceğiniz oyunu ister arkadaşlarınızla birlikte, ister tek başınıza oynayabilirsiniz.

Yolda, her birinin kendine has benzersiz bir hikayesi olan çok sayıda oyun dışı karakterle tanışacaksınız. Yavaş yavaş dünyayı keşfederek, aldığınız her seviye için geliştirebileceğiniz birçok yetenek ve beceri açacaksınız.

Oyun, inşaattan dövüş becerilerine kadar oyun yaşamının farklı dallarına odaklanan çok sayıda beceri dalına sahiptir. Karakterinizin sınıfını ve kullanacağı silahları ise siz belirliyorsunuz.

İster bir kılıçla savaşabilir, ister yay ile düşmanları uzakta okla vurabilir veya büyü kullanabilirsiniz. Yani karakterinizin hangi silahı kullanacağı tamamen size kalmış. Sadece basit canavarlarla değil, aynı zamanda bir ekiple bile zorlukla yenebileceğiniz güçlü boss’larla tanışacaksınız.

Oyunun Steam bağlantısına buradan, iOS versiyonuna buradan, Android versiyonuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Pixel Worlds: MMO Sandbox

Pixel Worlds, dünyanın her yerinden oyuncuların birbiriyle etkileşime girebileceği indie sandbox türü bir oyundur. Pixel Worlds’te amaç, tanımadığınız oyuncularla sürekli olarak iletişim halinde olmanızdır. Gerçek hayattaki arkadaşlarınızla yeni arkadaşlıklar kuracak, yaratıcılık konusunda da rekabet halinde olacaksınız.

Pixel Worlds’te kullanıcılar, herhangi bir kısıtlama olmaksızın çok sayıda dünya oluşturabiliyorlar. Diğer kullanıcıların görebileceği piksel grafiklerinizi kendiniz oluşturuyorsunuz. Oyun boyunca bir şeyleri yok edebilir, inşa edebilir ve yaratabilirsiniz. “Her şey” derken aslında kelimenin tam anlamıyla her şeyi kastediyoruz; giysiler, nesneler, evler gibi.

İki boyutlu bir dünyada seyahat ederken canavarların yaşadığı gizemli mağaralara gireceksiniz. Tabii ki oyunun bir parçası olarak onlarla savaşacaksınız. Öldürdüğünüz yaratıklar için bazı objeler ve mücevherler toplayarak karakterinizi güçlendirme fırsatı elde etmiş olursunuz.

Pixel Worlds’ün ekonomisi de tamamen oyuncuların kendilerine bırakılmış durumda. Oyunda fiyatları siz belirliyorsunuz ve sizin gibi diğer oyuncularla ticaret halinde oluyorsunuz. Oyunda yarattığınız dünyaları dahi satıp gelir elde edebilirsiniz.

Ücretsiz olan Pixel Worlds’ün Steam bağlantısına buradan, iOS versiyonuna buradan, Android versiyonuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Badland

Badland bir yandan kaydırmalı şekilde oynanan bir oyundur. Oynadığınız ana karakter, yapısı itibarıyla kirpiyi andırıyor. Çölde ve ormanda yaptığınız yolculukta kontrol ettiğiniz kirpi, sürekli olarak tehlikelerin içerisinde yer alıyor.

Oyunu oynamaya başladığınızda bir şeylerin yanlış olduğunu biliyorsunuz anlıyorsunuz; karakter, yolunda üstesinden gelmeniz gereken birçok tuzak ve tehlikeyle karşılaşıyor.

Oyunun arayüzü oldukça basit. Hemen her şey karanlık silüetler olacak şekilde tasarlanmış. Minimalist bir yapıda olan oyunu tek kişi olarak oynayanlar için 100’den seviye bulunuyor. Eğer çoklu modda oynamak istiyorsanız, en fazla 4 oyuncunun olacağı şekilde toplam 30’dan fazla seviye yer alıyor. Fakat şunu belirtmemiz gerekiyor ki tüm oyuncuların oyuna aynı ağ üzerinden bağlanması gerekiyor 😕

Eğer şartlar sizin için uygunsa, oyunu mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Badland’in Steam bağlantısına buradan, iOS versiyonuna buradan (5 TL), Android versiyonuna ise buradan (ücretsiz) ulaşabilirsiniz.

World of Tanks

Savaş oyunu sevenlerin yeni favorisi World Of Tanks, oyunun başrolü ise çok gerçekçi çizgilere sahip tanklar. World Of Tanks adlı oyun Türk yapımı olarak adını duyursa da aslında Kıbrıslı yapım şirketi Wargarming tarafından tasarlandı. World Of Tanks’ın en ilgi çekici özelliği ise 20. yüzyılın ortalarında kullanılan zırhlı birlik savaşlarını çok gerçekçi şekilde kullanıcılara sunması. Üstelik World Of Tanks, hem telefondan hem de bilgisayar üzerinden oynanabiliyor. Eğer bilgisayarınız oyun için yeterli değilse BlueStacks 4 üzerinden de oyuna katılabilirsiniz. Oyunu indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Monopoly Bingo

Klasik sevenlere müjde! Monopoly’yi artık hem telefonunuzda hem de bilgisayarınızda oynayabileceksiniz. Uzun yıllardır masa oyunları kategorisinde kalitenin diğer adı olan Monopoly, hem strateji hem de eğlencenin adresi olacak. Üstelik çoklu oyuncu seçeneğiyle yan yana olduğunuz arkadaşlarınızla da oynayabilirsiniz. Oyunu BlueStacks üzerinden bilgisayarınıza indirmek için buraya, Android versiyonunu indirmek için buraya, iOS versiyonunu indirmek içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Vainglory

vainglory

Vainglory, özellikle mobil platformda hala birçok oyuncu tarafından muhteşem bir MOBA oyunu olarak tanımlanır. League of Legends benzeri bir oyun olan Vainglory, platformlar arası oynanabiliyor. Kontrol duyarlılığı üst seviye olan oyunun grafikleri de oldukça akıcı. Oyunun PC sürümünde Türkçe arayüz ve altyazı desteği bulunuyor. 2016 yılında Global Mobile Awards yılın mobil oyunu ödülünü kazanan Vainglory, beklentinizi karşılayacak potansiyeli olan bir oyun. Android için buradan, iOS için buradan indirebileceğiniz Vainglory’nin Steam’deki sayfasına ise şuradan ulaşabilirsiniz.

Roblox

roblox

Mobil platformların en sevilen oyunlarından olan Roblox, ayrıca PC’de de oynanabilen oyunlar arasında yer alıyor. Hayal gücünüzü kullanarak oyunun içerisinde kendi oyununuzu kurmak gibi oldukça fantastik bir yapısı var. Bununla birlikte oyundaki diğer oyuncularla sürekli iletişim halinde olabiliyorsunuz. Roblox’ta Robux isimli oyun içi para birimi mevcut. Bu parayı ister küçük küçük kazanabilir, isterseniz gerçek parayla satın alıp her ne amaçla istiyorsanız kullanabilirsiniz. Bu arada bedava Robux kazanabilmeniz için başvurabileceğiniz bazı yöntemler de mevcut. Bu yöntemler için hazırladığımız makaleye şuradan ulaşabilirsiniz.

Oyunu Android için şuradan, iOS içinse şuradan indirebilirsiniz. PC’de oynamak içinse şuradaki BlueStacks bağlantısına ulaşıp oyunu indirmeniz gerekiyor. Oyun, tüm bu seçeneklerin yanı sıra tarayıcı üzerinden de oynanabiliyor. Tarayıcı aracılığıyla oynamak için şuradaki bağlantıya gidebilirsiniz.

Hearthstone

Hearthstone

Kart oyunları arasında dünyanın en popülerlerini saysak, ilk sıraları zorlayanların başında Hearthstone gelir. Oyuncuların ellerindeki kart desteleriyle rakiplerini alt etmeye çalıştığı oyunda ister bir yapay zekaya, isterseniz de diğer oyuncularla rakip olabilirsiniz.

Yapay zekaya karşı oynamanın dışında Standart ve Battlegrounds gibi oyun modları mevcuttur. Standart olanda 1v1 maçlar yapabilirsiniz. Battlegrounds’ta ise 8 oyunculu bir düello serisi başlatabilir, sonradan eklenen Duels ile diğer oyunculara karşı seri düellolar yaparak yenilene kadar oyuna devam edebilirsiniz.

Duyurulduğu günden bu yana geliştirilen Hearthstone, bu sayede güncelliğini de sürekli olarak korumayı başarıyor. Oyunu Windows ve macOS cihazlarda oynamak için şuradaki bağlantıya gidebilirsiniz. Android için indirme bağlantısına şuradan, iOS içinse şuradan ulaşabilirsiniz.

Legends of Runeterra

Legends-of-Runeterra

Riot Game’in popüler platformlar arası kart strateji oyunlarının başında Legends of Runeterra gelir. Bu oyun, şirketin en iyi serilerinden biri olan League of Legends’a dayanmaktadır.

Oyuncular bu oyunu sadece kart oyunları nedeniyle değil, paralel evren nedeniyle de ilgi çekici bulacaklar. Oyunu oynarken LoL’den bazı hikayeler, karakterler ve planlar tartışılıp açılır. Bu da LoL’ün sıkı hayranlarının oyunla ilgili fikirler edinmesini sağlayacaktır.

Oyunu oynayabilmeniz için Riot Games üzerinden bir hesap açmanız gerekiyor. Hem hesap açmak hem de PC ve mobil (Android ve iOS) sürümlerini indirebilmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Among Us

among-us

2020 yılının tüm dünyayı kasıp kavurduğu oyunlardan olan Among Us ile arkadaşlarınızla birlikte müthiş eğlenceli vakit geçireceğinize emin olabilirsiniz. Zira oyun, özellikle arkadaşlarınızla oyun hakkında yapacağınız diyaloglarla daha keyifli oluyor.

Oyunda iki tür takım var: Impostorlar ve Crewmateler. Impostorlar, oyundaki tüm Crewmateleri yok etmeyi amaçlıyorlar. Crewmateler ise aralarına sızan Impostorları bulmaya çalışıyor. Farklı taktik savaşlarıyla bu iki takımın birbirleriyle olan çekişmesi, sizi uzun saatler boyunca PC ya da telefonun başına kitleyebilir. Sonra demedi demeyin:)

Among Us, Android ve iOS cihazlarla birlikte Steam ve Epic Games üzerinden indirilebiliyor. Mobil cihazlar için indirmesi ücretsiz olan oyun, Steam’de 10,50 TL, Epic Games’te 8 TL olarak fiyatlandırılmış durumda.

World of Tanks Blitz

World-of-Tanks-Blitz

Devasa bir tank dünyası olarak da tanımlayabileceğimiz World of Tanks Blitz, Türk oyuncular tarafından da oldukça sevilen bir oyundur. Dünya genelinde 100 milyondan fazla oyuncuya sahip World of Tanks Blitz, ister tek başınıza isterseniz de 7v7 olacak şekilde takım halinde diğer tankları avlamaya çalışacağınız bir savaş oyunudur. 350’den fazla özel aracın bulunduğu oyunda bunlardan bir tanesini seçip, aracı olabildiğince geliştirmeye çalışmalısınız. Yoksa rakip oyuncular arasında pek şansınız kalmayabilir. Oyunun indirme bağlantıları şöyle;

Crashlands

Hem bilgisayar hem de telefonda oynanabilen Crashlands, en gerçekçi uzaylı yaşamını deneyimlemenizi sağlayacak. Oyunun konusu, yabancı bir gezegene düşen uzaylının heyecanlı hayatta kalma mücadelesi. Bilim kurgu sevenlerin favorisi olacak Crashlands adlı oyunda önce kendiniz için bir üs inşa etmeniz, ardından da vahşi hayatla mücadele etmeniz gerekiyor. Vahşi hayatta yaşam mücadelesi sergileyen oyun hem Android (43 TL) hem de iOS (64 TL) telefonlarda aynı hesaptan eş zamanlı oynanabiliyor. Renk ve tasarım konusunda görsel bir şölen sunan oyun, uygulama marketlerinde yüksek puana sahip.

Ark: Survival Evolved

2017 yılından bu yana piyasada olan Survival Evolved, hem bilgisayarda hem de telefonda oynayabileceğiniz aksiyon macera temalı bir oyun. Çevrimiçi olarak dinozor ve tarih öncesi yaratıklarla ıssız bir adada farklı yaşam koşullarında hayat kalmaya çalışacaksınız. Oyunda hem hayatta kalmanız için gerekenleri günlük işleri yapacak hem de ateşli silahlar kullanarak savaşacaksınız. Ark: Survival Evolved adlı oyunda kullanıcılar için avantajlardan birisi de hem birinci şahıs hem de üçüncü şahıs açısı tercih edebiliyor olmanız. Oyunun tek olumsuz yönü oyunu oynayabilmeniz için bilgisayarınızın yüksek donanıma sahip olması gerekliliğidir. Bu sorunu ise BlueStack 4’ü kullanarak çözmeniz mümkün. Android için buraya, iOS için buraya, Steam içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Point Blank: Strike

Hem bilgisayar hem de telefonda oynayabileceğiniz bir keskin nişancı oyunu olan Point Blank: Strike, Güney Koreli oyun şirketi Zepetto tarafından tasarlandı. Oyun bir hayli gerçekçi öyle ki ilerledikçe asker olarak rütbenizde yükseliyor. Oyun içerisinde silah ve diğer teçhizatları kişiselleştirmek için oyun parası kullanabiliyorsunuz. Oyunun içerisinde 11 farklı modu ve farklı bölge haritaları mevcut. Bilgisayarı bu oyunun gerekliliklerine sahip olmayan oyuncular oyunu BlueStack 4’ü kullanarak da oyunu kesintisiz oynayabilir. Android içinse şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

The Elder Scrolls: Legends

Strateji severlerin sabahlara kadar oynayabileceği bir diğer oyun önerimiz ise The Elder Scrolls: Legends. Tek veya çoklu oyuncu ile oynayabileceğiniz The Elder Scrolls, tek seferlik bulmacalarla düşünme sınırlarınızı zorlayacak. Kart oyunları kategorisinde bulunan oyun arkadaşlarınızla çevrimiçi de oynanabiliyor. Steam dahil tüm platformlar için ücretsiz indirebileceğiniz uygulama iOS ve Android telefonlar için de uygun.

BlueStacks’ın tam olarak ne işe yaradığını, nasıl indirilip kurulacağını şurada detaylıca açıkladık. Daha detaylı bilgi almak için hazırladığımız makaleye göz atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Tüm Zamanların En İyi Hayatta Kalma Oyunları
Android ve iOS İçin En İyi Tablet Oyunları
En İyi Simülasyon Oyunları – PC
En İyi Mobil Strateji Oyunları
En İyi Açık Dünya Oyunları