En İyi Açık Dünya Oyunları | 2024

En-İyi-Açik-Dünya-Oyunlari

Sekizinci nesil konsollarla birlikte patlayan bir oyun türü varsa, o da açık dünyadır. Açık dünya oyunları, nereye gidebileceğiniz ve ne yapabileceğiniz konusunda çok fazla kısıtlama olmadan katılabileceğiniz büyük bir evrendir.

Aşağıda göreceğiniz açık dünya oyunlarının hepsi piyasaya sürülmüş durumda. Yani oynamak için çıkmasını beklemeniz gereken oyunlar değiller. O halde son 10 yılın en popüler oyun türü olan en iyi açık dünya oyunları listesine geçiş yapalım. Bu liste ile bir nevi açık dünya oyunu önerileri de hazırlamış olduk.

Açık Dünya Oyunu Nedir?

Açık dünya oyunu, oyuncuların sanal bir dünyada özgürce dolaşabildiği ve görevleri uygun şekilde tamamlayabildiği video oyunları türlerinden birisidir. Oyun dünyası tipik olarak doğrusal değildir ve açık uçludur. Daha çok oyuncuların çevresini çeşitli şekillerde keşfetmesine ve çevreyle etkileşime girmesine olanak tanır.

Açık dünya oyunları, genellikle çok çeşitli aktiviteler ve yan görevler ile oyun dünyasının farklı alanları arasında özgürce seyahat etme becerisine sahiptir. Popüler açık dünya oyunlarına örnek olarak Grand Theft Auto V, The Elder Scrolls V: Skyrim ve The Legend of Zelda: Breath of the Wild verilebilir.

Açık Dünya Oyunlarının Diğer Oyunlardan Farkı

Bir açık dünya oyununu diğer oyun türlerinden ayıran birkaç şey vardır. Bazı önemli farklılıklardan bahsedecek olursak:

  • Bir açık dünya oyununda oyuncular sanal bir dünyada serbestçe dolaşabilir, görevlerini istedikleri şekilde tamamlayabilir. Bu da oyuncuyu belirli bir yolda yönlendirildiği ve belirli görevleri belirli bir sırayla tamamlaması gereken daha doğrusal oyunlardan farklı bir yola sürükler.
  • Açık dünya oyunları genelde oyuncuların kendi oyun tarzlarında keşfedebilecekleri geniş, ayrıntılı oyun dünyaları içermektedir. Bu da her biri kendine özgü özelliklere ve etkinliklere sahip şehirleri, vahşi alanları ve diğer ortamları içerebileceği anlamına gelmektedir.
  • Açık dünya oyunları, ana hikayeye ek olarak genellikle çeşitli yan görevlere ve aktivitelere sahiptir. Bunlar farklı ögeleri toplamaktan mini oyunları tamamlamaya kadar her şeyi içerebilmektedir.
  • Bir açık dünya oyununda oyuncular, hiçbir kısıtlanmaya uğramadan oyun dünyasında özgürce hareket edebilirler. Bu da oyuncuların oyun dünyasının farklı alanları arasında sorunsuz bir şekilde seyahat edebilmesini sağlayacağı için daha sürükleyici bir deneyim sağlar.
  • Açık dünya oyunlarında genelde net bir son bulunmuyor. Bu da oyuncuların ana hikayeyi tamamladıktan sonra dahi oyun dünyasını oynamaya ve keşfetmeye devam etmesine olanak tanır.

NOT: Listedeki sıralama herhangi bir metriğe göre belirlenmemiştir. Gelişigüzel fakat en iyisi olduğuna inandığımız açık dünya oyunlarıdır.

En İyi Açık Dünya Oyunları

Elden Ring

Japon video oyun şirketi FromSoftware, 2009’da Demon’s Souls’u piyasaya sürdüğünde oyun dünyası sarsılmıştı. Demon’s Souls, geleneksel oyunla ilgili her şeyi değiştiren bir oyundu. Karanlık bir atmosfer ve net bir hedefin olmaması, oyuncuların oyunun her yönünü kendi başlarına keşfetmelerine yol açmıştı. Bu durum çok sabır gerektirse de sonunda oyuncular, oyuna tam anlamıyla hayran kalmışlardı. Çok geçmeden oyun dünyası artık bundan daha fazlasını istiyordu. Bunu takiben Dark Souls Trilogy , Bloodborne ve Sekiro: Shadows Die Twice piyasaya sürüldü. Bu oyunların her birinde temeller aynı kaldıysa da zaten başarılı olan formülün geliştirilmesine devam edildi.

2022’ye girdiğimiz ilk yıllarda ise Elden Ring duyuruldu. Oyun, geliştiricilerin yıllar içinde öğrendiği her şeyin doruk noktasıdır. Oynanışın daha çeşitli olduğu ve keşfedilecek geniş bir açık dünyanın var olduğu bu oyunda hikaye de ilgi çekici. Oyuncular, özgürlüklerinin tadını çıkaracağı bu açık dünyayı istedikleri gibi keşfedebilir ve alanları beğenilerine göre ele alabilirler.

Soulsborne oyunlarını oynamayı seven biriyseniz veya bu açık dünya ARPG’sine (aksiyon rol yapma oyunu) dalmak istiyorsanız, Elden Ring başlamak için mükemmel bir tercih olacaktır. Bu arada, Game of Thrones’un yazarı George RR Martin’in bu oyunun yazarlarından biri olduğundan bahsetmiş miydik?

Batman: Arkham Knight

Bu oyun, Rocksteady’nin oldukça popüler Batman: Arkham üçlemesinin sonuncusu üyesi. Rocksteady, serinin ilk iki bölümüyle kusursuza yakın süper kahraman oyunları yarattı. Batman ve kötü adamlarının karakterizasyonundan FreeFlow savaş sistemine kadar bu oyunlar, gelecekteki süper kahraman açık dünya oyunları için bir referans oldu.

Oyun açık bir dünya Gotham City’de geçiyor. Bu oyunda Batman, şimdiye kadarki en büyük tehditle karşı karşıya. Arkham Knight adlı gizemli yeni kötü adamın ebeveynlerinin ölümünden kaynaklanan travması ve öldüğüne inandığı bir düşmanla uğraşması, oyunu daha da ilginç hale getiriyor. Oyun, şehirdeki suçları çözmekten Batman evreninin en kötü şöhretli karakterlerinden bazılarıyla savaşmaya kadar her şeye sahip. Oyunun 2015’te piyasaya çıkan PC versiyonunda önemli optimizasyon sorunları vardı Ancak o zamandan beri oyun için yamalar yayınlandı. Sonunda oyunu tüm muhteşem görselleri ve akıcı oynanışı ile oynayabilirsiniz.

Hikayesi ve hepimizin dört gözle beklediği Batmobile bölümleri o kadar etkileyici olmasa da, oyunun geri kalanı sizi kesinlikle tatmin edecektir. Ayrıca popüler Batman: The Animated Series’in orijinal kadrosu Kevin Conroy ve Mark Hamill de seslerini sırasıyla Batman ve Joker’e vermiş durumdalar.

Just Cause 3

Just-Cause-3

Just Cause serisi, açık dünya olmasının yanı sıra aksiyon dolu oyunlar olarak bilinirler. Just Cause 3, General Sebastiano Di Ravello diktatörlüğünde yönetilen bir İtalyan adasında geçer. Gökyüzünden denize doğru yaklaşık 650 kilometrekarelik bir alanın içerisinde geçen oyundaki amacınız, çeşitli silahlar ve araçlarla güçlü bir rejimi ortadan kaldırmaktır. Aksiyonun bol olduğu oyunda her an her yerde yanınızda bir şeyler patlayacak. Kaos ortamını seven oyuncular, Just Cause 3’e bayılacaklar.

Avatar: Frontiers Of Pandora

Avatar: Frontiers of Pandora İncelemesi

Avatar: Frontiers of Pandora, 2023 yılında Ubisoft tarafından piyasaya sürüldü. Pandora gezegeninin batı kıyısında geçen yeni bir hikayeyi anlatan oyunda oyuncular, Na’vi kabilesine mensup yeni bir karakter olan Neytiri’nin rolünü üstlenecekler. Neytiri, Pandora’nın doğal güzelliğini korumak için bir grup direnişçiye liderlik ediyor.

Oyunun oynanışı, Ubisoft’un açık dünya oyunlarından aşina olduğumuz türden. Oyuncular, Pandora’nın geniş dünyasını keşfederek çeşitli görevleri tamamlayacak ve düşmanlarla savaşacaklar.

Oyunun en dikkat çekici yanı ise görsel kalitesi. Snowdrop oyun motoru sayesinde Pandora gezegeni son derece gerçekçi ve etkileyici bir şekilde resmedilmiş. Oyuncular, Pandora’nın nefes kesici manzaralarını keşfederken kendilerini gerçekten orada hissedecekler.

Oyun, hikayesi ve oynanışı açısından da oldukça başarılı. Avatar filmlerinin hayranlarını tatmin edecek bir hikaye sunan oyunda oyuncular, Pandora’nın zengin kültürünü ve tarihini keşfetme fırsatı yakalayacaklar.

Oyun, bazı olumsuz yönlere de sahip. Örneğin düşmanlar bazen biraz basit olabiliyor. Ayrıca oyunun bazı görevleri biraz tekrarlayıcı olmasından dolayı sıkıcı hale gelebiliyor.

Genel olarak Avatar: Frontiers of Pandora, başarılı bir açık dünya aksiyon macera oyunudur. Eğer Pandora gezeğinin büyüleyici dünyasını keşfetmek ve Na’vi kabilesinin mücadelesine katılmak istiyorsanız, bu oyunu mutlaka denemelisiniz.

Rust

Rust

Rust, açık dünya oyunu olduğunu bilmeseniz de muhakkak duymuş olduğunuz oyunlardan bir tanesidir. Bir süre erken erişim yoluyla çıkan oyun, 2018 yılından itibaren tamamen oynanabilir duruma gelmiştir.

Bu oyunda oyuncular, yumruklarından başka hiçbir şey olmadan kıyıya vururlar. Burada yapılar, silahlar ve giysiler inşa etmek için kaynak toplamanız gerekecek. Daha sonra hayvanları avlayabilir, açık dünyayı keşfedebilir, diğer oyuncularla savaşabilir, kaynaklarını toplayabilir, bir ekip oluşturabilir, havadan yardım almak için farklı bölgelere ulaşabilir veya hak talebinde bulunmak istediğiniz toprakları çizebilirsiniz. Tek başınıza veya bir grup arkadaşınızla oynayabileceğiniz Rust, tavsiye edebileceğimiz açık dünya oyun önerilerindendir.

Sea of Thieves

Sea-of-Thieves

Hazine ve zafer arayan bir korsanın gösterişli hayatına gireceğiniz Sea of Thieves, oyuncuların farklı görevleri ve keşifleri tamamlarken bir grupta birlikte çalıştığı MMO oyunudur. Altın için yağmalama yaparken geminizi koruyacak, adaya gidecek, iskeletler, sirenler, köpekbalıkları ve daha fazlasıyla savaşacaksınız. Ancak bu denizlerde dolaşan tek korsan mürettebatı siz olmadığınız için dikkatli olmalısınız. Bunun yerine gemiyi yönetmek, topları yüklemek ve savaşa girmek için rakip gruplar ortaya çıkabilir. Eğer sayıca azsanız, yapacağınız dahiyane manevralar sizi tehlikeden uzaklaştırabilir.

Mad Max

Mad-Max

Mad Max, filmlerden aşina olduğumuz fakat oyunuyla da adını duyduğumuz bir açık dünya oyunudur. Batman: Arkham serisinin ve Assassin’s Creed’in bir parçası olan Mad Max ile kendinizi çorak bir arazide dolaşmak için yoğun şekilde modifiye edilmiş bir araçla kıyamet sonrası dünyanın içerisinde bulacaksınız. Max rolüyle kaynaklarınızı arayan hırsızlarla uğraşırken, bir yandan hayatta kalmaya çalışacaksınız. Filmin hayranları, bu açık dünya oyununu da beğeneceklerdir.

Death Stranding

Death-Stranding

Death Stranding, Hideo Kojima’nın Konami’den ayrılmasının ardından video oyun geliştirme stüdyosu Kojima Productions ile geliştirdiği ilk oyundur. Bazı kişiler oyunun yavaş temposunu ve sabırlı hikaye anlatımını sevse de, diğerleri oyunun gerçekten başlamasının saatlerce sürmesinden pek haz etmiyor. Eğer yoğun hikayelere sahip oyunlardan hoşlanıyorsanız, Death Stranding’den vazgeçmemelisiniz.

Oyuncular, Death Stranding’de doğaüstü varlıkların dolaştığı bir dünyaya atılırlar. Oyundaki genel amaç, Amerika Birleşik Devletleri’ni bir araya getirmektir. Biraz zor bir görev fakat kahramanınızla başarabileceğiniz bir görev. Bu arada kahramanımız, tehlikelerle ve engebeli arazilerle dolu bir dünyada değerli kargolar gönderen bir taşıyıcıdır.

Days Gone

Days-Gone

Days Gone’da oyuncular, zombilerle dolu kıyamet sonrası bir bölgede, Deacon adında eski bir motosiklet çetesi üyesi rolünü üstleniyorlar. Deacon çete üyesi Boozer, dünya tersine döndükten sonra hayatta kalmayı başarır. Bununla birlikte aradan yıllar geçmesine rağmen, Deacon her zaman karısının hala bir şekilde dışarıda olup olmadığını merak eder.

Bu oyun, oyuncuların çoğunlukla yürüyerek veya motosikletle dolaştıkları bir açık dünya oyunudur. Bu arada oyunda bisiklete binerseniz, yakıt bulman gerekecek. Devasa zombi ordularına sahip Days Gone’da nereye gideceğiniz konusunda dikkatli olmalısınız.

Yakuza: Like a Dragon

Yakuza: Like a Dragon, Ryu Ga Gotoku Studio tarafından geliştirilen ve 2020 yılında yayınlanan bir rol yapma oyunudur. Oyun, serinin geleneksel dövüş sistemini bir sıra tabanlı dövüş sistemine dönüştürerek büyük bir değişiklik yapmaktadır.

Sıra tabanlı bir rol yapma oyunu olan Yakuza: Like a Dragon’da oyuncular, bir grup karakteri kontrol ederek, düşmanları yenmek ve görevleri tamamlamak için çalışırlar. Karakterler, farklı sınıflara ve yeteneklere sahiptir.

Oyun, oyunculara bir dizi mini oyun ve yan görev sunmaktadır. Bu mini oyunlar ve yan görevler, oyuncuların oyun dünyasını keşfetmelerine ve karakterlerini geliştirmelerine olanak tanır.

Yokohama şehrinde geçen bir hikayenin anlatıldığı oyun, işlemediği bir suçtan dolayı 18 yılını hapiste geçiren Ichiban Kasuga’yı konu edinmektedir. Ichiban, hapisten çıktıktan sonra yeni bir hayat kurmak için çabalar.

Subnautica

Subnautica, Unknown Worlds Entertainment tarafından geliştirilen ve 2018 yılında yayınlanan bir hayatta kalma oyunudur. Bu oyun, oyunculara, bir denizaltı kullanarak, terk edilmiş bir sualtı dünyasını keşfetme ve hayatta kalma şansı veriyor.

Subnautica, hayatta kalma oyunu türünün klasik özelliklerini sunuyor. Oyuncular, su altında hayatta kalabilmek için, yiyecek, su ve oksijen bulmak zorundadır. Ayrıca düşmanlarla savaşmaları ve tehlikeli bölgelerden kaçmak için de mücadele etmeleri gerekir.

Oyun, bir dizi inşa etme ve keşfetme unsuru da sunuyor. Oyuncular, kendi denizaltılarını ve üslerini inşa edebilir ve denizaltı dünyasının sırlarını keşfedebilirler.

Dune: Awakening

Dune Awakening ile oyuncular, çöl gezegeni Arrakis’e yolculuk edecekler. Yalnız burada kim olacağınız ve ne yapacağınız tamamen size kalmış durumda.

Oyunda gezegen hakkında daha fazla bilgi edinmeye, bilinmeyen bölgeleri keşfetmeye ve kum fırtınalarıyla devremleri aşmaya çalışacaksınız. Veya filmlerin ve kitapların anlattığı gibi baharatı ele geçirerek evrensel ölçekte bir güç haline gelmeyi deneyebilirsiniz.

Ne kadar çok şey yaparsanız, o kadar büyüyecek ve o kadar fazla yetenek kazanacaksınız.

Firewatch

Açık dünya oyunlarının her zaman toplanacak eşyalarla ve savaşılması gereken düşmanlarla dolu olduğu gibi bir algısı var. Ancak bu oyun, gerçekten de zengin bir hikayeye sahip. Burada asıl göreviniz, oyunun manzarasından zevk almak. Firewatch bunu o kadar mükemmel kavrıyor ki, hikayeyi bitirdikten sonra sonsuza kadar ormanda dolaşmanıza izin veren serbest dolaşım modu bile sunuyor.

Firewatch’ta ormanı dilediğiniz gibi keşfetmekte özgürsünüz. Eğer sık sık ormanda yürüyüş yapma isteği duyan biriyseniz, ana yoldan sapıp dolaşabilirsiniz. Dahası, keşfiniz bazen ana hikayenin parçası olmayan küçük sırlarla ödüllendirilecek.

Dying Light 2 Stay Human

Dying Light 2 Stay Human, Techland tarafından geliştirilen ve 2022 yılında yayınlanan bir açık dünya hayatta kalma korku oyunudur. İlk oyunun 20 yıl sonrasını konu alan oyunda oyuncular, Villedor adlı bir şehirde hayatta kalma mücadelesi veren Aiden Caldwell’ı kontrol edecekler.

Dying Light 2 Stay Human, ilk oyunun başarılı oyun mekaniğini daha da geliştiriyor. Oyuncular, zengin ve ayrıntılı bir açık dünyada koşabilir, tırmanabilir ve atlayabilirler. Ayrıca zombilerle savaşmak için çeşitli silahlar ve araçları kullanabilirler.

Oyunda pek çok yeni özellik bulunmaktadır. Örneği, oyuncular, Villedor’un kaderini etkileyen önemli kararlar verebilirler. Hikayesi, ilk oyundan daha karmaşık ve sürükleyici olan oyun, Aiden Caldwell’ın geçmişini ve Villedor’un geleceğini araştırıyor.

The Witcher 3: Wild Hunt

The-Witcher-3-Wild-Hunt

Piyasaya sürüldükten sonra övgü almaya devam eden oyunlardan biri de The Witcher 3: Wild Hunt. CD Projekt Red altında geliştirilen bu oyun serisi, büyük bir hayran kitlesi topladı. Orijinal romanlara yeniden ilgi uyandıran oyun, Netflix’e bile televizyon dizisi uyarlaması yapma dürtüsü verdi.

The Witcher 3: Wild Hunt ile canavarları yok etmek için işleri kabul eden bir Witcher olan Geralt’ın macerasına konuk olacaksınız. Oyuncuların oyunu bu kadar çok sevmesinin nedenlerinden biri, yapılacak çok şey olmasıdır. Bu haritanın altı bölgesinde savaşacak yaratıklar, üstlenilecek görevler ve toplanacak kaynaklar bulacaksınız. CD Projekt Red, oyunu piyasaya sürdükten sonra sahipsiz bırakmayıp genişletmeye devam etti. Bu sayede oyuncular, oyunda sayısız saatler geçirmeye devam edecekler.

Red Dead Redemption 2

Red-Dead-Redemption-2

Bu devam oyunu, ilk oyunun bir ön devamı niteliğindedir. Red Dead Redemption 2’de kötü şöhretli Hollandalı van der Linde çetesinde çalışan acımasız bir kanun kaçağı olan Arthur Morgan rolüne atılacaksınız. Rockstar Games, konu açık dünyaya geldiğinde bu oyunla yine kendini aşmayı başardı.

Red Dead Redemption 2’de ana yollardan çıkacak, vadiler ve bataklıklar arasından çıkıp tepelerin ardında neler olduğunu öğreneceksiniz. Rastgele olaylar, ilginç yan görevler ve güzel manzaralarla karşılaşacaksınız. Tıpkı önceki bölümde olduğu gibi, esas olarak haritanın etrafında bir at üzerinde dolaşacaksınız. Bununla birlikte, haritanın kendisi keşfedilecek çok çeşitli alanlar sunuyor. Bunlara tundra dağları, bataklıklar, sık ormanlar ve kasabalar da dahildir. Ayrıca bu alanlarda sadece keşfetmek ve görevler almak dışında yapılacak çok şey var. Bol bol kaynak toplayabilir, avlanabilir ve hatta balık tutabilirsiniz.

Horizon Zero Dawn

Fallout-New-Vegas

Horizon Zero Dawn, PlayStation 4’e özel çıkan en büyük oyunlardan biriydi. Oyun ilk duyurulduğunda, konusunun nasıl olacağına dair kimsenin bir fikri yoktu. Robot hayvanlar? Kabileler? Ve bunların hepsi kıyamet sonrasında mı geçiyor? Bu oyunda insanlığın düştüğü uzak bir geleceğe atılacaksınız.

Oyuncular, bir kadın avcı olan Aloy rolüne giriyorlar. Neden dışlandığını ve nereden geldiğini bulmaya çalışan Aloy, onu tüm açık dünyada ve uzun zamandır unutulmuş yapılarda gezdiren büyük bir maceraya başlar. Robotları geniş silah yelpazenizle avlayacağınız bu devasa açık dünya oyununda, heyecanın her zaman en yüksek seviyede olacağına emin olabilirsiniz.

The Elder Scrolls V: Skyrim

The-Elder-Scrolls-V-Skyrim

2011’de piyasaya sürülen The Elder Scrolls V: Skyrim, ilk zamanlarki kadar eğlenceli ve sürükleyici bir oyundur. Açık dünya fantezi destanını yeniden tasarlayan oyunda, hayal edebileceğiniz her türden karakteri oynayıp istediğinizi yapabilirsiniz. Oyunun oyunculara verdiği seçim özgürlüğü, hikaye anlatımı ve macerası, The Elder Scrolls V: Skyrim’in oynanabilirliğini her zaman taze tutuyor. Skyrim’in ana konusundan bahsedecek olursak, ejderha tanrısı olarak bilinen ve kehanetlere göre dünyayı yok edeceği söylenen Alduin isimli bir yaratığın öldürülmeye çalışılması konu alınıyor.

GTA 5

GTA-5

GTA 5, açık dünya oyunları arasında her zaman ilk üç sırada yer alacak potansiyele sahiptir. Sanıyorum ki bununla ilgili kimsenin bir şüphesi yoktur. Geniş ve dar sokaklarda araba kullanmak, paraşütle atlamak, köpekbalıklarını bıçakla bıçaklamak, bir seri katili takip etmek, polisten kaçmak… Yapabileceklerinizin sınırı olmayan GTA 5, geliştirilen modlarla da oynanabilirliğini sürdürmeye devam ediyor ve uzun yıllar da etmeye devam edecek.

Bir de tabii GTA Online var. Eğer sıkı bir GTA Online oyuncusuysanız, burada kolaylıkla para kazanabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Şuradaki makalemize göz atarak GTA Online’da kolay para kazanma yollarını uygulamaya başlayabilirsiniz.

Final Fantasy XV

Final-Fantasy-XV

Final Fantasy XV, Square Enix’in bir başka oyunu olan Final Fantasy serisinin 15. bölümüdür. 2016’da PlayStation 4 ve Xbox One için çıkan oyun, 2018’de Microsoft Windows’a geldi.

Bu aksiyon dolu oyun, iki kıtası ve bir takımadası olan dünya benzeri bir gezegen olan Eos’ta geçiyor. Oyuncuların kalabileceği hanlar ve otellerin yer aldığı şehirler bulunuyor. Burada alışveriş yerleri bulabilir, görevler ve diğer bilgiler için NPC’lerle konuşabilirsiniz. Kent merkezinin dış kısmında bulunan ovaları, dağları, vadileri ve yemyeşil ormanları da keşfe çıkacaksınız.

Assassin’s Creed Valhalla

Assassins-Creed-Valhalla

Assassin’s Creed Valhalla, Ubisoft’un tasarladığı birçok açık dünya oyununun en yenisi ve en iyisidir. Serinin önceki oyunlarında yapılan yanlışların çoğu Assassin’s Creed Valhalla ile düzeltilmiş durumda.

Oyunun dikkate değer bir hikayesi var. Oyunda, Suikastçı Kardeşliği ve Tapınak Şövalyeleri arasındaki bir çatışmanın ortasında kalan Viking savaşçısı Eivor’u kontrol edeceksiniz. Düşmanlar üzerine akınlar yaparken, bir yandan da yerleşimlerini genişletecek ve İngiltere’nin erken Orta Çağ dönemini keşfe çıkacasınız. Ayrıca Assassin’s Creed tarihindeki en fazla düşman çeşitliliğine bu oyunla ulaşacaksınız.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The-Legend-of-Zelda-Breath-of-the-Wild

Son birkaç yılın tartışmasız en etkili açık dünya oyunu The Legend of Zelda: Breath of the Wild ile devam edelim. Çoğu oyuncu, The Legend of Zelda: Breath of the Wild için ‘son dönemde oynadığım en iyi açık dünya oyunu’ tanımlamasını yapıyor.

Oyuncular, Zelda zaman çizelgesinin sonuna doğru ayarlanan The Legend of Zelda: Breath of the Wild’daki ana hikayeyi doğrusal olmayan bir şekilde bitirebilirler. Görsel açıdan oldukça etkileyici olan dünyaya sahip Breath of the Wild, tamamlayabileceğiniz birden fazla bulmacaya sahiptir

Oyunda dövüş pratiği yaparsınız (şiddetle tavsiye edilir), doğrudan son patrona gidebilirsiniz. Harika grafiklere ve dövüş sistemine sahip The Legend of Zelda: Breath of the Wild, ana görevi dışında 90 yan göreve de sahiptir. Nintendo’nun en iyi yapımları arasında gösterilen oyun, açık dünya oyunları için iyi bir seçenek olabilir.

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain

Metal-Gear-Solid-5-The-Phantom-Pain

Ünlü video oyunu tasarımcısı Hideo Kojima’nın bir başka açık dünya oyunu olan Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain, bu türler arasında bir başyapıt olarak bilinir. Büyük ölçüde gizli mekaniklere dayanan Metal Gear Solid 5, serinin son bölümü olarak karşımıza çıkıyor.

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain, oyun mekaniği ve hikaye açısından doyurucu bir yapıya sahiptir. Bu zamana herhangi bir Metal Gear Solid oyunu oynamadıysanız, gerçekten çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

Trove

Trove, Trion Worlds tarafından geliştirilen, oynaması ücretsiz, çok oyunculu bir çevrimiçi rol yapma ve açık dünya oyunudur. Oyuncuların kaynakları keşfedip toplamasına olanak tanıyan benzersiz bir açık dünya sanal alan stiline sahip olan oyun, her biri kendine özgü görünüm ve kaynaklara sahip.

Oyuncuları meşgul etmek için zindanlar, sığınaklar ve diğer zorluklarla dolu olan Trove, yaratıcı tabanında çok fazla özgürlüğe izin verdiği için oyuncuların favorisi arasında yer almaktadır. İlk olarak 2015 yılında bilgisayar için piyasaya sürülen Trove, daha sonra Xbox One ve PlayStation 4 için yayınlandı.

No Man’s Sky

Bir bilim kurgu evreninde geçen No Man’s Sky, açık dünya ve hayatta kalma türünde bir oyundur. Oyuncular, her biri benzersiz mekanlara, yaratıklara ve kaynaklara sonsuz sayıdaki gezegeni keşfedecekler. Hem tek hem de çok oyunculu moda sahip olan No Man’s Sky’da oyuncular üs inşa etmek, uzaylılarla ticaret yapmak ve ekipmanlarını yükseltmek gibi faaliyetlerde bulunacaklar.

İlk piyasaya sürüldüğünde farklı eleştiriler alan oyun için birçok oyuncu, oyunun geniş açık dünyasını ve prosedürel olarak oluşturulmuş içeriğini övdü. Daha sonra oyunun geliştiricisi Hello Games, oyuncunun deneyimini iyileştirmeye yardımcı olması için çok oyunculu ve hikaye odaklı görevler gibi yeni özellikler ekleyen birkaç büyük güncelleme yayınladı.

Çok fazla potansiyele sahip olan ve keşfedilecek çok şey sunan oyun, son zamlarla birlikte 500 TL üzeri bir fiyata ulaştı. Eğer bütçeniz uygunsa No Man’s Sky’a bir şans verebilirsiniz.

Watch Dogs: Legion

Ubisoft Toronto tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayınlanan Watch Dogs: Legion, bir açık dünya aksiyon-macera video oyunudur. Watch Dogs serisinin üçüncü oyunu olan oyun, Ekim 2020’de Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Stadia için yayınlandı.

Oyunda şehrin kontrolünü ele geçiren özel bir askeri şirket olan Albion’u devirmeye çalışacaksınız. DedSec olarak bilinen bir grup bilgisayar korsanının kontrolünü ele geçirdiği Brexit sonrası bir Londra’da geçen oyunda oyuncular, Londra’nın kontrolünü ele geçiren özel bir askeri şirket olan Albion’u devirmeye çalışacaklar.

Dünya çapında 10 milyondan fazla kopya satarak önemli bi ticari başarı elde eden Watch Dogs: Legion, hem tek hem de çok oyunculu olacak şekilde oynanabiliyor.

Far Cry 3

Far-Cry-3

Heyecan verici bir açık dünya oyunu olan Far Cry 3, tropik bir adada geçiyor. Oyunculara muhteşem bir keşif ve aksiyon deneyimi sunan oyunun atmosferi ve detaylı dünyası ise oldukça etkileyici.

Oyunun hikayesi, oyuncuları zorlu bir hayatta kalma mücadelesine sürüklüyor. Ana karakter olan Jason Brody, arkadaşlarıyla tatil yaparken bir adada tutsak düşer ve acımasız bir kabilenin lideri olan Vaas Montenegro tarafından kaçırılır. Jason, kardeşini kurtarmak için korkunç görevler üstlenmek zorundadır. Oyunun hikayesi gerçekten de tehlikeli karakterler, sürprizler ve unutulmaz anlarla dolu.

Oynanışı açısından özgürlüğü ve seçenekleriyle dikkat çeken Far Cry 3’te oyuncular adayı özgürce keşfedip çeşitli görevleri tamamlamaya çalışacaklar. Kabile kampını ele geçirip buradaki yaratıklarla savaşacağınız oyunda silahları yükseltebilir, yeteneklerinizi geliştirebilir ve çeşitli taktikleri kullanarak düşmanları alt edebilirsiniz.

Grafikler ve sesler, oyunun atmosferini mükemmel bir şekilde tamamlıyor. Tropik adanın güzellikleri, detaylı karakter modelleri ve çevre tasarımları ise oldukça göz alıcı. Oyundaki müzikler ve ses efektleri de oyuncuları adanın tehlikeli ve gizemli atmosferine tam anlamıyla sokmaktadır.