En İyi Simülasyon Oyunları | PC

Oyunlar; strateji oyunları, açık dünya oyunları, rol yapma oyunları, nişan oyunları gibi çeşitlere sahiptir. Gerçek hayattaki olaylara, kuruluşlara veya etkinliklere dayalı oyunlar da bulunur; simülasyon oyunları.

Simülasyon oyunları, oyuncuları fizik ve fizyolojik kurallarla gerçeğe mümkün olduğunca yakınlaştıracak bir dünyanın içerisine alırlar. Simülasyon oyunlarının güzelliği de tam olarak budur. Gerçek hayatta simüle edilecek çok şey var, bu nedenle simülasyon oyunlarındaki çeşitlilik çok fazladır.

Simülasyon Oyunları Nedir?

Simülasyon oyunları, gerçek hayattaki olayları taklit eden ve oyunculara belirli bir rol veya görev veren video oyunlarıdır. Bu tür oyunlar, uçuş simülatörleri, araba yarışı simülatörleri, şehir inşa simülatörleri, hayvan bakım simülatörleri, işletme simülatörleri, tarım simülatörleri gibi çeşitli konulara sahip olabilirler.

Simülasyon oyunlarında oyuncular genellikle gerçek hayattaki kararlar gibi kararlar verirler ve çoğu zaman simüle edilen dünyadaki bir karakteri yönetirler. Oyuncular oyunun hedefleri doğrultusunda oynarken, sanal dünyalarını geliştirebilirler ve çeşitli zorluklarla karşılaşabilirler.

Simülasyon oyunları, özellikle belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler için pratik yapma fırsatı sunar. Bunun dışında eğitim amaçlı olarak da kullanılabilirler. Ayrıca oyunların gerçek hayattaki durumlara benzemesi nedeniyle, kişilerin problem çözme, planlama ve yönetim becerilerini geliştirebilecekleri bir ortam sunarlar.

En İyi Simülasyon Oyunları

The Hunter: Call Of The Wild

 • Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One

Hunter: Call of the Wild, istediğiniz gibi avlanıp kendi hızınızda oynayabileceğiniz çok hoş bir simülasyon oyunudur.

İster yavaş ve metodik bir yaklaşım benimseyerek tam simülasyon deneyiminin keyfini çıkarın, isterseniz de bir ATV ile dolaşıp hızınızı istediğiniz gibi ayarlayın. Her iki deneyim de etkileyici hayvan davranışları, nefes kesici manzaralar ve hayat dolu hissetmesini sağlayan çarpıcı grafiklerle çevrili olacak.

Hunter: Call of the Wild oyununun tek oyunculu modu ilgi çekici bir hikayeye sahiptir. Bumod ile oyunun dünyasını tamamen kendi başınıza keşfedebilirsiniz. Bunun dışında birkaç arkadaşınızı yanınıza alıp hayvanları izlemek ve avlamak için ortaklaşa oynayabilirsiniz. Her hayvanın onları avlamayı gerçekten zorlaştıran benzersiz, tıpkı canlı hayvanlar gibi davrandıklarını göreceksiniz. Oyunu oynadıkça bu davranışları öğrenip bunları avlanma deneyiminizde avantaj elde etmek için kullanabilirsiniz.

Hunter: Call of the Wild, oyunculara avantaj sağlayacak ve istediğiniz şekilde avlanmanıza izin verecek yeteneklerin ve becerilerin kilidini açmanıza olanak tanıyan eksiksiz bir ilerleme sistemine sahiptir. Kullanabileceğiniz çok sayıda silah seçeneği bulunuyor. 2017’de çıkan oyun, ara sıra ciddi indirimlere giriyor. Oyunun Steam bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

House Flipper

 • Platformlar: PC, PS4, Xbox One

House Flipper, ev tadilatı odaklı bir simülasyon oyunudur. Oyuncular, kendi evlerini tamir etmek, dekore etmek ve yenilemek için farklı araçlar, malzemeler ve ekipmanlar kullanarak sanal evleri tamir etmekle görevlidirler. Oyuncular, evlerin çeşitli sorunlarını çözerek, evlerin değerini artırarak ve daha fazla para kazanarak ilerlerler.

Oyuncuların evlerin iç ve dış mekanını yenilemek, boyamak, döşemek ve dekore etmek için çeşitli araçlar ve malzemeleri kullanmaları gerekiyor. Ayrıca evlerin su, elektrik ve ısı sistemleri gibi teknik sorunlarını da çözmek zorundalar. Oyuncuların amacı, evleri müşteriler için yenilemek ve müşterilerden olumlu geri bildirimler alarak daha fazla para kazanmaktır.

House Flipper, gerçekçi grafikler, detaylı bir simülasyon sistemi ve farklı ev tipleri sunarak oyunculara gerçek bir ev tadilatı deneyimi sunar. Oyun ayrıca ev tasarımı ve dekorasyonu gibi yeteneklerinizi de geliştirebilmeniz için birçok farklı seçenek sunar. Oyunun Steam bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Microsoft Flight Simulator

 • Platformlar: Xbox Series X/S – PC

Microsoft Flight Simulator, oyuncuların simülasyon oyunlarına aşık olmasını sağlayan oyunlardan biridir. Oyun, gerçeğe yakın manzaralara ve gerçek dünyadan görsellere sahip olacak şekilde geliştirilmiştir. Mesela gerçekten bir uçağa binmeden Pasifik üzerinde uçmanın keyfini yaşamak istemez miydiniz? Microsoft Flight Simulator ile bu deneyimi oyun kanalıyla olabilecek en gerçekçi şekilde yaşayabileceksiniz.

Çoğu oyuncunun “En iyi simülasyon oyununu hangisi?” sorusuna vereceği cevap kuşkusuz Microsoft Flight Simulator’dur. Fakat bu oyunun da bir kusuru bulunuyor. O da yalnızca Xbox Series X/S ve PC’de çalışıyor olması.

Oyunun Steam’deki bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

The Sims 4

 • Platformlar: PC, Mac, Xbox One, PS4

En popüler simülasyon oyunlarından birisi de serinin dördüncü oyunu olan The Sims 4’tür. Serinin hayranlarını pek memnun edemese de Sims 4, biraz daha iyileştirilmiş karakter yaratma özelliklerine ve inşa araçlarına sahip. Buna rağmen piyasaya sürülen önceki oyunlara kıyasla eksik özellikleri olması nedeniyle de fazlaca eleştirildi.

The Sims 4, yine de hepsi bir arada olan en iyi simülasyon oyunlarındandır. Oyuncuların sim oluşturmasına, önceden oluşturulan NPC’lerin devralınmasına ve kişiliklerin geliştirilmesine imkan sağlar.

The Sims 4, serinin önceki oyunlarındaki gibi oyuncuların birçok aktiviteyi simüle etmesine izin vererek alanının en iyi oyunlarından birisi olmuştur. Oyunun Steam’deki bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Project Wingman

 • Platformlar: PC, Xbox One

Project Wingman, Sector D2 tarafından geliştirilen ve Humble Games tarafından yayınlanan bir savaş uçuşu simülasyon oyunudur. Oyun, aralarında çeşitli uçaklar ve silahların yer aldığı havadan havaya ve havadan yere savaş deneyimi sunuyor.

Project Wingman’da oyuncular, özel bir askeri müteahhit için çalışan bir paralı asker pilotu rolünü üstleniyorlar. Müttefiklere eşlik etmekten it dalaşlarında ve bombalama seferlerinde düşman kuvvetleriyle çatışmaya kadar çeşitli görevleri tamamlamakla görevlendirilirler. Oyun, oyuncunun performansının savaşın sonucunu etkilediği dinamik bir kampanya sistemine sahiptir.

Project Wingman’ın öne çıkan özelliklerinden biri uçuş modelidir. Oyun, hava direnci, itme ve yerçekimi gibi faktörleri hesaba katan gerçekçi bir fizik motoruna sahiptir. Bu da uçaklarda uçmayı hem zorlu hem de ödüllendirici hissettiren bir ağırlık ve momentum hissini yaşamanızı sağlar.

Project Wingman’da atari modu, hayatta kalma modu ve patron acele modu dahil olmak üzere çeşitli oyun modları bulunmaktadır. Oyun aynı zamanda VR’yi de destekler. Böylelikle oyuncular, kendilerini en sevdikleri uçağın kokpitine tamamen kaptırmış olacaklar. Oyunun Steam bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Farming Simulator 19

 • Platformlar: PC, macOS, Google Stadia, Xbox One, PS4

Farming Simulator 19, oyuncuların çiftlik hayatını simüle etmelerine imkan tanıyan bir oyundur. Steam’in n çok indirilen simülasyon oyunları arasında yer alır.

Oyun, oyuncuların çiftliklerinde çeşitli mahsuller ve hayvanlar yetiştirmesine, bunları satarak para kazanmasına olanak tanır. Ayrıca oyunda bazı farklı ortamlar yer alıyor. Haritayı keşfettiğiniz sırada bir yandan ekin ve hayvan yetiştirecek, kazandığınız paralarla da ekipmanınızı yükselteceksiniz. Oyun, yukarıda belirttiğimiz platformlar dışında iOS ve Android platformlarını da destekliyor.

Farming Simulator 19’un Steam’deki bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Arma 3

 • Platformlar: PC

Arma 3, Bohemia Interactive tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir askeri simülasyon oyunudur. Oyun, Ege adaları Altis ve Stratis’te geçen geniş bir açık dünya ortamının yanı sıra çok çeşitli askeri teçhizat ve araçlara sahiptir.

Oyuncular, keşif, sabotaj ve konvoy eskortu gibi çeşitli görevleri tamamlamaları gereken yakın gelecekte geçen kurgusal bir çatışmada askerlerin rolünü üstleniyorlar. Silahlar, araçlar ve taktikler açısından yüksek düzeyde gerçekçilik sunan oyun, onu daha gerçekçi bir savaş deneyimi arayan oyuncular arasında giderek popüler hale getiriyor.

Arma 3’ün en önemli özellikleri arasında yeni haritalar, silahlar ve oyun modları gibi çok çeşitli kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik oluşturan kapsamlı mod oluşturma topluluğu yer alıyor. Sürekli genişleyen bir içerik kitaplığı sunan bu topluluk, oyuncuların her zaman keşfedecek ve oynayacak yeni bir şeylerinin olmasını sağladı.

Arma 3 ayrıca Capture the Flag, King of the Hill ve Team Deathmatch gibi çeşitli oyun modları bulunuyor. Ayrıca sağlam bir çok oyunculu bileşene de sahiptir. Oyuncular özel sunuculara katılabilir, kendi sunucularını oluşturabilir ve oyun ayarlarını beğenilerine göre özelleştirebilirler. Oyunun Steam bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Euro Truck Simulator 2

 • Platformlar: PC, macOS, Linux

Oynadıkça bağımlılık yapan sürüş simülasyon oyunu olan Euro Truck Simulator 2, serinin ikincisi konumundadır. SCS Software tarafından yayınlanan oyun, PC’nin yanı sıra macOS ve Linux’u da destekliyor.

Açık dünya simülasyon oyunu olan Euro Truck Simulator 2, karmaşık bir yapıya sahip değildir. Basit bir konsepte sahip olan oyunda oyuncular, Avrupa’nın çeşitli yerlerinden kargo alıp teslim ediyorlar.

Oyuncular, oyunda bulunan diğer araçları da satın alabiliyorlar. Eğer yeterli oyun içi paranız yoksa kredi çekerek dahi bu araçlara sahip olabilirler. Oyuncular, ETS 2’deki haritalarda özgürce dolaşıp teslimat görevlerini tamamlamak için NPC’ler kiralayabiliyorlar.

İlk kez 2012’de piyasaya çıkan Euro Truck Simulator 2, günümüzde de oynanabilecek en iyi simülasyon oyunlarından biridir. Oyunun Steam’deki bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Thief Simulator

 • Platformlar: PC, macOS, Xbox One, PS4

Bir hırsızın yerinde olmanın nasıl bir his olduğunu deneyimlemek ister misiniz? Thief Simulator, bir hırsızın gözünden hırsızlığın nasıl olduğunu deneyimlemenizi sağlayacak. Biraz tuhaf bir yapıya sahip olsa da oyuncuların genel olarak beğendiği bir oyundur.

Oyuncular, oyundaki evleri gözetleyerek keşif yaparken, ev boş olduğu sırada kilidi açıp içeri girmeye çalışacaklar. Gerilim ve heyecan dozunun yüksek olduğu bu oyunun Steam’deki indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Russian Fishing 4

 • Platformlar: PC

Serinin dördüncü oyunu olan Russian Fishing 4, oyunculara gerçek hayattakine benzer bir balık tutma deneyimi yaşatmayı vadediyor. 2021 yılında çıkan oyun, Türkçe dil desteğine de sahip.

Gerçek hayatta balık tutma şansına erişemeyen oyuncuların favorisi olabilecek Russian Fishing 4, oldukça çarpıcı kırsal görsellere sahip. Oyundayken gerçekten de bir gölün kıyısında sivrisineklerle boğuştuğunuz hissine kapılabilirsiniz. Yalnız oyuncular tarafından yapılan yorumlar, Russian Fishing 4’ün anlaşılması biraz zor olduğu yönünde. Açıkçası RF4’te seviyeleri geçmek için biraz çaba sarf etmeniz gerekecek.

Yalnızca PC platformunu destekleyen oyunun Steam’deki bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

PowerWash Simulator

 • Platform: PC

Kirlenmiş bir şeyi temizlemenin hazzını önceden muhakkak yaşamışsınızdır. Özellikle tazyikli bir su ile araba yıkamak, bazı kişiler için büyük bir keyiftir. PowerWash Simulator, iyi vakit geçirmek için bazen ihtiyacınız olan tek şeyin su ve pislik olduğunu kanıtlayan türden bir simülasyon oyunudur.

Aslında nişancı türünü de katabileceğimiz bu oyunda evlerin, kamyonetlerin ve helikopterlerin üzerinde biriken pislikleri temizlemeye çalışacaksınız. Yapmanız gereken şeyin basit olduğunu düşünebilirsiniz fakat hiç de göründüğü gibi değil. Ulaşılması zor alanları temizlemek için ekipmanınızı yükseltmek durumundasınız.

Keyifli bir simülasyon oyunu olan PowerWash Simulator’un Steam’deki bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Railway Empire

 • Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One, macOS, Linux

Oyunla ilgili söyleyebileceğimiz tek olumsuz yanı Türkçe dil desteğinin olmaması. Eğer bu detay sizin için önemli değilse, Railway Empire’ın her detayına bayılacağınıza neredeyse eminim.

Oyunun grafikleri oldukça canlı ve dinamik. Strateji ve tren simülasyonu karışımı olan Railway Empire’daki amacınız, tren yolları inşa edip para kazanmaya çalışmak. Şehirlerarası demiryolu hatları kurmak için strateji yeteneklerinizi de konuşturmalısınız. Attığınız her adımı hesaplamalı, hangi ham maddeyi nereden nereye götürmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Oyun, işinizi Avrupa, Güney Amerika ve Kanada’nın bazı bölgelerine genişletme şansı veren geniş bir DLC yelpazesine de sahiptir. Grafik detaylarına hayranlık duyacağınız Railway Empire’ın Steam’deki indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Cooking Simulator

 • Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One, Linux, macOS

Profesyonel şef olmak gibi bir hayaliniz varsa Cooking Simulator ile bu hayalinizin bir ön çalışmasını yapabilirsiniz. Bu oyunda ortalama bir aşçıdan çok daha fazlası olmaya çalışacaksınız. Zira size kocaman bir restoran emanet edilmiş olacak. Siz de bu restoranı hem müşterilerin hem de gurmelerin gözünde 5 yıldızlı bir yer haline getirmeye çalışacaksınız.

Hazırladığınız her yemek, restorandaki müşteriler tarafından oylanıyor. Bu sebeple yemeklerinizi azami özenle hazırlamanız gerekiyor. Tarifleri harfiyen yerine getirseniz de tuzu biraz fazla katsanız dahi müşterileriniz puan kırabiliyor.

Oyunda gurmeler, tıpkı gerçek hayattaki gibi restoranınızı denetmeleye gelerek puanlıyorlar. Bu puanlar çok önemli çünkü yalnızca gurmelerden aldığınız puanlarla restoranınızın yıldızını yükseltebiliyorsunuz. Oyunun Steam bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Planet Coaster

 • Platformlar: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, macOS, Xbox X ve S Serisi,

Planet Coaster, bir lunapark kurma ve yönetme simülasyonudur. Oyunda konseptten tutun da yeni inşa moduna kadar tamamen özgün bir park tasarlayabileceğiniz tüm araçlara sahipsiniz. Yönetim ve finansman tarafında da ipler sizin elinizde. Tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayamazsanız işletmenizi batırabilirsiniz, dikkatli olun.

Lunaparktaki oyunları tasarlarken G kuvveti etkilerini dahi düşünmeniz gerekiyor. Çünkü yaptığınız en ufak bir değişiklik bile etkisini net şekilde gösteriyor. Görsel anlamda yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz en iyi simülasyon oyunları arasındadır. Planet Coaster’ın Steam bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Assetto Corsa

 • Platformlar: PC, Playstation 4, XBox One

2014 çıkışlı olsa da en iyi yarış simülatörü oyunları arasındadır. İtalyan Kunos Simulazioni tarafından geliştirilen Assetto Corsa, güçlü fizik motoru ve dinamik hava sistemi ile oyunculara ultra gerçekçi bir sürüş deneyimi sunuyor. Becerilerinizi test etmek için direksiyona geçerek ister yapay zeka ile ister dünyanın her yerinden diğer oyunculara karşı oynayabileceksiniz.

Assetto Corsa, bir kariyer modunun yanı sıra hızlı yarışlar, özel şampiyonalar, ücretsiz antrenman seansı dahil olmak üzere hafta sonu yarışlarına sahiptir. Tamamen özelleştirilebilir yapıdaki Assetto Corsa, tek ve çok oyunculu modları içerir.

Oyuncuların online modunu daha çok beğendiklerini belirttiği Assetto Corsa’nın Steam bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

UBOAT

 • Platformlar: PC, macOS

Tarihi savaş oyunlarını seviyorsanız, UBOAT’u da seveceğinizden emin olabilirsiniz. Adını İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma Alman denizaltılarından alan UBOAT, mürettebat yönetimi ve keşif mekaniğinden kapsamlı bir şekilde yararlanan bir hayatta kalma simülasyon oyunudur.

Oyunda bir Alman denizaltısının kontrolünü elinize alacaksınız. Komutanlarınızın emirlerini yerine getirmek için taktik ve strateji becerilerinizi kullanmalısınız. Bunun dışında oyunda oldukça gerçekçi detaylar bulunuyor. Örneğin haritadan sorumlu subay uyuyakaldıysa ve yerine bakacak başka kimse yoksa kayboluyorsunuz. Yerine birini görevlendirdiğinizde tekrar olmanız gereken rotanıza geçiyorsunuz.

Oyundaki görevler oldukça gerçekçi. Bu da bir simülasyon oyunu için en önemli kriterlerin başında gelir. Türkçe dil desteğinin de olması, UBOAT’a şans vermeniz için bir başka önemli detay olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun Steam’deki indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Job Simulator

 • Platformlar: PC, Oculus Quest, PlayStation 4, HTC Vive, Valve Inde

VR destekli olan Job Simulator, oynayabileceğiniz en iyi simülasyon oyunlarından bir tanesidir. Eğlenceli ve komik olmasının yanında yaratıcı, biraz da trollük barındıran kısa süreli bir oyundur.

Oyunda toplam 4 farklı iş kolu var. Bunlar şirket çalışanı, aşçılık, araba ustası ve kasiyer. Sizse hem patronlarınızı hem de müşterilerinizi var gücünüzle mutlu etmek için çalışacaksınız. Oyunda üstlendiğiniz her rol, robotlar tarafından tasarlanmış. Bu da oyundaki hiçbir şeyin geleneksel şekilde çalışmamasına yol açıyor. Trollük barındıran derken biraz da bu konudan bahsediyorduk.

Oyunu oynayanların yeni oyuncular tavsiyesi, Job Simulator’u bitirdikten sonra Infinite Overtime moduna geçmeleri yönünde. Yani normal görevleri tamamladıktan sonra dahi Job Simulator’dan kolay kolay kurtulamayacaksınız. Oyunun Steam bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Simülasyon Oyunları Hakkında

Piyasaya sürekli çok sayıda yeni simülasyon oyunu çıkmasından dolayı tam olarak nereden başlayacağınıza ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine karar vermek zor olabilir. Aklınızda tutmanız gereken en önemli şey, yeni önerilere ve fikirlere açık olmaktır. Başkaları tarafından saçma olarak nitelendirilen oyunlardan bazıları çok eğlenceli ve en çok zaman harcadığınız oyunlar olabilir. Örneğin bir sonraki simülatör oyununda ne tür bir hız aradığınıza ve konu içeriğine odaklanabilirsiniz.

Rahatlatıcı ve yavaş bir simülasyon oyunu dışında her ayrıntıyı kapsayan bir yarış simülasyonları da bulunuyor. Biz, bu oyunlardan bazı öne çıkanları olabildiğince detaylı şekilde anlatmaya çalıştık. Simülasyon oyunları, diğer türlere nazaran genel olarak daha ayrıntılıdır ve mümkün olan en gerçek deneyimi sunmaya odaklanır. Diğerleri ise nispeten daha rahat ve kapsamlı bir deneyim sunmayı, ‘simülatör’ yönüne daha az ve daha çok herkes için eğlenceli bir deneyim sunmaya odaklanır.

Uçuş simülatörü oyunları arıyorsanız, bir uçuş joystick’i satın almayı düşünebilirsiniz. Uçuş simülasyon oyunları, mümkün olan her ayrıntıyı kapsamaya ve kokpitte oturmanın ve farklı uçaklarla uçmanın tüm heyecanını yaşamanıza izin vermeye odaklanma eğilimindedir. Yarış simülasyon oyunlarında tam simülatör deneyimini elde etmek için bir yarış direksiyonu ve pedal kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu tür oyunlar size tam simülasyon deneyimi sunmaya çalışır. Kendinizi tamamen kaptırmanız için özenli ayrıntılarla kokpitleri ve arabaların iç mekanlarını yeniden oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca mümkün olan en gerçekçi fiziği sunmaya çalışırlar. Genellikle bu oyunların çok dik bir öğrenme eğrisi vardır ve oynadığınız ilk birkaç saat için son derecede zordur. Fakat bu süreci atlattıktan sonra uzun saatler boyunca eğlence ve heyecan sunar.

Daha hafif bir deneyim arıyorsanız, geleneksel simülasyon video oyunu türünden uzaklaşan oyunları tercih edebilirsiniz. Bu oyunlar genellikle kendilerini sürücü koltuğuna oturtan ancak başarılı olmak için derinlemesine bilgi veya saatlerce pratik gerektirmeyen bir simülasyon deneyimi isteyen bir oyuncu kitlesine göre uyarlanmıştır.

Aradığınız ne olursa olsun, en iyi simülasyon oyunları keyif aldığınız ve birkaç saatinizi dinlenerek geçirebileceğiniz oyunlardır. Aklınıza gelebilecek her ilgi alanını kapsayan binlerce oyun olsa da biz içlerinden en iyisi olanlarını aktarmaya gayret gösterdik.

İlgili Yazılar

Tüm Zamanların En İyi Hayatta Kalma Oyunları