BlueStacks Nedir, Nasıl Kurulur?

bluestacks-nedir-nasil-kurulur

BlueStacks, bilgisayarınızda Android işletim sisteminde bulunan programları çalıştırmanızı sağlayan bir uygulamadır. 2009 yılında Rosen Sharma tarafından kurulan BlueStacks, herhangi bir işletim sistemi uygulamasını bilgisayarınızla birlikte kullanmanıza izin veren Android emülatörüdür. Sadece bunun için geliştirilen yazılımı sayesinde çoğu kişi tarafından vazgeçilmez bir uygulama haline gelmiştir. Piyasada benzer yazılımlar olsa da telefondaki Android uygulamaları bilgisayarda kullanmak için en iyi uygulama BlueStacks’tır. BlueStacks ücretsiz ve basit bir şekilde her bilgisayara indirilebilir.

BlueStacks Nedir?

Hepimizin telefonlarında defalarca kullandığımız uygulama ve oyunlar var. Cep telefonunda karşılaştığımız pil bitmesi ve aşırı ısınma sorunlarıyla karşılaşmadan bu uygulama ve oyunlara bilgisayar üzerinden kesintisiz erişmeye ne dersiniz? BlueStacks bize tam olarak bunu sağlıyor. PUPG Mobile gibi bir çok popüler oyun ve uygulama, BlueStacks sayesinde bilgisayarda kullanabiliyor. Ayrıca oyuncular için özel olarak tasarlanmış yapısı ile Twitch ve Facebook gibi platformlarda online olarak oynadığınız tüm oyunları oynamanıza da olanak tanır. Bunun yanında yazılım geliştiricilerin ürünlerini uygulamalar aracılığıyla denemelerini de sağlar. Tüm bu özellikleriyle çoğu kişinin dikkatini çeken BlueStacks, şu anda 400 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

bluestacks

BlueStacks Ne İşe Yarar?

BlueStacks ile Android tabanlı tüm uygulamalar ve aklınıza gelebilecek tüm özellikleri kullanılabiliyor. Telefonunuzun veya tabletinizin desteklemediği bir uygulama söz konusu olduğunda uygulamayı indirerek rahatlıkla kullanabilirsiniz. Genellikle kullanıcılar bu amaçla BlueStacks kullanır. BlueStacks’i tam ekranda kullanabildiğiniz için oyunları daha büyük ekranda oynayabilirsiniz. Bilgisayarınızın performansı bir akıllı telefondan daha yüksek olduğu ve şarj sorunu olmadığı için oyun oynarken beklenmedik kesintilerle karşılaşmazsınız.

BlueStacks Nasıl İndirilir?

BlueStacks’i sorunsuz çalıştırabilmeniz için cihazınızın işletim sistemine uygun BlueStacks sürümünü indirmeniz gerekir. Resmi BlueStacks web sitesini ziyaret ettiğinizde cihazınıza uygun sürüm görüntülenecektir. Uygun bir sürüm tespit ettikten sonra cihazınıza ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bu sürümün uyumlu çalışması için Windows işletim sistemine sahip bir cihaza ihtiyacınız yok. Mac kullanıcısıysanız sitede size uygun bir sürüm olacaktır.

bluestacks-nasil-indirilir

BlueStacks İçin Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

 • İşletim Sistemi: Microsoft Windows 7 ve üzeri olmalıdır.
 • işlemci: Intel veya AMD işlemci olmalıdır.
 • RAM: En az 2GB RAM olmalıdır.
 • HDD: 5GB boş alan olmalıdır.
 • PC’nizde yönetici olmalısınız.
 • Microsoft veya diğer chipset sağlayıcısının en güncel grafik sürücülerine sahip olmalısınız.

BlueStacks Nasıl Kurulur?

 • Resmi BlueStacks web sitesi üzerinden BlueStacks dosyasını indirdikten sonra üzerine çift tıklayarak kurulum işlemini başlatın.
 • BlueStacks yazılımını kurmak ve kullanmak için bir gmail hesabınızın olması gerekir. Eğer hesabınız yoksa kurulum yapabilmek için bir gmail hesabı açın.
 • Gmail’e oturumunuza giriş yaptıktan sonra, Google bilgilerinizi kaydetmek için hizmet politikasını onaylamanız gerekir.
 • “Kabul Ediyorum” ve “Kabul Et” butonlarına tıkladıktan sonra artık kurulumunuz tamamlanmış olacaktır.
 • Artık gerekli uygulamaları bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Uygulama sistem performansını etkileyeceğinden, bilgisayarınızda yalnızca Bluestack’in açık olduğundan emin olun. Ana Sayfa sekmesindeki Google Play Store’a tıklayın ve gerekli uygulamaları yükleyerek programı kullanmaya başlayın.
bluestacks-1

Bluestacks İndirilen Dosyaları Nereye Kaydeder?

BlueStacks üzerinden indirilen dosyaları bulmak herkes için kolay olmayabilir. Çoğu zaman kullanıcılar indirilen dosyaları aramakla çok fazla vakit kaybeder. BlueStacks içindeki dosyalar şu klasör içine atılır;

C:\ProgramData\BlueStacks\UserData\SharedFolder

Bluestacks Nasıl Kullanılır?

BlueStacks kullanmak, Android tablet kullanmakla aynıdır. Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra Google Play’den istediğiniz oyunları ve uygulamaları indirebilirsiniz. BlueStacks ana ekranında arama bölümüne tıklayın, aramak istediğiniz yazılımın adını girin ve ardından Google Play’den indirip kurun. BlueStacks, yüklü yazılımın simgelerini listeler. BlueStacks’te uygulamaya tıklayarak hızlı bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

MAC’e BlueStacks Kurma Adımları

 • Resmi BlueStacks web sitesi üzerinden MAC bilgisayarlara uyumlu BlueStacks dosyasını indirin.
 • BlueStacks programını yükleyin. Kurulum işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken herhangi bir adım bulunmamaktadır.
 • BlueStacks kurulum ekranında, özel kurulum bağlantısını tıklayarak BlueStacks’i C veya D sürücüsü gibi farklı bir sürücüye kurabilirsiniz.
 • BlueStacks yükleme işlemi sırasında oturum açmanız istenecektir. Giriş yapmak, sisteme bir Gmail hesabı ile giriş yapmak anlamına gelir. Dilerseniz giriş ekranından Gmail hesabı alabilirsiniz.
 • Bluestacks için Google’a giriş yaptığınızda, artık Google Play’den Android uygulamalarını indirebilir ve çalıştırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

BlueStacks güvenli mi?

Evet, BlueStacks’in kullanımı güvenlidir. BlueStacks, milyonlarca kez indirilmiş meşru bir programdır.

BlueStacks ücretli mi?

BlueStacks’i indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Bununla birlikte belirli özellikler için isteğe bağlı uygulama içi satın alımlar mevcuttur.

Bilgisayarımda birden fazla BlueStacks çalıştırabilir miyim?

Evet. Bilgisayarınızda birden çok BlueStacks örneği çalıştırabilir, aynı anda birden çok oyun oynayabilir veya uygulama kullanabilirsiniz.

BlueStacks ile bilgisayarım arasında dosya aktarabilir miyim?

Evet. BlueStacks içindeki içe/dışa aktarma özelliğini kullanarak BlueStacks ile bilgisayarınız arasında dosya aktarabilirsiniz.

BlueStacks çalışmıyor, ne yapmalıyım?

BlueStacks düzgün çalışmadığında bilgisayarınızı yeniden başlatmayı veya programı yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Yardım için BlueStacks desteğiyle de iletişime geçebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Tüm Zamanların En İyi Ücretsiz Mobil Oyunları