Telefonu Sıfırlamadan Şifre Kırma Nasıl Yapılır?

Şifresini unuttuğunuz bir telefonu sıfırlamadan şifre kırma işlemi için yollar mı arıyorsunuz? O zaman tam olarak doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz. Özellikle Android kullanıcılarının telefon şifresini sıklıkla unutması, bu kişileri cihazı sıfırlamadan şifre kırmanın nasıl olacağına yönelik arayışlara itiyor. Neyse ki bunu nasıl yapabileceğinize dair bazı yollardan bahsedeceğiz. Aşağıda bu yolların neler olduğunu göreceksiniz.

Telefonu Sıfırlamadan Şifre Kırma Nedir?

Telefonu sıfırlamadan şifre kırma işlemi, birçok kullanıcının cep telefonlarına erişimi kaybetmesi veya şifrelerini unutması durumunda kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntem, telefonunuzda kaydedilmiş tüm verileri ve ayarları silmeden, şifrenizi kurtarmanıza olanak sağlar.

Bu yöntem genelde Android cihazlarda kullanılır ve “USB Hata Ayıklama” modunun açık olması gereklidir. Bu modun açık olması için ise geliştirici seçenekleri aktif hale getirilmelidir.

Bu işlem için birçok araç ve yazılım mevcuttur ancak bu yöntemin kullanımı konusunda dikkatli olunması gereklidir. Zira yanlış kullanım telefonunuzda kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu nedenle bu işlemi yapmadan önce mutlaka bir uzmanın yardımına başvurmanızı öneririz.

Telefonu Sıfırlamadan Şifre Kırma Yolları

Google Hesabı ile Telefonu Sıfırlamadan Şifre Kırma

Şifresini bilmediğiniz Android telefonunuza Google hesabı ile ulaşmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Kilit açma düzenini 5 kez denedikten sonra altıncı denemenizin ardından 30 saniye sonra denemeniz gerektiğine dair bir mesaj alırsınız.
 • Şimdi ekranın alt kısmında ‘unutulmuş desen‘ şeklinde bir seçenek görünüyor olmalı.
 • Burada cihaza bağlı Gmail hesabınızı belirleyip ardından İleri seçeneğine dokunmanız gerekecek.
 • Artık hatırladığınız cihazınızın kilidini açmak için herhangi bir yeni desen veya PIN belirleyebilirsiniz.

Bu, deneyebileceğiniz ilk yöntemlerin başında gelmektedir. Fakat bazı kullanıcılar, Android telefonunu Gmail hesabı ile bağlamamış olabilirler. Bu durumda aşağıdaki diğer yöntemleri denemeye geçebilirsiniz.

Yedek PIN’i Kullanın

Android telefonunuzun kilidini şifre olmadan ve fabrika ayarlarına sıfırlamadan açmanıza yardımcı olabilecek başka bir seçenek de yedek PIN’i kullanmaktır. Fark etmiş olabileceğiniz üzere cihazınızda desen kilidini etkinleştirdiğinizde, o sırada bir güvenlik PIN de soruluyor. Bu nedenle telefonunuzun kilidini açamadığınız zamanlarda yedek PIN seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacak:

 • Android telefonunuzun desen kilidine gidin.
 • Birkaç kez denedikten sonra 30 saniye sonra denemeniz için bir mesaj alacaksınız.
 • Şimdi yedek PIN seçeneğini görmelisiniz, üzerine dokunun.
 • Buraya yedek PIN’izi girip Tamam deyin.
 • Son olarak yedek PIN’i girerek cihazınızın kilidini açabilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlamadan Şifre Kırma | Samsung

Bu tür bir sorunla karşılaştığı için cihazına erişemeyen çok sayıda Samsung kullanıcısı bulunmaktadır. Eğer Samsung kullanıcısıysanız ve cihazınızın kilidini açmak istiyorsanız, Find My Mobile (Cihazımı Bul) seçeneğini deneyebilirsiniz. Bunun için bir Samsung hesabınızın olması gerektiğini unutmayın. Şimdi aşağıdaki adımları izleyin ve Cihazımı Bul’u kullanarak verilerinizi kaybetmeden Android telefonun kilidinin nasıl açılacağını öğrenin:

 • İlk olarak Samsung’un Find My Mobile web adresini ziyaret edin.
 • Sign in yazılı kısma giderek hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Sol köşedeki Ekranımı kilitle seçeneğini seçip buraya yeni bir PIN girin ve ardından KİLİT seçeneğine dokunun. Birkaç saniye sonra eski şifreniz yenisi ile değiştirilecek ve cihazınızın kilidi açılmış olacak.

USB Hata Ayıklama ile Telefonu Sıfırlamadan Şifre Kırma

Android USB Hata Ayıklama (ADB), fabrika ayarlarına sıfırlamadan Android telefon şifrelerinin kilidini açmak için de kullanılır. Ancak bilmeniz gereken bir şey var; o da bu yöntemin biraz zaman alması ve diğer yöntemlere göre karmaşık olduğudur. Yine de bu durum gözünüzü korkutmasın. Zaten başınıza gelebilecek en kötü şey (telefonun şifresini unutmak) gelmiş durumda. Dolayısıyla bu yöntemi denemekten çekinmemelisiniz.

 • İlk olarak sisteminize ADB‘yi indirmeniz gerekir. Bunun için Android geliştirici sayfasını ziyaret etmelisiniz.
 • Şimdi yükleyiciyi başlatıp sisteminiz için önemli olan paketleri indirin.
 • Burada cihazınızı bir USB üzerinden sisteme bağlamanız gerekir.
 • Bunu yapmak için Ayarlar > Telefon Hakkında > Yapı Numarası seçeneğine yedi kez dokunmanız gerekiyor. Bunu yaptığınızda cihazınızda geliştirici seçeneğini etkinleştirmiş olacaksınız.
 • Ardından Ayarlar > Geliştirici seçeneklerine gidin ve USB hata ayıklamasını açın.
 • Şimdi cihazınızı sisteme bağladıktan sonra ilgili ADB’nizdeki kurulum dizininde komut istemini başlatın.
 • Ardından adb shell rm /data/system/gesture.key komutunu yazın ve ardından giriş tuşuna dokunun.

Bu işlemlerin ardından Android telefonunuzu başlatıp sorunsuz bir şekilde kullanabiliyor olmanız gerekiyor.

Android Kilit Ekranı Kaldırma Uygulamalarını Kullanın

Android için kilit ekranı şifrenizi unuttuysanız, bunu atlamanızı veya telefonunuzu sıfırlamanızı sağlayacak birçok uygulama mevcuttur. Bunlardan bazılarını aşağıda bulacaksınız.

Dr.Fone – Ekran Kilidi Açma

Dr.Fone, iOS ve Android için geliştirilmiş oldukça popüler bir araçtır. Ekran Kilidi Açma modülü, veri kaybı veya fabrika ayarlarına sıfırlama olmadan Android ve iPhone kilit ekranlarını atlayabilmenizi sağlar.

Kilit Ekranı Kaldırma

Bu uygulama, Android cihazlardaki desen, PIN, şifre vb. dahil olmak üzere her türlü kilit ekranını veri silmeden kaldırır.

FRP Bypass

Google hesap doğrulamasını (FRP kilidi) atlamak ve giriş bilgilerini unuttuğunuzda cihazınıza yeniden erişim kazanmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu araçları yalnızca doğrulanmış kaynaklardan indirmeye dikkat edin. Kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmak için yüklemeden önce uygulama incelemelerini gözden geçirmeyi unutmayın.