Telefon Uçak Modunda Neden Çalıyor?

Kendinizi uçak modunu veya uçuş modunu etkinleştirmenizi gerektiren belirli durumlarda bulabilirsiniz. Ancak bunu yaptığınızda, özellikle hücresel ağ söz konusu olduğunda bu özelliğin birçok kısıtlamaya sahip olduğunu fark edeceksiniz.

Telefonunuz Uçak Modunda Çalar mı?

Normal şartlarda, hücresel bir arama olduğu sürece telefon uçak modunda asla çalmaz. Ancak Wi-Fi bağlantısı ile arama yapabilir ve alabilirsiniz. Bu da Wi-Fi araması veya WhatsApp, Skype, Facebook Messenger, Telegram, Facetime, Google voice gibi anlık mesajlaşma hizmetlerinden herhangi birini kullandığınızda gerçekleşir.

Sorudan yola çıkarak telefonunuz uçak modunda çalacak mı sorusunun cevabı aslında basittir. Yine de uçak modunu ve bu özelliğin nasıl çalıştığını bilmek gerekiyor.

Uçak Modu Özelliğini Anlamak

Uçak modu, bir telefon veya dizüstü bilgisayardaki veri verici ve alıcı sinyallerini sınırlı bir süre için engelleyen ve bir cihazda herhangi bir verinin gönderilmesini veya alınmasını önleyen bir özelliktir.

Başka bir deyişle, bir akıllı telefonda veya bilgisayarda uçak modu etkinleştirildiğinde, kullanıcı telefon görüşmesi yapamaz, kısa mesaj gönderemez veya alamaz.

Varsayılan olarak uçak modu Wi-Fi, Bluetooth, hücresel ağ hizmeti ve verilerini, varsa kızılötesini otomatik olarak kapatır. Ancak şu anda telefon veya dizüstü bilgisayar uçak modunda olsa bile bir Wi-Fi, Bluetooth, kızılötesi etkinleştirebilir ve kullanabilirsiniz.

Hücresel ağ hizmeti için telefonunuz uçak modundayken bunu etkinleştiremez veya kullanamazsınız. Bu, bir cihazda uçuş modu etkinleştirildiğinde kullanılamayan tek telefon özelliğidir.

Uçak Modu Cep Telefonunda Ne İşe Yarar?

Cihazınız uçak modundayken, cihazınızın tüm kablosuz işlevlerini devre dışı bırakır. Buna aşağıdakiler de dahildir;

  • Hücresel bağlantı: Uçak modundayken, hücresel arama yapamaz veya hücresel arama alamaz, sms metin mesajları gönderemez veya alamaz ya da cihazınızdaki internete erişmek için hücresel veri kullanamazsınız.
  • Wi-Fi: Cihazınızda uçuş modunu etkinleştirdiğiniz anda, cihazınız mevcut Wi-Fi bağlantılarından otomatik olarak ayrılacak ve yeni bağlantılara bağlanmayacaktır.
  • Bluetooth: Bluetooth, telefonunuzu hoparlörlere, kulaklıklara ve daha fazlasına bağlamanızı sağlayan kısa menzilli bir bağlantıdır. Varsayılan olarak uçak modu Bluetooth’u devre dışı bırakır, ancak daha sonra Wi-Fi gibi manuel olarak etkinleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki açıklama ile uçak modu özelliğinin ne anlama geldiğini ve bir telefon kullanıcısı tarafından etkinleştirildiğinde telefona ne yaptığını artık biliyorsunuz.

Yani iPhone veya Android telefonunuzda uçak modunu etkinleştirdiğiniz sürece, asla gerçekleşmeyeceği için gelen aramaları veya hücresel aramaları almayı beklemeyin. Bu da günün sorusuna cevap veriyor, telefonunuz uçak modunda çalacak mı?

Eğer telefonunuz uçak modundayken çağrı almak istiyorsanız, bu çok basit. Tek yapmanız gereken iPhone veya Android telefonunuzda Wi-Fi’yi etkinleştirmek ve Facetime, WhatsApp, Skype, Facebook Messenger, Telegram, Google voice, Google duo veya diğer anlık mesajlaşma servislerinden gelen aramaları almak.

Telefonda Uçak Modu Nasıl Açılır?

iPhone’da uçak modunu açmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • iPhone’unuzdaki kontrol merkezini aşağı çekerek başlayın.
  • Kontrol merkezinde uçağa benzeyen bir simge göreceksiniz.
  • iPhone’unuzda uçak modunu etkinleştirmek için uçak simgesine dokunun.

iPhone’unuzda uçak modunu açtığınızda, telefonunuzun Wi-Fi, Bluetooth ve hücresel ağının tümü devre dışı bırakılır.

Siz iPhone’unuzda uçak modunu kapatana kadar kullanılamayacak veya çalışmayacak olan hücresel ağ veya hücresel veri dışında telefonu kullanmaya devam edebilir ve bunları telefonunuzda etkinleştirebilirsiniz.

Android’de uçak modunu etkinleştirmek için:

  • Kontrol merkezini veya paneli aşağı çekin.
  • Burada bir uçak modu simgesini göreceksiniz. Şimdi uçuş simgesine dokunun.
  • Bu işlemle telefonunuzda uçak modunu etkinleştirecek ve varsayılan olarak Wi-Fi, Bluetooth, hücresel ağ verileriniz otomatik olarak kapatılacaktır.

Android telefonunuzda uçak modunu etkinleştirdikten sonra telefonunuz varsayılan olarak çevrimdışı olacaktır ve siz uçuş modunu kapatana kadar hücresel ağ erişimi veya hücresel veri asla kullanılamayacaktır.

Bir Telefon Uçak Modunda Nasıl Çalar?

Wi-Fi aramaları dışında bir telefonun uçak modunda asla çalmayacağını lütfen unutmayın. Ancak gerçek şu ki, Wi-Fi araması Facetime, WhatsApp, Skype, Facebook Messenger, Telegram, Google voice gibi uygulamaları içermediği sürece Wi-Fi araması tüm hücresel ağ hizmetlerinde mevcut değildir.

Bir kez daha iPhone veya Android telefonunuzda Wi-Fi aramasının gerçekleşmesi için, telefonunuz uçuş modundayken Wi-Fi’yi etkinleştirmiş olmanız gerekir.