Telefonda Dış Sesi Kapatma | En İyi 6 Yöntem

Bazen telefonda konuşurken dışarıdan gelen sesler, konuşma kalitenizi ve motivasyonunuzu düşürebiliyor. Özellikle call center (çağrı merkezi) odaklı bir işiniz varsa, bu durum çok daha sinir bozucu olabiliyor. Eğer telefonda konuştuğunuz sırada dış sesi kapatmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıda bu konuda başvurabileceğiniz en iyi çözümleri aktardık.

Telefonda Dış Sesi Kapatma Yöntemleri

Sessiz Bir Yer Seçin

İlk olarak atmanız gereken adım, telefon görüşmesi yapmak veya telefon görüşmesi almak için sessiz bir yer bulmaktır. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey, kapısını kapatıp kilitleyebileceğiniz özel bir oda olmalıdır. Gürültü seviyesi üzerinde kontrolünüzün olmadığı kafe, park veya havaalanı gibi halka açık yerlerde olmamaya özen gösterin. Ofis veya ortak çalışma alanı gibi ortak bir alan kullanmanız gerekiyorsa, ortam gürültüsünü azaltabilecek tenha bir köşe arayabilirsiniz.

Gürültü Önleyici Kulaklık Kullanın

Gürültü önleyici kulaklıklar, arka plandaki seslerin filtrelenmesine ve ses kalitenizi artırmada büyük bir rol oynayabilir. Bu cihazlar, konuşmanızı güçlendirirken istenmeyen sesleri algılamak ve iptal etmek için mikrofonlar ve algoritmalar kullanır. Ayrıca konuştuğunuz kişileri daha iyi duymanıza yardımcı olabilirler. Gürültü önleyici kulaklıkların birçok türü ve modeli mevcuttur. İçlerinden bütçenize ve tercihinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Bildirimleri ve Uyarıları Kapatın

Telefon görüşmenizi sekteye uğratabilecek bir başka gürültü kaynağı da diğer cihazlarınızdan gelen bildirimler ve uyarılardır. Bunlar e-posta sesleri, kısa mesajlar, takvim hatırlatıcıları veya sosyal medya güncellemelerinden gelen herhangi bir ses olabilir. Bu dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçınmak için telefonunuzun, bilgisayarınızın, tabletinizin, akıllı saatinizin veya yakınınızda bulunan diğer cihazların sesini ve titreşimini kapatmalı veya sessize almalısınız. Gelen aramaları veya mesajları engellemek için telefonunuzda rahatsız etmeyin modunu veya uçak modunu da etkinleştirebilirsiniz.

Ses Kapatma Düğmesi veya Özelliği Kullanın

Bazen tüm çabalarınıza rağmen, telefon görüşmeniz sırasında beklenmedik bir sesle karşılaşabilirsiniz. Örneğin biri kapınızı çalabilir, bir köpek havlamaya başlayabilir veya bir korna çalabilir. Bu gibi durumlarda mikrofonunuzu geçici olarak susturmak için telefonunuzdaki veya kulaklığınızdaki sessize alma düğmesini veya özelliğini kullanabilirsiniz. Bu şekilde müşterinizi rahatsız etmekten kaçınabilir ve gürültü kaynağıyla hızla başa çıkabilirsiniz. Konuşmaya devam etmeye hazır olduğunuzda sesinizi açmayı unutmayın.

Özür Dileyin ve Durumu Açıklayın

Arka plandan gürültüyü bir türlü önleyemiyorsanız, konuştuğunuz kişiden özür dilemeli ve durumu açıklamalısınız. Bu, onların zamanına ve dikkatine saygı duyduğunuzu ve kaba veya dikkatsiz olmadığınızı gösterir. Ayrıca sizi iyi duyup duymadıklarını ve konuşmaya devam etmekten memnun olup olmadıklarını sorabilirsiniz. Alternatif olarak aramayı yeniden planlamayı veya e-posta ya da sohbet gibi başka bir iletişim moduna geçmeyi teklif edebilirsiniz.

Kurulumunuzu Test Edin

Son olarak eğer bir müşteriyle önemli bir telefon görüşmesi yapacaksanız, öncesinde kurulumunuzu test etmeli ve her şeyin iyi çalıştığından emin olmalısınız. Bunu bir arkadaşınızı veya iş arkadaşınızı arayarak ses kaliteniz, ses seviyeniz ve netliğiniz hakkında size geri bildirimde bulunmalarını isteyerek yapabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzun ve kulaklığınızın pil seviyesini, ağınızın sinyal gücünü ve görüştüğünüz kişinin müsait olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Bunu yaparak telefon görüşmenizi etkileyebilecek teknik ve diğer sorunlardan kaçınabilirsiniz.