Telefondan Google Hesabı Kaldırma Nasıl Yapılır?

Bir Google hesabını telefondan kaldırmak için geçerli olan birçok sebebiniz olabilir. Fakat bu işlemi yapmadan önce bunun tam ne anlama geldiğini ve hangi sonuçları doğuracağını da bilmek gerekiyor.

Öncelikle bir Google hesabını kaldırmak silmek aynı şey demek değildir. Google hesabı bir Android veya iPhone cihazdan kaldırıldığında yalnızca söz konusu cihazdan erişimi kaldırmış olursunuz. Daha sonra yüklediğinizde, kaldığınız yerden kullanmaya devam edebilirsiniz. Yalnızca o cihazda hesap aracılığıyla sakladığınız tüm bilgiler kaybolacaktır. Buna e-posta, kişiler ve ayarlar gibi şeyler de dahil.

Bu yüzden bir Google hesabını Android veya iPhone’dan kaldırmadan önce cihazınızı yedeklemenizi tavsiye ederiz. Bunu da hallettiğinizi varsayarak bir telefondan Google hesabının nasıl kaldırılacağını aşağıdan görebilirsiniz.

Google Hesabı Nedir?

Google hesabı, Google Drive, Gmail, Google Takvim ve daha fazlası gibi Google hizmetlerine erişmenizi sağlayan çevrimiçi bir hesaptır. Bir Google hesabı ile Google’ın üretkenlik araçları paketini kullanabilir, belgeleri ve diğer dosyaları depolayıp paylaşabilir, e-posta gönderip alabilir ve bunlardan çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bir Google hesabı oluşturmak için adınız ve geçerli bir e-posta adresi gibi bazı temel bilgileri sağlamanız gerekir. Ayrıca bir şifre seçmeniz ve Google’ın hizmet şartlarını kabul etmeniz gerekir. Hesabınızı oluşturduktan sonra Google’ın herhangi bir hizmetinde oturum açabilir, bunları Google hesabınızla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Telefondan Google Hesabımı Kaldırırsam Ne Olur?

Telefonunuzdan Google hesabınızı kaldırmanın bazı sonuçları olacaktır. Bunlardan bazılarını açıklayacak olursak:

 • Artık Google Play Store’a erişemeyecek veya buradan uygulama indiremeyeceksiniz.
 • Google Play Store’dan indirdiğiniz ve Google hesabınıza bağlı olan hiçbir uygulama artık güncellenmeyecektir.
 • Kişileriniz, takvim etkinlikleriniz ve e-postalarınız gibi Google hesabınızla senkronize edilen hiçbir veri artık telefonunuzda bulunmayacaktır.
 • Ana ekran düzeniniz ve cihaz ayarlarınız gibi Google hesabınıza bağlı tüm ayarlar varsayılan değerlerine sıfırlanacaktır.

Tekrar hatırlatmak gerekirse Google hesabınızı telefonunuzdan kaldırmak, hesabın kendisini silmek anlamına gelmiyor. Google hesabınız varlığını sürdürmeye devam edecek ve onu istediğiniz zaman tekrar telefonunuza ekleyebileceksiniz. Ancak telefonunuzu kurmanız ve tekrar kullanmak istediğiniz uygulamaları indirmeniz gerekecektir.

Telefondan Google Hesabı Kaldırma Yöntemleri

Android Telefondan Google Hesabı Kaldırma

Android telefon kullanıcılarının Google hesabını cihazından kolayca kaldırması için yapması gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Telefondan Ayarlar kısmını açın.
 • Hesaplar“a dokunun. Bu kısım, cihazınızın modeline bağlı olarak “Kullanıcılar ve Hesaplar” olarak da listelenebilir).
 • Kaldırmak istediğiniz hesabın üzerine dokunduktan sonra “Hesabı Kaldır“a dokunun.

Android telefonunuzdan Google hesabını kaldırmaya çalıştığınızda cihazınızın desenini, şifresini veya pinini de girmeniz gerekir. Tüm hesabınızı kaldırdığınızda artık Google Play Store’a erişiminizin olmayacağını unutmayın.

Ayarların cihazdan cihaza değişebileceğini ve bu nedenle doğru yere ulaşmak için biraz araştırma yapmanız gerekebilir. Ancak bir kere yaptığınızda sonrası sizin için daha hızlı ve kolay bir süreç olacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Android cihaz kullanıcıları için çoğu uygulama, Google Play Store’a bağlı oldukları için etkin bir Google hesabına sahip olmalarına bağlıdır. Bu sebeple Gmail hesabınızı kaldırdığınızda, Google Play Store’a veya ona bağlı uygulamalarınızdan herhangi birine erişemezsiniz.

Samsung Galaxy Telefondan Google Hesabı Kaldırma

Samsung, Galaxy telefonlarda farklı bir Ayarlar uygulaması kullanır. Aşağıda Samsung Galaxy telefonunuzda bir Google hesabını nasıl kaldıracağınıza dair adımları göreceksiniz:

 • Samsung telefonunuzdan Ayarlar‘a gidin.
 • Buradan Ayarlar ve yedekleme‘yi seçin.
 • Ardından Hesapları yönet‘e dokunun.
 • Bu kısımda Google, Samsung, Outlook, Amazon, WhatsApp ve diğer sosyal medya hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz bir Google hesabını seçin.
 • Hesabı kaldır‘a dokunun. Aynısını alt kısımdan seçin.

iPhone’dan Google Hesabı Kaldırma

Google hesabınızı iPhone’unuzdan kaldırmak için gereken adımlar, o hesaba nasıl eriştiğinize bağlıdır. Örneğin Gmail, Safari veya Mail uygulamaları aracılığıyla bağlandıysanız, hepsinde farklı bir sıralamayı takip etmelisiniz.

Gmail ile iPhone’dan Google Hesabı Kaldırma

 • iPhone’unuzdan Gmail uygulamasını açın.
 • Menüyü seçtikten sonra sırasıyla “Hesapları Yönet“i ve “Düzenle“yi seçin.
 • Silmek istediğiniz hesabın yanındaki “Kaldır“a dokunarak seçiminizi onaylayın.
 • Sol üstte “Bitti“yi seçin.

Safari ile iPhone’dan Google Hesabı Kaldırma

 • Safari uygulamasını açarak google.com‘a giriş yapın.
 • Önce sağ üst köşedeki profil simgenize, ardından “Oturumu kapat“a dokunun.
 • Şimdi de “Oturum aç“a ve sonrasında “Farklı bir hesapla oturum aç“a dokunun.
 • Kaldır“a dokunun, cihazdan kaldırmak istediğiniz hesabı seçip “Bitti” deyin.

Mail Uygulaması ile iPhone’dan Google Hesabı Kaldırma

 • iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamanızı açın.
 • Parolalar ve Hesaplar” bölümüne gidin.
 • Burada eklediğiniz Google ve Google dışı tüm hesapların bir listesini göreceksiniz.
 • Silmek istediğinizin üzerine dokunun.
 • Bu sizi bazı seçeneklerin olduğu bir sayfaya götürecek. Sayfanın altındaki “Hesabı sil“e ve ardından beliren uyarıda “iPhone’umdan Sil“e dokunun.

iOS cihazınızdan tüm Google hesaplarınızı kaldırdığınızda, o cihazdaki Google hesaplarınızdan otomatik olarak çıkış yapacağınızı unutmayın.

Başka Bir Telefondan Google Hesabı Kaldırma

Telefonunuzun kaybolması veya çalınması halinde Google hesabınıza başka birisinin erişmesini engellemek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Başka bir cihazdan Google hesabınızda oturum açın.
 • Sol taraftaki menüden Ayarlar‘a gidin.
 • Kaldırmak istediğiniz Gmail hesabına dokunun.
 • Google Hesabını Yönet yazılı seçeneğin üzerine dokunun.
 • Buradan Güvenlik‘i seçin.
 • Şimdi cihazlarınıza gidin ve buradaki Cihazları yönet‘e dokunun.
 • Google hesabınızla oturum açtığınız cihazların listesini göreceksiniz. Kayıp cihazınızın ismine dokunun ve Kaldır düğmesine tıklamak için Hesap Erişimi‘ne gidin.

Bu işlemlerin ardından son olarak Kaldır‘a dokunduğunuzda Google hesabını kaldırmış olacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir Google hesabını telefonumdan sıfırlamadan kaldırabilir miyim?

Evet. Bir Google hesabını sıfırlamadan telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. Hesabı kaldırmak için yukarıda belirtilen adımları izleyin. Hesabı kaldırdığınızda kişiler, e-postalar ve uygulama verileri gibi ilişkili tüm veriler cihazınızdan silinir. Ancak uygulamaların kendisi telefonunuzda kalacaktır.

Google hesabımı telefonumdan kaldırırsam ne olur?

Google hesabınızı telefonunuzdan kaldırırsanız, kişiler, e-postalar ve uygulama verileri gibi ilişkili tüm veriler cihazınızdan silinir. Ancak uygulamaların kendisi telefonunuzda kalacaktır. Ayrıca başka bir Google hesabıyla oturum açmazsanız, Google Play, Google Drive ve Google Fotoğraflar gibi belirli Google hizmetlerine erişiminizi kaybedersiniz.

Kaldırdıktan sonra aynı Google hesabını telefonuma geri ekleyebilir miyim?

Evet. Telefonunuzdan Ayarlar > Hesaplar > Hesap ekle > Google sıralamasını giderek hesap bilgilerinizi girip aynı Google hesabını kaldırdıktan sonra telefonunuza tekrar ekleyebilirsiniz.

Neden bir Google hesabını telefonumdan kaldırmalıyım?

Telefonunuzdan bir Google hesabını kaldırmak isteyebileceğiniz birkaç neden vardır. Örneğin telefonunuzu satıyor veya başkasına veriyorsanız, hesabı artık kullanmıyorsanız veya farklı bir Google hesabına geçmek istiyorsanız Google hesabınızı kaldırmak isteyebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Huobi Hesap Silme Nasıl Yapılır?