Ücretsiz Reklam Veren Siteler | 2024

Reklam vermek isteyen bir dijital pazarlamacısınız ve ücretsiz reklam mı vermek istiyorsunuz? Kulağa çok mantıklı gelmiyor olsa da satış yapabilmeniz için bazı siteler size ücretsiz reklam verebiliyor. Bu sayede daha fazla kişiye ulaşabilir ve satış adedinizi arttırabilirsiniz.

Ücretli ve Ücretsiz Reklam Karşılaştırması

Birçok iş sahibi, reklamlarını geniş bir kitle tarafından görülmek için para ödemesi gerektiğini düşünür. Gerçekten de ücretli reklam, potansiyel müşterilere ulaşmanın daha hızlı bir yolu olabilir ancak çevrimiçi ücretsiz reklam vermenin de avantajları vardır.

Ücretsiz reklam vererek daha fazla reklam platformuna yayılabilir ve bu ek yerleştirmeler için reklam bütçenizi kullanmak zorunda olmadığınızdan daha fazla reklam formatı deneyebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz reklamları kullanarak ödeme kampanyaları arasında veya sezon dışı dönemde webdeki varlığınızı sürdürebilirsiniz.

Ücretsiz reklam verme siteleri arasında sınıflandırılmış reklam siteleri (Craigslist ve Classifiedads.com gibi), sosyal medya siteleri ve Yelp gibi çevrimiçi iş platformları bulunmaktadır. Bu sitelerin birçoğu hem ücretsiz hem de ücretli reklam fırsatları sunar. Bazı sitelerde iş sahipleri reklamlarını ücretsiz olarak yayınlayabilir ve reklamlarını “boost” yapmak veya belirli demografik gruplara göstermek için ödeme yapabilirler.

Sadece ücretsiz reklam yayınlarsanız muhtemelen bazı sınırlamalarla karşılaşacaksınız. Örneğin daha az hedefleme seçeneği veya aynı anda kaç reklam yayınlayabileceğinizle ilgili sınırlamalarla karşılaşabilirsiniz.

Çevrimiçi ücretsiz ve ücretli reklamlar, dijital pazarlama stratejinizde önemli bir araç olabilir. Ücretsiz reklamlar, çok para harcamadan geniş bir ağa yayılmanıza olanak tanırken, ücretli reklamlar belirli demografik gruplara odaklanmayı ve dönüşümleri artırmayı kolaylaştırır.

Ücretsiz Reklam Veren Siteler

Google Business

Google Business, Google Arama ve Google Haritalar üzerinden ücretsiz olarak müşterilerle bağlantı kurmanıza olanak tanıyan bir çevrimiçi rehberdir. Yapay zeka SEO çözümleri, Google Arama ve Haritalar’da maksimum görünürlük için Google Business profil listenizi optimize etmenize yardımcı olabilir.

Google’ın ücretsiz reklam sitesine başlamak için yapmanız gereken tek şey, profesyonel web sitenizin URL’sini ve işletmenizle ilgili bazı ek bilgileri göndermektir. Ardından Google Business, bu bilgileri listelerine ekleyerek kullanıcılar ilgili içerik kategorilerini aradığında sitenizin görünmesini sağlar.

İşletmenizi benzersiz kılan fotoğraflar ve teklifler ekleyerek profilinize gönderi yapabilir ve müşterilere sizi her seferinde seçmeleri için bazı sebepler sunabilirsiniz.

Google Business, müşterilerinizin sizi araması, mesaj göndermesi veya inceleme bırakması gibi farklı yollarla sizinle iletişim kurmalarına olanak tanır. Ayrıca müşterilerin işletme profilinizle nasıl etkileşimde bulunduğunu, tıklamalar, aramalar, rezervasyonlar, takip etmeler gibi özellikleri görüntüleyebilirsiniz.

Meta Marketplace

Meta’nın çevrimiçi platformu Marketplace, hedef kitlenize yüksek potansiyele sahip reklamları içermektedir. Dünya genelinde her ay yaklaşık 800 milyon kişi Marketplace’i kullanmaktadır.

Facebook Marketplace, müşteri edinmede etkin bir güçtür ve uzun bir süredir platformunu çevrimiçi alışveriş üzerine odaklanarak sürekli olarak güncellemektedir.

Marketplace ve Shops iş sayfalarının ortaya çıkmasından bu yana, bu sosyal medya platformu en iyi sınıflandırılmış ilan sitelerinin işlevlerini taklit eden özellikler sunmuştur.

Bir Facebook Mağazası oluşturmak ücretsizdir. Sadece birkaç dakika içinde bir Facebook Mağazası kurabilirsiniz. İşletmeler, kataloglarından öne çıkarmak istedikleri ürünleri seçebilir ve ardından mağazalarının görünümünü ve hissini markalarını sergileyen bir kapak resmi ve vurgu renkleri ile özelleştirebilirler.

Platform, özellikle araçlar, emlak, mobilya ve perakende ürünlerin satışı için etkili bir araç olmuştur. Tişört satmak isteseniz veya kullanılmış bir şirket aracı için nakit almak isteseniz, Facebook size yardımcı olabilir.

Yelp

Yelp, 2004 yılında kurulan bir çevrimiçi iş platformudur. Her ay 80 milyondan fazla kişinin her türlü işletmeyi aramak için ziyaret ettiği Yelp kullanıcılarının %57’si, platformda buldukları bir işletmeye bir gün içinde ulaşabiliyor. Yelp, spor salonları ve restoranlardan tesisatçılara ve çim bakım hizmetlerine kadar her türlü yerel işletme için harika bir platformdur.

Yelp Business Page’inizi eklemek veya talep etmek ücretsizdir. Bir kez eklediğinizde, iş saatlerinizin, konumunuzun ve iletişim bilgilerinizin doğru ve güncel olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca müşterilerin size teklif talebi, danışmanlık için doğrudan başvuruda bulunmasına olanak tanıyan mesajları etkinleştirebilirsiniz. Tüm bunlar sizin ve müşterileriniz için ücretsizdir. Platformda müşterilerinize ne kadar hızlı yanıt verirseniz, o kadar çok geri dönüş alırsınız

Yelp, kullanıcıların geri bildirim bırakmasına izin verdiği için müşteri değerlendirmelerine yanıt vermeyi unutmayın. Bunlar hem olumlu hem de eleştirel olabilir. Bu özellik, yeni ve mevcut müşterilerin geri bildirimlerine değer verdiğinizi göstermenize olanak tanır.

LinkedIn

LinkedIn, profesyonel işverenler arasında popüler olan bir sosyal medya sitesidir. Peki ücretsiz olarak LinkedIn’de reklam yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

LinkedIn Pages üzerinde işletme listesi oluşturmak ücretsizdir, bununla birlikte potansiyel müşterilerle etkileşimde bulunmak ve yeni potansiyel müşteriler elde etmek için LinkedIn Groups veya LinkedIn Events oluşturabilirsiniz.

LinkedIn’de reklam yayınlamak için birkaç seçeneğiniz bulunmaktadır. İşletmeler, bir kez de bir ücretsiz iş ilanı yayınlayabilir veya tıklama başına maliyetle Promoted Job Post ödemesi yapabilir.

LinkedIn ayrıca diğer türlerde ücretli iş ilanları için bir self-servis reklam aracı sunmaktadır. LinkedIn akışta görünen sponsorlu makaleler, doğrudan potansiyel müşterinizin gelen kutusuna giden Sponsored Messaging ve standart tıklama başına ödeme (PPC) reklamları arasından seçim yapabilirsiniz.

eBay

eBay, büyük bir potansiyel müşteri kitlesine ulaşmak istiyorsanız yayınlayabileceğiniz en iyi ücretsiz ve yüksek trafikli reklam sitelerinden biridir.

Dünya genelinde 30’dan fazla uluslararası site ve 100’den fazla ülkede, işinizi özellikle de uluslararası alanda genişletmeyi düşünüyorsanız eBay üzerinde satış yapmak başarılı bir seçenektir.

Boyutu ve statüsü sayesinde iyi bir arama motoru optimizasyonu (SEO) sıralamasına sahip olması eBay listeleri diğer çoğu web sitesinden daha fazla görünürlük sağlar.

Birçok diğer ücretsiz reklam sitesinin aksine eBay’in interaktif bir arayüze sahip olması, kullanıcıların ücretsiz reklam yayınlamalarını daha kolay hale getirmektedir.

Craigslist

Craigslist, alım satım yapmak, ürün veya hizmet bulmak için popüler bir destinasyon olarak hâlâ en çok ziyaret edilen 50 site arasında yer alıyor. İş sahipleri, Craigslist’te B2C ve B2B ürünlerini veya hizmetlerini reklamlayabilirler.

Craigslist, iş ilanları, hizmetler, konut, etkinlikler ve mal gibi birçok alt kategorisi olan güçlü bir reklam platformudur. Bu nedenle alt kategoriler, reklamlarınızın geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar. Bununla birlikte Craigslist sosyal medyada da güçlü bir şekilde bulunmaktadır.

Bugün en çok bilinen reklam verme sitelerinden olan Craigslist, neredeyse her türlü ürün veya hizmeti satmanıza olanak tanıyan geniş bir kategori yelpazesi sunmaktadır. Bu kategoriler, otomotiv ve güzellik hizmetlerinden bilgisayar parçalarına kadar çeşitlilik göstermektedir.

Craigslist, kullanıcılara herhangi bir coğrafi bölgede 48 saatte bir kez reklam gönderme izni vermektedir. Bu reklamlar neredeyse tüm ürünler için ücretsizdir, ancak araç ve mobilya reklamları için küçük bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Hizmetlere yönelik reklam göndermek küçük bir ücret gerektirecek olsa da reklamlarınız için yaptığınız ödemeler 30 gün boyunca garantilidir.

Craigslist’in bir dezavantajı ise zaman içinde siteye oldukça fazla yasa dışı faaliyetin dahil edilmiş olmasıdır. Bu nedenle yeni oluşturulmuş bir profil ile reklam yayınlıyorsanız, reklamlarınızın çok fazla “spam” içermediğinden emin olmalısınız.

Craigslist biraz nostaljik bir hava estirse de hâlâ önde gelen ücretsiz iş ilanı siteleri arasındadır.

ClassifiedAds

ClassifiedAds, bu listedeki diğer ücretsiz reklam siteleri gibi birçok kategoriye sahip olan ücretsiz bir ilan listeleme web sitesidir.

Craigslist gibi diğer birçok sınıflandırılmış reklam web sitesinin aksine, ClassifiedAds.com’nun kullanımı tamamen ücretsizdir. Yani bir ilan vermek, ilanları gözden geçirmek, satıcılarla iletişim kurmak, her şey ücretsizdir.

ClassifiedAds, sitede yayınlanan içerikleri izleme ve filtreleme konusunda oldukça iyi bir iş çıkarıyor. Bu sebeple reklamlarınızın spam ve etkisiz site trafiği almadığından emin şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca bu araç, iyi tanımlanmış kategorilere ve güçlü arama fonksiyonlarına sahiptir.

Sales Spider

Sales Spider, ücretsiz bir reklam kaynağı olarak diğer ücretsiz reklam faaliyetlerinizin ulaşımını çeşitlendirmenin yollarından birisidir. Sales Spider’da yaklaşık 2.2 milyon üye bulunmaktadır ve platforma her gün binlerce yeni kişi katılmaktadır.

Sales Spider, KOBİ sahipleri ve yöneticilerinin işlerini büyütmelerine yardımcı olmaktadır ve kayıt olmak tamamen ücretsizdir. Walmart ve Amazon gibi perakende devleri ile işbirliği yapan Sales Spider, diğer ücretsiz sınıflandırılmış reklam sitelerinden farklıdır.

Platformun kendi hizmet reklam kampanyaları bulunmaktadır. Bunlardan maddeler halinde bahsedecek olursak:

  • Günlük sadece 5 dolarlık bir bütçeyle reklam yapabilirsiniz.
  • Kendi kampanyanızı yönetin.
  • Sınırlı bütçeler için mükemmeldir.

Reklamınızı konum ve belirli endüstrilere sahip iş sahiplerine yönlendirebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Google Haritalar Arama Geçmişi Nasıl Silinir?