USB Kablo ile Telefonu Televizyona Bağlamak

Bir USB kablo kullanarak telefonunuzu rahatlıkla televizyona bağlayabilirsiniz. Eğer televizyonunuzda USB bağlantı girişi yoksa bir USB bağlantı noktası atayabilirsiniz. Şimdi bunları nasıl yapabileceğinizden bahsedelim.

USB Kablo ile Telefonu Televizyona Nasıl Bağlarım?

Öncelikle televizyonunuzun kullanım kılavuzu varsa, orayı iyice kontrol edin. Orada muhakkak konuyla ilgili bilgi sahibi olabileceğiniz detaylar vardır. Bunun dışında yapabileceğiniz işlemler, sırasıyla şunlar:

 • Öncelikle TV’nizde USB girişi olup olmadığını kontrol edin. Yeni nesil televizyonların hemen hepsinde bir USB girişi bulunmaktadır. Eğer yoksa, bu konuyla ilgili en aşağıda bir açıklamamız olacak. Orayı kontrol edebilirsiniz.
 • Televizyonunuzdaki USB bağlantı noktasını bulduğunuzu varsayarak devam ediyoruz. Şimdi hem telefonunuza hem de TV’nize USB bağlantı noktasına uyan bir USB kablosu takıp, telefonunuzun şarj olmaya başlayıp başlamadığını kontrol edin.
 • Şimdi telefonunuzu bu şekilde bırakıp televizyon kumandasından Source kısmına basıp çıkan seçeneklerden USB’yi seçin.
 • Bu işlemle birlikte telefonunuzun ekranının televizyonda görünmesi gerekiyor. Film izlemek veya YouTube gibi platformlardan video izlemek için telefonu yatay hale getirebilirsiniz. Ekranın sürekli yatay halde kalmasını istiyorsanız, bunu telefonunuz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

MHL ile USB Kullanarak Telefon Televizyona Nasıl Bağlanır?

MHL, bir telefonu USB kablosu aracılığıyla HDMI TV’ye bağlamak için kullanılan en yaygın çözümlerdendir. Bu teknoloji, MHL uyumlu cihazların televizyonlara bağlanmasını sağlar. Cihazınızın MHL özellikli olup olmadığını kontrol etmek için şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

MHL özellikli olduğunu varsaydığımız cihazınızın televizyonla olan bağlantısı için şunlar gerekmektedir:

 • USB’den HDMI MHL’ye adaptör veya kablo
 • HDMI kablosu
 • Güç kablosu

Telefonunuzla uyumlu MHL adaptörü e-ticaret sitelerinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ardından telefonunuzu MHL adaptörüne bağlayın ve adaptörün ihtiyaç duyacağı gücü harici bir kaynaktan sağlayın. Adaptörü biraz kurcaladığınızda bunu nasıl yapabileceğinizi zaten çözeceksiniz. Bunu da çözüme kavuşturduktan sonra telefonunuzu MHL kablosuyla bağladığınızda telefon ekranını TV’de görebiliyor olmalısınız.

USB ile Telefonu Televizyona Bağlamak | Samsung

Samsung marka akıllı telefonuzu televizyona USB kablo ile rahatlıkla bağlayabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Öncelikle televizyonunuzun çalışır durumda olduğundan emin olun.
 • Daha sonra USB kablonuzu alın ve bir ucunu Samsung telefonunuza takın.
 • Kablonun diğer ucunu TV’nizdeki USB bağlantı noktalarından birine bağlayın.
 • Bağlama işleminden sonra telefonunuzun ekranında bağlı cihaza erişime izin vermek isteyip istemediğinize dair bir mesaj görmelisiniz. İzin Ver seçeneğine dokunun.
 • Bu aşamadan sonra telefonunuzun ekranının TV’nizde görüyor olmalısınız.

USB Kablo ile iPhone’u Televizyona Bağlamak

iPhone 5 veya üzeri bir modele sahipseniz, iPhone’unuzu Lightning Dijital AV Adaptörü ile televizyona bağlayabilirsiniz. Eğer ekranınız VGA bağlantı noktasına sahipse, bu sefer Lightning VGA Adaptörü‘ne ihtiyaç duyacaksınız. Bu adaptörlerden herhangi birine sahip olduğunuzda, bağlantı girişlerini cihazlara uygun şekilde taktığınızda iPhone ekranını TV’de görebiliyor olacaksınız.

iPhone’unuzu fiziksel olarak televizyona bağladıktan sonra, televizyonun dosyalara ve klasörlere erişim izni alması için bir dokunuşla izin vermelisiniz.

iPhone ekranında “Bu cihazın fotoğraf ve videolara erişmesine izin verilsin mi?” yazısını gördüğünüzde sadece bir kez dokunun. iPhone’unuza izinleri verdikten sonra televizyonda kaynağı değiştirmeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Televizyon uzaktan kumandanızı alın ve Home (Ana Sayfa) düğmesine basın.
 • Televizyon ekranının alt kısmında bir pencere belirecektir.
 • Sola doğru hareket edin ve Source (Kaynak) düğmesine dokunun.
 • Buradan iPhone‘u seçin.
 • Televizyonun iPhone’dan dosya ve klasörleri görüntülemeye başlamasını bekleyin.

HDMI Olmadan Telefonu Televizyona Bağlamak

Bazı eski TV modellerinde HDMI girişi olmayabilir. Yine de HDMI olmadan bu tür TV’lere Android telefon ile bağlamanın bazı yolları bulunmaktadır. Aşağıda bu yollardan bazılarını göreceksiniz.

USB’den VGA Adaptörü

VGA portu, TV’ler için yaygın bir görüntü bağlantı portlarından biridir. Eğer televizyonunuz bir VGA portuna sahipse, telefonunuzu USB’den VGA adaptörü kullanarak TV’ye bağlayabilirsiniz.

Bunu yapabilmek için USB kablosunu telefonunuza bağlayın ve sonra USB kablosunun diğer ucunu adaptöre bağlayın. Ardından adaptörün konnektörünü TV’nize bağlayın. Şimdi TV’nizi açın ve kaynağı VGA olarak seçin. Telefon ekranınız TV’de görüntülenmelidir.

USB’den RCA AV’ye

Eğer TV’niz RCA’yı destekliyorsa, yapmanız gerekenler biraz karmaşık olabilir. Çünkü bir USB’den HDMI adaptörüne ve bir HDMI’den RCA adaptörüne ihtiyacınız olacak.

Bağlantı şu şekilde olacaktır: Android telefon > USB’den HDMI adaptörü > HDMI’den RCA adaptörü > TV.

USB’den SCART’a

SCART bağlayıcıları, TV’ler ve DVD oynatıcılar da dahil olmak üzere ses ve görüntü ekipmanlarını bağlamak için kullanılan bir diğer kablo türüdür. TV’nizde SCART giriş portu ve telefonunuzda USB portu varsa endişelenmeyin. Telefonunuzu TV’ye bir USB’den HDMI adaptörü ve bir HDMI’den SCART adaptörü aracılığıyla bağlayabilirsiniz.

Televizyonda USB Bağlantı Yoksa Ne Yapabilirim?

Televizyonunuzda USB bağlantı noktası yoksa yeni bir tane ekleyebilmenizin bir yolu bulunuyor. Çoğu televizyonda olduğu gibi muhtemelen sizinkinde de bir HDMI bağlantı noktası vardır. Olduğunu varsayarsak, HDMI – USB adaptörü aracılığıyla telefonunuzu TV’ye bağlayabilirsiniz. Telefonunuzu adaptörün USB tarafına bağlayıp HDMI’ın ucunu da boş olan bağlantı noktasına takmanız yeterli olacak. Bu işlemlerin ardından TV’nizi bu bağlantı noktasıyla eşleştirerek bağlantıyı gerçekleştirin.