WhatsApp Arşiv Nerede, Nasıl Bulunur?

WhatsApp, sohbet sayfanızda bulunmasına gerek görmediğiniz mesajları arşivleyebileceğiniz bir özellik sunmuştu. Bu özellikle birlikte sohbet ana sayfasındaki bazı mesajları arşivlediğinizde başka bir yere taşımış oluyorsunuz. Fakat çoğu kullanıcı bu işlemi yaptıktan sonra arşivlediği mesajların nerede olduğunu bulamıyor. Bu makaleyle birlikte WhatsApp’ta arşivlenene mesajların nerede olduğunu, bu mesajları nasıl bulacağınızı öğreneceksiniz.

WhatsApp Arşiv Nedir?

WhatsApp Arşiv, tek tek mesajları silmeden sohbet listenizden gizlemenizi sağlayan bir özelliktir. Arşivlenen mesajlar, uygulama içinde ayrı bir bölümde saklanırlar. Bu mesajlar arşivden çıkarılarak tekrar erişebilir duruma getirilebilir.

Bir WhatsApp mesajı arşivlediğinizde, ana sohbet listesinden kaldırılır ve görünümden gizlenir. Bununla birlikte sohbet geçmişi ve onunla ilişkili tüm veriler (medya dosyaları ve mesajlar gibi) olduğu gibi kalır. Bu özelliğin amacı, mesaj listenizdeki dağınıklığı gidermek ve düzenli kalmanıza yardımcı olmaktır.

WhatsApp Arşiv Ne İşe Yarar?

WhatsApp arşiv özelliği, ana sohbet ekranında görmek istemediğiniz fakat silmek de istemediğiniz mesajları gizlemenize olanak tanır. Eğer sohbet ekranınız doluysa ve burayı biraz “temizlemek” istiyorsanız, WhatsApp arşiv özelliği son derece etkili olacaktır. Arşivlediğiniz bir sohbeti tekrar ana ekrana istediğiniz zaman getirebilirsiniz. Bu da WhatsApp arşiv özelliğini daha kullanılabilir ve işlevsel kılıyor.

WhatsApp Arşiv Nasıl Yapılır?

Öncelikle WhatsApp’ta bir kişinin veya grubun arşivlenmesi özelliğinin nasıl yapılabileceğine göz atalım. Android ve iPhone uygulamalarında aynı şekilde işleyen bu özelliğin kullanımı kısaca şöyle:

  • WhatsApp uygulamasını açın.
  • Arşivlemek istediğiniz sohbetin üzerine basılı tutun.
  • Çıkan seçeneklerden Arşivle yazılı kısmın üzerine dokunun.

Masaüstü uygulamada ise yalnızca birkaç tık yaparak WhatsApp Arşivle özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun için sohbetin üzerine gelip aşağı doğru açılan ok işaretine tıklayın ve Sohbet Arşivle yazılı kısma tıklayın.

WhatsApp’ta Arşivlenen Mesajlar Nasıl Bulunur?

WhatsApp’ta arşivlenen mesajları bulmak için sohbet ekranına basılı tutup aşağı doğru kaydırdığınızda, üst kısımda Arşivlenmiş yazılı bir kısım göreceksiniz. Buraya bir kez dokunduğunuzda, arşivlediğiniz tüm WhatsApp mesajlarına ulaşabilirsiniz. Bu yöntem, Android ve iPhone için geçerliydi.

Masaüstü uygulamada da yine mobilde olduğu gibi sohbet ekranının en üstünde Arşivlenmiş yazılı bir kısım göreceksiniz. Bu kısım, arşivlediğiniz mesajların depolandığı yerdir.

NOT: Bazen Arşivlenmiş seçeneğinin yanında rakamlar görebilirsiniz. Bunlar, arşivlediğiniz kişilerden gelen mesajların sayısını göstermektedir.

WhatsApp Arşiv Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Son olarak arşivlediğiniz WhatsApp mesajını nasıl geri alacağınızdan bahsedelim.

WhatsApp’ta Arşivlenmiş mesajlara artık nasıl ulaşacağınızı biliyorsunuz. Yukarıdaki yöntemleri uygulayarak arşivlediğiniz mesajlara ulaşın. Ardından sohbet ekranı üzerinden mesajın üzerine basılı tutun ve Arşivden çıkar seçeneğine dokunun. Bunu yaptığınızda, mesajın tarihine göre sıralanacak şekilde asıl sohbet ekranına getirmiş olursunuz. Bu yöntem, mobil cihazlar içindi.

Masaüstü uygulamasında ise yine Arşivlenmiş bölüme gidip arşivden çıkarmak istediğiniz mesajın üzerine gelin. Aşağı doğru ok işaretine tıklayıp ardından Sohbeti arşivden çıkar seçeneğine tıklayın. Böylelikle mesajı normal mesajların olduğu kısma taşımış olacaksınız.

WhatsApp Arşivlenmiş Mesajları Gizleme Mümkün mü?

WhatsApp’ta arşivlenmiş mesajları gizlemenin bir yolu yoktur. Arşivlenen mesajlar, sadece ana sohbet ekranında arşivlenen bölümüne taşınır ve burada diğer sohbetlerden ayrı bir şekilde listelenirler. Ancak arşivlenen mesajlar, hala WhatsApp’ın genel arama özelliği ile bulunabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp’ta arşivlenmiş mesajlar için bildirim alabilir miyim?

Evet, WhatsApp’ta arşivlenmiş mesajlar için bildirim almaya devam edebilirsiniz. Arşivlenen mesajınız, diğer tüm mesajlarınız gibi bildirimde görünür.

WhatsApp’ta arşivlenmiş mesajları arayabilir miyim?

Evet, uygulamanın “Arşivlenmiş” bölümündeki arama çubuğunu kullanarak WhatsApp’ta arşivlenmiş sohbetleri arayabilirsiniz.

WhatsApp’ta aynı anda birden fazla mesajı arşivleyebilir miyim?

Hayır, WhatsApp’ta aynı anda birden fazla mesajı arşivleyemezsiniz. Bir seferde yalnızca tek mesajı arşivleyebilirsiniz.