WhatsApp Bildirim Gelmiyor Sorunu İçin 10+ Çözüm Önerisi

Hemen her uygulamada olduğu gibi WhatsApp’ta da mesajın geldiğine dair bilgilendirilmenizi sağlayan ‘bildirim’ özelliği vardır. Bu özelliği WhatApp’ın Ayarlar > Bildirimler sekmesine giderek istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Fakat bazı zamanlarda Android telefonlarda ve iPhone‘da WhatsApp bildirim gelmeme sorunu yaşayabilirsiniz. Özellikle de birisinden mesaj beklediğiniz zamanlarda bu durum çok sinir bozucu olabiliyor. Çünkü mesajın gelip gelmediğini öğrenmek için sürekli olarak uygulamayı açıp kontrol etmek durumunda kalabiliyoruz.

Tüm bu sorunları ortadan kaldırmanızı hedeflediğimiz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz. Bu yöntemleri kullanarak WhatsApp’ta bildirim gelmiyor sorununu çözmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

WhatsApp’ta Bildirim Neden Gelmiyor?

WhatsApp’ta bildirim gelmemesinin pek çok sebebi olabilir. Bunun sebeplerinden madde madde bahsedecek olursak:

 • WhatsApp’ta bildirimlerin gelmesini engelleme olasılığından dolayı cihazınızın “Rahatsız Etme” modunun kapalı olduğundan emin olun.
 • WhatsApp’ı açıp Ayarlar > Bildirimler sıralamasını izleyin ve bildirimlerin açık olduğundan emin olun.
 • WhatsApp bildirimlerinin gelmesini engelleyebileceğin için WhatsApp için pil optimizasyonunun açık olup olmadığını kontrol edin. Cihazınızdan Ayarlar > Pil sıralamasını izleyip WhatsApp için pil optimizasyonunun kapalı olduğundan emin olun.
 • İnternet bağlantınız zayıfsa, WhatsApp’taki bildirimleri zamanında alamayabilirsiniz.
 • Telefonunuz uyku modunda ise bildirimleriniz gelmeyebilir.

WhatsApp Bildirim Gelmiyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

İnternete Bağlı Olduğunuzdan Emin Olun

Çoğu kullanıcı, WhatsApp’ta bildirimin gelmemesine daha farklı sorunların sebep olabileceğini düşünür. Fakat en basit yöntemleri gözden kaçırmak, bazen boşa efor sarf etmemize neden olur. Cihazınızın bağlı olduğu internet servisi, beklemediğiniz anlarda türlü sebeplerden dolayı hizmet veremeyebilir. Bu sebeple yapmanız gereken ilk şey, internet bağlantınızın olup olmadığını kontrol etmek.

Bazen Wi-Fi bağlantınızın var olduğunu görebilirsiniz fakat bu yalnızca görünürde kalabilir. Yani Wi-Fi’ye bağlı olsanız da servis alma konusunda sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Bu sebeple Hücresel Ağı’nızla da erişime geçmeyi denemelisiniz. Eğer mobil internete bağlı olduğunuz zamanda da WhatsApp bildirimleri gelmiyorsa, hizmetin sunucularıyla alakalı bir sorun olabilir. Veya aşağıdaki yöntemleri uygulamaya devam edebilirsiniz.

Arşivlenen Sohbetleri Kontrol Edin

WhatsApp’ta bir sohbeti arşivlediyseniz, buraya gelen mesaj için bildirim gelmez. Sadece arşivlenen sohbet kısmını açtığınızda (1) gibi mesaj geldiğini gösteren bir ibare görürsünüz.

Arşivlenen mesajları kontrol etmek için şu adımları izleyin:

 • WhatsApp uygulamasını açın.
 • Şimdi Arşivlenmiş menüsüne gidin.
 • Buradan kişiyi veya grubu arşivlenmiş menüsünden çıkarın (iPhone’larda sola kaydırın).

Arşivlenmiş sohbetten çıkardığınız andan itibaren mesajlar artık varsayılan olarak gelen kutusunda olacak. Bu andan itibaren her gelen mesaj için bildirim de gelmiş olacak.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Etkinleştirin | iPhone

WhatsApp’ta arka planda uygulama yenilemenin devre dışı bırakınırsanız, bildirim alma konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Yeni bildirimler almak için buradan WhatsApp’ı aktif hale getirmelisiniz. WhatsApp için arka planda uygulama yenilemeyi etkinleştirmek için şu adımları izlemelisiniz:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı açın ve ekranı aşağı doğru kaydırarak WhatsApp‘ı bulun.
 • Şimdi çıkan seçeneklerden Arka Planda Uygulama Yenileme geçişini aktif hale getirin.

Diğer Cihazlardaki WhatsApp Oturumunu Kapatın

Eğer birden fazla cihazda WhatsApp oturumu açmışsanız, başka bir cihazdan WhatsApp bildirimleri alabilirsiniz. Bu sebeple cihazlardan WhatsApp’ın oturumunu kapatmayı deneyebilir ve oturumu sadece telefonunuzda açık tutabilirsiniz. WhatsApp’ta oturumu kapat seçeneğinin bulunmadığını unutmayın. Bunu ancak diğer cihazlardan uygulamayı doğrudan silerek yapabilirsiniz.

Bir Arkadaşınızdan Yardım İsteyin

İnternetle ilgili bir sorun olmadığını düşünüyorsanız, bir arkadaşınızdan size WhatsApp üzerinden mesaj atmasını isteyin. Uygulamada biri sizi aradığında veya mesaj gönderdiğinde WhatsApp bildirimi aldığınızı zaten biliyorsunuz. Bu sebeple başka birisinden yardım istemek, sorunun ne olduğunuzu anlamanıza yönelik iyi bir referans olacaktır.

WhatsApp Bildirim Ayarlarını Kontrol Edin

Mobil uygulamanızdan WhatsApp bildirimlerinin olması gibi ayarlanmış olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. WhatsApp mobil uygulamasını açıp sağ alttaki Ayarlar yazılı dişli simgesine dokunun. Burada en üstte Mesaj Bildirimleri yazılı bir kısım göreceksiniz. Altında Uyarıları Göster ve Ses sekmeleri bulunur. Uyarıları Göster’in yanındaki sürgü işaretinin yeşil renkte olduğundan, Ses’te de bir bildirim sesi atadığınızdan emin olun.

WhatsApp Web veya masaüstü uygulamasında bildirimleri kontrol etmek için sol üstteki aşağı yönlü ok simgesine tıklayın. Buradan Ayarlar > Bildirimler sıralamasını takip edin. Ses, Masaüstü Uyarıları ve Gelen Arama Zil Sesi gibi seçeneklerin yanındaki kutucuğa tik attığınızdan emin olun.

‘Rahatsız Etmeyin’ Ayarlarını Kontrol Edin

Yalnızca WhatsApp için değil, tüm bildirimlerinizi kapatma ihtimali olan Rahatsız Etmeyin modunun açık olup olmadığını kontrol edin. Bunu iPhone’da kontrol etmek için ana ekranı aşağıdan yukarı doğru kaydırıp Odak’ın aktif olup olmadığını kontrol edin. Eğer aktifse Rahatsız Etme yazısı da görünüyor demektir. Üzerine bir kez dokunarak bu modu kapatabilirsiniz.

Android’de de Ayarlar üzerinden Rahatsız Etme moduna ulaşabilir, eğer aktifse kapatabilirsiniz. Hızlı Ayarlar’a erişmek için telefonunuzun ekranının üst kısmından aşağı doğru iki kez çekin (Bir kez aşağı çektiğinizde sadece bildirimlerinizi görürsünüz). Buradan Rahatsız Etmeyin’e dokunun. Ayarlarına gitmek için de uzunca Rahatsız Etmeyin’in üzerine parmağınızla basılı tutabilirsiniz. Kapatmak için üzerine bir kez dokunmanız yeterli olacak.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Canım benim, en sevdiğim. Telefonu baştan başlatmak, tüm sorunları çözmede en başarılı yöntemlerin başında gelir. Bu işlem; cihazın hafızasını yenilemeye, tüm işlemleri serbest bırakmaya ve bazı aksaklıkların giderilmesine yardımcı olur. Telefonunuzu kapatıp yeniden açmayı muhtemelen bildiğiniz için bunu nasıl yapmanız gerektiği konusunu es geçiyoruz.

Uygulamanın Önbelleğini Temizleyin

WhatsApp’ta birikmiş onlarca veri, uygulamanın düzgün çalışmasını engelleyebilir. Buna WhatsApp’tan bildirim gelmemesini de ekleyebiliriz. Dolayısıyla uygulamanın önbelleğini temizlemek, bildirim gelmemesinin yanında uygulamayla ilgili olası birçok sorunu da çözmenize yardımcı olabilir. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları uygulayın:

 • Telefonunuzda uygulamaları yer aldığı listeden WhatsApp’ı bulup üzerine uzunca basın.
 • Uygulama bilgileri‘ne veya ilgili herhangi bir şeye dokunun.
 • Depolama ve önbellek‘i seçin.
 • Önbelleği temizle‘ye dokunun.

WhatsApp Uygulamasını Güncelleyin

WhatsApp uygulamasını güncellemek de atlamamanız gereken detaylardan biridir. Bazen bir işletim sisteminin yeni bir sürümü, belirli uygulama özelliklerinin düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bir uygulamanın yayınladığı güncelleme, uyumluluğu geliştirilmesini sağlayarak yaşadığınız sorunu düzeltebilir. Kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun, uygulamaları güncel tutmak her zaman önemlidir. Google Play Store’dan veya App Store’dan WhatsApp’ı bulup, güncel olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir güncelleme varsa direkt olarak yükleyin.

WhatsApp’ı Kaldırıp Yeniden Yükleyin

Ne yaptıysanız WhatsApp’taki bildirim gelmiyor sorununu çözüme kavuşturamadınız mı? O halde sıfırdan başlamak da bir çözüm olabilir. WhatsApp’ta bildirim gelmemesine yol açan bazı ayarları değiştirmiş olabilirsiniz. Ancak bundan önce sohbetlerinizi yedeklemek isteyebilirsiniz. WhatsApp’ı açıp önce Ayarlar‘a, sonra ‘Sohbetler‘e, son olarak da ‘Sohbetler yedeği‘ne dokunun. İşlem sırasında bekleyen herhangi bir görüşmeyi kaybetmemek için WhatsApp sohbetlerinizi bu şekilde yedekleyebilirsiniz.

WhatsApp’ta Bir Kişiyi veya Grubu Sessize Alıp Almadığınızı Kontrol Edin

Son olarak belirli kişilerden veya gruplardan gelen mesajların bildirim sesi gelmiyorsa, Sessiz’e alıp almadığınızı kontrol edin. Çünkü bazı zamanlar, rahatsız eden konuşmalardan uzak durmak için sessize alma yöntemini kullanmış ve sonrasında unutmuş olabilirsiniz. Dolayısıyla yapmanız gereken şey, WhatsApp uygulamasına gidip Sessiz’e almış olma ihtimalinizin olduğu sohbeti açın. Sonra da en üstteki profil ismine dokunun. Çıkan sekmelerden Sessiz’i bulup, etkinleştirip etkinleştirmediğinizi kontrol edin.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp bildirimlerim neden kilit ekranında görünmüyor?

Bunu cihazınızın Ayarlar menüsünden düzeltebilirsiniz. Öncelikle telefonunuzda Ayarlar‘a gidin, ardından Uygulamalar’dan WhatsApp bildirimlerini seçip kilit ekranında göster seçeneğini seçin.

WhatsApp bildirimlerim neden gecikiyor?

Bunun nedeni internet bağlantınızın kararlı çalışmaması veya pil optimizasyonu olabilir. WhatsApp için pil optimizasyonunu devre dışı bırakmayı deneyin. Ayrıca internet bağlantınızı kontrol edip kararlı çalıştığından emin olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
YouTube’un Öğrendiğinize Memnun Olacağınız Pek Bilinmeyen Özellikleri