WhatsApp’ta Bildirim Gizleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp üzerinden gelen mesajlara ait bildirimleri gizleme yoluna gitmek için pek çok sebebiniz olabilir. Eğer telefonunuzu kalabalık insanların olduğu bir yerde bırakmak durumunda kalabiliyorsanız, gelen mesajların başkaları tarafından okunma ihtimali sizi biraz tedirgin edebilir. Açıkçası bu konuda oldukça haklı olduğunuzu söyleyebiliriz. İyi haber şu ki; iPhone’a veya herhangi bir Android telefona gelen WhatsApp bildirimlerini rahatlıkla gizleyebilirsiniz.

WhatsApp Bildirim Nedir?

WhatsApp bildirimi, WhatsApp’ta yeni bir mesaj veya çağrı aldığınızda cihazınızda görünen bir mesaj veya uyarıdır. Birisi bir WhatsApp kullanıcısına mesaj gönderdiğinde veya arama yaptığında, kullanıcının cihazında, uygulamada onları bekleyen yeni bir mesaj veya çağrı olduğunu belirten bir bildirim görünür.

Bildirimler, kullanıcının ayarlarına bağlı olarak sesli uyarı, titreşim veya açılır mesaj gibi çeşitli biçimlerde olabilir. Kullanıcılar, tercih ettikleri bildirim türünü seçmek için bildirim ayarlarını özelleştirebilir, hangi sohbetlerden veya gruplardan bildirim alacaklarını kontrol edebilirler.

WhatsApp bildirimleri, uygulama açık değilken kullanıcıların yeni mesajlardan ve aramalardan haberdar olmalarına yardımcı oldukları için de önemli bir özelliktir. Bu da kullanıcıların mesajlara ve çağrılara anında yanıt vermesine, mesajlaşmanın devam etmesine ve kişileriyle iletişimlerini sürdürmesine olanak tanır.

WhatsApp Bildirim Gizleme Yolları

WhatsApp Bildirim Gizleme | Android

Aşağıdaki yöntemin Samsung model telefonlar için geçerli olduğunu belirtelim. Samsung telefonlarda WhatsApp bildirim gizleme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Telefonunuzdan Ayarlar‘ı açın.
 • Şimdi Bildirimler‘i seçin.
 • Burada listelenmiş tüm uygulamaları göreceksiniz. İçlerinden WhatsApp’ı bulun.
 • Bildirimleri istediğiniz gibi özelleştirmek için WhatsApp anahtarını Kapalı konuma getirin.
 • Şimdi buradan WhatsApp gruplar veya kişiler için bildirimleri devre dışı bırakma seçeneklerini bulacaksınız. İhtiyacınıza göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Diğer Android telefonlarda WhatsApp bildirimlerini gizlemek için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Android telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin.
 • Buradan uygulamaları arayın ve üzerine dokunun.
 • Ekranı aşağı kaydırıp WhatsApp‘ı bulun ve üzerine dokunun.
 • Şimdi Bildirimleri göster‘in yanındaki onay kutusunun işaretini kaldırın.

WhatsApp uygulaması üzerinden bildirim gizleme içinse şu adımları takip etmelisiniz:

 • WhatsApp’ı açıp Ayarlar > Bildirimler sıralamasını takip edin.
 • Şimdi mesaj altındaki Açılır Bildirim‘e ve ardından Grup bildirimlerine dokunun.
 • Buradan Açılır pencere yok ögesini seçin.

Android telefonlarda WhatsApp bildirim gizleme işlemi bu şekildeydi. Şimdi sırada bunu iPhone’larda nasıl yapabileceğinize geldik.

WhatsApp Bildirim Gizleme | iPhone

iPhone kullanıyorsanız, WhatsApp’tan gelen bildirimleri gizlemenizin bir yolu bulunmaktadır. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı açın.
 • Çıkan seçeneklerden Bildirimler‘e dokunun.
 • Buradan ekranı en aşağı kaydırıp WhatsApp‘ı bulun ve üzerine dokunun.
 • En üstteki Bildirimlere İzin Ver‘in yanındaki kaydırıcının üzerine dokunarak kapatın.

Bir Kişiden Gelen WhatsApp Bildirimi Gizleme

Yukarıdaki yöntemler, WhatsApp’a gelen tüm bildirimlerin gizlenmesini içermektedir. Şimdi belirli kişilerden gelen mesajların bildirimlerini gizleyebileceğiniz bir yöntemden bahsedeceğiz. Bu yöntem, Android ve iPhone’da ufak bir farklılık içermektedir.

iPhone’da belirli bir kişiden (veya gruptan) gelen bildirimleri gizlemek için sessize almanız yeterlidir. Bunun için mesaj kısmına gelerek gizlemek istediğiniz kişinin veya grubun üzerine dokunun. Ardından Sessiz‘e dokunun. Şimdi çıkan seçeneklerden 8 saat, 1 hafta veya Her zaman‘dan birini seçin.

Android telefonlarda ise bir kişiden gelen bildirimleri sessize alabileceğiniz bir sıralamayı takip etmelisiniz:

 • WhatsApp’ı açın ve bildirimlerini kapatmak istediğiniz kişinin/grubun sohbetine gidin.
 • Şimdi sağ üstteki üç noktaya dokunun. Ardından bir menü açılacaktır.
 • Şimdi Kişiyi görüntüle yazılı seçeneğin üzerine dokunun. Alternatif olarak, üst kısımdaki kişi veya grup adına da dokunabilirsiniz.
 • Kişinin profilinde Bildirimleri sessize al seçeneğini bulun ve üzerine dokunarak etkinleştirin.
 • Yeni bir açılır pencere görmüş olmalısınız. Buradan Bildirimleri göster seçeneğinin işaretini kaldırın.

Kişiye özel WhatsApp bildirim gizleme yöntemi ise bu şekildeydi.

WhatsApp Uygulama İçi Bildirim Gizleme

Son olarak yalnızca iPhone’da bulunan bir özellikten bahsedeceğiz. WhatsApp’ın iOS sürümünde Uygulama İçi Bildirimler isimli bir seçenek bulunmaktadır. Buradan WhatsApp bildirimlerini dilediğiniz gibi özelleştirebilir veya komple gizleyebilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken adımlar şunlar:

 • iPhone’unuzdan WhatsApp uygulamasını açın ve sağ alt köşedeki Ayarlar menüsüne dokunun.
 • Buradan Bildirimler > Uygulama İçi Bildirimler sıralamasını takip edin.
 • Karşınıza Sesler ve Titreşim olmak üzere iki seçenek çıkacak. Bunların yanında bulunan kaydırıcının üzerine kapatarak özelliği deaktif edin.
 • Bu, WhatsApp’ı kullanırken diğer kişilerden/sohbetlerden gelen WhatsApp mesaj bildirimlerini devre dışı bırakır. WhatsApp’ı kapattığınızda ise bildirim almaya devam edersiniz.
 • Ekranın üstünde beliren WhatsApp bildirimini gizlemek için aynı yerdeki UYARI STİLİ‘nin altında bulunan seçeneklerden Yok‘u seçin.

Yalnızca iPhone için geliştirilen bu WhatsApp bildirim özelliği de oldukça kullanışlıdır. Dolayısıyla iPhone kullanıcıları yalnızca bu özellikten faydalanarak bile gizliliklerini sağlayabilirler.

WhatsApp Güvenlik Bildirimi Kapatma

WhatsApp güvenlik bildirimleri, birisi farklı bir cihazda hesabınıza giriş yapmaya çalıştığında sizi uyaran kullanışlı bir özelliktir. Varsayılan olarak birisi telefon numaranızı yeni bir cihaza kaydettiğinde veya güvenlik kodunuz değiştiğinde WhatsApp güvenlik bildirimleri gönderir. Bununla birlikte tercihinize göre bu bildirimleri etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz.

WhatsApp güvenlik bildirimlerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Cihazınızdan WhatsApp’ı açın ve dişli (çark) simgesine dokunarak “Ayarlar“a gidin.
 • Şimdi “Hesap“ı seçin ve ardından hesap ayarlarından “Güvenlik“e dokunun.
 • Buradan “Güvenlik bildirimlerini göster“i etkinleştirme veya devre dışı bırakma seçeneğini göreceksiniz. Bu bildirimin varsayılan olarak etkin olduğunu belirtelim.
 • Bildirimleri devre dışı bırakmak için anahtarı kapalı konuma getirmeniz yeterli olacaktır.
  • NOT: Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız, birisi yeni bir cihazda hesabınıza giriş yapmaya çalışırsa veya güvenlik kodunuz değişirse herhangi bir güvenlik bildirimi almazsınız.
 • Bildirimleri tekrar etkinleştirmek isterseniz anahtarı açık konuma getirmeniz yeterlidir.

Tüm yapmanız gerekenler bunlardı. Yukarıdaki adımlara göre WhatsApp güvenlik bildirimlerini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Bonus: WhatsApp Okundu Bilgisi Kapatma

WhatsApp bildirimlerini kapatarak gelen mesajlara zamanında cevap vermediğiniz için durumu kendi lehine çevirebilirsiniz. Bunun dışında WhatsApp Okundu Bilgisi özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Okundu Bilgisi’ni kapatmak için şu adımları izleyin:

 • Adım 1: Android veya iOS cihazınızda WhatsApp’ı açın ve Ayarlar’a gidin.
 • Adım 2: Gizlilik’i seçin ve Okundu Bilgisi seçeneğini bulun. Yanındaki geçişi kapalı konuma getirin.

Artık diğer taraf yeni bir mesaj gönderdiğinde, kişi bunu bilmeden mesajını okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp logosundali bildirim rozetini nasıl gizleyebilirim?

WhatsApp logosundaki bildirim rozetini gizlemek için uygulamanın ayarlarına gidip “Bildirimler“i seçin. Ardından da “Bildirimleri Göster” seçeneğini kapalı hale getirin. Bunu yaptığınızda WhatsApp logosundaki bildirim rozetini gizlemiş olacaksınız.

WhatsApp bildirimleri geçici olarak kapatılabilir mi?

Evet, belirli bir mesaj veya grup için WhatsApp bildirimlerini geçici olarak kapatabilirsiniz. Mesajı veya grubu açın, kişi/grup adına dokunduktan sonra “Bildirimleri Kapat“ı seçin. Buradan bildirimleri ne kadar süreyle kapatmak istediğinizi görebilirsiniz.

Akıllı saatimde WhatsApp bildirimleri alabilir miyim?

Evet, akıllı saatiniz akıllı telefonunuza bağlıysa, akıllı saatinizde WhatsApp bildirimleri alabilirsiniz. Ancak akıllı saatlerde WhatsApp bildirimlerinin özellikleri, cihazınıza ve işletim sistemine göre değişiklik gösterebilir.

WhatsApp bildirimlerini neden alamıyorum?

WhatsApp bildirimleri almıyorsanız, öncelikle cihaz ayarlarınızda uygulama için bildirimleri etkinleştirdiğinizden emin olun. Ayrıca internete bağlı olup olmadığınızı ve uygulamanın güncel olup olmadığını da kontrol edin. Sorun devam ederse, uygulamanın önbelleğini temizlemeyi veya uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Bazı kişiler veya gruplar için WhatsApp bildirimlerini özelleştirebilir miyim?

Evet, bazı kişiler veya gruplar için WhatsApp bildirimlerini özelleştirebilirsiniz. Mesaja veya gruba gidip ardından kişi/grup adına dokunun. Daha sonra “Özel Bildirimler“i seçin. Oradan da söz konusu kişi/grup için bir bildirim tonu, titreşim ve farklı ayarlar belirleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
En İyi 15 Deepfake Programı ve Uygulaması