WhatsApp Durum Görünmüyor, Çözümü Nedir?

WhatsApp’ın durum özelliği, çoğu kişinin duygularını tıpkı Instagram hikaye veya Snapchat snap’leri gibi ifade etmesini sağlıyor. Dolayısıyla bu özellik, WhatsApp’ı bir bakıma sosyal ağa dönüştürmüş durumda. Ancak bazı kullanıcılar, WhatsApp durumlarının gözükmemesinden şikayet ediyorlar. İnternette ‘WhatsApp durumları neden gözükmüyor?‘ sorusuna cevap arayan kullanıcılar için yararlı bir makale hazırladık. Aşağıda yaşadığınız bu soruna yönelik bazı çözüm önerileri göreceksiniz. Öncesinde WhatsApp durumunun gözükmemesine nelerin sebep olabileceğine bir bakalım.

WhatsApp Durum Nasıl Çalışır?

WhatsApp durum güncellemeleri, kişilerinize durumunuzda paylaştığınız fotoğrafları veya videoları göstererek çalışır.

Bu güncellemeler 24 saatlik bir zaman dilimi içinde otomatik olarak kaybolur. Bununla birlikte dilerseniz bir WhatsApp durumunu 24 saatten önce silmeyi seçebilirsiniz.

WhatsApp Durumları Neden Görünmüyor?

WhatsApp durumunun görünmemesi çok can sıkıcı olabilir. Belki yapmak istediğiniz paylaşım için bir süre uğraştınız fakat WhatsApp durum güncellemesini yapamadınız. Şimdi bu sorunu yaşamanızın arkasındaki bazı olası gerekçelere göz atalım.

Depolama Sorunları

Telefonunuzun depolama alanı doluysa, WhatsApp durumlarınızın görünmemesiyle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Cihazınızda biraz yer açmayı deneyin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Kişi Listesi Sorunu

WhatsApp durumunu görüntülemeye çalıştığınız kişinin telefon numarası rehberinizde olmayabilir. Telefon numaranızı kaydetmediğiniz kişilerin durum güncellemelerini göremezsiniz.

WhatsApp Güncel Değilse

WhatsApp’ı yakın zamanda güncellemediyseniz, durumların gözükmemesi gibi pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple uygulamanın güncel versiyonunu kullanıp kullanmadığınızı bilmelisiniz.

Gizlilik Ayarları

WhatsApp’ta durumunu göremediğiniz arkadaşınız, telefon numaranızı kişi listesine kaydetmemiş olabilir. Gizlilik ayarları ile WhatsApp’taki durum güncellemelerini yalnızca tanıdıklarımız görebilir.

Bağlantı Sorunları

İnternet bağlantınız kararlı bir şekilde çalışmıyorsa; düşük sinyal gücü, bozuk bir modem veya diğer faktörler WhatsApp durumunuzu görmenize engel olabilir.

Kişi Tarafından Engellenmiş Olmak

WhatsApp’ta bir kişinin durumunu görememenizin altında, o kişinin sizi engellemiş olması yatıyor olabilir.

WhatsApp Sunucu Sorunları

WhatsApp sunucuları, sebebi farklı olabilmekle birlikte bazı sorunlar yaşayabilir. Böyle bir durumda WhatsApp durumlarının görünmemesi de oldukça olasıdır.

WhatsApp Durum Görünmüyor Sorununun Çözümü

Aşağıda WhatsApp durumlarının gözükmemesi sorununu çözebilmenize yardımcı olacak bazı yöntemleri bir araya getirdik. En baştan itibaren bu yöntemleri uygulayarak yaşadığınız bu sorunu muhtemelen çözüme kavuşturmuş olacaksınız.

Kişiyi Silin ve Tekrar Kaydedin

WhatsApp durumu görünmüyorsa eğer kişiyi silip tekrar kaydetmek, WhatsApp’ta durumun görünmemesi sorununu düzeltebilir. Android ve iOS için kişiyi silme ve tekrar kaydetme adımlarına bir bakalım.

iOS

 • iPhone’unuzda Kişiler uygulamasını açın ve WhatsApp durumu görünmeyen kişiyi seçin.
 • Düzenle‘yi seçin.
 • Kişi sayfasını aşağı kaydırın ve Kişiyi Sil‘i seçin.
 • Silmeyi onaylamak için Kişiyi Sil‘i seçin.
 • Kişiyi sildikten sonra, kişiyi tekrar nasıl ekleyeceğimize bakalım.
 • iPhone’unuzda Kişiler uygulamasını açın ve sağ üst köşede bulunan + (yeni ekle) düğmesine dokunun.
 • Kişi ayrıntılarını doldurun ve Kaydet‘i seçerek kişiyi kaydedin. Bundan sonra kişi WhatsApp’ta yeni bir durum paylaştığında size görünmelidir.

Android

 • Android akıllı telefonunuzda Kişiler uygulamasını açın ve WhatsApp durumu görünmeyen kişiyi seçin.
 • Üç noktalı menüyü seçin.
 • Sil‘i seçin.
 • Bir pencere açılacak, silmeyi onaylamak için tekrar Sil‘i seçin.

Kişiyi sildikten sonra Android telefonunuza bir kişiyi nasıl ekleyeceğinize bir bakalım:

 • Akıllı telefonunuzda Kişiler uygulamasını açın ve + simgesine dokunun.
 • Kişi ayrıntılarını doldurun, ardından Kişiyi Kaydet‘i seçerek kişiyi telefonunuza kaydedin.

Bir kişi ekledikten sonra WhatsApp’ta hızlı bir kişi yenileme işlemi yapabilirsiniz. Bunu yapabilmek için şu adımları izleyin:

 • Android akıllı telefonunuzda WhatsApp’ı açın ve yeni sohbet/mesaj düğmesine dokunun.
 • Üç noktalı menüyü seçin.
 • Şimdi Yenile‘yi seçin. Bu kişi daha sonra bir durum paylaştığında artık görünüyor olmalıdır.

Kişi Listesini Kontrol Edin

Bildiğiniz üzere WhatsApp, birileriyle konuşmak için o kişilerin listesine ihtiyaç duyar. Bu sebeple profil fotoğraflarını veya durum güncellemelerini görebilmeniz için öncelikle kendinizi karşıdaki kişinin telefonuna kaydetmesini sağlamalısınız. Ancak her iki taraf da iletişim bilgilerini telefonlarına kaydettiği durumlarda, durumları ve profil resimlerini görebilirsiniz.

WhatsApp’ı Güncelleyin

Eğer WhatsApp uygulamanız güncel değilse, durumları göremiyor olmanızın sebebi bu olabilir. Güncel bir uygulama, WhatsApp’ın daha kararlı ve sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır. Bu sebeple yapmanız gereken şey, Google Play Store veya App Store’u ziyaret ederek WhatsApp’ın güncel olup olmadığını kontrol etmek. Eğer uygulama güncelse bir sonraki yönteme göz atın. Değilse WiFi’ye bağlandığınızdan emin olun ve gerekli güncellemeyi sağlayın.

Gizlilik Ayarları

Bu durum daha çok WhatsApp’ta herhangi bir kişinin durumunu görememenizle alakalı. Eğer WhatsApp listenizdeki bir kişinin durumları gözükmüyor ise bu kişi uygulamanın gizlilik ayarlarını sizi etkileyecek şekilde belirlemiş olabilir.

Örneğin WhatsApp > Ayarlar > Hesap > Gizlilik sıralamasını takip edip Durum‘a dokunduğunuzda üç farklı gizlilik seçeneği göreceksiniz. Bunlardan Şunlar Hariç Kişilerim veya Sadece Şu Kişilerle Paylaş seçenekleri, WhatsApp durumunu sizin göremeyeceğiniz şekilde ayarlanmış olabilir. Böyle bir durumda, bu konuyu mevzubahis kişiyle yapacağınız görüşmeyle çözüme kavuşturmayı deneyebilirsiniz.

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

İnternet bağlantısı her şey demektir. Eğer internetiniz sağlıklı çalışıyorsa, internete ihtiyaç duyan her hizmeti kullanabilirsiniz. Fakat zayıf sinyal aldığınız veya kopmalar yaşadığınız bir internet hizmetiniz varsa, WhatsApp durumlarının gözükmemesi sorunu yaşamanız da bir o kadar doğal.

Hemen şu an WiFi ile bağlantı kurmanızı sağlayan modemin fişini prizden çekip 20 saniye boyunca bekleyin. Ardından fişi tekrar prize takın ve internetin gelmesini bekleyin. Eğer yaşadığınız sorun internet kaynaklıysa, bu işlem internetinizi daha sağlıklı kullanmanızı sağlayacağı için WhatsApp durumlarını görebileceksiniz.

Konuyu Kişiyle Paylaşın

Yukarıda bahsettiğimiz üzere bir kişinin WhatsApp durumunu görebilmeniz için, sizin o kişinin rehberinde olmanız gerekiyor. Belki de kişi, kayıtlı olan tüm numaraları kaybetti. Veya yaptığı farklı bir değişiklik, numaranızın rehberinde kayıtlı olmasının önüne geçti.

Böyle bir durumun yaşanmış olma ihtimaline karşılık kişiye mesaj atarak durum paylaşımını göremediğinizi iletebilirsiniz. Eğer bahsettiğimiz gibiyse kişi telefon numaranızı rehberine kaydettiğinde WhatsApp durumlarını görebiliyor olacaksınız.

Depolama Alanınızda Yer Açın

Telefonunuzun depolama alanının ne kadar dolu olduğunu biliyor musunuz? Eğer depolama alanını sonuna kadar kullandıysanız biraz yer açmak, WhatsApp durumunuzun görünmesini sağlayabilir.

Bunun için en iyi adım, eski fotoğraflar veya videolar gibi gereksiz dosyaları veya verileri silmek olabilir. Ayrıca telefonunuzda bir SD kart veya başka bir harici depolama varsa, fotoğraflar, videolar ve sesli notlar gibi WhatsApp medya dosyalarınızı harici depolamaya taşıyabilirsiniz.

WhatsApp Web’i deneyin

Hala telefonunuzda birinin WhatsApp durumunu görüntüleyemiyorsanız WhatsApp Web’i kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Tarayıcınızın seçiminde web.whatsapp.com adresini açın.
 • Oturum açmak için akıllı telefonunuzun yardımıyla QR kodunu tarayın.
  • iOS kullanıyorsanız QR kodunu taramak için Ayarlar > Bağlı Cihazlar > Bir Cihazı Bağla’ya gidin. Android kullanıyorsanız önce Sohbetler sekmesine gidin, ardından kebap menüsü > Bağlı cihazlar > QR kodunu taramak için bir cihaz bağlayın seçeneğine gidin.
 • Şimdi durumları görüntülemek için Durum simgesine tıklayın.

WhatsApp Sunucularının Düzelmesini Bekleyin

Yukarıdaki adımların hiçbiri işe yaramadıysa, bunda WhatsApp sunucularında yaşanan bir sorunun parmağı olabilir. O halde yapmanız gereken şey sadece beklemek olmalı. WhatsApp sunucularında yaşanan sorun çözüldükten sonra WhatsApp durumunuz tekrar görünmeye başlayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Barkod Oluşturucu En İyi 10 Program ve Web Sitesi