WhatsApp’a Yeni Özellik: Yasaklanan Hesap İçin İnceleme Talebi Gönderilebilecek

WhatsApp, bundan yaklaşık 1 ay önce iOS için WhatsApp’ta yasaklanan hesapların incelenmesi için bir özellik yayınlamıştı. Bu özellik ile kullanıcı, yasaklanan hesabı için direkt olarak WhatsApp’a rapor gönderebiliyordu. Bu rapor ile kullanıcı, yasaklanmadan önce neler yaptığıyla ilgili bir açıklama yaparak bir nevi savunmasını veriyordu. İşte bu özellik, Android’in beta sürümünde kullanıcıların hizmetine açılmış durumda.

WhatsApp hesabınız, bazı sebeplerden ötürü (örneğin yasa dışı bir grupta yer almak gibi) yasaklanabilir. Bunun dışında kontrolünüz dışında gelişen bir durumdan ötürü de böyle bir yaptırıma maruz kalabilirsiniz. Android beta sürüme gelen bu özellik, WhatsApp’a inceleme talebi göndermenize olanak tanıyacak.

Örneğin yukarıdaki görselde, kullanıcının hesabın ın spam yapıldığı gerekçesiyle yasaklandığı belirtiliyor. Kullanıcı ise eğer böyle bir durum yoksa, WhatsApp’a request a review yazılı kısım ile (Türkçe için inceleme talebi ismiyle gelebilir) konunun incelenmesi talebinde bulunacak. Sonrasında WhatsApp, yanlış bir şey olup olmadığını kontrol etmek için incelem talebinizi inceleyecek. İnceleme tamamlandıktan sonra hesabınız yanlışlıkla tekrar erişime açılacak. Eğer Hizmet Şartları’nı gerçekten ihlal ettiyseniz, hesabınız yasaklı olarak kalmaya devam edecek.

Şu an Android Beta için geliştirilme aşamasında olan özellik, yakın zamanda kullanıma sunulacak. Çıkış tarihi henüz net değil fakat özelliği kullanıma hazır olsa dahi bir süre daha göremeyebiliriz.