WhatsApp İsim Gizleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp, sık sık kullanıcı odaklı yeni özellikler tanıtıyor. Son dönemde bunların arasına sesli mesajları dinleme, son görülmeyi otomatik olarak gizleme ve çoklu cihaz desteği gibi özellikler eklendi. Ayrıca tam da aradığınız olan adınızı bazı belirli kullanıcılardan gizleme özelliği de bulunuyor.

Bu özellik, bazı temel gizliliklere ulaşmanızı sağlasa da isim gizleme konusunda kesin bir sonuç sağlamaz. Bunun yerine çok daha farklı bir yoldan bahsedeceğiz.

WhatsApp İsim Gizleme Nedir?

WhatsApp isim gizleme, WhatsApp’ta kullanıcıların isimlerini gizlemelerini sağlayan bir işlemdir. Bunu yaparak WhatsApp hesabınızı diğer kullanıcılardan gizlemiş olursunuz.

WhatsApp isim gizleme, kullanıcıların profil bilgilerindeki adlarını gizleyerek daha fazla gizlilik sağlar. Böylece diğer kullanıcılar tarafından görülen adınız yerine, sadece profil resminiz ve mesajlarınız görünecektir.

WhatsApp İsim Gizleme Yöntemi

WhatsApp’ta isminizi gizlemenizin en iyi yolu, isim kısmını boş bırakmaktır. Bunu şuradaki web sitesinden faydalanarak yapabilirsiniz. Siteye giriş yaptığınızda mavi kutucuk içerisinde Copy to Clipboard yazılı bir kısım göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda (veya dokunduğunuzda) boş karakter kopyalamış olacaksınız. Sonra bu karakteri WhatsApp’a girip Ayarlar kısmından isminizin olduğu kısmı silip ardından yapıştırın. Bunu yaptığınızda herhangi bir kişi, WhatsApp’ta isminizi boş olarak görecek.

Bu yöntemin dışında WhatsApp’ın kendi gizlilik özelliklerini de değerlendirmek isteyebilirsiniz. Örneğin WhatsApp’ta adınızı ve numaranızı gizlemek için WhatsApp’ta Ayarlar > Hesap > Gizlilik‘e gidip ‘Profil Fotoğrafı‘ altında fotoğrafınızı, adınızı ve telefon numaranızı gizlemeyi seçebilirsiniz.

Bu yöntem dışında WhatsApp hesabınızı oldukça güvenli hale getirebilirsiniz. Bunun için WhatsApp’ın yerleşik ‘gizlilik’ özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için yapmanız gerekenler şunlar:

 • WhatsApp uygulamasını açın ve sağ üst köşede yer alan üç noktaya dokunun.
 • Açılan menüden Ayarlar‘ı seçin.
 • Hesap seçeneğine dokunun.
 • Buradan Gizlilik seçeneğine dokunun.
 • Profil fotoğrafım, durumum ve bilgilerim” seçeneğine dokunun.
 • Kimler görebilir?” seçeneğine dokunun.
 • Herkese açık” seçeneğini seçin ve yerine “Hiç kimse” seçeneğini seçin.

Bu işlemi tamamladıktan sonra artık diğer kullanıcılar tarafından görülen adınız yerine sadece profil resminiz ve durumunuz görünecektir. Ancak telefon numaranız hala diğer kullanıcılar tarafından görülebilir olacaktır.

WhatsApp İsim Gizleme İşleminin Faydaları

WhatsApp’ta isminizi gizlemenin birkaç olası faydası bulunuyor. Bunlardan sırayla bahsetmek gerekirse:

 • Gizlilik: WhatsApp’ta isminizi gizlemek, gizliliğinizin korunmasına ve kimlik hırsızlığı riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Adınızı gizli tutarak başkalarının sizi tanımlamasını ve potansiyel olarak sizin hakkınızda bilgi toplamasını zorlaştırırsınız.
 • Güvenlik: Güvenlik konusunda endişeleriniz varsa, WhatsApp isminizi gizleyerek başkalarının kimliğinizi bilmesini engelleyebilirsiniz. Böylelikle özellikle iyi tanımadığınız veya hedef alınacağından endişe ettiğiniz kişilerle iletişim kurduğunuz sırada yararlı olabilir.
 • Anonimlik: WhatsApp’ta isminizi gizlemek, anonim olarak iletişim kurmanıza olanak tanır. Bu da kimliğinizi açıklamadan fikirlerinizi ifade etmek veya tartışmalara katılmak istediğiniz zamanlarda yararlı olabilir.
 • Mesleki nedenler: Bazı durumlarda, özel ve profesyonel yaşamlarınızı ayrı tutmak veya iş dışında sizinle iletişime geçilmesini önlemek gibi mesleki nedenlerle WhatsApp’ta isminizi gizlemek isteyebilirsiniz.

WhatsApp’ta isim gizlemek bazı avantajlar sağlasa da gizliliğinizi veya güvenliğinizi korumanın kusursuz bir yolu olmadığını unutmamalısınız. Çevrimiçi iletişim kurarken dikkatli olmak ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenin yanında güçlü şifreler kullanmak gibi diğer güvenlik önlemlerini kullanmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp’ta adımı kimler görebilir?

WhatsApp adınızı yalnızca kişi listenizdeki kişiler görebilir.

WhatsApp hesabımı gizleyebilir miyim?

Evet, WhatsApp hesabınızı gizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için WhatsApp’ı açıp ardından Ayarlar > Hesap > Gizlilik‘e gidin. Buradan Son Görülme, Profil Fotoğrafı, Hakkımda kısmını Hiç kimse olarak seçebilirsiniz.

WhatsApp’ta birinin adını neden göremiyorum?

Bu kişi de tıpkı sizin gibi Gizlilik menüsü ile adını gizlemiş olabilir.

WhatsApp’ta birinin ismini nasıl görebilirim?

WhatsApp’ta birinin adını görmek için telefon numarasına sahip olmanız gerekiyor. Telefon numarasını aldıktan sonra WhatsApp’ı açın ve sohbet ekranına gidin. Sohbet ekranının üst kısmındaki kişinin adına dokunduğunuzda telefon numarasını görmüş olacaksınız.