WhatsApp Link Oluşturma Nasıl Yapılır?

WhatsApp link oluşturmanın arkasındaki fikir tam olarak şudur: Telefon numaranızı açıklamadan hedef kitlenizle iletişim kurmak. WhatsApp telefon numaranızı bir bağlantı oluşturmak için kullanabilir, bu bağlantıyı çeşitli aktiviteler için kullanabilirsiniz. Bu bağlantı, hedefteki müşterilerle buluşmanızı sağlar. Ayrıca numaranızı cihazlarına kaydetmeye gerek kalmadan sohbete başlayabilirler.

WhatsApp Link Nedir?

WhatsApp linki, WhatsApp mesajlarında veya grup mesajlarında başkalarıyla paylaşılabilen bağlantılardır. Birisi linke tıkladığında WhatsApp açılır ve doğrudan sohbete yönlendirilir. Link, sohbet etmek istediğiniz kişi veya grubun telefon numarasını içeren belirli bir biçim kullanılarak oluşturulur. WhatsApp linkleri, kişisel veya ticari amaçlarla kullanılabilir. Ayrıca telefon numaranız kişilerinde kayıtlı olmasa bile herkesle paylaşılabilir.

Bu makalede WhatsApp için link oluşturma işlemini nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Ayrıca bazı link oluşturma araçlarından da bahsedeceğiz.

WhatsApp Link Oluşturma Yöntemleri

WhatsApp Business ile Link Oluşturma

WhatsApp Business ile bir profil oluşturduğunuzda, WhatsApp kısa bağlantının otomatik olarak oluşmasını sağlar. Otomatik oluşturulan bu bağlantıyı kullanmak içi aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

  • WhatsApp Business’ı açıp buradan Ayarlar‘ı seçin.
  • Şimdi İşletme Ayarları‘na gidin.
  • En son ‘Kısa Bağlantı‘ adlı seçeneğine dokunun.

Kısa bağlantıya eriştiğiniz andan itibaren varsayılan mesajları kolaylıkla kopyalayabilir, paylaşabilir, oluşturabilir veya düzenleyebilirsiniz. Bir iPhone kullanıyorsanız, WhatsApp Business > Ayarlar > İşletme Ayarları sıralamasını takip edip en son Kısa Bağlantı seçeneğine basın. Ulaştığınız bu kısa bağlantıda çeşitli işlemler yapabilirsiniz.

WhatsApp Link Oluşturma Siteleri

WA.link

Telefon numaranızla aynı hızda bir link oluşturmak için kullanabileceğiniz online bir çözümdür. WA.link‘i ziyaret ettikten sonra ana sayfadaki Bağlantı Oluştur (Create Link) yazılı seçeneğe tıklamalısınız. Ardından bir sonraki ekranda ülke koduyla birlikte WhatsApp telefon numaranızı girip mesajınızı ekleyin. Son olarak WhatsApp kısa bağlantısı oluşturmak için ‘Bağlantı Oluştur’ düğmesine tekrar tıklayın.

Premium sürüm kullanarak istediğiniz karakterde ve sayıda özel bir kısa link URL’si oluşturabilirsiniz. Web sitesini kullanırken bir hata veya sorunla karşılaşırsanız, müşteri destek ekibine danışabilirsiniz.

Postcron

Bu WhatsApp link oluşturma sitesi, kolaylıkla kısa link oluşturabilmenizi sağlar. Siteyi ziyaret ettiğinizde Şimdi Bağlantı Oluştur (Create Link Now) seçeneğine tıklayın. Ekranda varsayılan mesajla birlikte WhatsApp telefon numarasını girme talimatı göreceksiniz. Sonunda telefon numaranızla ilişkili kısa linki görüntülemek için Bağlantı Al’a (Get Link) tıklayın. Artık WhatsApp’ta bu kısa linki kullanabilirsiniz. Müşterileriniz bu bağlantıya dokunarak sizinle hızlı bir sohbet başlatabilirler.

WhatsApp Link

WhatsApp Link sitesi ile sayfanın ana ekranında kısa bir link oluşturabilirsiniz. Ana ekranda ilk metin alanına WhatsApp’ta kullandığınız telefon numaranızı yazmalısınız. Ardından bağlantınızla ilişkilendireceğiniz mesajınızı girip sonunda ‘WhatsApp Bağlantınızı Oluşturun‘ (Create your WhatsApp Link) seçeneğine tıklayın. WhatsApp telefon numaranızı girerken ülke kodunu eklemeyi (+90) unutmayın.

Join Chat

Bu site de diğerleri gibi WhatsApp’taki iletişimler için bir link oluşturmanızı sağlar. Bu kısa bağlantıyı kullanarak herhangi bir kimseyle WhatsApp üzerinden sohbet başlatabilirsiniz.

Siteye ulaştığınızda WhatsApp telefon numaranızı ve mesajı girmelisiniz. Ardından WhatsApp kısa link oluşturmak için ‘Bağlantı Oluştur‘a (Create Link) tıklayın. Bu oluşturduğunuz linki Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya ağlarınıza dahil edebilirsiniz. Bu WhatsApp linki ile hedef kitlenizle doğrudan iletişim kurmuş olacaksınız.

WhatsHash

WhatsApp link oluşturabileceğiniz son site olan WhatsHash‘tan bahsedeceğiz. Siteye giriş yaptığınızda açılır menüden ülkenizi seçip ardından WhatsApp telefon numaranızı girmelisiniz. Sonra metin alanına bağlantıyla ilişkili mesajınızı ekleyin. Bu mesaj, bir kişi WhatsApp’ta sizinle iletişime geçmek için linke tıkladığında görünür. Son olarak WhatsApp link oluşturmak için ‘Bağlantı Al‘a (Get Link) tıklayın. Tüm yapmanız gereken bunlardı.

WhatsApp Link Nasıl İptal Edilir?

Yukarıdaki yöntemlerden birisine başvurarak oluşturduğunuz WhatsApp linkini iptal edebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

  • Bağlantısını iptal etmek istediğiniz WhatsApp mesajını veya grup mesajını açın.
  • Ekranın üst kısmında yer alan grup veya kişi adına dokunun.
  • Bağlantı Yoluyla Gruba Davet Et” seçeneğine ilerleyip üzerine dokunun.
  • Burada “Bağlantıyı İptal Et” seçeneğini göreceksiniz, onun üzerine dokunun.
  • Şimdi bir onay mesajı görünecektir. Onaylamak için tekrar “Bağlantıyı İptal Et” seçeneğine dokunun.

İptal ettiğiniz WhatsApp linki artık çalışmaz ve insanlar bu bağlantıyı kullanarak sohbete veya gruba katılamazlar. Bağlantıyı yeniden etkinleştirmek için yeni bir bağlantı oluşturmanız gerekir. Sohbeti veya grubu sildiğinizde bağlantının da geçersiz olacağını unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp linklerini işletmemi tanıtmak için kullanabilir miyim?

Evet, işletmenizi tanıtmak için WhatsApp linklerini kullanabilirsiniz. Örneğin müşterilerinizi doğrudan WhatsApp işletme hesabınıza götüren bir link oluşturabilirsiniz. Ancak platformlarını ticari amaçlarla kullanmak için WhatsApp’ın belirlediği kurallara uyduğunuzdan emin olun.

WhatsApp linkini özelleştirebilir miyim?

Hayır, WhatsApp linkinizi özelleştiremezsiniz. Link formatı, yukarıda açıklanan standart formatı takip etmelidir.

Oluşturduğum WhatsApp linkinin süresi dolar mı?

Hayır, WhatsApp linklerinin süresi dolmaz. Ancak linki iptal ederseniz veya sohbeti veya grubu silerseniz bağlantı çalışmayacaktır.

İnsanları grup sohbetine davet etmek için WhatsApp linklerini kullanabilir miyim?

Evet, insanları bir grup sohbetine davet etmek için WhatsApp linklerini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için bir WhatsApp grubu oluşturup daha sonra yukarıdaki adımları kullanarak bir link oluşturun. Davet etmek istediğiniz kişilerle paylaştığınız linke tıkladıklarında gruba eklenecekler.