WhatsApp Mesajlarımın Başkası Tarafından Okunduğunu Nasıl Anlarım?

Pek çok uygulamada olduğu gibi WhatsApp da kullanıcılarının verilerini gizli ve güvenli tutmak için elinden geleni yapıyor. Platform, her defasında tek oturum açma ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi özellikleri sayesinde kullanıcılarına güven aşılıyor.

Ancak internete bağlanan her cihazda olduğu gibi kötü niyetli kişilerin deşifre ettikleri bazı güvenlik açıkları vardır. Eğer WhatsApp hesabınızda mesajlarınızın başkaları tarafından okunduğunu düşünüyorsanız toplanın, bu durumda neler yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

WhatsApp Hesabınızda Oturum Açın

WhatsApp güvenliğinin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için öncelikle hesabınıza giriş yapmalısınız. WhatsApp, hesabınıza erişim sağlayabilmeniz için iki yol sunar; WhatsApp Web, iOS veya Android uygulama aracılığıyla.

WhatsApp’ın web sürümünü kullanmak, telefon ekranınıza dokunmak yerine bir klavye üzerinde yapabileceğiniz için yazmayı çok daha kolay hale getirir. Ancak işe öncelikle mobil cihazınızla başlamanız gerekmektedir.

 • Ana WhatsApp penceresindeki dikey elips (üç dikey nokta) menü simgesine dokunarak tabletinizde veya telefonunuzda bir WhatsApp Web oturumu açın.
 • Buradan WhatsApp Web’i seçin. Bu, bir sonraki adımda kullanmak üzere kameranızı açar.
 • Tarayıcınız üzerinden WhatsApp Web’i açarak alabileceğiniz bir QR kodunu tarama sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Bilgisayarınızdaki bir tarayıcıyı kullanarak WhatsApp Web’i açın.
 • Cihazınızın kamerasını kullanarak tarayıcı penceresindeki QR kodunu tarayın.

Artık bilgisayarınızın klavyesini kullanarak mesaj yazabilirsiniz. Bu da telefonunuzdaki WhatsApp pencereniz tarayıcıda gördüklerinizle eşleşerek her zamanki gibi sohbet etmenize ve etkileşimde bulunmanıza olanak tanır.

Birinin WhatsApp Hesabınızı Kullanıp Kullanmadığını Kontrol Etme

WhatsApp’ın kullanımı bildiğiniz üzere kolaydır. Bununla birlikte uygulama ile etkileşime girmeyen bir kişinin tespit edilmesi zor olabilir. Bu senaryo büyük olasılıkla yalnızca konuşmalarınızı dinlemek isteyen biri olabilir, ancak bazı bilgisayar korsanları hesabınızı ele geçirmek isteyebilirler.

Kişinin niyeti her ne olursa olsun, bu kısmı hesabınıza birinin eriştiğine dair bazı uyarı işaretleri konusunda sizi bilgilendirmek için açıklıyoruz:

 • WhatsApp’ı açtığınızda, ilk olarak bir mesaj listesi göreceksiniz. Göndermediğiniz veya tanımadığınız kişilerden gelen mesajlar için bu listeyi inceleyebilirsiniz.
 • Araya giren kişi hesabınızı ele geçirmeye çalışırsa, iletişim bilgilerinizi değiştirmeye başlayacaktır. Mobil cihazlarda, sağ üst köşedeki dikey üç noktaya (üç dikey nokta) dokunun.
 • Ayarlar‘a dokunun.
 • Menünün üst kısmından profilinizi seçin.
 • Bilgileri gözden geçirin ve doğru ve güncel olduklarını doğrulayın.
 • Herhangi bir şey değiştiyse veya tanımadığınız bilgiler varsa, hesabınızı güvence altına almanız gerekir. İki adımlı doğrulamayı kullanmak için bir sonraki bölümdeki adımları izleyin.
 • iPhone’da üstteki arama çubuğuna WhatsApp yazarak veya Android’de büyüteci kullanarak mesajlarınızı arayın. Hesap değişiklikleri veya erişimle ilgili mesajları arayın.
 • Uygulamayı açıp sağ alt köşedeki Sohbet simgesine dokunarak WhatsApp’taki kişilerinizi gözden geçirin. Listede yeni, bilinmeyen arkadaşların görünmediğini onaylayın.
 • En son sohbet oturumlarını kontrol edin. Dikey elips (üç dikey nokta) menü simgesine dokunarak son oturumu veya herhangi bir açık oturumu görüntüleyin.
 • Bağlı cihazlar ögesini seçin.
 • Bilinmeyen cihazlar için Son görünenler… listesini inceleyin.
 • Bilinmeyen bir cihaz bulursanız, cihaza dokunun ve Oturumu Kapat‘ı seçin.
 • Diğer hizmetlerin aksine, yukarıdaki adımlar WhatsApp hesabınıza giriş etkinliğinizi görmenin tek yoludur.

WhatsApp Hesabınızın Güvenliğini Sağlama

WhatsApp hesabınızı başka birinin kullandığını fark ettiğinizde, hesabınızı güvence altına almanızın zamanı gelmiş demektir. Yukarıda bahsettiğimiz durumlardan herhangi biri mevcutsa, hızlı bir şekilde hareket etmelisiniz.

Birisi WhatsApp hesabınızı kullanıyorsa, öncelikle hesabınızı kilitlemeniz gerekir. Bu kişi, ne yaptığınızı gözetleyen kardeşiniz veya olabilir. Tabii kişilerinizi ve verilerinizi çalmaya çalışan, sosyal hayatınıza zarar vermek isteyen bir bilgisayar korsanı da olabilir. Her iki durumda da, iki faktörlü kimlik doğrulamayı açarak hesabınızı kilitlemeniz gerekmektedir.

WhatsApp bir şifre kullanmaz. Bunun yerine iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeniz gerekir. Bu şekilde, giriş yapmaya çalışan herkesin bir doğrulama kodu girmesi gerekecektir. Şimdi sırasıyla şu adımları izleyin:

 • WhatsApp’ı açın ve ana pencereden dikey elips (üç dikey nokta) menü simgesini seçin.
 • Ardından Ayarlar‘ı ve Hesap‘ı seçin.
 • Şimdi iki adımlı doğrulamayı seçin ve ardından Etkinleştir‘e dokunun.
 • 6 haneli bir PIN kodu yazın ve ardından İleri‘ye dokunun.

Tüm ayarları yaptıktan sonra WhatsApp’ı her açtığınızda kimlik doğrulaması yapmak için bu PIN kodunu girmeniz gerekecek. PIN kodunun başkalarının tahmin edemeyeceği bir şey olduğundan emin olmalısınız. Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra WhatsApp hesabınızı daha da güvenli hale getirmiş olursunuz.

WhatsApp çok güvenli bir uygulama olsa da bu, onu ne kadar koruduğunuzla ilgilidir. İki faktörlü kimlik doğrulama kullanmak, birisi hesabınıza erişiyorsa hesabınızı kilitlemek için uygun bir yoldur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
iPhone’da Video Boyutu Nasıl Küçültülür?