WhatsApp Numara Gizleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp, kullanıcılarına rahatça grup oluşturma ve bu grubu yönetme olanağı sunar. Bir kişi kolay bir şekilde WhatsApp grupları oluşturabilir, burası aracılığıyla paylaşımlar yapmak için gruba meslektaşlarını, sınıf arkadaşlarını, aile üyelerini ve diğerlerini ekleyebilir. Bu sebeple grup oluşturma özelliği her ne kadar işlevsel olsa da sevimsiz olabilir.

WhatsApp’ta telefon numarası gizlemek için birçok sebebiniz olabilir. Bunlardan en çok öne çıkanı ise gizlilik ve güvenliktir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi isteğiniz dışında bir WhatsApp grubuna dahil olmak, telefon numaranızın gruptaki herkes tarafından görünmesine sebep olacaktır. Biz de bunu önleyerek, WhatsApp numara gizleme işlemini nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

WhatsApp Numara Gizleme Sebepleri

Telefon numaranızın WhatsApp’ta gizli olmasını istemek için pek çok gerekçeniz olabilir. Bunlardan belli başlı olanları şunlardır:

 • Bazı kişiler, WhatsApp’ı özellikle iş amacıyla kullanıyorsa ve tanımadıkları kişilerin kendileriyle iletişim kurmasını istemiyorlarsa, telefon numaralarını gizli tutmayı tercih edebilirler.
 • WhatsApp’ta telefon numaranızı gizleyerek bilgisayar korsanlarının veya dolandırıcıların kişisel bilgilerinize erişmesini veya sahte mesajlarla sizinle iletişime geçmesini engelleyebilirsiniz.
 • Son olarak telefon numaranızı çok sayıda kişiyle paylaştıysanız, tanımadığınız veya konuşmak istemediğiniz kişilerden istenmeyen mesajlar veya aramalar alabilirsiniz. Telefon numaranızı gizleyerek WhatsApp’ta istemediğiniz kişilerle iletişime geçmenin önüne geçebilirsiniz.

WhatsApp Numara Gizleme Yöntemleri

Ayarlar ile WhatsApp Numara Gizleme

WhatsApp, kullanıcılarının güvenliğini fazlasıyla önemser. Bu nedenle ana uygulamaya farklı özellikler eklemeye devam eder. Güvenlik, hemen hemen hepimizin önemsediği en büyük endişedir. Buna rağmen WhatsApp’ta henüz kişi gizleme özelliği bulunmuyor. Yine de aynı özelliğe denk gelmesi açısından birkaç işlem yapmanız yeterli olacak.

WhatsApp’ta numara gizlemek için yapmanız gereken işlemler sırasıyla şunlar:

 • Telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ alt köşesinde bulunan dişli simgesine (Ayarlar) dokunun.
 • Buradan Hesap yazılı kısma gidin.
 • Seçenekler arasından Gizlilik‘e dokunun.
 • Yine çıkan seçeneklerdeki Hakkımda yazılı kısma dokunun.
 • Buradan Hiçkimse‘yi seçin.

Burada birkaç detaydan bahsetmek gerekirse, Hiçkimse seçeneğinden ziyade Kişilerim’i tercih etmeniz en makul olanı gibi görünüyor. Çünkü kişi listenizde olanlar zaten tanıdığınız kişiler. Bu sebeple onlardan telefon numaranızı gizlemenize gerek yok gibi. Yine de ‘Tanıdığım, tanımadığım fark etmez. Numaramı herkesten gizlemek istiyorum’ diyorsanız Hiçkimse, tercih etmeniz gereken seçenek olacaktır.

Bu seçenekle birlikte bir WhatsApp grubunda olduğunuzda, diğer hiçkimse telefon numaranızı göremeyecek. Bu da gizliliğinizi korumak adına iyi bir adım attığınız anlamına gelecek.

Google Voice Telefon Numarası ile WhatsApp Numara Gizleme

WhatsApp numaranızı gizlemek için başvurabileceğiniz bir başka yöntem, sanal bir telefon numarası kullanmaktır. Google Voice telefon numarasını ücretsiz arama yapmak, metin mesajları ve çağrı yönlendirme yoluyla iletişim kurmak için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte Google Voice’u WhatsApp’ta telefon numaranızı gizlemek için de kullanabilirsiniz.

Her şeyden önce, Google Voice uygulamayı yüklemeniz gerekiyor. Şimdi Google’da sanal telefon numarası hizmetini indirme ve yükleme adımlarına geçelim:

 • Google Play Store veya App store’a giderek Google Voice uygulamasını arayın. Ardından uygulamayı indirip yükleyin.
 • Bir sonraki adımda hesabınızı kaydettirmek bulunuyor. Bu sebeple ilk olarak Google hesabınıza giriş yapın veya daha önce giriş yaptıysanız, “Hesap-adınız olarak Devam Et” seçeneğine dokunun.
 • Şimdi, şartlar ve koşullarla biraz zaman geçirdikten sonra kabul et seçeneğine dokunun.
 • Bu aşamada telefon numaranızı gizlemek için için sanal telefon numaranızla bağlantı kuracağınız bir konum seçmeniz gerekiyor.
 • Bölge veya şehir ile seçiminize göre konumu arayın. Tercih ettiğiniz yeri bulduğunuzda, seç seçeneğini seçin.
 • Artık Google sihirbaz talimatlarını takip ettikten sonra Google sanal numarasını alabilirsiniz.

Bundan sonra geriye telefon numaranızın doğrulanması kalıyor. Bunu nasıl yapacağınızı aşağıda göreceksiniz:

 • Telefonunuzdan WhatsApp’ı açıp üç noktaya dokunarak sağ üst köşedeki menüyü açın.
 • Menüden Ayarlar alt menüsüne gidin.
 • Şimdi profil fotoğrafınıza dokunun. Numaranız doğrulandıysa burada gösterilir. Eğer doğrulanmadıysa aşağıdaki talimatları izlemeye devam edin.
 • Ayarlar > Hesap sıralamasını izleyin.
 • Burada Numarayı değiştir seçeneğine dokunduğunuzda bir uyarı göreceksiniz; İleri seçeneğine dokunarak ilerleyin.
 • İlgili alanlara yeni telefon numaranızı ve mevcut numaraları girip İleri‘ye dokunun.
 • Şimdi değişiklik hakkında kimlerin bilgilendirileceğini seçtikten sonra devam edin.
 • Elimizde bir tek yeni numaranızın doğrulanması kaldı. Numarayı değiştirseniz de yeni bir WhatsApp hesabı açsanız da bu adım her iki durumda da gereklidir.
 • OTP SMS’ini ve kodunu doğrudan Google Voice uygulamasından alabilirsiniz. Bu kodu WhatsApp’a girdikten sonra doğrulama işlemini tamamlamış olacaksınız.

WhatsApp Numara Gizleyerek Mesaj Atma

WhatsApp numara gizleme işlemini numaranızı gizleyerek mesaj atmak için istiyor olabilirsiniz. Öncelikle şunu söylememiz gerekiyor ki WhatsApp, kullanıcılara numara gizleyerek mesaj atma imkanı sunmuyor. Fakat yine de buna benzer bir işlemi yapabilmenizi sağlayacak bir yöntem bulunuyor.

WhatsApp numaranızı gizlemenize gerek kalmadan fake bir WhatsApp hesabı açarak herhangi bir kişiye mesaj gönderebilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinize dair kapsamlı bilgilere ise şuradaki makaleden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Numara Gizleme İşleminin Faydaları

WhatsApp’ta telefon numara gizleme seçimizin size pek çok faydası olacaktır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse:

 • Gizlilik: Telefon numaranızı gizlemek, başkalarının telefon numaranızı WhatsApp’ta görmesini engellediği için kişisel bilgilerinizin ve gizliliğinizin korunmasını sağlamış olursunuz.
 • Spam önleme: Telefon numaranızı gizlemek, istemediğiniz kişilerin sizinle iletişim kurmasını zorlaştıracağı için istenmeyen aramaları ve mesajları da önlemiş olursunuz.
 • Profesyonel kullanım: WhatsApp’ı profesyonel amaçlarla kullanıyorsanız, telefon numaranızı gizlemek ayrı bir profesyonel kimliği korumanıza, kişisel ve profesyonel yaşamlarınızı ayrı tutmanıza yardımcı olabilir.
 • Güvenlik: WhatsApp’ta telefon numaranızı gizlemek, bilgisayar korsanlarının veya diğer kötü niyetli tarafların kişisel bilgilerinizi ele geçirmesini zorlaştırır.

WhatsApp’ta telefon numaranızı gizlemek iyi bir adım olsa da gizliliğinizi veya güvenliğinizi tam olarak korumadığını unutmamalısınız. Kişisel bilgilerinizi çevrimiçi platformlarda paylaşırken her zaman dikkatli olmalısınız.

Kişisel WhatsApp Verileri Koruma

WhatsApp’ta telefon numaranızı gizlemek gizliliğiniz için gerekli olsa da, uygulama içindeki kişisel verilerinizi korumak için atabileceğiniz başka adımlar da vardır. İşte uygulayabileceğiniz bazı önlemler:

 1. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

İki faktörlü kimlik doğrulama, WhatsApp hesabınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekler. Oturum açarken şifrenize ek olarak benzersiz bir kod girmenizi gerektirir. Hesabınıza yetkisiz erişimi önlemek için ayarlar menüsünden bu özelliği etkinleştirin.

 1. Gizlilik Ayarlarını Yönetin

WhatsApp, profil resminizi, durumunuzu ve son görülme bilgilerinizi kimlerin görebileceğini kontrol etmenizi sağlayan gizlilik ayarları sunar. Kişisel bilgilerinize erişimi kısıtlamak için bu ayarları tercihlerinize göre düzenleyin.

 1. Güçlü Parolalar Kullanın

WhatsApp hesabınız için güçlü bir şifre belirleyin. Yaygın şifreler veya kolayca tahmin edilebilen kombinasyonlar kullanmaktan kaçının. Güçlü şifreleri güvenli bir şekilde saklamak ve oluşturmak için bir parola yöneticisi kullanmayı düşünün.

 1. Şüpheli Mesajlara Karşı Dikkatli Olun

Bilinmeyen veya şüpheli kişilerden mesaj alırken dikkatli olun. Kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı girişimleri içerebileceğinden, güvenilmeyen kaynaklardan gelen bağlantılara tıklamaktan veya ekleri indirmekten kaçının.

 1. WhatsApp’ı Düzenli Olarak Güncelleyin

WhatsApp uygulamanızı en son sürümle güncel tutun. Güncellemeler genellikle verilerinizi korumaya ve genel güvenliği artırmaya yardımcı olabilecek güvenlik yamaları ve hata düzeltmeleri içerir.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp’ta telefon numaramı gizlersem kişilerim mesajlarımı görebilir mi?

Evet. Numaranızı gizlediğinizde mesaj ve arama gönderip alabilirsiniz ancak telefon numaranız gizli kalacaktır.

Telefon numaramı gizlemek WhatsApp hesabımı herhangi bir şekilde etkiler mi?

Hayır. Telefon numaranızı gizlemeniz WhatsApp hesabınızı hiçbir şekilde etkilemeyecektir. WhatsApp’ın tüm özelliklerini normal şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.