WhatsApp Otomatik Mesaj Gönderme | 5 Farklı Yöntem

WhatsApp, yıllar içerisinde eşi benzeri olmayan bir mesajlaşma platformu olmuştur. Öyle ki her telefonda olması gereken, olmazsa olmaz uygulamalardan bir tanesidir. WhatsApp’ı normal özelliklerinin dışında daha da işlevsel kılan bir özellik var; otomatik mesaj gönderme. Aşağıda WhatsApp üzerinden otomatik mesaj gönderme işlemini nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

WhatsApp Otomatik Mesaj Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi WhatsApp otomatik mesaj özelliği, bir mesaja cevap veremeyecek durumda olduğunuz zamanlarda mesajları otomatik olarak yanıtlayacak şekilde ayarlayabilmenizdir. Bununla birlikte mesajlar planlayabilir, yeni müşterileri otomatik olarak karşılama mesajlarıyla karşılayabilirsiniz.

Otomatik cevap özelliği, esasen küçük işletmelere yardımcı olması amacıyla oluşturulmuştur. Tabii bir işletme sahibi olmanıza gerek yok; kişisel kullanımınız için de kullanabilirsiniz. Ancak WhatsApp’ın farklı bir sürümünü kullanmak istemiyorsanız, otomatik mesaj göndermek için üçüncü taraf uygulamalar kullanabilirsiniz.

WhatsApp Otomatik Mesaj Gönderme Süreci

WhatsApp’ta otomatik mesaj gönderme süreci, kullandığınız araca veya yazılıma bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, genellikle süreç aşağıdaki gibi işlemektedir:

 • WhatsApp hesabınızı araca veya yazılıma bağlayın: Platforma bağlı olarak bu, bir QR kodunun taranmasını, telefon numaranızın girilmesini ve bir doğrulama kodunun alınmasını içerebilir.
 • Yeni mesaj oluşturma: Otomatik olarak göndermek istediğiniz yeni bir mesaj şablonu oluşturun.
 • Mesaj tarihini ayarlayın: Mesajın ne zaman gönderilmesini istediğinize karar verin. Bu, belirli bir tarihe, saate veya belirli bir olayın gerçekleştiği zamana bağlı olabilir.
 • Mesajı özelleştirin: Dinamik alanları veya birleştirme etiketlerini kullanarak mesajınızı özelleştirebilirsiniz.
 • Mesajı test edin: Müşterilerinize göndermeden önce doğru çalıştığından ve tüm kişiselleştirme etiketlerinin beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için mesajı test edin.
 • Mesajı planlayın: Mesajı test ettikten sonra istediğiniz saatte gönderilecek şekilde planlayın.
 • Mesajın performansını izleyin: Mesaj performansını izleyip gerekli ayarlamaları veya iyileştirmeleri yapın.

WhatsApp Otomatik Mesaj Gönderme Yöntemleri

WhatsApp Business ile Otomatik Mesaj Gönderme

WhatsApp’ta otomatik mesaj gönderme özelliği resmi olarak sadece WhatsApp Business’ta mevcuttur. WhatsApp Web, Android ve iPhone kullanıcıları WhatsApp Business ile işletme profili oluşturabilir, ürün ve hizmetlerini kataloglayabilir, müşterilerine yanıt vermek için otomatik mesajlar ayarlayabilirler.

WhatsApp Business ile otomatik mesaj gönderebileceğiniz iki yöntem bulunuyor: Karşılama ve Uzakta mesajları.

WhatsApp Karşılama mesajları, ilk kez mesaj gönderen ya da 14 gün boyunca hiçbir etkinlikte bulunmayıp tekrar mesaj yazanlara otomatik olarak iletilen, istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz mesajlardır. WhatsApp Business ile Karşılama mesajını aşağıdaki görselde gördüğünüz şekilde ayarlayabilirsiniz:

Otomatik olarak kimse mesaj verilmesi gerektiğini Herkes, Telefon rehberinde olmayan herkes, Şu kişiler dışında herkes ve Sadece şu kişilere gönder olacak şekilde belirleyebilirsiniz.

WhatsApp Uzakta mesajları ise size mesaj gönderen kişilere meşgul olduğunuzu veya telefonunuzun yanınızda olmadığını iletebileceğiniz, özelleştirilebilir otomatik mesajlardır. Uzakta mesajlarının hangi müşterilere ve ne zaman gönderileceğini kendiniz belirleyebilirsiniz. WhatsApp Uzakta mesajı ayarlamak için aşağıdaki görselde belirtilen talimatları uygulamalısınız:

WhatsApp Business ile iPhone, Android ve PC kullanıcıları, otomatik mesaj gönderebilirler.

WhatsApp Otomatik Mesaj Gönderme Uygulamaları

Buraya kadar WhatsApp’ın otomatik mesaj özelliği olmadığı için yalnızca WhatsApp Business’ta otomatik mesaj özelliğinden bahsettik. Fakat WhatsApp’ta kişisel kullanım için otomatik mesajlar göndermenize olanak tanıyan çok sağlam üçüncü taraf uygulamalar bulunmaktadır. Şimdi bunların hangileri olduğuna bir bakalım.

AutoResponder for WhatsApp

AutoResponder for WhatsApp, WhatsApp için geliştirilen en popüler otomatik mesaj gönderme uygulamalarındandır. Birçok özelliğine ücretli sürümle kavuşabilecek olsanız da temel özellikleri de işinizi çoğunlukla halledecektir.

Android cihazlar için geliştirilen uygulamayı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Watomatic

Watomatic, kullanımı kolay ve minimalist bir tasarıma sahip otomatik mesaj gönderme uygulaması olarak çalışır. Uygulamayı WhatsApp’la birlikte Facebook için de kullanabilirsiniz.

WhatsApp’ta size mesaj atanlar, kim olduklarına veya mesajın ne olduğuna bakılmaksızın belirlediğiniz otomatik mesajı alırlar. Yani WhatsApp Business’ta olduğu gibi mesajın kimlere gideceğini belirleyemezsiniz. Uygulamanın esneklik olarak biraz eksik kalmasına eksi puan versek de yine de kullanılabilir olduğunu düşünüyoruz.

Watomatic’i Android cihazınıza şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

WhatsAuto

WhatsAuto, WhatsApp uygulaması üzerinden mesajlarınıza otomatik yanıt göndermenizi sağlayan ücretsiz bir uygulamadır. Telefonunuzun başında sürekli olmanıza gerek kalmadan arkadaşlarınıza ve ailenize otomatik olarak mesaj gönderebilmenizi sağlıyor.

Kullanımı oldukça kolay olan bu uygulamayı önce cihazınıza yükleyin, ardından bir yanıt şablonu oluşturun. Dilerseniz hazır şablonlar arasından seçim yapabilir veya kendi şablonunuzu oluşturabilirsiniz. Şablonu oluşturduktan sonra yanıtı göndermek istediğiniz kişileri seçebilir, yanıtın ne zaman gönderileceğini de ayarlayabilirsiniz.

Size fazlasıyla zaman kazandıracak olan bu uygulamayı Android için şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

WhatAuto

Bahsedeceğimiz son WhatsApp otomatik mesaj gönderme uygulaması ise WhatAuto. Bu uygulama kullanıcıların farklı özelleştirilebilir seçeneklere kolayca erişmesini sağlayan, oldukça işlevsel özelliklere sahiptir. Şuradaki bağlantıdan WhatAuto’yu Android telefonunuza yükledikten sonra sırasıyla şu işlemleri yapın:

 • Uygulamayı yükledikten sonra açın ve Home ana sekmesinin altındaki Auto reply yazılı kısmı aktif hale getirin.
 • Ardından göndermek istediğiniz mesajı düzenlemek için Auto reply text yazılı kısma dokunun.
 • Buraya istediğiniz mesajı yazın ve onaylamak için sağ üst köşedeki onay işaretine (✓) dokunun.
 • Contacts (Kişiler) sekmesi altında otomatik mesaj alacak kişilerin bir listesini göreceksiniz. Buradan uygun olan seçeneği seçin.

WhatsApp Otomatik Mesaj Örnekleri

WhatsApp’ı işletmeniz için kullanıyorsanız, bazı otomatik mesaj örnekleri işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Aşağıda en iyi WhatsApp otomatik mesaj örneklerini göreceksiniz. Tüm mesajları olduğu gibi almak zorunda değilsiniz. Bazı kısımlarını kendinize uygun şekilde düzenleyerek daha sonuç odaklı hareket edebilirsiniz.

“Mesajınız için teşekkürler! 24 saat içinde size geri döneceğiz. Saygılarımla.”

“Merhaba! En kısa sürede size geri döneceğiz. Bu arada, daha fazla bilgi için şuradaki bağlantıya göz atabilirsiniz. Bu sorunun çözümü için epey çaba sarf ettik, bu yüzden sorunuzun cevabını burada bulabilirsiniz.”

“Merhaba! Mesajınızı aldığımızı ve kapanmadan önce sizinle iletişime geçeceğimizi size bildirmek istedik.”

“WhatsApp aracılığıyla bize ulaştığınız için teşekkür ederiz. Kısa süre içinde size geri döneceğiz.”

“Mutlu bayramlar! Bize ulaştığınız için teşekkürler. Normal zamanlara göre biraz daha yoğunuz ama en kısa sürede size geri döneceğiz.”

“Yeni yılınızı kutlar, harika bir yeni yıl geçirmenizi dileriz. Herhangi bir sorunuz olursa lütfen bize bildirin, size hemen geri döneceğiz.”

“Kargo ile ilgili bazı sorunlar nedeniyle, bazı siparişler olması gerekenden daha geç teslim edilebilir. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için lütfen [web sitesi bağlantısına] bakın veya başka sorularınız varsa bize bildirin. En kısa sürede size geri döneceğiz.”

“Mesajınız için teşekkürler. Şu anda ofis dışındayız ancak sabah ilk iş size geri döneceğiz. Daha fazla bilgi için lütfen web sitemizi ziyaret edin.”

“Yardım etmeyi çok isteriz ancak şu anda kapalıyız. Bir sonraki iş gününde ilk işimiz size geri dönmek olacak.”

“Merhaba! Bize ulaştığınız için teşekkür ederiz. Şu anda normalden biraz daha yoğunuz, bu nedenle yanıt vermek için biraz daha zamana ihtiyacımız olabilir. Bu arada, en son koleksiyonlarımıza buradaki bağlantıdan bir göz atmanızı çok isteriz. En kısa sürede size geri döneceğiz!”

Yukarıda, WhatsApp’ta otomatik mesaj gönderebileceğiniz en iyi ve sağlıklı yöntemlerden bahsettik. Ayrıca bu özelliği işletmesi için kullanacak olanlara fayda sağlaması amacıyla en iyi WhatsApp otomatik mesaj örneklerimizi paylaştık. Herhangi bir sorunuz olursa lütfen yorum kısmından bizlere ulaşın.