WhatsApp Şikayet Edince Ne Oluyor?

Kabul etmek gerekiyor ki WhatsApp’taki spam mesajları kimse sevmez. İster grup ister bireysel mesajlaşmalar olsun, onlardan kolayca kurtulabilirsiniz. WhatsApp, bu kişilerden daha fazla mesaj almayı durdurmanızı sağlayan bir Kişi Bildirme özelliğine sahiptir. Peki WhatsApp’ta birini şikayet ettiğinizde ne olur? Kişi bundan haberdar olur mu? Size bir daha mesaj gönderemez mi? Şikayet edildikten sonra sizi arayabilir mi?

Eğer sizin de aklınızda bu gibi sorular varsa, bu makale sizin için çok faydalı olacak. Burada, WhatsApp’ta birini şikayet ettiğinizde ne olacağını paylaşacağız.

WhatsApp’ta birini şikayet ettiğinizde ne olur?

WhatsApp’ta birini şikayet ettiğinizde, kişi bu konuda doğrudan bilgilendirilmez. Ancak size artık mesaj gönderemez veya Durum paylaşımlarınızı göremez. Daha fazla kişi bildirirse, bildirilen hesabın WhastApp’tan birkaç saat veya günlüğüne askıya alınma ihtimali de vardır. Hatta bazı durumlarda hesabın kalıcı olarak silinmesine bile yol açabilir.

WhatsApp’ın hesapları bildirmek için iki seçeneği vardır: Rapor Et ve Rapor Et ve Engelle. Rapor Et’i seçerseniz, kişi size mesaj göndermeye devam edebilir, ancak WhatsApp kullanıcının bazı kuralları ihlal ettiğini öğrenecek ve bunu takip edecektir. Ancak Rapor Et ve Engelle’yi seçtiğinizde, kişi size herhangi bir mesaj gönderemeyecektir.

WhatsApp’ta bir kişiyi bildirdiğinizde, son etkileşimleriniz araştırılması için WhatsApp’a gönderilecektir.

Sadece Rapor Et seçeneğini seçtiyseniz, rapor edilen kişi:

  • Size hala mesaj gönderebilir
  • Sesli/görüntülü görüşme yapabilir
  • Önceki sohbetler silinmeyecektir.

Bildirdiğiniz kişi WhatsApp’ın İzleme Listesi‘nde yer alacak ve kişiden gelen şüpheli herhangi bir şey hesabın askıya alınmasına neden olabilir.

Rapor Et ve Engelle’yi seçerseniz, kişi:

  • Artık size mesaj gönderemez.
  • Seni arayamaz.
  • DP’nizi, durumunuzu görüntüleyemeyeceksiniz
  • Önceki sohbetler silinir.

Bir grubu şikayet etmek de bireysel bir kişiyi şikayet etmekle benzer şekilde çalışır. Burada yine iki seçeneğiniz vardır: Rapor Et ve Rapor Et ve Çık. İkincisini seçerseniz, WhatsApp şikayetinizi not eder ve gruptan ayrılırsınız.

İlkini seçerseniz, bildirilen Grup aynı şekilde çalışacak ve WhatsApp grupta devam eden etkinlikleri not edecektir. Herhangi bir şüpheli faaliyet durumunda, söz konusu hesap askıya alınacak, ancak kalan grup aynı şekilde çalışacaktır.