WhatsApp Yabancı Numaradan Gelen Mesajları Engelleme

WhatsApp, dünyadaki en yaygın kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biridir. Bu sebeple WhatsApp üzerinde çok miktarda istenmeyen mesajla karşılaşmanız da olasıdır. Örneğin ailenizden gelen sabah mesajlarının seli ya da bilinmeyen numaralardan gelen rastgele mesajlar gibi. Neyse ki WhatsApp size bilinmeyen numaraları engelleme imkanı sunar.

Size mesaj atan bilinmeyen numaraları engellemek oldukça basittir, ancak sizi hiç mesajlamayan numaraları da engellemek isteyebilirsiniz. Bilinmeyen numaralardan gelen WhatsApp mesajlarını almaktan bıktıysanız, aşağıdaki adımları izleyin.

Rehberde Kayıtlı WhatsApp Numaralarını Engelleme

Bilinmeyen numaralardan gelen WhatsApp mesajlarını engellemenin yanı sıra, WhatsApp kişilerini nasıl engelleyeceğinizi de bilmek isteyebilirsiniz. Bu işlem basittir, ancak bilmeyenler için şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Adım 1: Engellemek istediğiniz kişinin mesajlaştığınız pencereyi açın. Üstteki isme dokunun.
 • Adım 2: Ekranın en altına doğru kaydırın. Burada Engelle seçeneğini görmelisiniz. Üzerine dokunun. Aynı seçeneği kullanarak kişiyi tekrar engellemekten çıkarabilirsiniz. Bu seçenek Şimdi Engellemeyi Kaldır olarak görünecektir.

Rehberde Olmayan Kişilerden Gelen WhatsApp Numaralarını Engelleme

Bu kişiler, size alakasız spam bağlantıları gönderen kişilerdir. Böyle bir mesajı bilinmeyen bir numaradan aldığınızda, sohbet penceresini açın ve tanıdık biri olup olmadığını sorun.

Eğer mesajın spam olduğunu düşünüyorsanız, şunu yapmanız gerekiyor.

 • Adım 1: WhatsApp’ta sohbet penceresini açın. İki seçenek göreceksiniz: Engelle veya Kişilere Ekle.
 • Adım 2: Bu seçeneklerden Engelle‘ye dokunun. Ardından numarayı engelleme veya engelleme ve bildirim yapma konusunda bir uyarı görürsünüz.
 • Adım 3: Eğer spam içerikli bir mesaj veya bir dolandırıcılık girişimi ise onay kutusunu işaretleyin. Sadece bir arkadaşınız ise fakat o kişinin mesajlarıyla ilgilenmiyorsanız, sadece onu engelleyebilirsiniz. Bu şekilde WhatsApp üzerinden bilinmeyen numaralardan gelen çağrıları da engelleyebilirsiniz.

Not: Bir WhatsApp numarasını bildirdiğinizde, numara WhatsApp tarafından yönetilen bir İzleme Listesi‘ne eklenir. Eğer numara birçok kullanıcı tarafından birden çok kez bildirilirse, geçici olarak yasaklanır. Bunu, spamı önlemek için bir uyarı olarak düşünebilirsiniz. WhatsApp, numarayı kalıcı olarak yasaklama yetkisine sahiptir. Kesin ayrıntılar resmi yardım sayfasında mevcut değildir.

Bir WhatsApp Numarasını Kaydetmeden Engelleme

Yukarıdaki adımlar, belirli bir telefon numarasından mesaj aldığınızda geçerlidir. Ancak bir kişiyi hiçbir mesaj atmadan engellemek isterseniz ne yapmalısınız? Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Adım 1: Engellemek istediğiniz numara ile bir WhatsApp sohbeti başlatın. Bunun için onlara bir mesaj göndermeniz gerekmez.
  • Bir kişiyi kaydetmeden WhatsApp mesajı nasıl gönderileceği konusundaki rehberimizi takip edebilirsiniz.
 • Adım 2: Sohbet penceresini açtıktan sonra üstteki isme dokunun.
 • Adım 3: Ekranın en altına doğru kaydırın. Engelle düğmesini görmelisiniz. Sadece üzerine dokunmanız yeterlidir.

Bir İşletmenin Size WhatsApp Üzerinden Mesaj Göndermesini Engelleme

Son zamanlarda birçok işletme, WhatsApp üzerinden sipariş güncellemeleri ve promosyonlar göndermeye başladı. İndirim kodları bazen faydalı olabilirken, diğer mesajların çoğunun spam olduğu ortaya çıkıyor. İşte bir işletmeyi WhatsApp üzerinde nasıl engelleyebileceğinize dair adımlar:

 • Adım 1: İşletmeden gelen mesajın olduğu sohbet penceresini açın.
 • Adım 2: Aşağıda iki seçenek göreceksiniz: Engelle ve Devam Et. Hangi seçeneği seçmeniz gerektiğini biliyorsunuz.
 • Adım 3: İşletmeyi engelleme nedeninizi girin. İsterseniz bu numarayı rapor da edebilirsiniz. İşlem tamamlandığında Engelle seçeneğini seçin.

Sıkça Sorulan Sorular

Engellediğim bir kişi tekrar WhatsApp üzerinden bana mesaj gönderebilir mi?

WhatsApp’ta bir kişiyi engellediyseniz, doğrudan size mesaj gönderemezler. Ancak ortak bir grupta hala size mesaj atabilirler.

WhatsApp’ta birini engellediğimde aramalar da engellenir mi?

Bir kişiyi WhatsApp’ta engellediğinizde, hem onlardan gelen aramalar hem de mesajlar engellenir.

Engellediğim bir kişiye mesaj gönderebilir miyim?

Bir kişiye tekrar mesaj göndermek isterseniz, onların engelini kaldırmanız gerekmektedir.