WhatsApp’a Gelen ve Gelecek Yeni Özellikler

WhatsApp’a yeni gelen ve gelecek olan özelliklerin ne olduğunu biliyor musunuz? Platform, geçtiğimiz yıl itibarıyla birçok yeni özelliği kullanıcılarına sundu. 2022 yılı içerisinde de yayınlaması beklenen bazı özellikler bulunuyor. Aşağıda hem geçtiğimiz yıl duyurulan hem de bu yıl içinde duyurulması muhtemel özellikleri göreceksiniz.

WhatsApp’a Gelen Yeni Özellikler

WhatsApp, 2020 yılında karanlık modu etkinleştirme, kaybolan mesaj gönderme, gelişmiş bir arama modu kullanma, grup çağrılarına katılma gibi pek çok özelliği getirmişti. 2021 yılında da bir dizi özellikleri kullanıma sundu. Şimdi bu özelliklerin ne olduğuna bir bakalım:

Bilgisayar Üzerinden Arama Yapma

WhatsApp sesli ve görüntülü aramalarına, telefonunuzdan bağımsız olarak doğrudan dizüstü bilgisayarınızdan katılabilirsiniz. Bundan yararlanmak için Windows veya Mac için WhatsApp’ı PC’nize yükleyerek hesabınıza giriş yapmanız yeterli olacak.

WhatsApp Ödemeleri – Para Gönderme ve Alma

WhatsApp, para gönderme ve alma özelliğini aslında 2020 yılında tanıtmıştı. 2021 yılında ise Hindistan’da kullanıma açmaya başlamıştı. Şu an ülkemizde kullanılamıyor olsa da yakın gelecekte Türkiye’de de bu özelliği kullanmaya başlayacağımızı düşünüyoruz. Kullanıcılar, UPI sistemine dayalı bu özellik sayesinde uygulama içerisinde birbirlerine para gönderip alabilecekler.

Çoklu Cihaz Özelliği

WhatsApp, geçtiğimiz yıl en çok beklenen çoklu cihaz özelliğini de kullanıma sundu. Bu özellik, telefonunuz internete bağlı bile olmadan WhatsApp’ı aynı anda dizüstü bilgisayarınızda, PC’nizde veya tabletinizde kullanmanıza olanak tanır. WhatsApp’ı birden fazla cihazda kullanmayı kolaylaştıran en önemli özelliklerin başında geliyor.

Videoları Paylaşmadan Evvel Sessize Alma

WhatsApp sohbetlerinde videoları paylaşmadan önce sessize alabilirsiniz. Videolarınızı paylaşmadan evvel olası bir ses sıkıntısı yaşamamak adına bu özellik yararlı olabilir.

Sohbetleri iPhone’dan Android’e Aktarma

WhatsApp’ın 2021 yılında yayınladığı bir diğer kullanışlı özellik de sohbetleri iPhone’dan Android’e aktarabilme özelliği. Yeni sohbetleri Android’e taşıma özelliğini uygulamanın Ayarlar menüsünde bulabilirsiniz. Ancak bu aktarımı tamamlamak için bir USB-C lightning kablosuna ihtiyacınız olacak.

Bir Kez Görüntüle Özelliği

WhatsApp’a gelen yeni özelliklerden belki de en çok kullanılanı ‘Bir Kez Görüntüle’ özelliğidir. Sohbetlerde, alıcı tarafından yalnızca bir kez görüntülenebilen fotoğraf ve video gönderebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken, medya dosyasını göndermeden önce yeni ‘1’ simgesine dokunmak. Gönderdiğiniz dosya açıldıktan sonra otomatik olarak kaybolacaktır.

WhatsApp’a Gelmesi Beklenen Yeni Özellikler

Belirli Kişilerden ‘Son Görülmeyi’ Gizleme

WhatsApp’ın son görülmenizi gizlemenizi sağlayan bir ayarı bulunuyor. Bu özelliği kullanmanın bir dezavantajı ise kişilerinizin ‘son görülme’ durumunu görememenizdir. Yalnızca son görülme durumlarını kişilerindeki hepsinden değil de belirli kişilerden gizlemek isteyenler için sorunlara neden oluyor. Neyse ki WhatsApp, kullanıcıların ‘son görülme’ durumlarını yalnızca belirli kişilerden gizlemenizi sağlayacak yeni bir özelliği test ediyor.

Özellik yayına girdiğinde, ‘son görülme’ durumunuzu yalnızca belirli kişilerden gizleyebilecek ve kişilerinizdeki diğer tüm kişilerin ‘son görülme’ durumunu görebileceksiniz. Bu özellik, uygulamanın beta sürümünde mevcut. Önümüzdeki haftalarda veya aylarda ise tüm kullanıcılara sunulacak.

WhatsApp Mesaj Tepkisi

Yakın zamanda tıpkı Instagram ve Facebook’taki gibi WhatsApp mesajlarına emojilerle tepki verilebilecek. WABetaInfo, özelliğin test aşamasında olduğuna dair bazı bilgilendirmelerde bulundu. Mesaj Tepkisi olarak adlandırılacak bu özellik ile kullanıcılar, toplam altı emoji kullanarak bir mesaja tepki verebilecekler. Mesaj tepkileri, grup sohbetlerinin yanı sıra bireysel sohbet dizilerinde de mevcut olacak.

Sohbet Filtreleri

WhatsApp, bir süre önce işletme hesabı kullanıcılarına sohbet filtrelerini tanıtmıştı. Şimdiyse WABetainfo’dan gelen bir rapora göre şirket, sohbet filtresi özelliğini normal kullanıcıların da hizmetine sunmayı hedefliyor. Özellik kullanıma sunulduğunda kullanıcılar sohbetleri okunmamış sohbetler, kişiler ve gruplara göre filtreleyebilecekler. Bunun oldukça kullanışlı bir özellik olacağını söyleyebiliriz. Çünkü kullanıcılar, şu an sohbetleri yalnızca üç noktalı menüdeki Ara düğmesine dokunarak ve bireysel mesajları arayarak bulabiliyorlar. Sohbet filtresi, sohbet mesajlarını gruplara ve kriterlere göre filtreleyerek istediğiniz mesajı bulmanızı daha da kolaylaştıracaktır.

Yeni Topluluk Özelliği

WhatsApp, bu yıl içerisinde yeni bir topluluk özelliğini sunabileceği söyleniyor. WhatsApp’ta mevcut olan gruplar özelliğinden farklı olarak yeni özellikte yöneticiler, uygulamanın farklı özellikleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaklar. Yöneticiler, Discord’da olduğu gibi topluluk içinde birden fazla grup oluşturabilecekler. Topluluk sohbetleri de diğer sohbetler gibi uçtan uca şifrelenme özelliğine sahip olacaklar.

WhatsApp’tan Çıkış

WhatsApp, ‘Hesabı Sil’in yerini alacak uygulamadan çıkış özelliğini test etmeye başladı. WaBetaInfo’nun raporuna göre kullanıcılar, uygulamanın sonunda bir çıkış seçeneğiyle karşılaşacaklar. Bu özellik ile kullanıcılar, tıpkı Facebook’ta olduğu gibi uygulamadan çıkış yapabilecekler.

Instagram Reels Videoları WhatsApp’tan İzlenebilir

Instagram’ın video paylaşım özelliği Reels, görünüşe göre WhatsApp’a da geliyor. Kullanıcılar, Reels videolarını WhatsApp üzerinden birbirleriyle paylaşıp izleyebilecekler.

“Daha Sonra Oku” Özelliği

WhatsApp’taki Arşivlenmiş sohbet özelliğinin geliştirilmiş bir versiyonu olarak geleceği söylenen daha sonra oku özelliğini kullandığınızda, WhatsApp size o sohbetle ilgili bildirim göndermez. Kullanıcıların diledikleri gibi özelleştirebilecekleri düzenleme butonu sayesinde birden fazla sohbeti seçerek kişileri hızlı bir şekilde arşivden çıkarabileceksiniz.

Anket

WhatsApp’ta anket oluşturma özelliği bulunmuyor. Bunu ancak üçüncü taraf araçlardan alacağınız yardımlarla yapabilirsiniz. Fakat yakın zamanda WhatsApp’a anket oluşturma özelliğinin de gelebileceği söyleniyor.

Gelen son bilgilere göre kullanıcılar, grup anketleri oluşturabilecek ve bunlara on iki adede kadar seçenek ekleyebilecekler. Benzer bir özellik, WhatsApp masaüstü istemcisinde de tespit edilmiş durumda. Görünüşe göre WhatsApp, Grup Anketi özelliğini de geniş çapta test etmeye başlamış. Bu özelliğin kararlı sürüme ne zaman geleceği ise henüz netlik kazanmış değil.