WhatsApp Yükleme Tamamlanamadı Hatası Nasıl Düzeltilir?

“WhatsApp yükleme tamamlanamadı, lütfen daha sonra tekrar deneyin”, karşılaştığımız en yaygın hatalardan biridir. Bu hata, genelde bir arkadaşınızın profiline erişmeye çalıştığınızda karşınıza çıkmaktadır. En yaygın uygulama hatalarında olduğu gibi bu da yazılım hataları dahil olmak üzere pek çok sorundan kaynaklanabilir. Bu nedenle birden fazla çözüm önerisinden bahsedeceğiz.

WhatsApp Yükleme Tamamlanamadı Hatası Nedir?

WhatsApp’taki bu hata, gen elde “İndirme başarısız oldu: İndirme tamamlanamadı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.” mesajı şeklindedir. Daha önce de belirttiğimiz üzere bu hata mesajı, WhatsApp’ta başka birinin durumunu görüntülemeye çalıştığınızda ortaya çıkar. Kalıcı olabilecek bu hata, başka birinin size bir fotoğraf veya video gönderdiğinde de ortaya çıkabilir. Düzeltmek için bir şeyler yapana kadar bu hatayı görmeye devam edebilirsiniz.

WhatsApp Yükleme Tamamlanamadı Hatasını Düzeltme Yolları

İnternet Bağlantısını Kontrol Edin

Bu hatayı gördüğünüzde yapmanız gereken ilk şey, cihazınızın internete bağlı olup olmadığını kontrol etmektir. Bağlı olsanız dahi sinyalin güçlü olduğundan emin olmalısınız. Sinyali test etmenin en klasik yolu, ne kadar hızlı olduğunu görmek için bir web sayfasını yüklemeyi denemektir. Bağlantı iyi gibiyse sorunu çözüp çözmeyeceğini görmek için başka bir WiFi ağına bağlanmayı da deneyebilirsiniz.

Tarih ve Saati Kontrol Edin

Telefonunuzdaki tarihin ve saatin doğru ayarlanmadığı zamanlarda da bu sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi, tarih yanlış olduğunda mesajı almak veya medyayı indirmek için WhatsApp sunucularına bağlanamayacak olabilmenizdir.

Telefonunuzun tarih ve saatini düzeltmek için Ayarlar > Sistem > Tarih ve saat sıralamasını izleyin ve Otomatik olarak ayarlayın. Bu ayarı etkinleştirdiğinizde telefonunuz, otomatik olarak doğru zamana ayarlanacaktır.

WhatsApp’ı Güncelleyin

WhatsApp’ta yükleme tamamlanamadı hatasını düzeltmenin bir başka yolu da uygulamayı güncellemek olabilir. Yaşadığınız durum WhatsApp tarafından bilindiği için gönderilen bir güncelleme, bu sorunu çözebilir. WhatsApp güncelleme işlemini manuel olarak yapmak için şu adımları izleyin;

  • Google Play Store veya App Store’a giderek WhatsApp’ı arayın.
  • Eğer bir güncelleme varsa, güncellemeyi indirip yüklemek için Güncelle‘ye dokunun.
  • Hatanın devam edip etmediğini anlamak için WhatsApp’ı tekrar açın. Eğer devam ediyorsa bir sonraki çözüm önerimizi deneyin.

WhatsApp Önbelleğini Temizleyin

Diğer uygulamalarda olduğu gibi WhatsApp’ta da önbelleği temizlemek, uygulamanın daha kararlı çalışmasını sağlayabilir. WhatsApp’ta önbellek temizliği için şu adımları takip edin:

  • Telefonunuzun Ayarlar kısmına gidin.
  • Uygulamalar‘ı bulup üzerine dokunun.
  • Ardından Depolama‘ya gidin ve Önbelleği ve Verileri Temizle‘ye dokunun.
  • Son olarak telefonu yeniden başlatarak WhatsApp’ı açın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Yukarıdaki adımlar, Android telefonlar için geçerliydi. iPhone’da WhatsApp önbellek temizliği için özel bir seçenek bulunmuyor. Aynı işlevi görmesi için WhatsApp’ı iPhone’dan kaldırıp tekrar yükleyebilirsiniz.

WhatsApp Beta Sürümünü Silin

WhatsApp’ta fotoğraf veya video indirme hatalarıyla karşılaşırsanız, WhatsApp Beta sürümünden çıkarak sorunu çözebilirsiniz. WhatsApp Beta sürümünü silmek için şunları yapmalısınız:

Android için

Google Play Store‘u açıp ardından WhatsApp‘ı arayın. Burada WhatsApp’ın beta sürümünden çıkmanızı sağlayacak bir seçenek göreceksiniz.

iPhone için

Önce TestFlight uygulamasını, ardından WhatsApp‘ı açın. Aşağıdaki menüden “Beta programından ayrıl” seçeneğine dokunun.

SD Kart Alanını Doğrulayın

WhatsApp yükleme tamamlanamadı sorunu, SD kartınızda yeterli depolama alanı olmadığı zamanlarda oluşabilir. Şimdi cihazınızdaki depolama alanını kontrol edip biraz yer açmak için gereksiz gördüğünüz bazı verileri silin.

WhatsApp Sunucularını Kontrol Edin

WhatsApp’ın sunucuyla ilgili sorunlar yaşaması nedeniyle fotoğraf veya video indirememe hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Sunucuların düzgün çalıştığından emin olmak için şuradaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

WhatsApp’ta gönderdiğiniz veya aldığınız her dosya WhatsApp sunucularına kaydedilir. Böyle bir durum yaşanıyorsa sabırlı olmalı ve Facebook’un sorunu çözmesini beklemekten başka seçeneğiniz bulunmuyor. Facebook’un WhatsApp’ın ana şirketi olduğunu unutmayın.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Açın

Akıllı telefonunuzda arka olanda uygulama yenileme özelliği etkin mi? Eğer bunu devre dışı bıraktıysanız etkin hale getirerek yaşadığınız sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. WhatsApp’ta arka planda uygulama yenileme işlemini aşağıdaki adımları uygulayarak yapabilirsiniz:

Android için

WhatsApp’ın simgesine uzunca dokunup uygulama bilgisi seçeneğini açın. WiFi ve mobil verilere giderek arka plan verisi seçeneğini aktif edin.

iPhone için

iPhone’unuzdan sırasıyla Ayarlar > WhatsApp sıralamasını takip edin. Şimdi Arka Planda Uygulama Yenileme seçeneğini açın ve hazırsınız.

iPhone’da Film Rulosu’na Kaydet’i Etkinleştirin

WhatsApp, galeriye indirilen tüm fotoğraf ve videolara izin vermemek için bir özelliğe sahiptir. Fotoğraf ve videoların film rulosuna kaydedilmesi özelliği varsayılan olarak kapalıdır. Bu seçenek hala kapalıysa, telefonunuzun depolama alanında hiçbir dosyayı göremezsiniz. Bu sebeple WhatsApp uygulamasını açıp Ayarlar‘a, sonrasında Sohbetler‘e gidin. Kamera Rulosu’na Kaydet‘i etkinleştirdiğinizde, dosyalarınızın telefonun hafızasına kaydedilmesine izin vermiş olacaksınız.

Android Telefonlarda Çoklu Görev Menüsünden WhatsApp’ı Kilitleyin

FunTouch OS, MIUI, Color OS ve Realme UI gibi çeşitli üçüncü taraf arayüz görünüm seçenekleri, pil ömründen tasarruf edebilmeniz için arka planda uygulama kullanımını sınırlayabilirler. Bu tür sistemlerin arka planda WhatsApp’ın kararlı şekilde çalışmasını engellemesi ve dosya indirme sürecine zarar vermesi ihtimali bulunuyor. Dolayısıyla bir çoklu görev menüsü açmanız en iyisi olacaktır. Açtıktan sonra sağ üst köşedeki üç noktaya dokunp Kilitleme seçeneğini seçin ve WhatsApp‘ı arka planda kilitleyin.

WhatsApp Yükleme Tamamlanamadı Hatası Düzelmedi, Ne Yapabilirim?

Yukarıdaki yöntemlere başvurmuş olmanıza rağmen WhatsApp yükleme tamamlanamadı hatasını almaya devam ediyorsanız, aşağıdaki yollara da başvurabilirsiniz:

  • Başka bir cihazdan yükleyin: WhatsApp yükleme tamamlanamadı hatası, cihazınızda bir sorun olduğunda olabilir. Başka bir cihazdan WhatsApp yüklemeyi deneyin.
  • Cihazınızı yeniden başlatın: WhatsApp yükleme tamamlanamadı hatası, cihazınızdaki geçici bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Cihazınızı yeniden başlatın ve WhatsApp’ı çalıştırmayı deneyin.
  • APK Kullanın: WhatsApp yükleme tamamlanamadı hatası, Google Play Store veya App Store’dan WhatsApp yüklerken oluşan bir hatadan kaynaklanıyorsa, APK dosyasını indirip yüklemeyi deneyin. İnternette WhatsApp’ı APK olarak indirebileceğiniz onlarca kaynak bulunmaktadır. İçlerinden bir tanesini tercih ederek cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen sorunu hala çözemediyseniz, WhatsApp destek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.