WiFi Bağlı Ama İnternet Yok ise Yapabileceğiniz 4 Şey

WiFi bağlı görünüyorken internet bağlantınızın olmamasının acısını illa ki yaşamışsınızdır. İnternet bağlantısının olup olmadığını kontrol etmek için bir sürü cihazı denediniz ancak yine de WiFi’ın bağlı olduğunu görmek, epey sinir bozucu bir durumdur. Garip bir durum olsa da bunun olmasının birkaç nedeni var. Şimdi WiFi bağlı iken internete bağlanamama sorununu nasıl çözebileceğinize bir bakalım.

WiFi Bağlı Ama İnternet Yok ise Yapılabilecekler

İnternet Servis Sağlayıcınızda Sorun Olup Olmadığını Kontrol Edin

Tüm cihazlarınızda internet bağlantısı olmamasına rağmen WiFi göstergeniz hala yanıyorsa, internet sağlayıcınızda bir kesintisi olduğundan şüphe etmelisiniz. Modemi yeniden başlatmaya ve kabloları karıştırmaya başlamadan önce, bunu kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır.

Öncelikle telefonunuzun hücresel verisini açın, bölgenizde bir kesinti olup olmadığını görmek için internet sağlayıcınızın müşteriye yönelik web sitesine veya sosyal medya sayfalarına bakın. Burada ihtiyacınız olan yanıtı bulamıyorsanız, DownDetector gibi kesintilerle ilgili verileri toplayan web sitelerinden yardım alabilirsiniz. Bölgenizde internet bağlantısı olup olmadığını teyit etmek için internet sağlayıcınızla muhakkak iletişime geçmelisiniz.

Modeminizi Yeniden Başlatın

“Modemi aç-kapat” çözüm önerisini milyonlarca kez duymuş olabilirsiniz. Hatta çoğu zaman mizah için de büyük bir malzeme niteliği taşır. Fakat internet bağlantısıyla ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bunu muhakkak yapmalısınız.

Evinizde modemle birlikte yönlendirici de varsa ikisini de kapatın. Ardından fişten çekin ve bir iki dakika bekleyin. Ardından önce modemi, bir dakika sonra da yönlendiriciyi prize takın. Aradan 5 ila 10 dakika geçtikten sonra cihazlarınızın internete bağlı olup olmadığını tekrar kontrol edin.

Ağ Sıfırlama Yoluna Gidin

Şimdiye kadar cihazların fişini çektiniz ve bağlantılarınızı iki kez kontrol ettiniz. Tüm bunları yapmanıza rağm en hala “internet bağlantısı yok” ise bir sonraki işlem için ağ sıfırlama yoluna gitmenizi tavsiye ederiz. Ağ ayarlarınızı yeniden başlatarak internet bağlantısı sorununuzu nasıl çözebileceğinizi aşağıdan öğrenebilirsiniz.

  • Arama çubuğunuza giderek ayarlar yazın.
  • Buradan “Ağ ve internet” seçeneğini bulup ardından ‘a tıklayın.
  • Solda bir menü olacak, buraya ağ sorun giderici yazın ve tekrar Aç’a tıklayın.
  • Buradaki seçeneklerden Ağ Sıfırlama‘yı görüyor olmalısınız.
  • Ağ sıfırlama’ya tıkladığınızda, tüm cihazlarınızı ve ağ tercihlerinizi sıfırlamaya başlayacaksınız. Öncesinden sizden bazı işlemler dizinini yapmanız istenecek.
  • Bu diziyi tamamladığınızda WiFi simgenize tıklayın, internet ağınızın göründüğünden emin olun ve sorun yaşadığınız ağa tekrar bağlanın.

Modeminizi Değiştirebilirsiniz

Bölgenizde internet bağlantısı ile ilgili bir sorun yoksa, modeminizi tekrar başlatmanıza ve ağı sıfırlamanıza rağmen hala internete bağlanamıyorsanız, son seçenek modeminizi değiştirmek olabilir. Modemle ilgili kişisel deneyimimden bahsedecek olursam, bir dizi veya film izledikten sonra asla sağlıklı bir internet deneyimim olmuyor. Ne zaman modemi kapatıp tekrar açsam düzeliyor fakat sürekli bunu yapmak da açıkçası epey can sıkıcı. Bendeki eski bir modemdi, yeniledikten sonra yaşadığım sorun ortadan kalktı. Sizin yaşadığınız durum, benim deneyimlediğim sorundan daha ileri seviyede olabilir. Bu sebeple modem değiştirmek, aklınızda olması gereken son çözüm önerimiz.