Word Sayfayı İkiye Bölme Nasıl Yapılır?

Word belgelerinde varsayılan olarak yalnızca bir tek metin sütunu bulunmaktadır. Fakat Word belgesinde bir sayfayı bölmenizin birkaç yolu vardır. Bu makalede sayfalarınızı Word’de ikiye bölmek için kullanabileceğiniz en kolay iki yoldan bahsedeceğiz.

Microsoft Word Nedir?

Microsoft Word, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir kelime işlem yazılımıdır. Excel, PowerPoint ve Outlook gibi programları da içeren Microsoft Office verimlilik yazılımı paketinin bir parçasıdır.

Microsoft Word, kullanıcıların yazı biçimlendirme, yazım denetimi, tablo ve grafik ekleme gibi çeşitli özellikleri kullanarak belgeler oluşturmasına ve düzenlemesine olanak tanır. Raporlar, özgeçmişler ve diğer yazılı içerik türleri gibi belgeler oluşturmak için yaygın olarak kullanılır. Microsoft Word, Windows, Mac ve mobil cihazlar dahil olmak üzere çeşitli platformlarda mevcuttur ve dünyadaki en popüler kelime işlemci yazılım uygulamalarından biridir.

Word Sayfayı İkiye Bölme Yöntemler

Sütun ile Sayfayı Dikey Olarak İkiye Bölme

Sütunlardan yardım olarak Word’de bir sayfayı ikiye bölmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Sayfada ikiye bölmek istediğiniz metni seçin. Word belgenizdeki tüm sayfaları bölmek istiyorsanız herhangi bir metin seçmeyin.
 • Şimdi Düzen sekmesine tıklayın.
 • Ardından Sayfa Yapısı grubunda bulunan Sütunlar simgesine tıklayın. Karşınıza beş sütun seçeneğiyle bir kısayol menüsü çıkmış olmalı.
 • Sayfanızı veya sayfalarınızı eşit olarak bölmek için İki sütun seçeneğini belirleyin.
 • Üçe bölmek içinse Üç sütun seçeneğini kullanın.
 • Word sayfasını üçten fazla sütuna bölmek istiyorsanız Daha Fazla Sütun‘u tıklamalısınız.
 • Şimdi sütun iletişim kutusu görünecek. Gerekli ayarları yaptıktan sonra Sütun Sayısı kutusuna, sayfalarınızı bölmek istediğiniz sütun sayısını yazın. Sayfalarınızı sütunları bölen bir çizgiyle bölmek istiyorsanız, aradaki çizgi onay kutusunu tıklayın.
 • İşlemi bitirdikten sonra Tamam‘a tıklayın.

Sütunları kullanarak Word’de bir sayfayı bu şekilde ikiye (üçe veya daha fazlasına) bölebilirsiniz.

Tabloları Kullanarak Word’de Sayfa Bölme

Bu seçenek, sayfanızı istediğiniz şekilde bölmek için ızgara tablolarını bir düzen olarak nasıl kullanacağınızı gösterir. Tablo seçeneğiyle dört ayrı resim, çizelge ve hatta metin blogu görüntülemek için sayfanızı yarıya veya dört ızgara parçasına bölebilirsiniz. Bunu da şu sıralamayı takip ederek yapabilirsiniz:

 • İki sütun ve bir satır içeren bir tablo eklemek için Tablo ekle komutunu kullanın.
 • Tablonun sağ alt köşesindeki tablo yeniden boyutlandırıcıyı kullanarak, sayfanın bölmek istediğiniz bölümünü kapsayacak şekilde tabloyu yeniden boyutlandırmak için tıklayın ve sürükleyin.
 • Tablonun her iki tarafına da eklemek istediğiniz şeyleri doldurun.
 • Şimdi kenarlıkları kaldırın veya tablo satırlarını gizleyin. Bir tablonun çizgi kenarlıklarını gizlemek için önce tüm tabloyu seçin. Sonra da Tablo Araçları Tasarımı sekmesine gidip Kenarlıklar’a tıklayın. Kenarlıklar listesi görünecek, buradan Kenarlık Yok‘u seçin. Bu şekilde iki metin sütunu bırakarak tüm tablo kenarlıklarını kaldırmış olacaksınız.

Bu iki yöntemi kullanarak Word’de bir sayfayı rahatlıkla ikiye bölebilirsiniz.