Yerel Ağ Bağlantısı Geçerli Bir IP Yapılandırmasına Sahip Değil

“Yerel ağ bağlantısı geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” hata mesajı, genellikle bilgisayardaki IP yapılandırmasında bir sorun olduğunu gösterir. Ağdaki başka bir aygıtla çakışma, yanlış bir IP adresi, alt ağ maskesi, ağ bağdaştırıcısı veya sürücüsüyle ilgili bir sorun gibi bir dizi neden olabilir. Böyle bir hata mesajı aldığınızda çözümü için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

Yerel Ağ Bağlantısı Geçerli Bir IP Yapılandırmasına Sahip Değil Hatası Nedir?

Bu hata, Windows bilgisayarda internete veya yerel ağdaki diğer cihazlara bağlanamadığında görülen bir hata mesajıdır. Bu hata genelde bilgisayar veya modemden geçerli bir IP adresi alamadığında ortaya çıkar.

IP adresi, bir ağdaki her cihaza atanan benzersiz bir tanımlayıcıdır ve cihazlar arasındaki iletişim için gereklidir. Bir bilgisayar geçerli bir IP adresi alamazsa, ağdaki diğer cihazlarla iletişim kuramaz veya internete erişemez.

Bu hatanın nedeni değişebilir ancak genellikle ağ bağdaştırıcısı, yönlendirici ayarları veya ağ yapılandırmasıyla ilgili bir sorundan kaynaklanır. Hatayı çözmek için ağ bağdaştırıcısını sıfırlamayı, yönlendiriciyi veya modemi yeniden başlatmayı veya ağ bağdaştırıcısı sürücülerini güncellemeyi deneyebilirsiniz. Ağ ayarlarını kontrol etmek ve ağ için doğru protokollerin ve ayarların yapıldığından emin olmak da gerekli olabilir.

Yerel Ağ Bağlantısı Geçerli Bir IP Yapılandırmasına Sahip Değil Hatası İçin Çözüm Önerileri

Ağ Bağlantınızın Değerini Değiştirin

Yaşadığınız bu sorunu çözmek için ağ bağlantınızın değerini değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Şimdi bunu yapmak için hangi talimatları izlemeniz gerektiğinden bahsedeceğiz:

 • Ayarlar‘ı açmak için klavyenizden Win + I tuşlarına aynı anda basıp ardından Ağ ve İnternet‘i seçin.
 • Sol taraftaki sekmeden Durum’u seçin ve ardından sağ paneldeki Adaptör seçeneklerini değiştir seçeneğine tıklayın.
 • Halihazırda kullandığınız ağ bağdaştırıcısının üzerinde sağ tık yapıp Özellikler‘i seçin.
 • Yapılandır… ‘a tıklayıp sonrasında Gelişmiş sekmesine gidin. Özellik bölümünün hemen altında bulunan Ağ Adresi‘ni seçin ve değerini rasgele 12 alfanümerik karakter olacak şekilde değiştirin. Örneğin 20GF23FE8630 karakterlerini seçtiğinizi varsayalım. Ardından değişiklikleri kaydetmek için Tamam‘a tıklayın.
 • İnternete bağlanıp bağlanamadığınızı kontrol etmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ağ Bağdaştırıcısı Sürücüsünü Yeniden Yükleyin

Ağ bağdaştırıcı sürücünüz güncel değilse veya bozuksa söz konusu hata mesajını alabilirsiniz. Böyle bir durumda hatayı düzeltmek için ağ bağdaştırıcısı sürücünüzü yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Aygıt Yöneticisi‘ni açmak için klavyenizdeki Win + X tuşlarına aynı anda basın.
 • Ağ bağdaştırıcılarını genişletin ve kullandığınız bağdaştırıcının üzerine sağ tık yaparak Aygıtı Kaldır‘ı seçin.
 • Kaldırma işlemini onaylamak için Kaldır‘a tıklayın. Eğer görünüyorsa Bu aygıt için sürücü yazılımını sil‘i işaretleyip ardından Tamam‘a tıklayın.
 • Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sistem otomatik olarak varsayılan ağ sürücüsünü kuracaktır. Ardından hatanın devam edip etmediğini kontrol edin.

Ağ Bağdaştırıcısı Ayarlarını Değiştirin

“Yerel ağ bağlantısı geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” sorununu gidermek için deneyebileceğiniz son yöntem, ağ bağdaştırıcısı ayarlarını değiştirmek olacak. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Çalıştır‘ı başlatmak için klavyenizdeki Win + R tuşlarına aynı anda basın.
 • Boş kısma ncpa.cpl yazıp sonrasında Ağ Bağlantılarını açmak için Tamam‘a tıklayın.
 • Ağ bağlantınızı bulup Özellikler‘i seçmek için sağ tıklayın.
 • Özellikler penceresinden İnternet Protokolü Sürüm 4‘ü (TCP/IPv4) seçin ve sonrasında Özellikler‘e tıklayın.
 • Otomatik olarak IP adresi al ve DNS sunucu adresini otomatik olarak al seçeneklerini işaretleyin. Daha sonra yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için Tamam‘a tıklayın.

Hatanın devam edip etmediğini kontrol etmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer hatayı almaya devam ediyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

 • İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) Özellikleri penceresinde bulunan Aşağıdaki IP adresini kullan‘ı seçin. Sonrasında IP adresini, Alt ağ maskesini ve Varsayılan ağ geçidini girin.
 • Ardından Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan‘ı seçin ve Tercih edilen DNS sunucusu ile Alternatif DNS sunucusunu girin. Değişiklikleri kaydetmek için Tamam‘a tıklayıp hatanın düzelip düzelmediğini kontrol edin.

DNS Önbelleğini Temizleyin

Son olarak kullanabileceğiniz yöntem, DNS önbelleğini temizlemek olmalı. Windows 11 ve 10’da DNS önbelleğini temizlemek için şu adımları izleyin:

 • Görev Çubuğu arama kutusunda cmd‘yi bulup çalıştırın.
 • Ardından Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.
 • UAC isteminde Evet seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak şu komutu girin: ipconfig /flushdns

Tüm bu işlemlerin ardından Komut İstemi penceresini kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Sıkça Sorulan Sorular

TCP/IP nedir, nasıl sıfırlanır?

TCP/IP, internet üzerinden iletişim kurmak için kullanılan bir dizi protokoldür. TCP/IP’yi sıfırlamak için Komut İstemi’ni açıp şu komutu yazabilirsiniz: netsh int ip reset

Bilgisayarım neden geçerli bir IP adresi alamıyor?

Ağ bağdaştırıcısı, yönlendirici ayarları veya ağ yapılandırmasıyla ilgili sorunlar dahil olmak üzere, bir bilgisayarın geçerli bir IP adresi alamamasının birkaç nedeni olabilir. Hatalı bir ağ bağdaştırıcısı sürücüsünden veya internet bağlantısı sağlayan yönlendirici veya modemle ilgili bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir.