Uzun YouTube Linkleri Nasıl Kısaltılır?

Dünyanın en büyük video paylaşım platformlarının başında olan YouTube, devasa kullanıcı kitlesi sayesinde internetin her yerinde videoların paylaşılmasını sağlamaktadır. YouTube linklerini başkalarıyla sık sık paylaşan biriyseniz, bağlantıları olabildiğince kısa tutmanın ne kadar önemli olduğunu artık fark etmişsinizdir.

YouTube linklerini başkalarıyla paylaşırken uzun olmasından kaçınmak için pek çok neden sayabiliriz. Bir blogda, sosyal medya platformunda veya sohbet esnasında paylaşım yaparken YouTube linkinin olabildiğince kısa olması, karşı tarafı olumlu yönde etkileyebilir. Bu sebeple aşağıda en iyi YouTube link kısaltma için faydalanabileceğiniz bazı sitelerden bahsettik.

YouTube Link Kısaltma Siteleri

Y2U

Y2U, kullanıcıların uzun YouTube linklerini küçültere paylaşılabilir bağlantılara dönüştüren web tabanlı bir platformdur. Basit ve kullanımı kolay bir YouTube link kısaltıcı olan bu site, uzun YouTube linkini bir QR kodu olmak üzere üç farklı forma dönüştürür. Bu bağlantılardan herhangi birini arkadaşlarınızla paylaşmak, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında paylaşmak için kullanabilirsiniz.

Bu aracın kullanımı oldukça basitti. Yapmanız gereken tek şey, YouTube video linkini doğrudan bu platforma yapıştırmak ve hemen yanındaki SHORTEN URL yazılı kısma tıklamak.

Bitly

Bitly, tüm zamanların en popüler link kısaltma araçlarından birisidir. Kullanıcıların YouTube linklerini kısaltmalarının yanında tıklama sonuçlarına ulaşma gibi bazı verilere ulaşmanızı sağlar. Bitly ile kısalttığınız YouTube linkini takip edebilir ve performans analizi yapabilirsiniz. Ayrıca platforma linkleri QR koda dönüştürme gibi yeni özellikler de eklenmiş durumda.

Bu link kısaltma aracının kullanımı ücretsizdir. Fakat çoğu link kısaltma sitesinden farklı olarak Bitly’nin üç farklı ücretli versiyonu bulunmaktadır. Bunların fiyatı 8 dolardan 199 dolara kadar değişkenlik göstermektedir. Eğer kişisel olarak kullanmak istiyorsanız, ücretsiz versiyonu işinizi her türlü görecektir.

RB.GY

RG.GY, sevimsiz görünen uzun YouTube linklerini küçük ve daha çekici görünmesini sağlayan basit bir YouTube link kısaltıcıdır. RB.GY, tıpkı Bitly gibi kısalttığınız linkleri takip etmenizi sağlar. Bu kısa linkleri blog sayfalarında, SMS olarak, sosyal medya platformlarında ve e-postalarda kullanabilirsiniz. Bir marka oluşturduysanız ve paylaştığınız linklerin markanıza benzemesini istiyorsanız, RG.GY bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir. Çünkü platform yıllık sadece 2 dolar karşılığında markalı alan adı alabilmenizi sağlar. Bu markalı bağlantıların ücretsiz link kısaltmalara nazaran %39 daha fazla tıklama oranı sağladığını belirtelim.

TinyURL

Ücretsiz YouTube link kısaltıcı sitelerden olan TinyURL, 2002 yılından beri hizmet vermektedir. Aceleniz olduğu zamanlarda asla sona ermeyecek kısa bir YouTube link oluşturmanız gerektiğinde kullanışlı bir araçtır. Uzun YouTube linkini kutuya yapıştırın, eğer isterseniz URL’nin ikinci kısmını özelleştirip Make TinyURL yazılı kısma tıklayın. Ardından çalışmasından endişe etmeden bu web sitesini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

TinyURL’yi kullanmak için bir hesaba ihtiyacınız yok fakat bir hesap oluşturursanız, tüm kısalttığınız YouTube linklerinin geçmişini görebilirsiniz.

Short.io

Short.io, güçlü YouTube link kısaltma araçlarından birisidir. Bu web sitesi, YouTube linklerini kısaltmak ve linkle ilgili bazı verileri gözlemleyebilmeniz için geniş imkanlar sunmaktadır. Linkin aldığı tıklama sayısını, hangi kaynaktan daha fazla tıklama aldığınızı, tıklayan kişinin konumunu kontrol etmenizi sağlar.

Short.io, kısalttığınız bağlantıları izleme sürecini daha kolay hale getirmek için Chrome tarayıcınıza bir uzantısı eklemenizi sağlar. Ücretsiz sürümünde tüm temel özellikleri kullanabilirsiniz. Daha güçlü özelliklere erişmek için, isteklerinize bağlı olarak 20 $ ila 150 $ arasında değişen abonelik paketlerinden birini seçmeniz gerekiyor.

Hyper Host

Hyper Host da kullanımı kolay YouTube link kısaltma sitelerinden birisidir. Platformu kullanabilmek için kaydolmanız veya herhangi bir bilgi vermenize gerek yok. Hyper Host ile bağlantıları kısaltabilir, bağlantı istatistikleri aracılığıyla linke yapılan tıklamaları izlemenize yardımcı olur. Kısaltılan YouTube linkine tıklanan yerler, bağlantıya erişmek için kullanılan tarayıcılar ve tıklamanın yapıldığı cihazının işletim sisteminin ne olduğuna kadar pek çok bilgiye ulaşmanızı sağlar. Platformun kullanımının tamamen ücretsiz olduğunu da belirtelim.

Rebrandly

Shorte.st, uzun YouTube URL’leri daha kısa ve yönetilebilir hale getiren bir URL kısaltma hizmetidir. İnternette mevcut olan birçok URL kısaltıcıdan biridir. Uzun bir URL’yi Shorte.st’ye sağladığınızda genellikle “shorte.st” ile başlayan kısaltılmış bir sürümünü oluşturur. Örneğin “https://youtube.com/uzun-url-ornek” gibi uzun bir URL, “https://shorte.st/abcdefg” şeklinde dönüştürülebilir.

Shorte.st gibi URL kısaltıcıların temel amacı, özellikle karakter sayısının sınırlı olduğu durumlarda veya uzun URL’lerin görsel olarak çekici olmadığı durumlarda, bağlantıları daha görülebilir ve paylaşılabilir hale getirmektir. Ayrıca Shorte.st dahil bazı URL kısaltıcılar, kısaltılmış URL’lerin kullanımıyla ilgili tıklama analitiği ve istatistikleri sağlama özelliği sunar.

T.LY

Son olarak T.LY adlı web sitesinden bahsedeceğiz. “Dünyanın En Kısa URL Kısaltıcısı” mottosuyla hareket eden T.LY, YouTube ve diğer tüm linkleri kısaltmak için kullanabileceğiniz basit bir araçtır. Diğerlerinde olduğu gibi yapmanız gereken tek şey, boş olan kısma kopyaladığınız URL’yi yapıştırıp hemen yanındaki Shorten URL yazılı kısma tıklamak. Ardından uzun olan YouTube linkini kısaltmış olacaksınız.

Kısalttığınız linki kopyaladıktan sonra dilediğiniz yere yapıştırabilir, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.