AirDrop İsim Değiştirme Nasıl Yapılır?

AirDrop isim değiştirme konusu, bazı zamanlarda işinizi kolaylaştırması açısından başvurmanız gereken detaylardan bir tanesidir. Bu sayede cihazları kolayca ayırt edebilir ve yapmak istediğiniz işlemin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Aşağıda hem iPhone’da hem de Mac bilgisayarlarda AirDrop isim değişikliği nasıl yapılır, bunu öğreneceksiniz.

AirDrop Nedir?

AirDrop, Apple cihazları arasında kablosuz olarak dosya paylaşımı yapmak için kullanılan bir özelliktir. Bu özellik, WiFi ve Bluetooth teknolojileri üzerinden cihazlar arasında doğrudan bağlantı kurarak dosyaların hızlı ve kolay bir şekilde paylaşılmasını sağlar.

AirDrop, iPhone, iPad ve Mac gibi Apple cihazlarında kullanılabilir. Bir dosyayı AirDrop ile paylaşmak için öncelikle AirDrop özelliğini etkin hale getirmeniz gerekir. Daha sonra paylaşmak istediğiniz dosyayı seçip AirDrop aracılığıyla dosyayı göndermek istediğiniz cihazı seçmelisiniz.

AirDrop, özellikle hızlı ve kolay dosya paylaşımı gerektiren durumlarda oldukça kullanışlıdır. Örneğin, bir grup arkadaşla fotoğraf veya video paylaşmak için ideal bir seçenektir.

AirDrop İsim Değiştirme Nedir?

AirDrop isim değiştirme, Apple cihazları arasında dosya paylaşımı yapmak için kullanılan AirDrop özelliğinde gösterilen cihaz adının değiştirilmesidir.

AirDrop varsayılan olarak, cihazın ismini kullanarak diğer cihazlarla paylaşımda bulunur. Ancak bazen bu ad diğer kullanıcılar tarafından kolayca tanımlanamayacak kadar belirsiz olabilir veya kişisel bir isim kullanmak istemeyebilirsiniz. Dolayısıyla AirDrop’unuzun ismini değiştirerek daha iyi bir deneyim yaşayabilirsiniz.

AirDrop İsim Değiştirme Yolları

AirDrop İsim Değiştirme | iPhone

iPhone’da AirDrop isim değiştirme işlemi için uygulamanız gereken adımlar sırasıyla şunlar:

  • iPhone’unuzda dişli çark görünümündeki Ayarlar‘ın ardından çıkan menüden Genel‘in üzerine dokunun.
  • Şimdi en üstte çıkan Hakkında yazılı kısma dokunun.
  • Yine en üstteki Ad‘ın üzerine dokunun.
  • AirDrop için istediğiniz ismi belirleyin.
  • Ardından ekranın sağ alt köşesindeki Bitti‘ye dokunun.

AirDrop için yaptığınız bu isim değişikliği ayrıca cihazınızın ismini de değiştirmiş olacak. Bununla birlikte WiFi ağlarında, Find My’da ve telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda bu adı göreceksiniz.

AirDrop İsim Değiştirme | Mac

Birkaç MacBook’a sahip biri olarak, ilk zamanlar isimlerin karışmasından dolayı kafa karışıklığı yaşayabiliyordum. Ta ki AirDrop’un ismini değiştirinceye kadar… Şimdi bir Mac bilgisayarda AirDrop isim değişikliği için yapmanız gerekenleri açıklayalım.

  • Ekranınızın sol üst köşesinde bulunan Apple simgesine tıklayın.
  • Buradan hemen ikinci sıradaki Sistem Tercihleri‘ni seçin.
  • Şimdi çıkan seçenekler arasından Paylaşma‘ya tıklayın.
  • Aşağıda göreceğiniz üzere Bilgisayar Adı‘nın yanına Mac cihazınız için yeni AirDrop adını belirleyin.
  • Yaptığınız değişiklik otomatik olarak kaydedilecektir. Bu ekrandan çıkarak AirDrop’unuzu yeni ismiyle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Artık AirDrop isim değişikliğinin nasıl yapıldığını biliyorsunuz. Bu isim değişikliği aslında cihazınız için atadığınız yeni isim anlamına geliyor. Favori isminizi belirledikten sonra yukarıdaki sıralamaları takip ederek AirDrop’unuzu yeni ismiyle kullanmaya başlayabilirsiniz.