Telefonu Televizyona Yansıtma Nasıl Yapılır?

Bu makale ile telefonu televizyona yansıtma işlemini rahatlıkla yapabileceksiniz. iPhone’unuzdaki ve Android telefonunuzdaki herhangi bir görüntü ya da video, aşağıdaki yöntemleri uyguladığınızda televizyona yansımış olacak. Modern akıllı telefonların çoğu, cihazdaki içeriği TV’nize yansıtmanıza olanak tanıyan bir özelliğe sahiptir. Fakat telefonunuz nispeteden daha düşük bir model ise yine de bazı yöntemler bulunmaktadır.

Ekran Yansıtma Nedir?

Ekran yansıtma, modern akıllı telefonların çoğunda bulunan, telefonunuzdaki içerikleri kablosuz olarak başka bir cihazın (örneğin televizyonun) ekranında yayınlamanızı sağlayan bir özelliktir. Fotoğraflara bakmak, oyun oynamak ve telefonunuzdaki filmleri büyük ekranda izlemek istediğiniz zamanlarda bu özellik oldukça kullanışlıdır.

Bildiğiniz üzere Smart TV’lerde yerleşik ekran yansıtma özelliği bulunuyor. Eski televizyonlarda ekran yansıtma içinse bir medya oynatıcısına ihtiyacınız olacak. Google Chromecast, Amazon Fire Android Box gibi ekran yansıtmayı destekleyen en popüler cihazları kullanabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu bir Smart TV’ye aktarabilmeniz için iki şeye ihtiyacınız olacak. İlki hem akıllı telefonunuz hem de televizyonunuz aynı WiFi ağına bağlı olmalı. İkinciyse Smart TV’nizde yerleşik bir Chromecast veya ekran yansıtmayı destekleyen bir cihazınız olmalıdır.

Telefonu Televizyona Yansıtma Yöntemleri

  • Bluetooth ya da Wi-Fi ile Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma
  • Smart TV ile Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma
  • Android Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma
  • iPhone Ekranını Televizyona Yansıtma
  • ApowerMirror ile Telefonu Televizyona Yansıtma
  • HDMI Kablosuyla ile Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma
  • USB Kablosu ile Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma
  • iPhone’u AirPlay ile Televizyon Ekranına Bağlama

Bluetooth ya da Wi-Fi ile Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma

Android telefon kullanıcıları, iPhone kullanıcıları ile karşılaştırıldığında, görüntü aktarımı konusunda büyük bir avantaja sahiptir. Çünkü iPhone’da görüntüler sadece Wi-Fi üzerinden YouTube gibi platformlardan aktarılabiliyor. Android telefonların daha fazla seçeneği var. Kablosuz ağ herhangi bir donanım gerektirmese de Bluetooth ile bağlanmak için ek bir adaptör satın almanız gerekir. Telefonunuzdaki görüntüleri Wi-Fi üzerinden iletebilmeniz için telefonunuzun ve TV’nizin aynı ağa bağlı olması gerekir. Telefon bir Wi-Fi ağına bağlı olmalıdır. Ancak, kablosuz yerine doğrudan TV’ye bağlanmak için bir ethernet kablosu kullanabilirsiniz. Bağlantı sağlandıktan sonra artık YouTube veya Netflix’i TV’ye aktarabilirsiniz.

Smart TV ile Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma

Televizyonunuz Smart TV ise telefon ekranınızın televizyona bağlanması çok kolay olacaktır. Telefonunuzu wifi üzerinden TV’ye bağlayabilirsiniz. Telefonunuzun, tabletinizin veya bilgisayarınızın ve TV’nizin aynı wifi ağına bağlı olması yeterlidir.

Android Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma

Yeni nesil Android telefonların çoğunda Miracast veya DLNA teknolojisi kullanılmaktadır. Miracast teknolojisinin tamamlaması gereken işlem, akıllı TV’nizde ve cep telefonunuzda Miracast işlevini etkinleştirmektir. Örneğin LG telefonlarda ekranı yukarıdan aşağıya kaydırdığınızda Miracast’ın görüntülendiği kısmı görebilirsiniz. Açtıktan sonra, aynı işlevi TV’de açmanız yeterlidir.

Bununla birlikte InShot’ın Android kullanıcılarına sunduğu çok tatlı bir uygulama bulunuyor. Screen Mirroring – Miracast adlı bu uygulama, Android telefonunuzun ekranını eşzamanlı olarak televizyona yansıtmanızı sağlıyor. Çoğu Smart TV’yi, LG, Samsung, Sony, TCL, Xiaomi, Hisense gibi markalarla birlikte Google Chromecast, Amazon Fire TV ve Roku gibi cihazları destekliyor. Uygulamayı cihazınıza yükleyip ardından telefondaki talimatları uygulayarak ekranı TV’ye yansıtabilirsiniz.

iPhone Ekranını Televizyona Yansıtma

Telefonunuz bir iPhone ise telefonunuzu TV’ye kablosuz olarak bağlamak için bir uygulama kullanmanız gerekir. DLNA gibi ekran yansıtıcı uygulamalar, iPhone’unuzu kablosuz bir ağ üzerinden HD TV’lere, PC’lere ve oyun konsollarına bağlamanıza olanak tanır. App Store’da bulunan DLNA isimli uygulamayı şuradan indirerek telefonunuzun ekranını TV’ye yansıtabilirsiniz.

ApowerMirror ile Telefonu Televizyona Yansıtma

Hem Apple hem de Android cihazlarını destekleyen bir uygulama daha bulunuyor. ApowerMirror, telefonu televizyona yansıtma konusunda size epey yardımı dokunacak bir uygulamadır. iOS uygulama, iPhone’unuzla birlikte Mac cihazınızı da televizyon ekranına yansıtabiliyor. Android uygulama ise bir AUX kabloya gereksinim duymadan görüntüyle birlikte sesi de ekrana yansıtabiliyor. Sony, LG, Philips, Sharp, Hisense, Xiaomi MI, Toshiba gibi markaları destekleyen uygulama, ekran yansıtma esnasında kayıt da yapabiliyor. Yani yansıttığınız ekran görüntüsünü harici olarak kaydederek tekrar izleyebilirsiniz.

Oldukça kullanışlı olan ApowerMirror’ı Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

HDMI Kablosuyla ile Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma

Akıllı telefonundan TV’ye görüntü ve ses aktarmanın en güvenli yollarından biri HDMI kablosu kullanmaktır. Smart TV’nin arkasındaki giriş terminalinde HDMI sembolünü mutlaka göreceksiniz. TV, görüntü ve sesi aynı kaynaktan almak için buraya bağlayacağınız HDMI kablosunu kullanır. Sağlıklı iletim için HDMI 2.0 veya 2.1 standardına ihtiyacınız var. TV’nin HDMI bağlantısı olmasına rağmen, cep telefonunda yoktur. Bu nedenle, telefonunuzda bir bağlantı noktası oluşturmak için bir HDMI dönüştürücü satın almanız gerekir. Piyasada birçok ürün var ve fiyatları kalitelerine bağlı. Dönüştürücüyü satın alırken yalnızca uygun bir cep telefonu bağlantısına sahip bir adaptör almaya dikkat etmelisiniz.

HDMI kablosu sayesinde hem Android hem de iOS sürümlü telefonları televizyon ekranına yansıtabilirsiniz. Ayrıca bazı tabletlerde mini HDMI çıkışı bulunur. Bu tabletler için dönüştürücü olmadan doğrudan kablo bağlantısını kullanabilirsiniz. Mini HDMI çıkışı yoksa yine de yukarıda belirttiğimiz dönüştürücü yöntemini kullanabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken tek şey, kablonun cep telefonları ve akıllı TV’ler ile uyumlu olmasıdır.

USB Kablosu ile Telefon Ekranını Televizyona Yansıtma

Telefonunuzdaki ekranı USB kablosuyla televizyon ekranına yansıtabilirsiniz. Bu yöntem telefon ekranını TV’ye yansıtmaz, sadece depoya önceden kaydedilmiş dosyaları açmaya yarar. Bu nedenle telefonunuzda kayıtlı fotoğraf ve videoları TV’nizden açmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz en hızlı ve kolay yöntem bu. Görüntüleri USB üzerinden TV’ye aktarmak için şarj kablosunu kullanabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için akıllı TV’nin bir USB bağlantı noktası olmalıdır. Aynı zamanda TV ayarlarından USB seçeneğinin kaynak olarak seçilmesi de aktif olmalıdır. Bir USB bağlantı noktası varsa ancak kaynak olarak seçemiyorsanız bu işlem telefonu şarj etmekten öteye geçemez. Daha fazla bilgi için TV üreticisinin teknik destek servisine başvurabilirsiniz.

iPhone’u AirPlay ile Televizyon Ekranına Bağlama

iPhone (iOS) cihazlarındaki video akışı seçenekleri, Android telefonlardakine kıyasla çok daha kısıtlayıcıdır. Bunun için Apple ürünü AirPlay kullanmamız gerekiyor. Bu yöntemi kullanarak, görüntüleri veya cep telefonu ekranlarını doğrudan Apple TV ve AirPlay 2 uyumlu akıllı TV’lere yansıtabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için her iki cihazın da bir Wi-Fi ağına bağlı olması gerekir. Ardından videoyu girdikten sonra oynatma aracına basarak görüntüyü akıllı TV’ye yansıtabilirsiniz. Bu işlem sırasında TV ekranınızda AirPlay şifresi görünebilir. Sonrasında iPhone’un ekranında şifreyi girmeniz gerekir. Bu işlemi de hallettikten sonra sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Telefonunuzdaki görüntüyü veya sesi ekrana yansıtmak için Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth veya AirPlay arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz.