Amazon Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Amazon, e-ticaret alanında gün geçtikçe dünya genelinde baskın bir güç haline geldi. Siz de Amazon’dan herhangi bir şey satın almış veya Amazon’a ait bir hizmeti kullanmış olabilirsiniz. Biz de Amazon hesabınızı neden kapatmak isteyebileceğinize, kalıcı olarak nasıl silebileceğinize ve bunu yaptığınızda neler olacağına değindik.

Amazon Hesabınızı Neden Silmelisiniz?

Amazon hesabınızı kapatmanın nedenlerinden biri, kişisel verilerinizin ve gizliliğinizin kontrolünü geri almak olabilir. Farkında mısınız bilemeyiz fakat Amazon, kullanıcıların birçok bilgisine sahiptir. Kindle e-okuyucular, sesli kitaplar, müzik ve video hizmetleri dışında ev güvenlik cihazlarıyla Amazon, hayatınızın tüm yönleriyle ilgili ayrıntıları toplayabilir. Çevrimiçi özgürlüğünüzü önemsiyorsanız, şirketin bulut bilişim kolu olan Amazon Web Services‘in (AWS) edindiği kişisel bilgileriniz, sizi tedirgin etmiş olabilir. Sonuçta Amazon’un sizin hakkınızda bildiği bu geniş bilgi hazinesini silmenin tek yolu hesabınızı kapatmaktır.

Bunun dışında artık Amazon’u kullanmak yerine alternatif e-ticaret platformlarına geçiş yapmak için hesabınızı silmek istiyor olabilirsiniz.

Amazon Sipariş Geçmişi Silinebilir mi?

Amazon sipariş geçmişinizi maalesef silemezsiniz. Hesabınızı kapatsanız bile Amazon, yasal ve muhasebe amaçlarıyla satın alma işlemlerinizin kaydını tutmaya devam eder. Yapabileceğiniz en mantıklı şey, verdiğiniz siparişleri hesabınızı silmeden önce gizlemek. Bunu da profil isminizin altındaki Hesap ve Ayarlar > Siparişlerim dizinini takip ederek yapabilirsiniz.

Siparişlerinizin sol alt kısmında Siparişi arşivleyin yazılı bir kısım var. Amazon, 500 siparişinize kadar arşivleme imkanı tanıyor. Eğer sipariş sayınız 500’den fazla ise aralarından seçim yaparak 500 adede kadar siparişinizi arşivleyebilirsiniz.

Amazon Prime Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Hesabınızı kapatmak yerine Amazon kullanımınızı en aza indirmek için Amazon Prime aboneliğinizi iptal etmek isteyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Amazon hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ üstteki Hesaplar ve ListelerPrime Üyeliğim sıralamasını takip edin.
 • Üyeliği Yönet → Üyeliği Sonlandır ögesini seçin .
 • İptal ederseniz kaybedeceğiniz avantajlar gösterilecek. Her biri için Avantajlarımı (veya benzer bir seçeneği) İstemiyorum‘u seçin .
 • Son olarak da üyelik iptali sayfasındaki Üyeliği İptal Et ve Avantajları Sonlandır‘ı seçin.

Amazon Hesabınızı Sildiğinizde Ne Olur?

Amazon hesabınızı kalıcı olarak sildiğinizde olacak iki şeyi aklınızda bulundurun:

 • Amazon’un tüm küresel web sitelerine (amazon.com, amazon.com.tr vb.) erişiminizi kaybedersiniz.
 • Artık Amazon çevrimiçi içeriğinizi indiremez ve herhangi bir Amazon hizmetini kullanamazsınız.

Bu nedenle hesabınızı kapatmadan önce saklamak istediğiniz tüm faturaları, kişisel verileri ve diğer içerikleri indirmenizi öneririz. Bunları hesabınızdan tek tek indirebilir veya Verilerimi İste’ye giderek indirmek istediğiniz veri kategorisini seçebilirsiniz.

Hesabınızı kapattığınızda erişiminizi kaybedeceğiniz başlıca ürünler ve hizmetler şunlardır:

 • İncelemeleriniz, iadeleriniz ve siparişler için geri ödemeleriniz dahil olmak üzere müşteri profiliniz,
 • Amazon Prime üyeliğiniz,
 • Amazon hediye kartlarınız,
 • Amazon Fotoğrafları, Amazon Drive, Prime Video, Amazon Müzik, Audible, Kindle, Amazon Appstore dahil olmak üzere tüm dijital içerikleriniz,
 • Alexa özellikli cihazlarda bulunan Alexa hizmetleri,
 • AWS hesabınız ve içerdiği tüm kaynaklar

Kapatılan Amazon Hesabını Yeniden Açabilir misiniz?

Amazon hesabınızı kapattıktan sonra tekrar açamazsınız. Amazon hizmetlerini tekrar kullanmak isterseniz, yeni oturum açma kimlik bilgileriyle yeni bir hesap oluşturmanız gerekir.

Amazon Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Amazon hesabını kalıcı olarak silmek isteyen kullanıcılar, bunu nasıl yapabileceklerini görememiş olabilirler. Açıkçası Amazon’un bu işlemin kolaylıkla yapılmasının önüne geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Yapmanız gereken tek şey, Amazon hesabınıza giriş yaptıktan sonra şuradaki hesap silme bağlantısına tıklamak.

Burada hesabınızı kapattığınızda neler olacağına dair bilgilere (ki yukarıda açıklamıştık) ulaşacaksınız. En aşağıya geldiğinizde bir neden seçmeniz istenecek.

Nedeninizi seçtikten sonra Evet, kalıcı olarak Amazon Hesabımı … yazılı kısmın yanındaki kutucuğa tik atın. Son olarak da Hesabımı Kapatın yazılı bağlantının üzerine dokunun.

Hesabımı Kapatın’ı seçtikten sonra Amazon size bir onay e-postası veya kısa mesaj gönderecek. Sonrasında Amazon’un hesabınızı kalıcı olarak kapatmasını istediğinizi onaylayarak yanıt vermek için beş gününüz olacak. Bu süre içerisinde yapacağınız onaylama işlemiyle birlikte Amazon hesabınızı da silmiş olacaksınız.