Android Cihazlarda WiFi Şifresi Nasıl Öğrenilir?

Android-TelefonlardaWi-Fi-Şifre-Öğrenme

Android telefonunuzdaki kayıtlı bir WiFi şifresini öğrenmek isteyebilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Yalnız bunların sadece geçmişte kullandığınız WiFi ağlarının şifreleri görmenizi sağlayacağını unutmayın.

Android Telefonlarda WiFi Şifresi Öğrenme

Android 10’dan itibaren artık telefonlarınız rootlu olmadan kayıtlı WiFi şifrelerini görebilirsiniz. Bu işlemi Pixel telefonda Android 11 sürümden faydalanarak göstereceğiz. Fakat işlem, telefonunuza ve Android sürümünüze bağlı olarak burada gösterdiğimizden farklı görünebilir.

Android 10 ve sonraki sürümlerde bir WiFi şifresini görebilmek için önce Ayarlar’ı açıp ardından Ağ ve İnternet’e gidin . Android 10 – 11’de WiFi’ye dokunun. Yalnız Android 12’de interneti seçmeniz gerekecek.

Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde listenin en başında mevcut WiFi ağınızı göreceksiniz. Ağ seçeneklerini görüntüleme seçeneğine dokunun. Eğer doğru bir WiFi ağına bağlı değilseniz, listeden başka bir tane seçin. Ya da sayfanın altında bulunan kayıtlı WiFi ağ girişini kontrol edin.

Android-Telefonda-Wi-Fi-Şifre-Öğrenme

Sonra Wi-Fi ağının genel bakış sayfadaki Paylaş yazısına dokunun. Devam etmek için yüzünüzü ya da parmak izinizi onaylamanız uya da PIN kodunuzu girmeniz gerekir. Bunu gerçekleştirdiğinizde Wi-Fi şifresinin QR kodunun altında olduğunu göreceksiniz.

Bu işlemler, bağlı olduğunuz Wi-Fi şifresini öğrenmenizi sağlayacak. Karşınıza çıkan QR kodu, WiFi şifresini doğrudan yazmanıza gerek kalmadan ağa kolayca bağlanmanızı sağlar. Bu sayede WiFi şifresini gizleyerek güvenliğinizi de arttırmış olursunuz.

Eğer Wi-Fi şifresini başka bir kişiyle paylaşacaksanız, WiFi ağları listesinin altında bulunan ‘Ağ Ekle’nin yanındaki QR koda dokunun. Eğer şifreyi paylaşacağınız kişinin iPhone’u varsa, yerleşik kamerasını açarak QR kodu taramasını sağlayın. Sonra da ağa katılması için komut istemine dokunun. Keza aynı işlem Android telefonlar için de geçerli.

Instabridge Uygulaması ile WiFi Şifre Görüntüleme

Android cihazınızda Instabridge uygulamasını kullanarak WiFi şifresini görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Şuradaki bağlantıdan Instabridge uygulamasını telefonunuza indirin.
 • Bir hesap oluşturarak uygulamaya giriş yapın.
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra mevcut WiFi ağlarının yer aldığı bir harita göreceksiniz.
 • Herhangi bir ağı seçtikten sonra şifreyi göster seçeneğine dokunun.

Şifreyi öğrendikten sonra WiFi ağına rahatlıkla bağlanabilirsiniz.

Android 9 ve Önceki Sürümlerde WiFi Şifresi Öğrenme

Öncelikle şunu belirtelim; Android 9 ve önceki sürümlerde WiFi şifresini öğrenmek için cihazınızın rootlu olması gerekiyor. Bunun sebebi ie kayıtlı ağlar için WiFi kimlik bilgilerini içeren dosyanın korunuyor olması.

Cihazınızın rootlu olması gerektiğine göre Google Play Store’da bunu kolaylıkla sağlayacak bir uygulama önerebiliriz. WiFi Password Viewer isimli bu uygulama yalnızca rootlu cihazlarda çalışmaktadır.

Samsung Telefonlarda WiFi Şifresi Öğrenme

Samsung telefonlarda WiFi şifresi öğrenmek için bazı talimatları yerine getirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki talimatların Android 10 ve üzeri sürümlerde geçerli olduğunu unutmayın. Bunların ne olduğuna sırasıyla bakacak olursak:

 • Telefonunuzun Ayarlar menüsünde bulunan Bağlantılar alt menüsünü açın.
 • Buradan WiFi alt menüsüne dokunun.
 • Mevcut ağ için dişli simgesine dokunun.
 • Şimdi QR kodu‘na dokunun.
 • Galerinize kaydetmek için “Resim olarak kaydet” seçeneğini seçin.
 • Kaydettiğiniz resmi Google Fotoğraflar‘da açın.
 • Şimdi Google Fotoğraflar’daki Lens simgesine dokunun.
 • Gerekirse kırpmayı QR kodunun çevresinin ötesine genişletin.
 • Sonuçlarda düz metin olarak WiFi şifresini görüyor olmalısınız.

Huawei Telefonlarda WiFi Şifresi Öğrenme

Bir Huawei telefonda WiFi şifresini öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Huawei telefonunuzdan “Ayarlar” uygulamasına gidin.
 • Ekranı aşağı kaydırın ve “WiFi” seçeneğini seçin.
 • Şifresini öğrenmek istediğiniz WiFi ağını bulup üzerine dokunun.
 • Şimdi “Paylaş” seçeneğine dokunun.
 • WiFi ağı için şifreyi girmeniz istenecek.
 • Daha önce ağa bağlandıysanız, sonraki ekranda şifreyi göreceksiniz.

Android Tabletlerde WiFi Şifresi Öğrenme

Android tabletlerde WiFi şifresi öğrenmenin birkaç yolu bulunmaktadır.

Ayarlar Uygulamasını Kullanın

Her Android tablette bir Ayarlar uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulama üzerinden WiFi şifresini öğrenmek için şu adımları izleyin:

 • Android tabletinizden Ayarlar uygulamasını açın.
 • AAğ ve internet‘e dokunun.
 • Önce WiFi’ye, ardından şifresini öğrenmek istediğiniz istediğiniz WiFi ağının adına dokunun.
 • Paylaş düğmesine dokunun.
 • Ekranda bir istek görürseniz, kilidinizi açmak için PIN kodunuzu veya şifrenizi girin.
 • WiFi şifresi görüntülenecektir.

WiFi Şifre Kurtarma Uygulaması Kullanın

Google Play Store’da pek çok WiFi şifre kurtarma uygulaması mevcuttur. Bu uygulamalardan en güvenilir olanını cihazınıza yükleyerek kaydedilmiş tüm WiFi şifrelerini görebilirsiniz.

WiFi Şifresi Başka Cihazda Nasıl Öğrenilir?

Bu işlemi normalde masaüstü bilgisayarlarda birçok kez uygulamışsınızdır. Aynısını Android telefonunuzda neden uygulayamayasınız ki?

Öncelikle telefonunuzun tarayıcısını açıp adres barına 192.168.1.1 (ender zamanlarda 192.168.1.2 olarak da geçebilir) yazın. Ardından hem kullanıcı hem de şifre kısmına admin yazın. Muhtemelen her ikisi için de admin geçerli olacaktır.

Android-Root-Wi-Fi-Şifre-Öğrenme

Sonra karşınıza Kablosuz Ayarlar seçeneği çıkacak. Yönlendiricinize göre bu isim farklı olabilir. Bu sayfada Kablosuz Güvenlik yazan seçeneğe dokunun. Ardından burada Güvenlik Anahtarı yazılı bir seçenek daha görmelisiniz. Burada WiFi şifrenizi göreceksiniz.

WiFi Şifrenizi Öğrenmeniz İçin Gereken Zamanlar

Şunu kabul etmemiz gerekiyor ki internet erişimine her zaman ihtiyacımız var. Bir Android cihazda kritik bir para transfer için banka hesabınıza erişmek isteseniz ya da bir iOS cihazında sosyal medyada arkadaşlarınıza konuşmak isteseniz bile, bağlı ağınıza erişmek, en temel çevrimiçi görevleri bile gerçekleştirmek için hayati önem taşır. İnternete güvenli bir şekilde erişebilmek içinse güçlü bir şifre gereklidir. Ancak ortalama bir modem için varsayılan şifrelerin hatırlanması genellikle imkansızdır, bu da önemli zamanlarda WiFi’ye giriş yapmayı zorlaştırır.

Android cihazınızda WiFi şifrenizi bulma işlemi aslında çok da zor değil. Eğer doğru adımları biliyorsanız, modeminizin altına bakmak veya odanın diğer tarafındaki arkadaşınıza rastgele harf, rakam ve özel karakterler bağırmak zorunda değilsiniz. Şifrenizi açan basit bir QR kodu sayesinde tüm bu karmaşayı olmadan cihazınızda görebilirsiniz.

Ev için bir Wi-Fi bağlantısı kurduğunuzda, şifreyi bulmak kolaydır. Muhtemelen karmaşık şifre, modeminizin altına veya arkasına yapıştırılmıştır ve buna kolayca erişebilirsiniz. Modemi kutusundan yeni çıkardıysanız, karmaşık olsa da şifreyi kolayca görebilirsiniz. Veya bu şifreyi tam da bu durumu önlemek için anlamlı veya hatırlaması daha kolay bir şifre olacak şekilde değiştirmişsinizdir.

Bu durumda, gelecek zamanlarda WiFi’ye bağlanmanız gerektiğinde modemdeki şifreye bakma ihtiyacınız olmayacak. Çünkü belirlediğiniz şifre zihninizin derinliklerinde yer edinecektir.