Android Telefonlarda Engellenen Numara Nasıl Kaldırılır?

Bir telefon numarasını engellemek, telefonun diğer tarafındaki kişinin sizinle iletişime geçmesini engellemenin en temel yoludur. Bu işlem, dolandırıcıları, tele pazarlamacılarını ve istenmeyen diğer aramaları engellemek için kullanışlı bir yöntemdir.

Birini yanlışlıkla engellediyseniz veya bilerek engellediğiniz bir bağlantıyı geri almak isterseniz, engeli kolayca kaldırabilirsiniz. Bu rehber, Google Pixel telefonları ve diğer Android telefonlardaki engellenen kişilerin telefon numarasını nasıl kaldıracağınızı göstermektedir.

Telefon Uygulamasından Kişi Engellemeyi Kaldırma

Telefon uygulaması, çoğu Android telefonun varsayılan arama yapma uygulamasıdır. Eğer telefonunuz için ayrı bir arama yapma uygulamanız varsa, Google’ın telefon uygulamasını indirebilir ve çoğu Android telefonunda varsayılan hale getirebilirsiniz. Bu uygulama, Android telefonunuzda engellediğiniz numaraların listesini hızlıca görüntülemenizi ve Son Arayanlar ekranından aramaları engellemenizi ve engellemeyi kaldırmanızı sağlar. Aşağıda Son Arayanlar ekranından bir numaranın engelini nasıl kaldıracağınızı göreceksiniz:

 • Ana ekranınızdan veya uygulamalar arasından Telefon uygulamasını açın.
 • Ayarlar menüsünü açmak için Daha fazla (üç nokta) simgesine dokunun.
 • Seçeneklerden Ayarlar‘a dokunun.
 • Engellenen numaralar seçeneğine gidin.
 • Kaldırmak istediğiniz numaranın yanındaki kırmızı çizgiye dokunun.

Kişiler Uygulamasından Kişi Engelini Kaldırma

Google’ın Kişiler uygulaması da çoğu Android telefonla birlikte gelmektedir. Bu uygulama, çoğu Android telefonunda Play Store’dan indirilebilir. Hem kaydedilmiş hem de size yakın zamanda arama yapmamış bilinmeyen numaraları engellemenize olanak tanır. Ancak tüm kişileri görüntülemenizi ve engellemeyi kaldırmanızı da sağlar. Kullanmak için şu adımları takip edin:

 • Google Kişiler uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ alt köşesindeki Düzelt ve yönet sekmesine geçin.
 • Diğer araçlar bölümünde Engellenen numaralar‘ı seçin.
 • Engellemeyi kaldırmak için bir numaranın yanındaki kırmızı çizgiye dokunun.

Mesajlar Uygulamasından Kişi Engelini Kaldırma

Mesajları göndermek istediğiniz numaraları engelleyebildiğiniz gibin onların engelini de kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için yapılmazı gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Google Mesajlar uygulamasını açın.
 • Daha fazla seçenekleri (üç nokta) simgesine dokunun.
 • Seçeneklerden Spam ve engellenenler’i seçin.
 • Engellemeyi kaldırmak istediğiniz iletiyi (ve göndereni) seçin.
 • Ekranın sağ üst köşesindeki açılır iletişim kutusundan Engellemeyi kaldır‘ı seçin.

Engellenen iletiler ekranı, daha önce size mesaj gönderen ve Mesajlar uygulaması aracılığıyla engellenen kişileri gösterir. Telefon veya Kişiler uygulaması aracılığıyla engellenen tüm kişileri görüntülemek için Spam ve engellenen sayfasındaki üç nokta simgesine dokunun ve Engellenen kişileri seçin.

Bir Kişiyi Silmek Engeli Kaldırır mı?

Diyelim ki bir arkadaşınızın veya iş arkadaşınızın iletişimini bir nedenle engellediniz ve daha sonra onun numarasını kişiler listenizden tamamen sildiniz. Bu durumda ne olur? Telefonunuz numarayı otomatik olarak engeli kaldırır mı yoksa engelli numara kalır mı?

Android’de (ve hatta iOS’ta) bir kişiyi silmek, onu engel listesinden kaldırmaz. Bunun yerine telefon numarası isimsiz olarak engel listesinde kalır. Numarayı engellemek için önceki bölümlerdeki adımları izlemeniz gerekecektir.

Başkasının Telefonundan Kendinizi Engeli Kaldırabilir misiniz?

Eğer birisinin sizin iletişiminizi telefonunda engellediğine dair onayınız varsa, cihazlarınızın herhangi birini kullanarak uzaktan kendinizi engeli kaldırmanız mümkün değildir. Numaranızı engelinin kaldırılması için ya kişinin telefonuna fiziksel erişiminiz olması gerekir ya da durumu konuşarak çözmeniz ve kişinin engellemeyi geri almasını sağlamanız gerekmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
WiFi Geçerli Bir IP Yapılandırmasına Sahip Değil Sorunu Nasıl Çözülür?