Android Telefonlarda Bir Uygulamanın İnternet Erişimi Nasıl Kesilir?

Bazı Android uygulamaları, telefonunuzdaki diğer uygulamalara nazaran interneti çok sık kullanabiliyor. WiFi yerine mobil internet kullandığınız zamanlarda fazla veri tüketmeleri ve çok fazla pil kullanmaları nedeniyle Android’deki belirli uygulamalar için mobil interneti, WiFi erişimini veya her ikisinin nasıl kapatılacağınızı bilmek isteyebilirsiniz.

Belki çevrimdışı kullanmayı tercih ettiğiniz başka uygulamalarınız da olabilir. Lafı çok fazla uzatmadan Android akıllı telefonda internet erişimini nasıl kesebileceğinizi aşağıda bulacaksınız.

NOT: Bazı akıllı telefonlar, yerleşik araçları kullanarak bu düzeyde bir kontrole hala izin verse de pek çok marka (Samsung gibi), her uygulama için ayrı ayrı internet erişimini kısıtlama özelliğini kaldırmış durumda. Makalenin ilk bölümüde yerleşik araçları ele aldık. İkinci kısımda ise aynı şeyi yapan güvenli ve basit üçüncü taraf bir alternatiften bahsettik. Eğer bir Samsung akıllı telefonunuz varsa, direkt olarak ikinci yönteme geçebilirsiniz.

Android Telefonlarda Uygulamanın WiFi ve Mobil İnternet Erişimini Kesmek

Android 11’den itibaren çoğu akıllı telefon üreticisi, uygulamaların internet erişiminin ayrı ayrı kontrol edilmesini sağlayan seçeneği kaldırmış durumdalar. Hala bu işleve sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız, her markanın Android kullanıcı arayüzü farklı görünebileceği için bu bölümdeki bazı isimler farklı olabilir.

Ağ Erişimi ile Android Telefonlarda Uygulamanın İnternet Erişimini Kesmek

Android telefonlarda bir uygulamanın internet erişimini kesmek için ilk olarak Ayarlar‘ı açıp mobil internete gidin. Ardından buradan Veri kullanımı yazılı seçeneğin üzerine dokunun.

Bir sonraki işlem olarak Ağ erişimi üzerine dokunun. Burada cihazınızda yüklü olan uygulamalarınızın bir listesini, hangilerinin mobil internete ve WiFi’ye erişimi için onay verdiklerinizi göreceksiniz. Bir uygulamanın internete erişimini kesmek için adının yanında yer alan iki kutucuğun işaretini kaldırın. Belirli uygulamalar için yalnızca mobil interneti kapatmak için yalnızca mobil internet kutucuğunun işaretini kaldırıp WiFi’yi işaretli olacak şekilde bırakın.

Android size varsayılan olarak sadece yüklediğiniz uygulamaların listesini gösterecektir. Listenin sistem uygulamalarını içermesini istiyorsanız, ekranın sağ üst köşesinde bulunan menüye dokunup buradan Sistem işlemlerini göster‘i seçin. Buradan sistem uygulamaları için de internet erişimini kesebilirsiniz. Google’ın fikri olan bu yöntem, sistem uygulamalarınızın WiFi’ye bağlı olduğu sırada internete bağlanmasını sağlayan bir kısıtlama türüdür.

Android telefonunuzda belirli uygulamaların internete erişimini kesmeyi tamamladıktan sonra Ayarlar‘ı kapatın. İnternete erişimini kestiğiniz bir Android uygulamasını açtığınızda karşınıza bir bildirim çıkacak. Buradan kısıtlamayı kaldırmanızı sağlayacak Kaldır seçeneğine dokunmayın. İptal yazılı kısma dokunarak uygulamanın internet erişiminin kapalı kalmasını sürdürebilirsiniz.

Uygulamalar Bölümü ile Android Telefonlarda Uygulamanın İnternet Erişimini Kesmek

Mobil internetinizle ilgili ayarlarınızda Ağ erişimi gibi bir kısım görmüyorsanız, her uygulama için ayarları elle değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu işlem biraz daha fazla zamanınızı alacak fakat işinizi görecektir.

Öncelikle işe Android telefonunuzun Ayarlar‘ına erişerek başlayın. Sonrasında Uygulamalar‘a gidin ve bir sonraki ekranda karşınıza çıkacak Uygulamalar‘ın üzerine dokunun. Buradan internete erişimini kesmek istediğiniz uygulamayı bulup üzerine dokunun. Bir sonraki ekranda Veri kullanımı isminde olması gereken bir ayar bulun.

Bu pencerede seçtiğiniz uygulamanın belirli bir süre boyunca ne kadar internet harcadığını göreceksiniz. Grafiğin alt kısmında ağ erişim izinlerini içeren bir bölüm yer alıyor. Hangi kısıtlamaları uygulamak istediğinize bağlı olarak mobil internet veya WiFi’ın yanındaki anahtarları değiştirmeniz yeterli olacaktır. Yalnız WiFi anahtarının tüm uygulamalarda kullanılabilir olmadığını, bunun için yerleşik araçların kullanılması gerektiğini unutmayın.

Veri kullanımı bölümünde mobil internet ve WiFi anahtarlarını görmüyorsanız, bunun sebebi akıllı telefonunuzun yerel uygulamaların internet erişimini tek tek kesme yeteneğinin olmamasıdır. Eğer durum buysa telaş yapmayıp bir sonraki yönteme göz atabilirsiniz.

NetGuard ile Android Telefonlarda Uygulamanın İnternet Erişimini Kesmek

Samsung, Google veya Android 12 sürümüne sahip başka bir akıllı telefon markası tarafından üretilen telefon kullanıyorsanız, bazı ayarlara erişiminiz olmayabilir. Böyle bir durumda geriye kalan tek seçenek NetGuard gibi yapmak istediklerinizi gerçekleştirecek bir uygulama kullanmak kalıyor.

Öncelikle uygulamayı şuradaki bağlantıdan Android akıllı telefonunuza yükleyin. Kurulumu gerçekleştirdikten sonra NetGuard’ı başlatın. Üst kısımda yer alan anahtarı etkinleştirmediğiniz sürece uygulamanın hiçbir şey yapamayacağını unutmayın. Sonrasında karşınıza bazı pop-up’lar çıkacak. Anahtarı çevirdiğiniz andan itibaren NetGuard, seçtiğiniz uygulamaların internet erişimini kesmek ve internet trafiğini filtrelemek için VPN’den faydalandığını iletecek. Uygulamanın en dikkat çeken özelliği, benzer uygulamalar gibi internet trafiğinizi uzakta bulunan bir sunucuya göndermemesidir.

NetGuard, ağ trafiğini izleyip bir VPN bağlantısı kurmak için sizden izin isteyecek. Bunu hallettikten sonra tekrar Tamam seçeneğine dokunun. Uygulama sonrasında NetGuard’ın arka planda çalışmasını durdurmak için Android pil optimizasyonlarını devre dışı bırakmanızı önerecek. Ayarlar uygulamasının ilgili bölümüne geçiş yapmak için bir kez daha Tamam‘a dokunun.

Şimdi Pil optimizasyonu ekranında Tüm uygulamalar yazılı kısmı seçip listeden NetGuard‘ı bulun. Gerekli ayarlara erişebilmek için üzerine dokunun. Optimize etme‘yi seçip son olarak Bitti‘ye dokunun. Böylelikle uygulamalarda internet erişimi kesmesi için NetGuard’ı arka planda süresiz olarak çalıştırmış olacaksınız.

Son olarak NetGuard uygulamasına geri dönün. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, mobil internet veya WiFi erişimini kesmek reddetmek için listedeki uygulamanın yanındaki simgeye dokunmak. Bunu yaptığınızda simgelerin yeşilden turuncu rengine döndüğünü göreceksiniz. Bu görüntü, uygulamaların internete erişimini kestiğiniz anlamına gelecek.

Bir Uygulamanın İnterneti Neden Kesilmeli?

Android cihazınızda uygulamaların internete veya kablosuz ağa erişimini engellemek, telefonunuzun pil ömrünü korumaktan daha fazlasını yapmaktadır. Bunun dışında sizin de ilginizi çekecek bazı nedenler bulunuyor. Şimdi bunlara bir bakalım.

Mobil internet kaybını önleme

Hangi uygulamaların internete erişebileceğini düzenleyemediğinizde, beklenmedik miktarda mobil veri kaybedebilirsiniz.

Bazı uygulamalar uyarı vermeden büyük miktarda veri tüketerek aylık internet hakkınızı aşmanıza neden olabilir.

Önemli bilgileri koruma

Belirli uygulamaların internete erişimini engellemek, önemli bilgilerinizi güvence altına almanıza yardımcı olabilir. Şifreler, banka bilgileri ve diğer kişisel veriler her zaman gizli tutulmalıdır.

Hangi uygulamaların cihazınıza erişebileceğini kontrol ederek, özel bilgilerinize yetkisiz erişimleri önleyebilirsiniz.

Reklamların görünmesini engelleme

Birçok uygulama gelir elde etmek için reklamlardan yararlanır, ancak bazen bu reklamlar rahatsız edici boyutlarda, hatta kötü niyetli olabilir.

Belirli uygulamalara ağ erişimini veya wifi erişimini engelleyerek, reklamların görünmesini tamamen engelleyebilir. Bu da daha akıcı ve keyifli bir kullanıcı deneyimi yaşamanızı sağlar.

İş yerinde odaklanmayı ve üretkenliği koruma

Yukardaki maddelere ek olarak belirli uygulamaların internet erişimini kesmek, çalışma saatlerinizdede odaklanmanızı ve üretkenliğinizi arttırabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir uygulamanın internete erişimini engellemek, işlevselliğini etkiler mi?

Bazı uygulamaların düzgün çalışması için internet erişimi gerektirdiğinden, bir uygulamanın internete erişiminin engellenmesi, işlevselliğini etkileyebilir. Ancak mobil veri kullanmasını engellediyseniz, uygulamayı çevrimdışı olarak veya WiFi’ye bağlıyken kullanmaya devam edebilirsiniz.

İnternete erişimini kestiğim Android uygulamasına interneti tekrar nasıl bağlarım?

Telefonunuzdan “Ayarlar”a, ardından “Uygulamalar ve bildirimler”e gidip istediğiniz uygulamayı seçerek “Mobil veri” veya “Wi-Fi” seçeneğini açarak bir uygulamanın internete erişme engelini kaldırabilirsiniz.

Bir uygulamanın Android’de internete erişimini kesmek, bildirim göndermesini veya almasını engeller mi?

Bir uygulamanın internete erişimini kesmek, uygulamanın bildirim almak için internet bağlantısına bağlı olması durumunda bildirim göndermesini veya almasını engelleyebilir. Ancak bazı uygulamalar, mobil veri engellenmiş olsa bile WiFi bağlantısı üzerinden bildirim gönderip alabilir.