App Store Satın Alma Geçmişi Nasıl Silinir?

iPhone’da satın alınan uygulamalar, App Store’da bulunan iCloud hesabı üzerinden yedeklenebilirler. Kullanılmayan bazı uygulamaları kaldırsanız dahi bunlar satın alma geçmişinizde hala görünebilir. Peki App Store’da satın alma geçmişini nasıl silebileceğinizi biliyor musunuz?

Aşağıda, iPhone’da uygulama satın alma geçmişini silmenin veya gizlemenin 2 basit yöntemini göreceksiniz.

App Store Satın Alma Geçmişini Neden Silmelisiniz?

iPhone’unuzdaki satın alma geçmişinizi silmek, cihazınızın depolama alanını boşaltmanın yollarından birisidir.

Uygulamaları, müzikleri, filmleri veya kitapları indirdiğiniz veya satın aldığınızda, bunlar iPhone’unuzda yer kaplar. Zamanla bunlar birikebilir ve telefonunuzun yavaşlamasına veya depolama alanının tükenmesine neden olabilir. Satın alma geçmişinizi silerek, alanı boşaltabilir ve iPhone’unuzun sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Satın alma geçmişinizi silmenin başka bir nedeni ise gizlilik endişeleridir. Satın alma geçmişiniz, ilgi ve alışkanlıklarınız hakkında birçok bilgiyi açığa çıkarabilir. Bu da bazı kullanıcılar için endişe kaynağı olabilir. Satın alma geçmişinizi silerek kişisel bilgilerinizi gizli ve güvende tutabilirsiniz.

Ayrıca satın alma geçmişinizi silmek, iPhone’unuzu başkalarıyla paylaşıyorsanız faydalı olabilir. Telefonunuzu kullanan aile üyeleriniz veya arkadaşlarınız varsa, satın alma geçmişinizi görebilirler. Dolayısıyla satın alım geçmişinizi silerek alışverişlerinizi özel tutabilir ve olası garip durumları önleyebilirsiniz.

Genel olarak iPhone’unuzdaki satın alma geçmişinizi silmek, depolama alanı boşaltmanın, gizliliğinizi korumanın ve alışverişlerinizi gizli tutmanın bir yolu olabilir.

Aşağıdaki adımları takip ederek satın alma geçmişinizi silebilir ve daha hızlı, güvenli ve özel bir iPhone deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz.

App Store Satın Alma Geçmişi Silme Yöntemleri

App Store Satın Alma Geçmişi Gizleme

İlk olarak, iPhone’da uygulama satın alma geçmişini silmenin en kolay yolunu göstermek istiyoruz. Burada satın alma geçmişini iOS cihazınızdan kaldırmak için bir gizleme çözümünden bahsedeceğiz. App Store’da doğrudan uygulama geçmişini gizleyebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

  • Adım 1: iPhone’unuzdan App Store uygulamasını açın.
  • Adım 2: Sağ üst köşede bulunan avatarınıza dokunun ve App Store hesabınıza girmek için seçin.
  • Adım 3: Hesap arayüzüne ulaştığınızda Satın Alınanlar seçeneğini bulun ve üzerine dokunun.
  • Adım 4: Satın aldığınız tüm uygulamalar Hepsi sekmesi altında net bir şekilde görüntülenecektir. Silmek istediğiniz uygulamayı bulun ve ekranın sağından sola doğru parmağınızı kaydırın. Burada bir Gizle seçeneği belirecektir. Uygulama geçmişini silmek için ona dokunun.

iTunes ile App Store Uygulama Satın Alma Geçmişi Silme

iPhone’da uygulama satın alma geçmişini silmek için iTunes’a da başvurabilirsiniz. İlk yönteme benzer şekilde iTunes da iOS kullanıcılarına iPhone üzerinden satın alma uygulama geçmişinizi gizleme çözümü sağlamaktadır. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar:

  • Adım 1: Bilgisayarınızdaki en son sürümüyle iTunes’u açın ve USB kablosu ile iPhone’unuzu bağlayın. İlk bağlantı için iPhone ekranında Bu bilgisayara güven deyin. Ardından bağlantı için bilgisayarınıza yetki vermeniz gerekebilir. Bağlantıyı gerçekleştirmek için talimatları takip edin.
  • Adım 2: Ana iTunes Store penceresine girmek için App Store‘a tıklayın. Hesabınıza tıklayın ve ardından açılır listeden Satın Alınanlar‘ı seçin.
  • Adım 3: Uygulamayı bulun ve ardından iPhone’unuzdan uygulama geçmişini silmek için adımları izleyin.

App Store Geçmişi Hakkında Daha Fazla Bilgi Öğrenme

Uygulama geçmişini bulmak bazen karmaşık olabilir, çünkü bu “Geçmiş” olarak değil, “Satın Alınanlar” olarak etiketlenmiştir. App Store geçmişi hakkında daha fazla bilgi bulabileceğiniz başka bir yer daha vardır. Ancak bu bölümde uygulamaları kaldıramaz veya gizleyemezsiniz, sadece mevcut bilgilere bakabilirsiniz.

Bunu yapmak için App Store ana sayfasına gelip sağ üst köşede bulunan profil fotoğrafınıza dokunun. Ardından tam adınıza ve simge alanınıza tıklayın. Yeni menüye geldiğinizde ekranı aşağı kaydırın ve “Satın Alma Geçmişi” sekmesini bulun. Bir kez dokunarak satın aldığınız tüm uygulamaları içeren yeni menüyü açın (ücretsiz olsalar bile).

Burası, App Store geçmişini silme yeteneğine sahip olmadığınız, sadece faturalama ve satın almaları görüntüleyebildiğiniz bir alandır. Belirli bir uygulamayı bulmaya veya belirli bir uygulamaya ne kadar harcadığınızı öğrenmeye çalışıyorsanız, bu yöntem faydalı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone’da bir uygulamayı gizlediğinizde ne olur?

iPhone’unuzda bir uygulamayı gizlediğinizde, App Store’daki satın alma listesinde artık görünmez. Ayrıca Apple Aile Paylaşımı kullanıyorsanız, gizlenen uygulama aile üyelerinin satın almalarında da görünmeyecektir. Bununla birlikte gizlenen bu uygulamaları indirmek mümkün olmayacaktır. Bu uygulamalar iPhone’unuzdan silinmezler, üstelik satın alma geçmişinizde hala görünecektir.

iPhone’da satın alma geçmişindeki bir uygulamanın gizliliğini nasıl kaldırabilirim?

Gizlenen uygulamalarınızı Gizlenen Satın Alınanlar bölümünden kontrol edebilirsiniz. Oraya giderek Yönet seçeneğini seçebilir ve bu uygulamaların tekrar görünmesini sağlamak için Gizlemeyi Kaldır seçeneğini seçebilirsiniz.

iPhone’da uygulama indirme geçmişini nasıl bulabilirim?

Yukarıda belirtildiği üzere App Store‘dan indirilen ve yüklenen tüm uygulamalar Apple hesabınıza yedeklenir. Uygulama İndirilenler geçmişinizi kontrol etmek için App Store’a gidip avatarınıza dokunarak Satın Almalar seçeneğini seçebilirsiniz.