Apple Kimliği Geçerli Değil veya Desteklenmiyor Hatasının Çözümü

Eğer ‘Apple Kimliği geçerli değil veya desteklenmiyor’ şeklinde bir mesaj alıyorsanız, bununla ilgili çözüm için yapabileceğiniz birkaç şey bulunmaktadır. Bu mesaj, özellikle cihazınız düzgün çalışıyorken böyle bir mesaj aldığınızda oldukça sinir bozucu olabilir. Bu mesajın alınma sebebi, kullanıcıların bu mesajı almasına yol açabilecek birkaç neden olabilir. Ancak kullanıcılar için gerçekten önemli olan, neden bu mesajı gördükleridir.

Bu makale ile bu mesajı neden alabileceğinizi ve aynı zamanda çözüm yolları hakkında bazı çözümleri öğreneceksiniz. Bu sürecin ne kadar sıkıntılı olabileceği, sorunun sizin Apple Kimliğinizden mi kaynaklandığına bağlı olacaktır. Eğer cihazı başka bir kişiden veya Apple yetkili satıcısı olmayan birinden satın aldıysanız, yalnızca Apple Destek ile iletişime geçerek çözülebilecek bazı sorunlar olabilir. Daha fazlasını öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

‘Apple Kimliği Geçerli Değil veya Desteklenmiyor’ Hatası Neden Olur?

Bu hatayı görüyorsanız, girdiğiniz verilerin yanlış demektir. Kullanıcı adınızı veya şifrenizi yanlışlıkla girmiş olabilir veya Apple, hesabınızın kimlik bilgilerini tanımlayamadığı bir durum olabilir. Bu durum için bir çözüm, iCloud web sitesini kullanarak doğru Apple Kimliğini ve şifresini kurtarmanız olacaktır.

Normalde bir kullanıcı cihaza ilk kez giriş yaptığında Apple Kimliğini girmesi yeterlidir. Ancak cihazınız, Apple Kimliği ve şifrenizi tekrar isteyebilir. Eğer yanlış Apple Kimliği/şifresi girerseniz veya cihazı birinden satın aldıysanız ve onların Apple Kimliğinden çıkış yapmayı unuttuysanız, işte o zaman sorunlar başlar. Ancak bununla başa çıkabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır.

‘Apple Kimliği Geçerli Değil veya Desteklenmiyor’ Hatası Nasıl Düzeltilir?

iCloud’u Kontrol Edin

Eğer “Apple Kimliği geçerli değil veya desteklenmiyor” mesajını alıyorsanız, ilk yapmanız gereken şey bilgilerinizi tekrar kontrol etmektir. iCloud’a giriş yapmanın birçok yolu olsa da kendi bilgilerinizi kontrol etmek için en hızlı yolun iCloud web sitesini kullanmak olduğunu düşünüyoruz.

Apple Kimliğinizi ve şifrenizi kurtarmak için iCloud web sitesini kullanabilirsiniz.

  • Öncelikle iCloud.com adresine gidin.
  • Giriş yapın.
  • Apple Kimliğinizi veya şifrenizi unuttuysanız “Apple Kimliğimi veya Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklayın.
  • Yeni bir sayfa açılacak ve sizden Apple Kimliğiniz istenecektir. Eğer Apple Kimliğinizi hatırlamanız gerekiyorsa, Kimliğinizi gireceğiniz alanın altında bulunan “Bunu bul” seçeneğine tıklayın.
  • Bunu bul” seçeneğine tıkladığınızda, Apple Kimliğinizle ilişkilendirilmiş ilk ve soyadınızı, ayrıca e-posta adresini girmeniz istenecektir. Bu bilgileri girerek devam edin.

Bundan ibaret, eğer geçerli bir Apple Kimliği bulursanız, sorunsuzca kullanmaya devam edebilirsiniz. Apple Kimliğinizi tekrar elde ettiğinizde şifrenizi de sıfırlayabilirsiniz. Bu bilgilerle, Apple Kimliği gerektiren herhangi bir hesaba giriş yapmakta sorun yaşamamanız gerekir.

E-postanızı Kontrol Edin

Geçerli bir Apple Kimliği bulma konusunda hala sorun yaşıyorsanız, Apple Kimliğinizle ilgili bilgi içeren herhangi bir e-postayı aramayı deneyebilirsiniz. Apple’dan herhangi bir e-posta aldıysanız, bu mesajlarda hesabınızla ilgili bilgiler bulunabilir. Apple’dan gelen e-postaları aramak için e-posta hesabınızı kontrol edin ve Apple’dan gelen mesajları bulmaya çalışın.

Orijinal Sahibi Sorgulayın

Eğer Apple cihazınızı bir kişiden veya üçüncü bir tarafından satın aldıysanız, cihazları hala orijinal sahibinin Apple Kimliği ve bilgileriyle ilişkili olabilir. Ya onların oturumunu kapatmaya çalışabilir ya da ihtiyacınız olan bilgileri elde etmek için onlardan yardım isteyebilirsiniz.

Tabii ki orijinal sahibe ulaşamazsanız, cihazı sıfırlamayı düşünebilirsiniz. iPhone, iPad ve Mac’inizi fabrika ayarlarına döndürme yöntemleri vardır, ancak muhtemelen Apple Kimliği ve şifrenize ihtiyacınız olacaktır. Denemekte fayda var ancak cihazınızı bir üçüncü taraf satın aldıysanız ve hala bir Apple Kimliği ilişkilendirilmişse, bir sonraki seçeneğe bakmanızda fayda var.

Apple Destek ile Görüşün

Eğer bu seçeneklerin hiçbiri işe yaramazsa, en iyisi Apple Destek ile iletişime geçmektir. Bir Apple Uzmanı, Apple Kimliğinizi ve şifrenizi kurtarma dahil olmak üzere sorununuzu çözmekte size yardımcı olacaktır. Ancak unutmayın ki cihazın sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir. Eğer cihazı birinden satın aldıysanız, Apple’a cihazın size ait olduğunu kanıtlamak için yeterli bilgiyi sağlamanız gerekecektir.

Apple Kimliği Nasıl Doğrulanır?

Apple Kimliğinizi doğrulamak istiyorsanız, bunu ilk kez yeni bir cihaza kimliğinizle giriş yaparken yapmanız gerekecektir. Bu işlem sadece bir şifreyle değil, aynı zamanda altı haneli bir doğrulama koduyla da kimliğinizi onaylamayı içerir. Bu kodu almanın birkaç farklı yolu olacaktır. Bir şeye giriş yaptığınızda, cihazınıza bir doğrulama kodu gelecek, bu kodu metin mesajı veya telefon araması yoluyla alabilir veya güvendiğiniz bir cihazınız bir kod oluşturacaktır. Ardından, aldığınız bu kodu kutucuğa girebilirsiniz.

Hatalı Apple Kimliğini Nasıl Değiştirebilirim?

Apple Kimliğini başarıyla kilidini açtıktan sonra bazı insanlar şu soruları sorabilir: iPhone’umda yanlış Apple Kimliğini nasıl değiştirebilirim veya Apple kullanıcı Kimliğimi nasıl sıfırlarım? Eğer iOS cihazınızdan yanlış veya önceki sahibin Apple Kimliğini silmek istiyorsanız, size sadece birkaç basit adımda yanlış bir Apple Kimliğini silmenize yardımcı olacak kolay bir yöntemle yardımcı olabiliriz.

İşte yanlış olan Apple Kimliğini değiştirmek için yapmanız gerekenler:

  • Bir tarayıcı açın ve iCloud’un resmi web sitesine gidin.
  • Ardından iCloud hesap sayfasına giriş yapın ve “iPhone’umu Bul” seçeneğine gidin.
  • Tüm Cihazlar” yazılı seçeneğin üzerine dokunun ve cihaz listesinden iOS cihazınızı seçin.
  • Son olarak onu silmek için “Hesaptan Kaldır” seçeneğine dokunun.

Biraz zaman geçtikten sonra yanlış Apple Kimliği iPhone’unuzdan kolayca silinmiş olacaktır. Ardından iPhone’unuzun Ayarlar’ından iCloud’a gidip doğru Apple Kimliğiniz ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Apple Kimliği Geçerli Değilse veya Desteklenmiyorsa Ne Yapılmalı?

Eğer Apple Kimliğinizin geçerli olmadığı veya desteklenmediği şeklinde bir durumla karşılaşıyorsanız, birkaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Buna sebep olan şey, muhtemelen doğru bilgiye sahip olmadığınızdır. Dolayısıyla sorun, yüksek olasılıkla Apple Kimliği kullanıcı adınız veya şifrenizle ilgilidir. Daha önce de açıkladığımız üzere cihazı başka birinden satın aldıysanız, Apple Destek ile iletişime geçmek muhtemelen en hızlı çözüm olacaktır. Eğer sadece Apple Kimliğinizin adını unutmuşsanız, Apple Destek ile iletişime geçmeden önce yukarıda bahsedilen yöntemlerden birini deneyin.