Apple Kimliği Sunucusuna Bağlanmayla İlgili Bir Hata Oluştu

Apple Kimliği, Apple tarafından sağlanan bir kullanıcı hesabıdır. Apple ürünlerini ve hizmetlerini kullanırken, bir Apple Kimliği oluşturmanız ve hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Fakat bazı kullanıcılar, “Apple Kimliği sunucusuna bağlanmayla ilgili bir hata oluştu” şeklinde bir hata mesajı alabiliyorlar. Aşağıda bu sorunu çözmek için başvurabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsettik.

Apple Kimliği Sunucusuna Bağlanmayla İlgili Bir Hata Oluştu Sorununun Çözümü

Bekleyin ve Tekrar Deneyin

iPhone’unuz Apple Kimliği sunucusuna bağlanamıyorsa, sorunu gidermenin birçok yolu vardır. Ancak basit bir çözüm arıyorsanız, bu sorunu aralıklı veya anlık olarak yaşadıysanız, sadece birkaç dakika bekleyip tekrar deneyin. Apple sunucularında yoğunluk veya telefonunuz ile internet arasındaki bağlantıyla ilgili bir sorun ise birazcık bekleyip tekrar giriş yapmanızı öneririz.

iPhone’unuzu Yeniden başlatın

Bir iPhone veya bilgisayar donanımını yeniden başlatmak, sıkıntılı verileri temizler, bağlantıları sıfırlar ve genelde daha teknik yöntemlere gerek duymadan sorunları çözer. Bu sebeple iPhone’unuzu tamamen kapatın, biraz bekleyin ve ardından tekrar açın. Yeniden başladıktan sonra Apple Kimliği’ne tekrar giriş yapmayı deneyin.

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Apple Kimliği sunucusuna giriş yapamıyorsanız, sorununuz muhtemelen internet bağlantınızla ilgilidir. Apple, giriş yapmaya çalışırken iki şekilde oturum açmaya çalışır; hücresel bağlantı veya WiFi ile.

Öncelikle telefon ekranının üstünde kablosuz durumunu kontrol ederek bağlantınızın iyi olup olmadığını kontrol edin. Genel olarak halka açık WiFi ağları güvenilmezdir. Eğer böyle bir WiFi kullanıyorsanız kapatın ve sadece telefonunuzun hücresel ağıyla giriş yapmayı deneyin. Alternatif olarak ağ bağlantınızı sıfırlayabilir ve Uçak Modu‘nu açıp kapatarak bağlantınızı iyileştirmeyi deneyebilirsiniz. Kontrol Merkezi’ni görmek için sağ üstten aşağı kaydırın, ardından Uçak Modu düğmesine dokunun. Biraz bekleyip ardından bağlantıyı yeniden başlatmak için tekrar dokunun.

Apple ID Şifrenizi Değiştirin

Apple ID şifresini değiştirmek, Apple Kimliği sunucusuna bağlanma sorununuzu çözüme kavuşturabilir. Bir Apple ID şifresini değiştirmek için şu adımları izleyin:

  • appleid.apple.com adresine gidin ve Apple Kimliğinizle giriş yapın.
  • Oturum Açma ve Güvenlik bölümüne gidip Şifre‘yi seçin.
  • Mevcut şifrenizi girip sonrasında yeni bir şifre girin ve yeni şifrenizi onaylayın.
  • Parolayı Değiştir‘i seçin.

En Son Güncellemeleri Yükleyin

Bilgisayarınızın yazılımı güncel değilse, bu durum telefonunuzda Apple Kimliği sunucusuna bağlanmanızı etkileyebilecek hatalar ve sistem uyumsuzluklarına neden olabilir. iPhone’unuzun güncelleme ihtiyacı olup olmadığını kontrol etmek için iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını başlatın ve ardından Genel‘e dokunun. Ardından Yazılım Güncelleme‘ye dokunun. Eğer bir güncelleme mevcutsa, üzerine dokunup yükleyebilirsiniz.

Tarih ve Saati Kontrol Edin

Apple Kimliği sunucu sorunuyla özellikle iCloud hizmetini kullanmaya çalıştığınızda karşılaşmanız normaldir. Varsayılan olarak tarih ve saat, internet üzerindeki bir çevrimiçi hizmet kullanılarak otomatik olarak ayarlanır. Bununla birlikte iPhone’unuzun ayarları daha önce manuel olarak saat ayarlamak için değiştirildiyse, bu da yaşadığınız soruna neden olabilir. Kontrol etmek için Ayarlar uygulamasını açıp ardından Genel‘e dokunun. Şimdi Tarih ve Saat‘e dokunun ve sonrasında “Otomatik Ayarla” özelliğinin etkin olduğundan emin olmak için kaydırma düğmesini sağa doğru kaydırın.

Apple Hizmetleri Çalışıyor mu Kontrol Edin

Sorun her zaman iPhone’unuzda veya ağ bağlantınızda olmayabilir. Nadiren olsa da Apple’ın hizmetleri çevrimdışı olabilir. Neyse ki Apple, erişmeye çalıştığınız hizmetin çalışıp çalışmadığını görebilmeniz için Apple’ın Sistem Durumu sayfasını web tarayıcısında açabilmenize olanak tanır. Erişmeye çalıştığınız hizmetin yanında kırmızı bir nokta varsa o zaman çevrimdışıdır ve giriş yapabilmeniz için beklemeniz gerekmektedir.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Tüm sorun giderme adımlarını denediniz ve hala Apple Kimliği sunucusuna bağlanamıyor musunuz? O halde iPhone’unuzun ağ ayarlarını sıfırlamanız gerekebilir. Bu adımı en sona saklayın çünkü bu işlem, kaydedilmiş WiFi ağ şifrelerinizi ve eşleştirilmiş Bluetooth cihazları da dahil olmak üzere tüm ağ ayarlarınızı siler. Ancak bu düzeltmeyi denemeye hazırsanız, telefonunuzu tekrar çalışır duruma getirebilirsiniz.

Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

  • Ayarlar uygulamasını başlatın ve Genel‘e dokunun.
  • “Aktar veya Sıfırla iPhone”e dokunun.
  • Sıfırla‘ya dokunun.

Açılır menüden Ağ Ayarlarını Sıfırla‘ya dokunun ve bunu yapmak istediğinizi onaylayın.

Apple Destek ile İletişime Geçin

Eğer tüm yöntemler başarısız olursa, her zaman Apple Destek hizmetine başvurabilirsiniz. Destek bağlantısını takip edin ve kullandığınız cihaza tıklayın veya dokunun. Ardından bir Apple temsilcisi ile telefon, e-posta veya sohbet yoluyla iletişim kurabilirsiniz. Alternatif olarak bir Apple Mağazası’na yakın yerde yaşıyorsanız, buraya uğrayıp yardım isteyebilirsiniz.