Apple Ödeme Yöntemi Reddedildi Sorunu ve Çözümü

Bazı zamanlarda Apple kullanıcıları, iTunes veya App Store’un banka veya kredi kartlarını reddetmesi sorunlar yaşadıklarını bildirdiler. Bu bazen yeni bir kart eklediğinizde bazen de her zaman kullandığınız bir ödeme yöntemi esnasında olabilir. Bunun her türlü çok sinir bozucu olabileceğinin farkındayız. Eğer geçerli bir ödeme yönteme sahip değilseniz, Apple’dan müzik, film, uygulama, kitap veya iCloud saklama alanı gibi ögeleri satın alamazsınız. Hatta bazı kullanıcılar, ücretsiz uygulamaları bile indirmekte sorun yaşayabiliyorlar.

Aşağıda Apple ödeme yöntemi reddedildi şeklinde hata mesajı alanların bu sorunu nasıl çözebileceğinden bahsettik.

Apple Ödeme Yöntemi Reddedildi Sorununun Çözümü

Apple Kimliği Ödeme Bilgilerinizi Güncelleyin

Bu hatayı aldığınızda yapmanız gereken ilk şey, iTunes ve App Store için ödeme bilgilerinizin güncel olup olmadığını kontrol etmektir. Örneğin yeni bir bankı kartı aldığınız için bir şeyler değişmiş olabilir. Ancak bir değişiklik yapmış olmasanız bile her şeyin doğru olduğundan emin olmak önemlidir.

iPhone veya iPad’de ödeme bilgilerini güncellemek için şu adımları izleyin:

 • Cihazınızdan Ayarlar > iTunes ve App Store sıralamasını izleyin.
 • Önce Apple Kimliğinize, ardından Apple Kimliğini Görüntüle yazılı kısma dokunun .
 • Eğer istenirse Apple Kimliği şifrenizi girin.
 • Ödemeleri Yönet yazılı seçeneğe dokunun.
 • Kart Numarası, Son Kullanma Tarihi, CVV gibi ayrıntıları güncelleyin.
 • Son olarak sağ üstteki Bitti‘ye dokunun.

Bununla birlikte fatura adresinizi de muhakkak teyit edin. Fatura adresi bankalarında kayıtlı olanla eşleşmediği için birçok Apple kullanıcısının ödeme işlemleri reddedildi. Apple Kimliği ödeme yönteminiz üzerinden fatura adresini iki kez kontrol ederek doğru olduğunu teyit edin. Adınızın, ev adresinizin ve telefon numaranızın banka hesabınızla tutarlı olup olmadığını kontrol edin.

Ödenmemiş Satın Alımlar İçin Satın Alma Geçmişinizi Kontrol Edin

Önceden yapılan bir ücretsiz satın alım işlemi varsa, iTunes ve App Store’dan içerik satın alamayabilirsiniz. Bu durum, bir satın alma işlemi gerçekleştirdikten sonra ödeme yönteminin reddedildiği zamanlarda olur.

iTunes ve App Store’da bir satın alma işlemi yaptığınız anda hesabınızı doğrulanır fakat genelde paranız birkaç gün sonrasına kadar çekilmez. Bu da ödediğinizi düşündüğünüz fakat şu an beklemede olan bir satın alma işleminin olabileceği anlamına gelir.

iPhone veya iPad’de satın alma geçmişini kontrol etmek için şu adımları izleyin:

 • Cihazınızdan Ayarlar > iTunes ve App Store sıralamasını izleyin.
 • İlk olarak Apple Kimliğinize, ardından da Apple Kimliğini Görüntüle‘ye dokunun.
 • Eğer istenirse Apple Kimliği parolanızı girin.
 • Ekranı aşağı kaydırıp Satın Alma Geçmişi‘ne dokunun.
 • Ödenmemiş satın alma işlemlerini Beklemede altında liste halinde görebilirsiniz.

Yeni Bir Ödeme Yöntemi Ekleyin

Kartınızın son kullanım tarihi geçmiş veya hesabınız bloke edilmiş olabilir. Böyle bir senaryoda yapmanız gereken şey, yeni bir ödeme yöntemi eklemek olmalı.

iPhone veya iPad’de yeni bir ödeme yöntemi eklemek için şu adımları takip edin:

 • Öncelikle Ayarlar uygulamasını açın.
 • En üst kısımda bulunan adınıza dokunun.
 • Önce Ortamlar ve Satın Almalar‘a, sonra da Hesabı Görüntüle‘ye dokunun. Bu esnada Apple sizden Apple Kimliğinizle giriş yapmanızı isteyebilir.
 • Şimdi Ödemeleri Yönet‘e dokunup Ödeme Yöntemi Ekle‘den yeni bir ödeme yöntemi eklemeyi gerçekleştirin.

Bununla birlikte hesabınıza daha önce birden fazla ödeme yöntemi eklemiş olabilirsiniz. Bu durumda iTunes veya App Store, bunları baştan aşağı faturalandırmaya çalışacaktır. Şimdi Ödemeleri Yönet ekranına dönüp istediğiniz yöntemi en üste koymak için ödeme yöntemlerinizi yeniden sıralayın.

iTunes ve App Store’dan Çıkış Yapıp Tekrar Giriş Yapın

Belki de ufak bir yazılımsal sorun, Apple’da ödeme yöntemi reddedildi hatası almanıza sebep olmuş olabilir. Bunu düzeltmek için iTunes ve App Store’dan çıkış yapıp tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

iPhone veya iPad’de iTunes ve App Store’dan çıkış yapmak için şu adımları izleyin:

 • Cihazınızdan Ayarlar > iTunes ve App Store‘a gidin.
 • Apple Kimliğinize dokunup daha sonra Oturumu Kapat‘a dokunun.

Daha sonra aynı adımları takip ederek hesabınıza tekrar giriş yapın.

Bankanızla İletişime Geçin

Buraya kadar sorunu tespit edemediyseniz artık bankanızla iletişime geçmenin zamanı gelmiş demektir. Öncelikle kredi kartınızın limitini bir kontrol edin. Bakiyenizin yeterli olup olmadığına da bir bakın. Her şey tamam gibi görünüyorsa bankanızın müşteri temsilcisiyle görüşüp Apple’da ödeme yönteminin reddedildiğini ve ne gibi çözüm önerisinde bulunabileceklerini sorun. Eğer yapabilecekleri bir şey varsa, bu sorununuzu çözüme kavuşturabilir.

Apple’la İletişime Geçin

Son olarak Apple’a durumu anlatıp sorunu çözüme kavuşturmalarını isteyebilirsiniz. Şuradaki bağlantı, Apple’ın resmi web sitesi. Buradan durumu aktararak sorununuz için çözüm talebinde bulunabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Spotify Neden Duruyor veya Çalışmıyor? İşte Çözüm Önerileri