Apple Ödeme Yöntemi Reddedildi Sorunu ve Çözümü

Bazı zamanlarda Apple kullanıcıları, iTunes veya App Store’un banka veya kredi kartlarını reddetmesi sorunlar yaşadıklarını bildirdiler. Bu bazen yeni bir kart eklediğinizde bazen de her zaman kullandığınız bir ödeme yöntemi esnasında olabilir. Bunun her türlü çok sinir bozucu olabileceğinin farkındayız. Eğer geçerli bir ödeme yönteme sahip değilseniz, Apple’dan müzik, film, uygulama, kitap veya iCloud saklama alanı gibi ögeleri satın alamazsınız. Hatta bazı kullanıcılar, ücretsiz uygulamaları bile indirmekte sorun yaşayabiliyorlar.

Apple Ödeme Yöntemi Neden Reddedilir?

 • Yetersiz bakiye: Herhangi bir satın alma işlemine başlamadan önce daima hesap bakiyenizi doğrulayın. Yetersiz bakiyeli bir hesap, reddedilen ödemelerin başlıca nedenidir.
 • Hatalı kart bilgileri: İster yanlış anahtar ister kasıtsız bir yazım hatası olsun, bu tür dikkatsizlikler ödeme reddine yol açabilir. Son kullanma tarihi ve CVV dahil olmak üzere tüm kart bilgilerinizi her zaman titizlikle incelemelisiniz.
 • Süresi dolmuş kart: Kartınızın tarihi geçtiyse, güncelleme zamanı da gelmiş demektir. Tarihi geçmiş bir kart hiçbir işlem için geçerli olmayacaktır.
 • Yazılım güncellemesi gerekiyor: Ödeme yönteminizin reddedilmesinin bir diğer nedeni de eski bir yazılımdır. Bu daha az karşılaşılan bir sorundur ancak hızlı bir Apple güncellemesi yapmanız, ihtiyacınız olan düzeltmenin bu olup olmadığını belirleyecektir.
 • Kredi kartı limitini aşmış: Kredi limitinizi yakından takip edin. Bu sınırın aşılması, amaçladığınız satın alma işleminin iptaline sebep olacaktır.
 • Desteklenmeyen ülke kodu: Apple Store’un evrensel olarak ödeme kabul etmediğini unutmayın. Ödeme kaynağınız Apple’ın tanınan listesinin dışında bir ülkeye aitse, engelinizi buldunuz demektir.
 • Varsayılan ödemeniz olarak yanlış kart seçilmiş: Apple hesabınızda listelenen tüm kartları takip etmelisiniz. Ödeme yöntemleri eklendiğinde, varsayılan bir ödeme seçeneği seçilmelidir. Ödemelerin reddedilmesinin yaygın bir nedeni de yanlış varsayılan ödeme yönteminin seçilmiş olmasıdır. Bu da hesabınızdan kaldırılması gereken, güncelliğini yitirmiş kartlardan ücret alınmasına neden olur.

Yukarıdaki sebepler ayrıca sorunu çözebilmeniz için birer referans niteliğinde. Bununla birlikte aşağıdaki yöntemlere de göz atabilirsiniz.

Apple Ödeme Yöntemi Reddedildi Sorununun Çözümü

Apple Kimliği Ödeme Bilgilerinizi Güncelleyin

Bu hatayı aldığınızda yapmanız gereken ilk şey, iTunes ve App Store için ödeme bilgilerinizin güncel olup olmadığını kontrol etmektir. Örneğin yeni bir bankı kartı aldığınız için bir şeyler değişmiş olabilir. Ancak bir değişiklik yapmış olmasanız bile her şeyin doğru olduğundan emin olmak önemlidir.

iPhone veya iPad’de ödeme bilgilerini güncellemek için şu adımları izleyin:

 • Cihazınızdan Ayarlar > iTunes ve App Store sıralamasını izleyin.
 • Önce Apple Kimliğinize, ardından Apple Kimliğini Görüntüle yazılı kısma dokunun .
 • Eğer istenirse Apple Kimliği şifrenizi girin.
 • Ödemeleri Yönet yazılı seçeneğe dokunun.
 • Kart Numarası, Son Kullanma Tarihi, CVV gibi ayrıntıları güncelleyin.
 • Son olarak sağ üstteki Bitti‘ye dokunun.

Bununla birlikte fatura adresinizi de muhakkak teyit edin. Fatura adresi bankalarında kayıtlı olanla eşleşmediği için birçok Apple kullanıcısının ödeme işlemleri reddedildi. Apple Kimliği ödeme yönteminiz üzerinden fatura adresini iki kez kontrol ederek doğru olduğunu teyit edin. Adınızın, ev adresinizin ve telefon numaranızın banka hesabınızla tutarlı olup olmadığını kontrol edin.

Ödenmemiş Satın Alımlar İçin Satın Alma Geçmişinizi Kontrol Edin

Önceden yapılan bir ücretsiz satın alım işlemi varsa, iTunes ve App Store’dan içerik satın alamayabilirsiniz. Bu durum, bir satın alma işlemi gerçekleştirdikten sonra ödeme yönteminin reddedildiği zamanlarda olur.

iTunes ve App Store’da bir satın alma işlemi yaptığınız anda hesabınızı doğrulanır fakat genelde paranız birkaç gün sonrasına kadar çekilmez. Bu da ödediğinizi düşündüğünüz fakat şu an beklemede olan bir satın alma işleminin olabileceği anlamına gelir.

iPhone veya iPad’de satın alma geçmişini kontrol etmek için şu adımları izleyin:

 • Cihazınızdan Ayarlar > iTunes ve App Store sıralamasını izleyin.
 • İlk olarak Apple Kimliğinize, ardından da Apple Kimliğini Görüntüle‘ye dokunun.
 • Eğer istenirse Apple Kimliği parolanızı girin.
 • Ekranı aşağı kaydırıp Satın Alma Geçmişi‘ne dokunun.
 • Ödenmemiş satın alma işlemlerini Beklemede altında liste halinde görebilirsiniz.

Yeni Bir Ödeme Yöntemi Ekleyin

Kartınızın son kullanım tarihi geçmiş veya hesabınız bloke edilmiş olabilir. Böyle bir senaryoda yapmanız gereken şey, yeni bir ödeme yöntemi eklemek olmalı.

iPhone veya iPad’de yeni bir ödeme yöntemi eklemek için şu adımları takip edin:

 • Öncelikle Ayarlar uygulamasını açın.
 • En üst kısımda bulunan adınıza dokunun.
 • Önce Ortamlar ve Satın Almalar‘a, sonra da Hesabı Görüntüle‘ye dokunun. Bu esnada Apple sizden Apple Kimliğinizle giriş yapmanızı isteyebilir.
 • Şimdi Ödemeleri Yönet‘e dokunup Ödeme Yöntemi Ekle‘den yeni bir ödeme yöntemi eklemeyi gerçekleştirin.

Bununla birlikte hesabınıza daha önce birden fazla ödeme yöntemi eklemiş olabilirsiniz. Bu durumda iTunes veya App Store, bunları baştan aşağı faturalandırmaya çalışacaktır. Şimdi Ödemeleri Yönet ekranına dönüp istediğiniz yöntemi en üste koymak için ödeme yöntemlerinizi yeniden sıralayın.

iTunes ve App Store’dan Çıkış Yapıp Tekrar Giriş Yapın

Belki de ufak bir yazılımsal sorun, Apple’da ödeme yöntemi reddedildi hatası almanıza sebep olmuş olabilir. Bunu düzeltmek için iTunes ve App Store’dan çıkış yapıp tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

iPhone veya iPad’de iTunes ve App Store’dan çıkış yapmak için şu adımları izleyin:

 • Cihazınızdan Ayarlar > iTunes ve App Store‘a gidin.
 • Apple Kimliğinize dokunup daha sonra Oturumu Kapat‘a dokunun.

Daha sonra aynı adımları takip ederek hesabınıza tekrar giriş yapın.

Bankanızla İletişime Geçin

Buraya kadar sorunu tespit edemediyseniz artık bankanızla iletişime geçmenin zamanı gelmiş demektir. Öncelikle kredi kartınızın limitini bir kontrol edin. Bakiyenizin yeterli olup olmadığına da bir bakın. Her şey tamam gibi görünüyorsa bankanızın müşteri temsilcisiyle görüşüp Apple’da ödeme yönteminin reddedildiğini ve ne gibi çözüm önerisinde bulunabileceklerini sorun. Eğer yapabilecekleri bir şey varsa, bu sorununuzu çözüme kavuşturabilir.

Apple’la İletişime Geçin

Son olarak Apple’a durumu anlatıp sorunu çözüme kavuşturmalarını isteyebilirsiniz. Şuradaki bağlantı, Apple’ın resmi web sitesi. Buradan durumu aktararak sorununuz için çözüm talebinde bulunabilirsiniz.