Arayan Numara Yok ile Bilinmeyen Numara Arasındaki Fark Nedir?

Bilinmeyen numara şeklinde gelen aramalar, özellikle iş toplantıları, müşteri ile görüşmeler gibi önemli bir şeylerle meşgul olunurken sinir bozucu olabilir. Veya uyku esnasında aniden telefonunuz çalabilir ve titreyerek telefonunuzu açtığınızda bir numaranın olmadığını fark edebilirsiniz.

Kişisel olarak benim başıma şöyle bir şey gelmişti. İş başvurusu yaptığım şirketten bir telefon görüşmesi bekliyordum ve bilinmeyen bir arayan numarasından cep telefonum çaldığında hemen cevaplamak için acele ettim. Telefonu açtığımda ise beni yeni bir sigorta planı almaya ikna etmeye çalışan bir kişiyle konuştuğumu fark ettim.

Bu olaydan rahatsız olduktan sonra artık telefonuma gelen tüm bilinmeyen aramaları filtrelemeye karar verdim. Ancak burada bir sorun vardı, bazen bilinmeyen numara yazılı aramalar da alıyordum.

Farkı öğrenmek için cep telefonu operatörümün müşteri hizmetlerini arayarak bu tür aramalar arasındaki farkı anlamaya çalıştım. Bana şu şekilde dönüş yaptılar:

“Eğer arayan numara yok yazılı bir arama alırsanız, arayanın numarasını sizden gizlemeye çalıştığı anlamına gelir. Bilinmeyen numara şeklinde bir arama alıyorsanız da mobil operatörünüzün numarayı yorumlamadığı anlamına gelir.” Ayrıca bu tür bilinmeyen arayanlarla başa çıkmak için reddetme, üçüncü taraf uygulamalar kullanma gibi yolları kullanabileceğimi önerdiler.

Bu makale, arayan numara yok ve bilinmeyen numara arasındaki farkın ayrıntılı bir açıklamasını, bu tür sıkıntılarla başa çıkmak için kanıtlanmış bazı yöntemleri içermektedir.

Arayan Numara Yok Ne Demek?

Eğer ‘arayan numara yok’ şeklinde bir telefon araması alıyorsanız, bu, sizi arayan kişinin telefon numarasını bilinçli bir şekilde gizlemeye karar verdiği anlamına gelir.

Peki böyle bir şey mümkün mü? Evet, belirli telefonlarda bulunan ‘arayan numara yok’ özelliği ile arayan kişi, telefon görüşmesi yaparken numarasını gizleyebilir.

Bu özelliği etkinleştirdiğinizde, ağdaki gizlilik bayrağı ‘doğru’ olarak ayarlanır ve arayan kişi, telefonunuzda görünmesini istemediği numarasını bilerek gizler.

Bilinmeyen Numara Ne Demek?

Eğer telefonunuzun ekranınızda ‘Bilinmeyen Numara’ şeklinde görüntülenen aramalar alıyorsanız, o zaman büyük ihtimalle telefon operatörünüz numarayı kendi tarafında yorumlayamamıştır.

Telefon numaranızı gizlemenin başka yaygın bir yolu ise aradığınız numaradan önce *67 tuşlamaktır.

Arayan Numara Yok ile Bilinmeyen Arama Arasındaki Fark

Peki bu ikisinin arasındaki fark tam olarak nedir? Hem “arayan numara yok” hem de “bilinmeyen numara”nın aynı olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Her ne kadar ikisi de aynı sonuca ulaşsa da aralarında önemli bir fark vardır.

Daha önce de açıkladığımız üzere “arayan numara yok”, arayan kişinin mobil telefonundaki özel bir özelliği kullanarak mobil numarasını gizlemeyi seçmesine atıfta bulunur.

Öte yandan “bilinmeyen numara” ise telefon numarasını belirli kısıtlamalardan dolayı kendi tarafında yorumlayamayan GSM operatörleri ile alakalıdır.