Birinin Telefonun Uçak Modunda Olduğunu Nasıl Anlarız?

Birinin telefonunun uçak modunda olup olmadığını nasıl anlayacağınızı arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Aşağıda size birinin telefonunu uçak moduna alıp almadığını nasıl anlayabileceğinizi göreceksiniz.

Birinin telefonunun uçak modunda olup olmadığını anlamanın oldukça zor olduğunu itiraf etmeliyiz. Yine de her zaman işe yaramasa da bulduğumuz bir yol var. Size anlatacağımız şey, bu yöntemi kullanarak birinin telefonunun uçak modunda olup olmadığını anlamanızı sağlayacak.

Birinin Telefonunun Uçak Modunda Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Birinin telefonunun uçak modunda olup olmadığını öğrenmek için öncelikle bir hücresel arama yapın. Ardından bir SMS mesajı, iMessage veya WhatsApp mesajı göndermeyi ve hepsinin iletilip iletilmediğine bakın. Hücresel aramalar ve kısa mesajlar hiç iletilmediyse ancak iMessage ve WhatsApp mesajları iletildiyse, bu sadece alıcı telefonun uçak modunda olduğu anlamına gelmektedir.

Bir telefon uçak moduna geçtiğinde, hücresel ağ bağlantısı kesilir ve bu hem aramaları hem de SMS mesajlarını etkiler. Ancak Wi-Fi bağlantısı sayesinde telefonda internet hala çalışabilir.

Ancak karşı taraf hücresel veri (mobil internet) kullanıyorsa, bu hem aramaların, hem kısa mesajların hem de internetin telefonda kullanılamayacağı anlamına gelir.

Birinin telefonunun uçak modunda olup olmadığını anlamak için, arama yapmanız, SMS mesajları göndermeniz ve alıcıya mesaj göndermek için iMessage ve WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarından ve hizmetlerinden herhangi birini kullanmanız gerekir.

Bir telefon uçak modundayken, telefondaki Wi-Fi’yi devre dışı bırakmaz veya engellemez. Bununla birlikte cep telefonunuz uçak modundayken Wi-Fi kullanabilirsiniz.

Dolayısıyla bazı durumlarda, telefonu uçak modunda olan bir kişinin internette gezindiğini veya çevrimiçi video izlediğini görebilirsiniz. Bunun sebebi ise uçak modunun etkinleştirildiğinde Wi-Fi’yi devre dışı bırakmamasıdır.

Böyle bir durumda birinin telefonunun uçak modunda olup olmadığını anlamanın yolu, kişinin WhatsApp veya Skype numarasını, Telegram’ını, Facebook Messenger’ını veya başka bir sosyal mesajlaşma uygulamasını aramaktır.

Bu yöntem, kişiyle hücresel ağ üzerinden iletişime geçmeyi denedikten ve geçmedikten sonra uygulanabilir. Açık konuşmak gerekirse eğer kişi Wi-Fi kullanmıyorsa, telefonunun uçak modunda olup olmadığını anlamak epey zordur.

Telefonu Uçak Modunda Olan Birini Arama

Uçak modunda birini aramak için Wi-Fi ağını kullanan kişiyi aramak üzere WhatsApp, Skype, Telegram gibi bir sosyal mesajlaşma uygulaması kullanmanız gerekecektir.

iPhone kullananlar için her iki taraf da iPhone veya iPad kullanıyorsa Facetime kullanışlı olabilir. Cihazda aktif bir Wi-Fi bağlantısı olduğu sürece anlık mesajlaşma uygulamaları, herhangi biri uçak modundayken arama yapma konusunda yardımcı olacaktır.

Daha önce de belirttiğimiz üzere uçak modu Wi-Fi’yi devre dışı bırakmaz, çünkü telefonunuz uçak modundayken Wi-Fi ağını kullanabilirsiniz. Dolayısıyla, uçak modundayken birini aramak için sosyal uygulamalardan herhangi birini kullanmanız yeterlidir. Fakat çoğu kişi WhatsApp’ı kullandığı için kişisel olarak onu tercih ediyorum. Ancak bu, sadece kişi telefonu uçak modundayken bir WiFi ağı kullanıyorsa gerçekleşecektir.

Kişi mobil ağ verisi kullanıyorsa, üzgünüm uçak modunda birine ulaşmanın bir yolu yok. Tek yol WiFi kullanmak ve uçak modunu atlamaktır. Bu sebeple birinin telefonunun uçak modunda olup olmadığını anlamak için bir mesajlaşma uygulaması kullanarak kişiyi aramalısınız.

Biri Sizi Aradığında Uçak Modu Ne Yapar?

Uçak modu, telefonda aktif bir hücresel ağ bağlantısı olmadığı için aramayı otomatik olarak engelleyeceğinden aramanın gerçekleşmesini önleyecektir.

Bununla birlikte kişi birini aramak için Facetime, WhatsApp veya Skype kullanıyorsa, arama gerçekleşecektir, eğer alıcının Wi-Fi aracılığıyla aktif bir internet bağlantısı varsa.

Uçak modu hakkında konuşurken, telefon uçak modundayken bile Wi-Fi’nin mükemmel şekilde çalıştığını lütfen unutmayın. Yalnızca hücresel ağ telefondan kesilir ve bu da aramaların, SMS mesajlarının ve hücresel veya mobil verilerin belirli bir telefonda çalışmasını engeller.

Neden Uçak Modu Açıkken Arama Alıyorum?

Telefonunuz uçak modundayken sadece aktif bir Wi-Fi bağlantınız olduğu için arama alıyorsunuz. WhatAapp, Skype, Facetime gibi anlık mesajlaşma uygulamalarından ve hizmetlerinden gelen aramalar, telefonunuzun uçuş modunda olmasına bakılmaksızın gerçekleşecektir.

Ayrıca Wi-Fi aramaları, telefonunuzda aktif bir Wi-Fi bağlantısı olduğu ve şebeke sağlayıcınız bunu desteklediği sürece gerçekleşecektir.

Uçak modundayken telefonunuza her türlü arama ve kısa mesajların ulaşmasını önlemek için Wi-Fi’yi kapatın. Bu şekilde telefonunuz uçak modundayken aramaların gelmesi önlenecektir.