Bitlocker Şifre Kırma Nasıl Yapılır?

BitLocker ile şifrelenmiş bir sürücüye, BitLocker şifresi veya BitLocker sürücü şifreleme kurtarma anahtarı kullanarak erişebilirsiniz. Her ikisini de unutmak büyük bir soruna yol açmaz.

Ancak her ikisini de unutursanı ve Bitlocker şifresi veya kurtarma anahtarını tanımazsa, o zaman sürücüye erişimi tamamen kaybedersiniz. Bu durumda aklınıza şu soru gelebilir: BitLocker şifresi ve kurtarma anahtarı olmadan nasıl bir BitLocker şifreli sürücüyü açabilirim?

Bu makale, BitLocker şifresini ve kurtarma anahtarını unuttuğunuzda veya kaybettiğinizde bir BitLocker şifreli sürücüyü açmanın ve sürücüden BitLocker şifrelemesini kaldırmanın tüm olası çözümlerini içermektedir. Umarım makalenin sonunda sorununuzu çözüme kavuşturmuş oluruz.

BitLocker şifresini unuttuğunuzda veya kaybettiğinizde bir BitLocker şifreli sürücüyü açmanın hızlı çözümleri:

Olası senaryolarÇözüm yolları
Şifreyi unuttumUnutulan BitLocker şifresini kurtarın: 
1. Her zamanki şifrelerinizle erişmeyi deneyin 
2. BitLocker şifre kırma araçlarını kullanma
BitLocker kurtarma anahtarını kaybettimKayıp BitLocker kurtarma anahtarını kurtarın: 
1. BitLocker kurtarma anahtarını sakladığınız yerden bulun. 
2. Anahtar dosyasını bilgisayarınızda arayın 
3. Silinen veya kaybolan kurtarma anahtarı dosyasını bilgisayarınızdan tarayın 
4. BitLocker kurtarma anahtarı kurtarma araçlarını kullanma 
5. Yeni bir bilgisayar korsanlığı yöntemi kullanma
Hem şifreyi hem de kurtarma anahtarını kaybettimDiski yeniden biçimlendirerek BitLocker şifrelemesini kaldırın.

Eğer BitLocker ile şifrelenmiş sürücünüzde kaybetmeyeceğiniz önemli veriler bulunuyorsa, BitLocker şifresini veya kurtarma anahtarını kurtarmak tek umudunuzdur. Aşağıda bir BitLocker şifresini kurtarmak için bazı metodlar göreceksiniz.

Unutulan BitLocker Şifresini Kurtarma

Bu bölüm, unutulan BitLocker şifresini kurtarmak için kullanabileceğiniz iki yöntemi içermektedir. Şans da yanınızdaysa, şifreyi bulabilirsiniz.

Bilindik Şifrelerle Erişmeye çalışma

Benzersiz ve güçlü şifreler oluşturmanız konusundaki uyarılara rağmen, birçok kullanıcı hala bilindik şifreleri seçer ve bunları kullanır. Böylece söz konusu şifreyi hatırlamak daha kolay olur. Ne yazık ki şifreleri unutmak hayatımızın bir parçasıdır. Yani bir zamanlar tanıdık gelen çoğu şifreyi unutabilirsiniz. Eğer bu kişilerden biriyseniz, geçmişte kullandığınız tüm şifreleri hatırlamaya çalışın. Eğer biraz şanslıysanız, BitLocker ile şifrelenmiş sürücünüzü açmak için doğru şifreyi bulabilirsiniz.

Her olası şifreyi denediniz ancak hala işe yaramıyorsa, o zaman aşağıda belirtilen yöntemlere geçin.

BitLocker Şifre Kırma Araçları Kullanın

BitCracker – BitLocker ile şifrelenmiş bellek birimleri için ilk açık kaynaklı şifre kırma aracıdır. BitCracker, bir sözlük saldırısı aracılığıyla BitLocker ile şifrelenmiş sürücüyü şifre çözmek için şifreyi veya kurtarma anahtarını bulmaya çalışır.

Thegrideon BitLocker Password – BitLocker ile şifrelenmiş sürücüler ve BitLocker to Go korumalı taşınabilir cihazlar için gelişmiş bir şifre kurtarma aracıdır. Birkaç şifre arama saldırısı kullanarak işi halletmeye çalışır. Bunlar arasında değişikliklerle sözlük saldırıları, brute-force saldırıları ve gelişmiş karma saldırılar bulunmaktadır.

Elcomsoft Distributed Password Recovery – Karmaşık şifreleri kırabilen bu araç, güçlü şifreleme anahtarlarını kurtarabilir. En hızlı şifre kurtarma hizmetini sunar ve en teknolojik açıdan gelişmiş ürünlerden biridir.

Passware Kit – Passware Kit, şifre korumalı belgeleri hızlı ve verimli bir şekilde şifre çözebilen ve e-posta, tarayıcı ve ağ şifrelerini ortaya çıkarabilen bir araçtır.

Kaybolan BitLocker Kurtarma Anahtarı Nasıl Kurtarılır?

Microsoft’un BitLocker sürücü şifrelemesi her zaman kurulum sırasında kurtarma anahtarını saklamanızı gerektirir. İşletim sistemine bağlı olarak farklı yollar sunar ve Windows kullanıcılarına kurtarma anahtarını yedekleme seçenekleri sunar. Eğer unutulan BitLocker şifresini kurtaramıyorsanız, BitLocker kurtarma anahtarını bulmak şifrelenmiş sürücünüzü açmanın tek yoludur.

Kaydettiğiniz Yerden BitLocker Kurtarma Anahtarını Bulun

Kurtarma anahtarını rezerve etme seçeneğiyle karşılaştığınızda, bunu bir USB flaş sürücüsüne kaydetmiş olabilir, bir dosya olarak veya fiziksel bir çıktı olarak kaydetmiş olabilirsiniz. Windows 8.1 ve sonrasını kullanıyorsanız, bunu Microsoft hesabınızda saklamış olabilirsiniz.

Eğer BitLocker doğru kurtarma anahtarını kabul etmiyorsa, iBoysoft BitLocker Recovery adlı BitLocker kurtarma yazılımını indirebilir ve bir deneme yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki Anahtar Dosyasını Arayın

BitLocker kurtarma anahtarı, aşağıdaki gibi BitLocker Kurtarma Anahtarı 444C8E16-45E7-4F23-96CE-3B3FA04D2189.BEK gibi adlandırılmış bir .BEK dosyasında saklanır:

Anahtar dosyasını bulmak için Windows Görev Çubuğu’ndaki arama çubuğuna gidin ve ardından *.bek yazın. Sonrasında arama sonuçlarını kontrol edin ve kurtarma anahtarınızın bulunup bulunmadığını görün.

Bilgisayarınızda Silinen veya Kaybolan Kurtarma Anahtar Dosyası Tarayın

Windows araması istediğiniz sonucu elde edemediyseniz, dosyalar muhtemelen bir şekilde silinmiş veya kaybolmuştur. Silinen veya kaybolan dosyaları kurtarmak için güvenilir veri kurtarma yazılımını indirebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Spotify-Arkadaş-Aktivitesi-Görünmüyor-2
Spotify Arkadaş Aktivitesi Görünmüyor Hatası Nasıl Düzeltilir?