Instagram Hesap Kurtarma | Kesin Çözüm

instagram-hesabim-çalindi-nasil-kurtaririm

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletelim. Instagram, yalnızca fotoğraf ya da video paylaştığımız bir yer olmaktan çıkıp, sosyal hayatımızın da bir parçası olmuş durumda. Birçok özel anımızın ve konuşmalarımızın yer aldığı bir hesabın başkasının eline geçmesi gerçekten de sinir bozucu bir durum. Bu sebeple bir an önce hesabınıza erişmek istemeniz de çok doğal. Bu yazımızda, ‘Hesap Kurtarma Nasıl Yapılır?’ sorusunun cevabını bulacaksınız. Fakat bu esnada sabırlı olmanız ve ne yaptığınızı bilmeniz gerekiyor. Aksi takdirde mevcut stresli durumunuzu daha da ileri seviyeye taşıyabilirsiniz.

Instagram Hesabı Nasıl Çalınır?

Bir Instagram hesabının çalınması, genellikle aşağıda belirttiğimiz yollarla yapılır:

 • Giriş bilgilerinizin ele geçirilmesi.
 • E-dolandırıcılık. Hesabınıza erişmeye çalışan kişi, e-posta yoluyla size sahte bir Instagram sayfasına girmenizi sağlamak için oldukça gerçekçi bir bağlantı gönderecektir. Bu bağlantıya tıklayıp kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaparsanız, bilgileriniz o kişinin eline geçer. Bu sebeple e-posta yoluyla gönderilen bağlantılara asla tıklamayın.
 • Üçüncü taraf uygulamaları kullanma. Şüpheli gördüğünüz üçüncü taraf uygulamalara erişim verdiyseniz bunu direkt iptal edin. Güvenmediğiniz bir uygulamaya kesinlikle kişisel bilgilerinize erişme yetkisi vermeyin. Hemen şu an Instagram uygulamasını açıp Ayarlar > Güvenlik > Uygulamalar ve İnternet Siteleri sırasını takip edin ve hangi üçüncü taraf uygulamalara erişim verdiğinizi kontrol edin. Ne olduğunu anlamadığınız bir uygulama ya da siteye erişim verdiyseniz, direkt olarak buradan kaldırın. Bu işlemi web sürümünde yapmak için şuradaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.
çalinan-instagram-hesabi-nasil-geri-alinir

Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?

Instagram hesabınızın saldırıya uğradığının veya çalındığının en belirgin işareti, kullanıcı adınızın ve şifrenizin artık çalışmamasıdır. Böyle bir sorun yaşıyorsanız, bir kişi hesabınızı kontrol ederek sizin erişiminizi engellemiş olabilir.

Bununla birlikte bazı kişiler, Instagram hesabınızı ele geçirdiklerini bilmenizi istemezler. Bu durumlarda, başka birinin Instagram hesabınıza erişimi olduğunu gösteren bazı açıklayıcı işaretler vardır. Bunların ne olduğuna bakacak olursak:

Instagram Sıfırlama E-postası Almak

Bilginiz dışında bir şifre sıfırlama e-postası alırsanız, bu durum başka birinin hesabınıza girmeye çalıştığı anlamına gelir. Daha kötüsü olarak e-posta hesabınızın hacklendiği ve diğer hesaplarınıza erişmek için kullanıldığı anlamına da gelebilir.

Böyle bir e-posta aldıysanız bunu görmezden gelmeyin. Hemen tüm hesap şifrelerinizin güncel ve güvenli olduğundan emin olun. Gerekirse şifrenizi değiştirin. Ardından mümkün olan her yerde iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin.

“Şüpheli Giriş Denemesi” Uyarısı Almak

Dolandırıcılar hesabınıza farklı bir yerden giriş yapmaya çalıştıklarında, Instagram bunu şüpheli giriş denemesi olarak işaretler. Instagram hesabınızı başka birinin kullanıp kullanmadığını kontrol etmek için Instagram uygulamasına giriş yapıp sonrasında Profil > Ayarlar > Güvenlik > Giriş Etkinliği‘ne gidin.

Buradan Instagram hesabınıza erişilen son birkaç konumu göreceksiniz. Eğer şüpheli bir aktivite görürseniz, Bu Ben Değildim‘i seçin. Instagram, bu işlemle birlikte o cihazdan çıkış yapacak.

Instagram’ı masaüstü bilgisayarınızda kullanıyorsanız, Profil > Ayarlar > Giriş Etkinliği sıralamasını da takip edebilirsiniz.

Arkadaşlarınız Hesabınızdan Garip Mesajlar Alıyor

Bu tarz hesap çalınması gibi durumlarda, sizin ağzınızdan konuşuyormuş gibi arkadaş listenizdeki kişilere mesajlar atılabilir. Bu genelde direkt göze çarpar çünkü normalde arkadaşınızın tarzı olmayan bir konuşma biçimiyle karşılaşılır. Ayrıca masum gibi görünen ‘paraya ihtiyacım var, şu hesaba gönderir misin?’ gibi mesajlar da atılabilir.

Instagram Hesabınızdan Paylaşım veya Yorum Yapılması

Yazdığınızı hatırlamadığınız bir yorum hakkında garip bildirimler aldığınızda, Instagram hesabınızın başkasının eline geçtiğini düşünebilirsiniz.

Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Öncelikle Instagram hesabınızın bağlı olduğu e-mail adresinizi kontrol edip, e-posta adres değişikliğinin yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Eğer böyle bir e-posta aldıysanız, bu değişikliği geri al’ı işaretleyip değişikliği iptal edebilirsiniz. Bunun için de [email protected] adresine durumu açık bir şekilde izah ederek e-posta yollayın. Bu e-posta adresi, Instagram’ın şüpheli e-postalarla ilgilendiği bir yer. Dolayısıyla işinizi kolaylaştıracak işlemlerden bir tanesi olduğunu unutmayın. Bu da işe yaramazsa, Instagram’dan giriş bağlantısı ya da güvenlik kodu talep edin.

Instagram’dan Giriş Bağlantısı Talep Edin

Hesabın size ait olduğunu doğrulatabilmeniz için Instagram’dan e-posta adresinize veya telefon numaranıza bir giriş bağlantısı göndermesini isteyebilirsiniz. Bunun için de hem Android cihazlarda hem de iPhone’da aşağıdaki işlemleri yapmalısınız:

 • Android için giriş ekranında “Giriş yapmakla ilgili yardım al”, iPhone için giriş ekranında “Şifrenizi mi unuttunuz?” seçeneğine dokunun.
 • Kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi ya da telefon numaranızı girip sonrasında İleri’ye dokunun. Eğer kullanıcı adınızı, e-posta adresini ya da telefon numarasını bilmiyorsanız, ‘İleri’ düğmesinin altındaki “Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?” seçeneğine dokunup karşınıza çıkan talimatları izleyin.
 • E-posta adresinizi veya telefon numaranızı seçip “Giriş bağlantısı gönder”e dokunun.
 • E-postanızdaki veya kısa mesajınızdaki (SMS) giriş bağlantısına tıklayıp ekranda karşınıza çıkan talimatları izleyin.
instagramda-çalinan-hesabi-kurtarma

Instagram’dan Güvenlik Kodu ya da Destek Talep Edin

Bir önceki işlemde Instagram’ın size gönderdiği giriş bağlantısı işe yaramadıysa, Instagram’dan destek talep edebilirsiniz.

Android İçin Instagram’dan Destek Talep Etme

 • Uygulamayı açtığınızda hemen alt kısımda ‘Giriş yap’ kısmının hemen altında “Giriş yapmayla ilgili yardım al.” seçeneğine dokunun.
 • Kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi ya da telefon numaranızı girin. Sonrasında “Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?” seçeneğine dokunun. Eğer birden fazla Instagram hesabınız varsa sorun yaşadığınız hesabı seçin ve ardından verilen talimatları yerine getirin.
 • “Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?” seçeneğine dokunup ekrandaki talimatları izlemeye devam edin.
 • E-posta adresinizi veya telefon numaranızı seçip sonrasında ‘Güvenlik kodu gönder‘e dokunun.
 • Bunu yaptıktan sonra güvenlik kodu gelmezse, “Güvenlik kodu gönder” kısmında ‘Bu e-posta adresine veya telefon numarasına erişemiyorum’ kısmına dokunun ve ekranda beliren talimatları izleyin.

iPhone’da Instagram’dan Destek Talep Etme

 • Giriş bağlantısı ekranında yer alan “Giriş bağlantısı gönder” kısmındaki “Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?” seçeneğine dokunun.
 • E-posta adresinizi ya da telefon numaranızı seçip sonrasında ‘Güvenlik kodu gönder‘e dokunun.
 • Bu işlemin ardından güvenlik kodu alamazsanız, “Güvenlik kodu gönder” kısmındaki ‘Bu e-posta adresine veya telefon numarasına erişemiyorum‘a dokunup ekranda beliren talimatları yerine getirin.
instagram-çalinan-hesap-nasil-kurtarilir

Instagram Selfie Videosu ile Hesap Kurtarma

Instagram hesabınızda sizi teyit edecek bir fotoğraf yoksa, bulunduğunuz destek talebinin ardından Facebook size otomatik olarak e-posta gönderir. Hesabın kayıt olduğu e-posta adresini, kullandığınız cihaz türünü (iPhone, Android telefon vs) ya da telefon numarasını belirterek kimliğinizi doğrulamanız istenir. Sonrasında Instagram sizden başınızı farklı yönlerde hareket ettirdiğiniz bir selfie videosu çekmenizi ister. Bu işlem, hesabın size ait olup olmadığından emin olunması için yapılır. Eğer selfie video doğrulama hatası alıyorsanız, çözümü için şuradan gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Instagram, gönderdiğiniz selfie videosunun hiçbir zaman görünmeyeceğini ve 30 gün içerisinde otomatik olarak silindiğini söylüyor. Yani bu işlem aklınızda güvenlik anlamında bir soru işareti oluşturmasın. Eğer video kabul edilmemişse aynı işlemi bir kez daha, bu sefer daha titiz bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Bu arada çoğu kullanıcı, Instagram selfie videosu gönderme linki olup olmadığını merak ediyor. Bu işlem için özellikle bir link bulunmuyor. Instagram selfie videosu gönderme işlemi için yalnızca aşağıdaki sıralamayı takip edebilirsiniz:

 • PC veya dizüstü bilgisayarınızla bir tarayıcı üzerinden instagram.com‘a ulaşın.
 • Giriş düğmesine tıklayıp sonrasında kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.
 • Şimdi ekranınızda bir açılır pencere belirecek, ardından doğrula seçeneğine tıklayın.
 • Sonrasında ekranda bazı talimatlar göreceksiniz, bu talimatları izleyerek videonuzu kaydedin.
 • Videoyu yükledikten sonra Gönder yazılı kısma tıklayın.
 • Videonuzu yükledikten sonra hesabınız Instagram tarafından 24 saat içinde etkinleştirilecektir.

Bu işlemler, Instagram hesabınızı kurtarabileceğiniz kesin yöntemler. Instagram’ın kendisi dışında size yardımcı olacak herhangi bir mecra bulunmadığını unutmayın.

Instagram Hesabını Kurtardıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

Instagram hesabını kurtardıktan sonra eminim ki rahatlamış olacaksınız fakat her şey sonlanmış olmayacak. Aynı durumun tekrar yaşanmaması için hemen önlemlerinizi almalısınız. Bunun için yapabileceğiniz işlemlerin tamamı şunlar:

 • Şifrenizi hemen değiştirin ya da bir şifre yenileme postası gönderin.
 • Ek güvenlik önlemi almak için iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif edin. Bunun için sırasıyla:
  • Profilinize gitmek için profil simgesine veya sağ altta bulunan profil resminize dokunun.
  • Sağ üstteki üç yatay şeklindeki simgeye, ardından Ayarlar‘a dokunun.
  • Güvenlik‘e dokunduktan sonra İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması‘na dokunun.
  • Alt taraftaki Başla yazısına dokunun.
  • Eklemek istediğiniz güvenlik yöntemini seçtikten sonra ekranda beliren talimatları izleyin.
 • Hesap ayarlarına giderek, telefon numaranızın ve e-posta adresinizin doğru olduğunu onaylayın.
 • Hesaplar Merkezi’ni kontrol edin ve tanımadığınız bağlı hesapları kaldırın.
 • Şüpheli bir üçüncü taraf uygulamanın erişimi varsa şuradaki bağlantıya giderek iptal edin.

Yukarıdaki yöntemleri bir an önce uygulamaya koymalı, en azından iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif etmenizi tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çalınan bir Instagram hesabının kurtarılması ne kadar sürer?

Çalınan bir Instagram hesabının kurtarılması için gereken süre, saldırının türüne ve Instagram destek ekibinin yanıt verme süresine göre değişebilir. Bazı durumlarda bir hesabın kurtarılması birkaç gün hatta haftalar dahi alabilir.

Çalınan hesabımı kurtarmak için Instagram’a hangi bilgileri vermem gerekiyor?

Çalınan bir hesabı kurtarmak için Instagram destek ekibiyle iletişime geçtiğinizde, kullanıcı adınız, hesapla ilişkili e-posta adresi veya telefon numarası gibi bilgileri sağlamanız gerekmektedir.

Instagram hesabım hacklendiğinde ne yapmalıyım?

Instagram hesabınız saldırıya uğradığında şifrenizi hemen değiştirmeli, şüpheli üçüncü taraf uygulamalara erişimi iptal etmeli ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmelisiniz. Ayrıca olayı Instagram’ın destek ekibine bildirmelisiniz.